Zwiększenie wysokości filmu.

zubek29

New member
Na początek powiem że trochę szukałem w internecie rady na mój "problem" ale nic nie znalazłem, dlatego postanowiłem napisać tutaj. Chodzi o to że jak prawie każdy przy oglądaniu filmów mam czarne pasy z góry i z dołu. Trochę ogarnąłem się już w tym temacie i wiem że jeżeli mam panoramiczny telewizor, to rozdzielczości w jakich będę mógł oglądać filmy bez pasów to 1920x1080 lub 1280x720. Nie wiem czy to jedyne rozdzielczości ale na pewno te najpopularniejsze czyli HD i FullHD. Problem polega na tym że jeżeli oglądam film na komputerze to puszcze go sobie RealPlayerem kliknę proporcję wide i po problemie; czarne pasy znikają. Ale gdy puszczam film na telewizorze przez blu-raya to tam niestety czegoś takiego już zrobić nie mogę. W prawdzie można ustawić zooma na TV ale wtedy obcina się dużo obrazu po bokach. Dlatego szukam jakiejś możliwości zmienienia parametrów filmu z np. 1280x544 do 1280x720. Wiem że obraz wtedy jest rozciągnięty, ale ja o 100x wolę mieć rozciągnięcie niż paski. Z góry dziękuję za pomoc ;D
 

zubek29

New member
Dobra, tylko że powiększenie wysokości o 150 pikseli aż takiej strasznej różnicy nie zrobi. A zresztą tak jak już napisałem wolę lekko rozciągnąć obraz niż oglądać czarne pasy na pół telewizora. A forum jest dla wszystkich. Czekam na dalszą pomoc.
 

zubek29

New member
Wielkie dzięki za zainteresowanie. Telewizor to SONY KDL-52V5610 a odtwarzacz ONKYO BD-SP309. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
"Zniekształcić czy nie,to jest jego sprawa.On oczekuje pomocy..."- dokładnie tak.
 

zubek29

New member
Nic z tego. Robiłem już wszystko w ustawieniach telewizora i dalej nie mogę zlikwidować tych pasów bez ucięcia obrazu. Wydaje mi się że jest to po prostu nie możliwe. I najgorsze że i zoom i smart obcinają obraz po bokach a zoom to już w ogóle pół filmu. Gdyby była taka funkcja żeby dać zooma i wtedy ścisnąć obraz poziomo lub żeby na wide była funkcja która jest na smart czyli rozciągnięcie pionowe to nie było by problemu a tak nie ma możliwości obcięcia tych pasów. W ustawieniach blu-raya to samo, nigdzie nie ma możliwości zmiany proporcji, ani w menu ani w trakcie oglądania filmu. Mi się po prostu wydaje że jeśli jest to możliwe to musiałbym zmienić paramerty filmu na komputerze i wtedy dopiero odtwarzać na BD. Jeżeli ktoś z was będzie miał czas żeby dać jeszcze jakąś radę to będę wdzięczny.
 

zubek29

New member
4:3 mam wyłączone, i nawet jeśli chciałbym je włączyć to nie mogę bo pisze że niedostępne w obecnym trybie podłączenia czy coś takiego. A i to mnie bardzo dziwi, bo tak jak mówisz w instrukcji nie ma żadnych obrazków ilustrujących obcinanie obrazu a jednak gdy przejdę w tryb zoom to pasy obcina idealnie a przy okazji pół filmu w poziomie. I ja na swoim telewizorze mam do wyboru 3 opcje, czyli wide, smart i zoom a nie jak w instrukcji 2x tyle, ale podejrzewam że to dlatego że tam jest kilka telewizorów a nie tylko jeden. Tak samo ten ***** odtwarzacz, tyle kasy tata za niego dał a nawet nie ma tak banalnej funkcji.
 

zubek29

New member
Noo, wreszcie się udało. Zrobiłem to programem MKVToolNix. Wystarczy otworzyć plik w programie, wprowadzić żądaną rozdzielczość w zakładce 'opcje formatu ścieżki' i kliknąć muksowanie. Tylko jest jeden minus, przy zmianie rozdzielczości lub przy jakiej kolwiek zmianie parametrów w tym programie, film automatycznie jest plikiem mkv a nie np. avi jak był na początku więc to rozwiązanie nie będzie na pewno każdemu pasowało. Ale mimo wszystko jeśli ktoś naprawdę chce się pozbyć pasów a nie ma takiej możliwości z poziomu tv lub odtwarzacza to wszystkim polecam taką metodę.
 
Do góry