zestaw projektora do malutkiego pokoju, czy jest sens?

verona

New member
Witam. Na wstępie zaznaczam że czytałem wiele podobnych tematów, ale projektory wciąż się zmieniają, a rozmiary pokojów też są różne, jak i budżety.

Mam dość mały pokój 3,30m x 2,80, czyli myślę że głowa od ekranu będzie w odległości 2.8-3m, tak samo projektor. I tutaj takie pytania:

1. Czy ta odległość to nie za mało?
2. Jaka będzie najlepsza wielkość ekranu, bo oczywiście najbardziej chciałbym na całą szerokość ściany, czy to możliwe? Znalazłem kalkulatory do obliczania tego, ale to jest dla konkretnych modeli, a ja nie wiem jaki kupić ;p
3. Jest jakiś sensowny projektor FullHD 3D w cenie 2-3tys ? (osobiście 3d nie lubię ale przynajmniej młodszy brat na jakiś filmach animowanych będzie miał większą frajdę)
4. Czytałem, że nie można mieć jasnych ścian. Ja akurat mam dość dziwnie, bo z jednej strony wisi baner z koncertu taki jakby plandeka, jest cały czarny, tylko on tak jakby lśni i nie wiem czy to nie będzie jeszcze gorsze niż biała ściana, jednak w razie gdyby to miało zepsuć obraz to mogę z tego zrezygnować i wtedy szara tapeta jest. Z drugiej strony z kolei jest foto tapeta czarnobiała i nie wiem czy to dobrze czy źle.
5. Za ile dobry ekran? Czy będzie różnica w obrazie między najtańszym a jakimś markowym, czy to tylko kwestia braku wgnieceń itp? Musi być w formie rolety, najlepiej elektrycznie wysuwany, ale jeżeli ma to 2x zwiększyć cenę to może być na sznurek ;p

Chciałbym się zmieścić w cenie 4-5 tys, ale do tego jeszcze dochodzi jakieś kino domowe - nie przedziałki tylko jakieś na którym filmy full hd będą miały sens ;p

W cenę nie wchodzi odtwarzacz blue ray, gdyż chcę to puszczać z komputera, jako że mam wyjście HDMI.

Proszę o pomoc, pozdrawiam!
 

marcoDCE

New member
Proponuje ci optome gt750 lub jakis inny projektor (short throw). Ja też mam mały pokój a ten projektor spisuje sie znakomicie. Można naprawde duzy ekran uzyskać z małej odległości. Może nie jest to full hd ale efekt filmów 720p też jest znakomity. POLECAM
 

verona

New member
Z tego co czytałem na tym i innych forach to przy małej odległości i jednocześnie dużym ekranie to tylko FullHD, bo będzie widać siatke pikseli. Ja może nie będą często oglądał full HD, najczęściej 720p i mniej, ale jednak najlepsze filmy z efektami i 3d to tylko 1080p.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Ad.1 Faktycznie 3 m to nie jest dużo, wg mnie to minimalna odległość, przy której warto inwestować w projektor.

Ad.2 Optymalną, teoretyczną wielkość ekranu określa dla sygnału FullHD ( 1920X1080 pikseli ) zależność: odległość = 1.8 X szerokość ekranu, czyli przy 3 m będzie to ekran 75". Bez znaczenia jest tu rodzaj projektora ( DLP, LCD, D-ILA ) czy też samego ekranu.
W praktyce ekran może być nawet nieco większy, rozsądne maksimum to przy odległości 3 m ekran o szerokości 190-200 cm ( 85"-90" ).

Ad.3 Najtańszy projektor FullHD 3D to Optoma HD300X - 4170 zł + 2Xokulary (400 zł), łącznie około 5000 zł oraz model LCD Epson TW5900 - ok.5200 zł z 2 parami okularów. Dodatkowo należy obowiązkowo doliczyć odtwarzacz Blu-Ray 3D, np. Panasonic BDT110, Sony 480 za 450-500 zł i dobrej jakości kabel HDMI, bez czego zabawa w poważne 3D ma niewielki sens.

Ad.4 Ściany w kinie domowym powinny być ciemne, aby światło odbite od nich nie wracało na ekran pogarszając czerń i kontrast. Paradoksalnie mniej dotyczy to scen najciemniejszych, a bardziej scen kontrastowych, z dużą ilością elementów jasnych. Oczywiście w normalnym pokoju trudno zapewnić takie warunki, ale ogólna zasada - im ciemniej tym lepiej. Należy zwłaszcza uważać na powierzchnie bardzo blisko ekranu i nie zapominać o suficie i podłodze. Z drugiej strony nie będzie tragedii, jeśli pokój nie jest bardzo ciemny, da się oglądać. Nie trzeba rezygnować z projektora tylko dlatego, że ktoś nie ma specjalnie przystosowanego pokoju z czarnymi ścianami.
Lekko połyskujący czarny plakat będzie z pewnością lepszy niż biała ściana.

Ad.5 Należy unikać najtańszych ekranów ręcznie rozwijanych, ryzyko trafienia bubla jest duże.
Najtańsze elektryczne, warte rozważenia to KAUBER i Optika kosztujące 600-700 zł. Ze względu na mechanizm zwijania ekrany elektryczne są lepsze od ręcznie rozwijanych; są mniej narażone na deformacje. Mimo wszystko nic nie zastąpi dobrego ekranu ramowego.

Podstawowym źródłem obrazu powinien być jednak Blu-Ray, który można kupić za 300 zł, a film wypożyczyć za kilka złotych. Co do dźwięku, to postawiłbym na dobre monitory, np. Magnat 653, JBL ES30 plus amplituner/wzmacniacz stereo lub zestaw 4.0/4.1.

Na koniec moje propozycje projektorów FullHD do około 4000 zł:

1) LCD: Epson TW3200,
2) DLP: Samsung A600, BenQ W1100, Mitsubishi HC3200.

Pozdrawiam.
 
Do góry