Zapytanie o sprzęt do kina i stereo oraz akustykę w którym ma to grać...

Jarooo

New member
Witam serdecznie i ponieważ jestem tu „nowy” to się przywitam. Witajcie.

Co prawda czytam wątki z przerwami od lat (będzie już 9 :)), ale od lat słucham muzyki i filmów na
stareńkim Technics SC-EH-750, więc nie będąc „w temacie” raczej się nie wypowiadam. Tylko sobie czekam i….

Przyszedł ten piękny dzień, kiedy i ja mogę coś nowego kupić i z wielkimi oczekiwaniami i wypiekami na twarzy, zintensyfikowałem wizyty na portalu i mam już za sobą setki jak nie tysiące przeczytanych postów na wiadome tematy. Jak większość chcę zakupić amplituner + Fronty + reszta + reszta + reszta itd. Jednak mając początkowo założoną jakąś kwotę (pierwsza wersja max 5.000 zł) z postu na post i testu na test, przesuwałem ją w górę i w górę i tak można bez końca, ale na szczęście jest coś takiego jak „rozsądek” (chociaż mówię to bez przekonania) i możliwości finansowe (tu blokada jest zdecydowanie twardsza) stąd powstały jeszcze większe dylematy. Koniec przydługiego wstępu.

Potrzebuję zestaw do kina z sub’em i stereo (wiem, większość o takie pyta).

Pomieszczenie to salon (w trakcie tworzenia) z aneksem kuchennym. Całość 40m2 – 8x5m, ale "zabawa” będzie na około 24 m2. W około 3/5 długości pomieszczenia (po dłuższej ścianie) mam
ściankę na TV, która odchodzi od samej ściany na 2,9 m w stronę środka pomieszczenia (ścianka do sufitu), dzieląc całość na dwie strefy. Opisuję dokładnie ponieważ martwi mnie ewentualny problem z akustyką – podłogowe kolumny będą stały po obu stronach TV (na tej ściance) i jedna będzie w narożniku, a druga na „otwartej” przestrzeni. Nie mam pojęcia jak to się zgra.

Wykorzystanie (odsłuch): 50 do 50 muzyka i filmy. Słucham raczej spokojnej muzy – Vangelis, Mike Oldfield, J.M. Jarre, Pop-rock, ale moja żona i córki lubią różne gatunki – pomijając rap, house, disco polo, trash metal to zdarzają się Katy Perry, czy inne Ellie Goulding (trochę więcej rytmicznego dołu).

Po kilku odsiewach i podnoszeniu pułapu mam już mniejszych lub większych faworytów, ale w różnych cenach i ewentualnych zestawach (uzależnionych od kwoty maksymalnej do 10 tys. zł)

Po ostatniej wizycie w nowym kinie Helios w Łodzi na GW w Sali Atmos zauroczyłem się tym systemem i postanowiłem, że zrobię sobie w domu namiastkę tego systemu (5.1.2), jednak nie wiem czy warto na chwilę obecną (mało tytułów, a sprzęt przez to DA droższy od równie dobrego bez tego), no chyba, że procesor ampli potrafi miksować inne materiały do chociaż "pseudo Atmos" (wiem, to nie to samo)

Amplitunery jakie pozostawiłem w koszyku to ze względu na DA:

Marantz SR5010 (drogi, ale z Pre out do ewentualnego wzmaka, podobno najlepszy z Ampli w stereo w tej cenie - tzn. Marantz jako marka, nie ten model), Onkyo TX-Nr646 (sporo tańszy i w ciemno dedykowany do KD) mój początkowy faworyt, ale różne opinie co do "stereo", a nie posiada Pre Out na fronty, więc teoretycznie blokuje ewentualną ścieżkę „rozwoju” (czy jednak będę odczuwał różnicę w tej klasie kolumn i sprzętu, żeby odsłuchiwać na wzmacniaczu? Nie mam pojęcia, ale ograniczony budżet – stąd dywagacja) no i dla zmiany brzmienia Yamaha RX-A850, ale nie wiem jak ona z kolumnami grającymi równiej w pasmach (tak się to określa? Kolumny jak niżej). Podobno jest za ostra w „górze” (!?)

Zestawy głośników:

1. Dali Zensor 7 5.1 z sub E-9f – jednak cena około 2,2 tys. zł skłoniła mnie w poszukaniu

tańszego i tu spodobał mi się Magnat 6725A (1,2-1,5 tys. zł) – nie wiem czy grało by to z tymi

Dali (na podstawie parametrów – OK), a wizualnie super.

2. Magnat 677 673 67 i powyższy SUB – tańsze od Dali, ale czy tak detaliczne?

3. Polk Audio RTi A7 – najdroższe (zestaw 5.1) i w tej konfiguracji przekraczają mój budżet, ale podejrzewam, że grają najlepiej (!?)

No właśnie "podejrzewam", ponieważ jeszcze nie zrobiłem najważniejszego, czyli nie umówiłem się na odsłuch - jednak najbardziej (na słuch - you tube :) i wizualnie) podobają mi się Polk'i (nawet tańsze Rti A5) jednak te są raczej na zamówienie, wiec jest problem z odsłuchem.

Przygotowałem sobie kilka FLAC na odsłuch, który planuję (takie pliki będę najczęściej gościć na tym
sprzęcie). Może to coś powie o brzmieniu na jakim mi zależy.

Mike Oldfield – Voyager
Vangelis – Friends of Msr. Cairo
Dire Strait – Telegraph Road, Private Investigations
Metallica i nieśmiertelne – Nothing Else Matters,
Dżem – Sen o Victorii
Znalazłem też coś takiego co mi się podoba jak Bass i love you – ładnie słychać w tym dolne pasma – tak sprężyście (nie wiem czy dobrze to określam).

Co możecie mi doradzić – może się mylę i warto pójść w stronę i kina i wzmacniacza (pominąć Atmosa na rzecz tańszego KD + wzmacniacz, ponieważ stereo będzie brzmiało lepiej (sporo lepiej) w takiej konfiguracji?

Nie wiem, już mnie boli głowa od tego i sam nie wiem co wybrać (cały czas żongluję budżetem i
poważnie zacząłem się gubić – tym bardziej, że odtwarzacz, Bluerey mam już stary (jednak LG z wifi i 3D) i może, też powinienem to uwzględnić w zakupie.

Czy polecacie jakiś dobry sklep z odsłuchem w Łodzi, czy okolicy.
 
Ostatnia edycja:
Do góry