Zakup pierwszego projektora :-)

artefixpl

New member
Witam serdecznie!

Zdążyłem się już zapoznać z poradnikiem kupującego ale mam kilka pytań dot. zakupu projektora.

Mam pokój w którym z miejsca w którym siedzę do ściany mam odległość 3,5m. Do sufitu od podłogi mam 3,2m.

Obraz wyświetlany może być na powierzchni (ściana - ale planuje zakup ekranu projekcyjnego wraz z zakupem projektora) o wymairach maksymalnych 2,20m(szer)x2m(wys).

Budżet na projektor to max 3500 zł i myślę max 600 zł na ekran. Projektor chciałbym uwiesić pod sufitem na dedykowanym uchwycie.

Pytania są następujące. Czy w takich warunkach da się rzucić z projektora jakiś sensowny wymiar na ekran projekcyjny?
Czy faktycznie sensowne będzie wieszanie projektora pod sufitem?
Czy przy zakupie uchwytu warto wybrać droższą opcję z regulacją wysokości ?
Czy projektory są przystosowane do umocowania w pozycji górą do dołu ?

Wykorzystanie - Konsola PS4 ( gry ) i oglądanie filmów na kinie domowym , ew. podpięci laptopa i odpalenie jakiejś gry.

Jeżeli chodzi o zaciemnienie to mój pokój jest mało słoneczny, okna przysłonięte drzewami.
Dysponuje roletą zewnętrzną, która umożliwi mi całkowite zaciemnienie pomieszczenia.

Model, o którym dużo dobrego się naczytałem i chciałbym zakupić to Benq W1070, jednak rozważam zakup innego jeżeli Państwo mi coś ciekawego polecicie.

Prosiłbym o porady
 

iT!T

Member
Cześć,

ja 6 m-cy temu zderzyłem się z podobną kwestią (nawet szczegóły lokalowe i wymagania co do użytkowania mamy podobne). W tamtym momencie brałem dwie opcje pod uwagę Benq lub Optoma. Wybrałem Benq W1070 i od pół roku nie obejrzałem żadnego filmu na TV wszystko przez projektor - jestem bardzo zadowolony z zakupu. Co do wielkości ekranu to skorzystaj z kalkulatora jest kilka dostępnych (jeden znajdziesz też na stronie Benq).

apropos http://www.projectorreviews.com/bes...4/winner-best-in-class-under-2000-benq-w1070/
 
Ostatnia edycja:

artefixpl

New member
Dzięki za odpowiedź, jeżeli jest możliwość pogadania z Tobą na gadu czy na skype i uzyskania w miare sprawnie informacji na kilka pytań dot benq w1070 to byłbym wdzięczny :)

Daj znać.

Pozdrawiam!
 

lll

New member
Jak z poziomem hałasu w Benq W1070 ?
Zarówno z opinii jak i ze specyfikacji wynika, że jest dość głośny. Nie przeszkadza Ci to w oglądaniu filmów, zwłaszcza w założeniu cichszymi wieczorami?
 

szejos

New member
Posiadam w1070 i nie uważam go za głośny projektor. Co prawda jak się wsłuchać, to słychać wiatraczek, ale jak dla mnie jest on cichszy niż np. chłodzenie PC.
 

iT!T

Member
Nie korzystam ani z gadu ani skype ale w miarę możliwości na pytania odpowiem na PW.

Co do hałasu to oczywiście chłodzenie nie jest bezgłośne, aczkolwiek w ciągu całego okresu użytkowania ani razu nie przyłapałem się na tym, żeby mnie irytowało. Tak naprawdę słyszę je jedynie tuż po włączeniu projektora po odpaleniu filmu czy gry ich dźwięki zagłuszają szum całkowicie (projektor wisi 2m nad moją głową).
 

yansik

New member
Co do pytania o uchwyt:
Masz wysokie mieszkanie (3,2m), tak więc jeżeli ma projektor wisieć pod sufitem i nie chcesz zadzierać głowy do góry przy seansie (przy poziomym położeniu projektora górna krawędź rzucanego obrazu w zależności od modelu proj,uśredniając zaczynała by się ok 20 - 30cm od sufitu) , polecam zakup uchwytu z regulowaną wysokością zawieszenia projektora, bądź też dorobić "przedłużkę" z np. ceownika.
Oczywiście zawsze można skorzystać z korekcji trapezu i pochylić projektor (w 1070 masz nawet lens shift), ale to też się używa w ograniczonym zakresie. Ja przy wysokości mieszkania 2,65m muszę używać tej korekcji mimo że sam projektor ma odsunięcie obrazu w pionie 18cm + ok 15cm na uchwyt.
 

czuryl

Member
Jeśli chodzi o głośność Benq w1070 to jest w ogóle nieodczuwalna - przynajmniej u mnie. U mnie stoi ok 1 metra ode mnie i praktycznie nie słyszę. tym się nie musisz przejmować.
 

~GuRu~

New member
Witam. Wlasnie planuje kupic projektor i jako ze mam podobne mozliwosci co autor tematu, zapytam tutaj. Przedewszystkim z tego co sie naczytalem to dane podane przez producentow typu kontrast i jakos niewiele ma sie do prawdy (tzn rzeczywiscie w testach wychodzi zupelnie inaczej) i tu mam lekki metlik w glowie. Raz ze pomieszczenie w ktorym bede mial projektor ma okolo 4,5metra (ekran-projektor). Gdzies przeczytalem ze przy takiej odleglosci projektor musi cechowac sie wieksza jasnoscia, co przy tanich modelach okazuje sie problemem.

Budzet na sprzet jaki moge przeznaczyc to niewiecej niz 5 tys zlotych (ekran + projektor). sprzety ktore (wg znalezionych informacji) byly by w miare dobre do moich warunkow to:
Epson TW5200 (ale podobno przy takiej odleglosci od ekranu bedzie slabo swiecil)
BenQ W1400
BenQ W1300
Acer H6520BD (niska cena, niby wieksza jasnosc niz pozostale)

Prosze o porade czy cos by sie nadawalo z tych projektorow czy w ogole polecilby mi ktos cos innego? na 3d mi nie zalezy, cos sie mowi o efekcie teczy przy DLP, nie wiem co to znaczy (tzn sie domyslam, na oczy nie widzialem) ale znowu te benq dlp niby lepiej swieca niz ten epson z 3lcd.

Patrze tez na Epson EH-TW6100 jako drozszy projektor i pytanie tez mam czy przy takim projektorze zobacze roznice w jakosci w porownaniu do tych tanszych co podalem wczesniej? Kiedys jak sie wgryze w temat projektorow i uzbieram siana troche to chcialbym kupic cos lepszego (10-15tys) ale poki co na start (i z powodu braku wiekszych funduszy) nie chce sie pakowac w drozsze rzeczy, jesli nie przyniesie to porownywalnie wiekszego/lepszego efektu w jakosci.

Kolejna sprawa to ekran. Nie wiem jakie sa roznice w ekranach typu szary/bialy. Dodam ze chcialbym uzyskac obrac conajmniej 100 cali, najlepiej 130 (bo przy tej odleglosci ekran-projektor chyba nie da sie duzo wiekszej uzyskac).

Czy ktos bylby w stanie mi pomoc i doradzic? Jaki ekran i projektor wybrac, co sie bardziej oplaca przy tych warunkach (pokoj okolo 4,5m x 4m) sciana pod ekran koloru jasnego szarego, reszta scian jasnych.
 

yansik

New member
Jeśli chodzi o ekran, to zdecydowanie odradzam szary jeśli chodzi o twój pokój (jasne ściany) i wątpliwości odnośnie jasności.
Kup white matt z gainem 1.0. Jak już w innym wątku pisałem, łatwiej przyciemnić obraz jak okaże się za jasny (ustawienie trybu eco i innych opcji w proj, lub filtr jak kto woli) niż wycisnąć więcej lumenów z projektora w przypadku zbyt ciemnego obrazu :)
 
Do góry