Wyświetlanie obrazu, korekcja trapezowa - efekt tęczy

ms89

Member
Witam, na poczatku dodam ze jestem leikiem jesli chodzi wyswietlanie obrazu z projektorów chciałem się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Dziś przy próbach ustawiania projektora przyczepionego do sufitu żeby wyświetlał idealny obraz na ścianie zobaczyłem ze jest taka opcja w ustawieniach jak korekcja trapezowa skorzystałem z tej funkcji i zauwazylem ze pojawil sie efekt teczy co wcześniej nigdy nie doświadczyłem takie zjawiska jak funkcjie trapeza ustawie na 0 to efekt znika. sa jakieś inne ustawienia żeby zniwelować schodzenie się katów ekranu bez straty jakości obrazu oraz efektu tęczy?
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Aha czyli będę musiał jeszcze trochę poruszać uchwytem.

Ogolnie aby zgrac ekran z projektorem, masz dwie mozliwosci:
- najpierw mocujesz ekran tak jak Ci pasuje, a potem mocujesz projektor tak by obraz na ekranie wypelnial dokladnie powierzchnie projekcyjna.
- najpierw mocujesz projektor tak jak Ci pasuje, a potem mocujesz ekran tak by obraz wypelnial dokladnie powierzchnie projekcyjna.
Jednak, jesli projektor bedzie podwieszony na suficie to oba sposoby wymagaja precyzyjnych pomiarow rozmieszczenia ekranu i ustawienia mocowania projektora, z uwzglednieniem mozliwosci "mobilnych" samego projektora - offset i ew. lens shift.
Zazwyczaj, jesli projektor ma lens shift to problemy ze zgraniem ekranu i projektora wlasciwie znikaja calkowicie...
 

Frog_PL

New member
Odkopie troche temat bo mam pytanie dotyczace tej korekcji trapezowej. Czy utrata jakosci jest wprost proporcjonalna do wielkosci korekcji jaka musi wykonac ? Chodzi mi o to czy jesli trapez jest bardzo malutki np centrymetrowa roznica dlugosci krawedzi to czy wlaczajac korekcje duzo utracimy na jakosci czy w znikomej ilosci ? I jesli tak to jakie beda tego objawy ???
 
Do góry