Wypalenia - na co uważać

phoba

New member
Witam wszystkich serdecznie po bardzo długiej przerwie :)

Po długim czasie użytkowania plazmy Panasonica powoli przymierzam się do zakupu nowego TV - najprawdopodobniej OLED i najprawdopodobniej LG.

Chciałbym prosić użytkowników o komentarze/informacje na co uważać jeżeli chodzi o oglądane treści, aby uniknąć wypaleń na OLEDzie? Wiem, że kanały z paskami informacyjnymi to killery, ale takowych prawie nie oglądam (może 3-4 razy w tygodniu po godzinie).
Czytałem jednak, że np.filmy odtwarzane z czarnymi pasami na górze i dołu także szybko dobijają ekran OLED.
Oglądam sporo Netflixa i zdecydowanie wolę wersję z napisami - czy tutaj po jakimś czasie nie będzie wypaleń w miejscu gdzie wyświetlane są napisy? Poza tym kanały dziecięce, YT.

Powidoków się nie obawiam - na plazmie przy moim oglądaniu się zdarzają, ale są chwilowe (jak np.własnie paski, albo miejsca po napisach) po zakończeniu oglądania. Ale następnego dnia ich nie ma. Zakładam, że powidok OLEDowi nie straszny i jeśli się pojawi to potem się zatrze. Ale obawiam się wypaleń, bo naczytałem się, że OLEDy są pod tym względem bardziej wrażliwe niż plazmy..

Jakie macie doświadczenia (pozytywne i negatywne) jeżeli chodzi o wypalenia na OLEDach?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nowe Oledy mają siedem zabezpieczeń przed wypalaniem.
Dodatkowo, podobnie jak przy plazmach warto zastosować w pierwszym okresie przeforamtowywanie obrazu przy długim zasiadaniu w jednym cyklu i jest rewelacja.
Masz dobry wybór po korzystaniu z plazmy - bo Oled jest naturalnym ( lepszym jeszcze wyborem.
Mam Oleda , nie mam żadnych powidoków.
Przed zakupem dostaniesz szczegółowo dodatkowe - INFO.

Jaka wielkość Cię interesuje ?
Ile masz max kasy ?
 

phoba

New member
Dzięki za odpowiedź kiki. Prawdę mówiąc nie wiem zupełnie co oznacza, że OLEDy mają 7 zabezpieczeń przed wypaleniami :)
Kasa do 10K. Ale zakładam, że złapię jakąś promocję/wyprzedaż za około 7K. Wielkość na pewno 65 cali. Waham się między G1 i C1. Niby G dedykowane do zawieszenia na ścianie, ale 1,5K więcej tylko za ten fakt to trochę dużo. Widziałem w weekend w sklepie C1 zawieszony na ścianie i też ładnie przylegał, tylko ze względu na konstrukcję dolną częścią z elektroniką, a nie całą tylną powierzchnią.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Podobnie jak Ty przesiadłem się z plazmy (dlugo je użytkowłem) na Oleda. Oglądam filmy, to podstawa, ale też oczywiście kanały telewizyjne. Filmy z napisami (zestaw audio dolby atmos 5.1.2), dlatego lektor odpada.
Jestem bardzo zadowolony z Oleda. Mam go już ponad rok i żadnych problemów.
Kanały informacyjne oglądam, ale nie katuję ich godzinami.
Co do wielkości, bież możliwie jak największy! Bo będziesz później żałował.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
W klasie cenowej masz w specjalnej ofercie dal niebieskich Philipsa 65Oled935 za 9999 zł z soundbarem B&W i z pakietem.
Masz też extra oledy :
Philips 65Oled 705 za 5999 zł
LG 65G13 za 8899 zł z pakietem
Philips 65Oled855 za 7499 zł

LG 65Qned (mini Led) za 7499 zł
TCL 6C825 ( mini led) za 5499 zł
Plus dodatkowo pakiet do każdego.
 

phoba

New member
@marciniozo
Dzieki za info. U mnie też jest zestaw, tylko bez Atmosa, więc oglądanie filmów tylko z pełnym dźwiękiem. Na razie plazma 42 - ale jak wczoraj spojrzałem dokładniej na obraz pomyślałem, po co właściwie go wymieniać, przecież jakość obrazu jest za...sta, i to na zwykłej kablówce.
Rozumiem, że oglądając filmy masz również pasy góra/dół? Nie zostawiają wypaleń albo powidoków?
Ja oglądam z około 2,5m, wykleiłem sobie na ścianie najpierw wymiary 65", potem 77". Niestety ten drugi jest za duży. Ale przede wszystkim dużo za drogi. Za duży przeskok w rozmiarach mają, jakby było 70" i w rozsądnej cenie, pewnie bym w to celował.

@kiki
Dzięki, ale co to za pakiet?? Philipsów w ogóle nie brałem pod uwagę, tak samo jak nowszych LEDów. Ale pomyślę....
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Tak oglądając filmy mam pasy góra i dół (nie we wszystkich filmach) plus napisy. Wszystko jest OK.
Jaość obrazu z plazmy jest bardzo dobra. Z Oleda też będziesz zadowolony. Jak kupisz 65 cali to przesiadka z 42 zrobi róžnicę na plus.
 

wysio

Member
Bez reklam
Panowie, o czym mowa. Też miałem plazmę 50 cali, też obraz mi się podobał. Kupiłem OLED Philips, ten najtańszy 705 55 cali i obraz nie ma porównania nawet na tych samych filmach w zwykłym full HD. A 4k to już totalny odlot wizualny. Jedynie czego mi brakuje, to tych 10 cali więcej, ale różnica w cenie była zbyt wysoka dla mnie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jak widać każdy kto ma Oleda , ma podobne zdanie.
Wart zapłaty każdej złotówki.
 

phoba

New member
Ja nie mam wątpliwości co do jakości obrazu na OLEDzie, tylko co do jego ewentualnej delikatności jeżeli chodzi o wypalenia. Dzięki marciniozo wiem, że przy moim profilu oglądanych materiałów nie będzie kłopotów. Pozostaje poszukać/poczekać na dobry moment cenowy :)
 

INTseed

New member
Nowe Oledy mają siedem zabezpieczeń przed wypalaniem.
Dodatkowo, podobnie jak przy plazmach warto zastosować w pierwszym okresie przeforamtowywanie obrazu przy długim zasiadaniu w jednym cyklu i jest rewelacja.
Masz dobry wybór po korzystaniu z plazmy - bo Oled jest naturalnym ( lepszym jeszcze wyborem.
Mam Oleda , nie mam żadnych powidoków.
Przed zakupem dostaniesz szczegółowo dodatkowe - INFO.

Jaka wielkość Cię interesuje ?
Ile masz max kasy ?
Co to jest to przeforamtowywanie obrazu?
 

demola84

New member
Tajemna wiedza, ukryta pod tajemnym hasłem ;)

A tak poważnie z tego co tu wyczytałem chodzi po prostu o zmianę formatu wyświetlanego obrazu, raz na jakiś czas. Czyli np. poprzez funkcję zoom, tak aby zlikwidować pasy i "wyrzucić" statyczne elementy na obrazie poza ekran, albo jakiś inny overscan likwidujący pasy na górze i dole ekranu. Co ile i na ile trzeba to robić, tego nie wiem
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nowe modele Philipsa 806 dostały nawet nagrodę EISA za system anty wypaleniowy.
Przeformatowywanie sprawdziło się bardzo przy plazmach i sprawdza się dodatkowo przy oledach. Kto chce stosuje , kto nie musi .
 

filcek

Member
Wystarczy odpuścić sobie oglądanie kanałów informacyjnch przez setki godzin , a ryzyko wypalenia zostanie zmniejszone do minimum . Nie ma co popadać w paranoję telewizor ma służyć do oglądania różnych treści warto oczywiście zostawić włączone funkcje ochrony panelu i cieszyć się obrazem wyśmienitej jakośći
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Dokładnie tak, oglądam co chcę , kiedy chcę i ile chcę.
Nie jest zalaminowany...
Kto ma ten wie.
 
Do góry