Wypalanie się matrycy Oled

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jak kupowałeś plazmę to kierowałeś się straszeniem anty znawców plazm...
Kupiłęś , miałeś jakość !
Teraz jest podobnie .
Zyskasz radość większą którą znasz lub czeka Cię oczekiwanie na kompromisy.
Przy tej kasie masz już nawet 65Oled 935 z soundbarem.
A ta jakość długo zostanie w Twojej pamięci.
Wymiennie masz LG 65G13 Galery z całym pakietem.
Czyli nie masz zagwozdki.
 

SDman

Banned
..
Teraz mam trochę zagwozdkę.
Oby moja plazma żyła jak najdłużej :)
Nawet nie wiesz jak dużo tracisz, a świat niepewny.
Brak WCG i HDR w PDP czyni ogromną różnicę, 4K stawia "kropkę nad i".
Jeśli wybierzesz model, który wie co to skalowanie to zwykła kablówka 1080i urwie tyłek (dobra kablówka)
W moim przypadku 55" Q90T dał lepszy obraz niż PDP 50" ST60 z KABLÓWKI ! Reszta- wiadomo.
 

Gikey

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nawet nie wiesz jak dużo tracisz, a świat niepewny.
Brak WCG i HDR w PDP czyni ogromną różnicę, 4K stawia "kropkę nad i".
Jeśli wybierzesz model, który wie co to skalowanie to zwykła kablówka 1080i urwie tyłek (dobra kablówka)
W moim przypadku 55" Q90T dał lepszy obraz niż PDP 50" ST60 z KABLÓWKI ! Reszta- wiadomo.
Zapewne ty i post wcześniej kiki macie rację.
Choć ostatnie 2-3 lata (po rezygnacji z CYFRA+) to ja tylko telewizję z naziemnej (TVP nie oglądam więc żadnego programu natywnie w HD) do tego trochę Netlix (przez Mi Box S), czasem HBO GO czy Amazon Prime i TVN24 z WP Pilot.
No ale zdecydowałem się na kablówkę - TOYA Łódź (z kartą CI+) - więc sporo będzie natywnie HD, chyba nic w 4K, 4K to tylko Netflix i pewnie trochę na Amazon Prime.

Telewizyjnie to dzisiaj raczej jest słabo z kanałami 4K.

Czy poza Netflix czy Amazona Prime gdzie są materiały natywnie w 4K plus obsługa HDR itd. to do kanałów kablówki te systemy HDR itp. to coś w ogóle wnoszą?
Czy naprawdę zobaczę dużą różnicę w jakości obrazu z kablówki (HD) na nowym OLED ws moja obecna plazma?
Jeśli tak to może wezmę temat "na tapetę" i sprawię sobie prezent na święta :)
To się w takim razie was zapytam i poradzę.
Potrzebuję 65 cali, OLED, soundbara co do zasady nie potrzebuję (mam nagłośnienie do kina domowego 5+1 B&W z dobrym amplitunerem) więc trochę szkoda na to kasy, ambilight też niekoniecznie muszę mieć. Główny nacisk to najlepsza jakość obrazu.
Zależy mi też żeby soft do ustawień telewizora był w miarę intuicyjny i prosty. Nie potrzebuję dziesiątek ustawień do parametrów obrazu żebym się tylko męczył godzinami próbując złapać co dany parametr robi i jaka wartość będzie najlepsza.

TV będzie zawieszony na ścianie.
Będzie to głównie sygnał z kablówki HD, chcę korzystać z modułu CI+ (nie chcę kolejnych pilotów), 4K to tylko ze streamingu.
Budżet to jakieś 10 tys. zł, jak trzeba będzie dorzucić jakieś 1-1,5 tys żeby dostać wyraźnie lepszą jakość to też nie będzie problemu.
Ja na tę chwilę generalnie celowałem w LG wychodząc z założenia, że producent panela OLED powinien najlepiej do niego przygotować elektronikę i soft. Trochę tak było jak kiedyś kupowałem plazmę, mimo, że inny brali panele od Panasonica to jednak ten potrafi wycisnąć z tych paneli najwięcej (zostawiam na boku Pioneer ze swoimi 'kurami' bo oni wtedy wycofywali się z produkcji i mieli też wyraźnie wyższe ceny).
Które modele robią naprawdę dobrą robotę w skalowaniu do 4K?
Z góry dzięki za porady :)
 

SDman

Banned
"Ja na tę chwilę generalnie celowałem w LG wychodząc z założenia, że producent panela OLED powinien najlepiej do niego przygotować " nie do końca, a już napewno nie najtańsze modele z procesorem Alpha 7.
Skalowanie to bajka od Sony, Philips, Panasonic i oczywiście Samsung, ten ostatni, a dokładnie Q90T zastąpił PDP ST60 i wygrał z nią skalowaniem z kablówki mimo że miał pięć cali więcej.
 
Ostatnia edycja:

Gikey

Klub HDTV.com.pl
VIP
"Ja na tę chwilę generalnie celowałem w LG wychodząc z założenia, że producent panela OLED powinien najlepiej do niego przygotować " nie do końca, a już napewno nie najtańsze modele z procesorem Alpha 7.
Skalowanie to bajka od Sony, Philips, Panasonic i oczywiście Samsung, ten ostatni, a dokładnie Q90T zastąpił PDP ST60 i wygrał z nią skalowaniem z kablówki mimo że miał pięć cali więcej.


Tak jak napisałem, mój budżet jest dosyć wysoki i jeśli miałoby to być LG to obecnie byłby to LG OLED65G13LA (teraz można go kupić za 9.999 zł)który ma procesor Alpha9. Czy z tym procesorem wciąż LG odstaje w skalowaniu?
Generalnie jeśli zdecyduję się na zmianę w tym roku to na pewno wybiorę najnowszy, tegoroczny (2021) model danego producenta.
Samsung odpada bo to nie jest OLED.
 

wysio

Member
Bez reklam
Jeśli chodzi o HDR, to wnosi on sporo, ale... Mam kablówkę z UPC i tam jest jeden kanał z 4k HDR, na którym nawet nie ma za bardzo co oglądać. Na YouTube jest sporo materiałów i bardzo fajnie się to ogląda, Netflix ma swój system, który też daje fajny obraz. Ja dodatkowo ściągam filmy w 4k HDR na kompa i odpalam je bezprzewodowo na TV. Ogólnie między najlepszą plazmą Panasonica a najtańszym obecnie TV OLED jest niesamowita różnica i nie podlega to dyskusji. Osobiście, ale może ze względu na moje preferencje, brał bym pod uwagę TV na Androidzie. Znajomi mają LG czy Samsungi i nie spełniły by moich oczekiwań w sensie multimedialności. Masz dobry model Sony na Androidzie z ładnym podświetlanym pilotem, a jeśli lubisz oglądać koncerty, to TV z ambilight jest mega i nie żaden inny nie da tyle radości.
 

sunnyluk

Member
Tak jak napisałem, mój budżet jest dosyć wysoki i jeśli miałoby to być LG to obecnie byłby to LG OLED65G13LA (teraz można go kupić za 9.999 zł)który ma procesor Alpha9. Czy z tym procesorem wciąż LG odstaje w skalowaniu?
Generalnie jeśli zdecyduję się na zmianę w tym roku to na pewno wybiorę najnowszy, tegoroczny (2021) model danego producenta.
Samsung odpada bo to nie jest OLED.

Podobnie jak Ty myślałem tylko nad LG Oled65, ale wpierw model C1, a potem budżet się zwiększył i patrzyłem też na G1. W międzyczasie jednak doczytałem o Philipsach 806/856 i na niego się zdecydowałem.
Po przesiadce z plazmy Panasonica jestem zachwycony obrazem. Matryca jest ta sama co w LG C1. Może nie jest to matryca evo, z LG G1, ale tak naprawdę niewielka różnica w jasności u mnie nie przeważyła :) I tak porównując Oled806 z plazmą jest duuuuużo jaśniej.

Philips 806 m.in. obsługuje HDR10+, ma podświetlany pilot, 4-stronny Ambilight, panel wydaje się jaśniejszy niż wynikałoby to ze specyfikacji (czytałem o tym w kilku testach), skalowanie, przetwarzanie obrazu i wg mnie system Android TV (a niebawem będzie update do GoogleTV) lepsze niż w LG.

Porównując 806 do C1 - brałbym Philipsa, ale myśląc między 806 a G1 - tu trzeba się zastanowić (bo cena ta sama) co będzie dla Ciebie lepsze: trochę jaśniejszy panel w G1 czy zalety 806, o których pisałem wyżej.
 

wysio

Member
Bez reklam
Ta gonitwa za jasnością chyba jest sztucznie napędzana, albo ja jej nie rozumiem, bo panel 806 już potrafi mocno razić w nocy, a w słońcu obraz jest bardzo dobrze widoczny. Te najbardziej jasne sceny zaczynają już męczyć oczy, więc po co więcej?
 

Gikey

Klub HDTV.com.pl
VIP
Generalnie trochę poczytałem w 'internetach' ;) co do TOPu telewizorów oled i chyba najbardziej do mnie przemawia Sony ze swoją serią A90J i systemem Google TV na pokładzie. Na ten moment to mój wybór. Niestety obecnie model XR-65A90J jest za 12,5 tys. co trochę wykracza ponad mój budżet, zwłaszcza, że trzeba jeszcze do wydatku przekonać drugą połowę :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Możesz spokojnie sięgać co do jakości za modele Galery - znacznie poniżej 9.000 ,- zł . Więc jeszcze Ci reszta zostanie.
Są na matrycy jaśniejszej EVO.
Dobrze zabezpieczone.
A Philipsa Oled w tej samej cenie ma już dodatkowe nagrodzone zabezpieczenia dodatkowe anty-Burn.
I Druga połowa będzie przekonana od razu, a jakość Ciebie i ją i tak powali na kolana.
 

Gikey

Klub HDTV.com.pl
VIP
A jeśli chodzi o Philipsa to czym rożni się model 65OLED935/12 od 65OLED936/12?
Czy oba mają te nagrodzone zabezpieczenia anti-burn?
 

Gikey

Klub HDTV.com.pl
VIP
A jeśli chodzi o Philipsa to czym rożni się model 65OLED935/12 od 65OLED936/12?
Czy oba mają te nagrodzone zabezpieczenia anti-burn?

Oprócz tego że 935 jest z 2020 a 936 z 2021 to znalazłem póki co tylko jedną różnicę - ubiegłoroczny startował z Android 9 a tegoroczny z Android 10.
Czy w 935 można liczyć na update do Android 10 - jak do tego podchodzi Philips?
Czy różnica między tymi modelami sprowadza się tylko do wersji Android TV? Jeśli tak rozstrzał cenowy spory za samego Androida = 935 można kupić za 10 tyś podczas gdy 936 za 14 tys.
 

Gikey

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kolejny wieczór czytania i czytania i czytania...
I wszystko wskazuje, że zostanę przy Sony.
Mam tylko dylemat bo:
- model OLED XR-65A90J jest za 11.250 a
- model OLED XR-65A84J jest za 7.560.
Zastanawiam się czy panel evo wart tych dodatkowych 4 tys ... jeszcze trochę czytania przede mną :)

Czy SONY ma jakiś system ochrony przed wypalaniem?

P.S.
Może brałbym tego Philipsa 936/12 ale jest w cenie 13.065 :( zwłaszcza, że soundbar mi niepotrzebny.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
1. Philips dla niebieskich członków forum jest znacznie, znacznie taniej.
2. A czemu dopłata do EVO 4 tyś zł ?
Przecież Oled z EVO tyle nie kosztuje. Jest nawet tańszy od Oleda SONY.
3. Sony te z jest tańszy dla niebieskich członków forum i też z pakietem.

A 77" Oled Ci się mieści ?
 

Gikey

Klub HDTV.com.pl
VIP
1. Philips dla niebieskich członków forum jest znacznie, znacznie taniej.
2. A czemu dopłata do EVO 4 tyś zł ?
Przecież Oled z EVO tyle nie kosztuje. Jest nawet tańszy od Oleda SONY.
3. Sony te z jest tańszy dla niebieskich członków forum i też z pakietem.

A 77" Oled Ci się mieści ?

To odpowiadając zacznę od rzeczy najbardziej podstawowej bez której wszystko się sypie czyli przekonanie drugiej połowy:) - "Po co wymieniać skoro ten gra dobrze i jestem zadowolona z jakości obrazu?"
Sam jestem sobie winien bo jak 2 tygodnie temu zamawiałem kablówkę i koniecznie chciałem z modułem CI to mówiłem, że telewizor dobrze gra i chyba tylko w przypadku gdyby były jakieś problemy ze współpracą z CI to możemy pomyśleć o wymianie TV. Tak, wiem, głupi powód do wymiany TV bo przecież są dekodery ale ja ich nie lubię skoro mogę wszystko ogarnąć jednym pilotem a dodatkowo w sypialni to nie miałbym gdzie tego dekodera położyć (u mnie telewizory wiszą na ścianach) a nie chcę dorabiać półeczek itd. Dzisiaj rano zamontowali mi kablówkę i moduły CI działają bez problemu choć musiałem swoje Panasonic-i przełączyć na region Szwecja. No ale skoro ten TV mamy już 12 lat to może czas sobie zrobić prezent :)

Jest szansa, że w ten weekend uda mi się z nią gdzieś podjechać aby naocznie zobaczyła różnice. A nawet jeśli zauważy to trzeba jeszcze przekonać do wydatku 11-11,5 tys.

A odpowiadając na pytania:
1. Przyznaję, bez bicia, że nie wiem jak uzyskać status niebieski. Jeśli jest to dla mnie osiągalne to proszę o info i wiadomość prywatną z ofertą cenową dla Philipsa i Sony.
2. Te 4 tys (a dokładnie 3,7 tys) to różnica w cenie Sony A84J a A90J która podawałem gdy znalazłem je w sklepie w promocji. Chwilowo ta promocja (EURO RTV AGD) się skończyła, jest inna, gorsza więc ceny wyższe o jakieś 400 zł dla obu.
Przyznaję też, że już się trochę gubię w tych różnych testach, który TV jest na panelu EVO a który nie bo tylko LG oficjalnie to podaje a inni nie. Zakładając, że rozpatruję tylko 4 TV: A90J, 936/12, A84J, 856/12, to z tego co wiem tylko pierwsze dwa są na EVO. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie. Teraz rozważam już tylko Sony lub Philips, nie chcę LG. Zależy mi na systemie Google TV.
Najczęściej sprzęty audio-wideo kupuję w EURO RTV AGD więc najczęściej zaglądam tam i dzisiaj te 4 TV są w następujących cenach w promocji (np. taniej jest wziąć w 30 ratach 0% gdzie 2 są gratis):
936/12 - 13,1 tys
A90J - 11,7 tys
856/12 - 8,7 tys
A84J - 7,8 tys

Z tego co już poczytałem to wygląda, że lepiej by było Philipsa ze względu na te systemy anti-burn. Amibilight mnie nie rajcuje - nie mówię, że nie jest fajne ale nie jest to dla mnie języczek u wagi.
Tak jak pisałem, że gdyby wypuścili 936 bez soundbara, którego nie potrzebuję to zapewne byłby dużo taniej - nie chcę wydać na któryś powyższych tv więcej niż 11,5 tys. No i wolałbym już z panelem EVO - nowszy. No chyba że chcecie mi powiedzieć, że ten cały EVO to trochę, cytując klasyka :) "chłyt martetindody" i jeśli jestem zadowolony z jasności mojej obecnej plazmy Panasonic TX-P50S10E to 856/12 czy A84J zapewni mi co najmniej taką a nawet wyższą jasność.

Co to 77" to powiem tak. Tu gdzie obecnie wisi plazma to większy niż 65" nie wejdzie a poza tym jak chcę duży obraz (i robię to tylko wieczorem dla filmów) to idę do drugiego salonu gdzie mam 100" ekran ramowy, projektor i drugi zestaw audio kina domowego.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Dla niebieskich 65Oled 936 - to zupełnie inna cena.
W końcu jest jeszcze BF, lepiej dopytaj na PW - bo warto.
 

darlen

Member
Ja bym zdecydowanie zgłosił do serwisu.
Wg mnie wymienią Ci matrycę bez problemów.
Po wymianie matrycy zastosuj przeformatowywanie obrazu to znacznie zabezpiecza przed powidokami.
Cześć, czy można prosić jakiś kontakt do "życzliwego" autoryzowanego serwisu/serwisanta SONY - na region Warszawy, tyle się czyta o serwisie tej marki, że stress cokolwiek reklamować na gwarancji aby nie usłyszeć odmowy.
 
Do góry