Wymiana Onkyo TX-NR535 na nowszy/wyższy model

dzudzu9

New member
Witam,

Od 2 lat użytkuję zestaw Onkyo TX-NR535 + Melodika BL310. Gra to w salonie ~18m2 częściowo otwartym na przedpokój i kuchnię, natomiast głośniki rozstawione są na ~10m2.
Użytkowane głównie do radia, radia internetowego, czasem mp3, ostatnio trochę Spotify, sporadycznie jakiś film.
Ze względu na małe dzieci głośność zazwyczaj ustawiona jest na ~20-25 (radio) / ~10 (radio internetowe, Spotify) / ~10-15 (filmy wieczorem-nocą), także jak widać słucham cicho i nie wykorzystuję całej mocy amplitunera.

Mimo, że jestem zadowolony z obecnego zestawu to naszła mnie myśl, czy nie zmienić na wyższy model... Trochę poczytałem i zacząłem myśleć o Onkyo TX-NR656 (dźwięk znam, funkcjonalność również będzie podobna).

Tylko teraz mam zagwostkę: czy skoro jestem zadowolony z obecnego zestawu to warto dokładać ~1k tylko po to żeby zmienić i mieć nowszy/wyższy model? Czy przy moim sposobie użytkowania zauważę różnicę i znaczną poprawę?
Wiem, że to kwestia indywidualna, ale obecnie nie mam czasu na odsłuchy, więc pytam o Wasze zdanie :)
 

DrWredman

Active member
Jedna korzyść z wejścia na wyższy model to TIDAL, jeśli z niego korzystasz.
Druga to obsługa Dolby Atmos. Ale skoro filmy to tylko 10-15% i to nocą, to ja bym sobie dał spokój.
Za kilka lat znów wejdzie coś nowego. Dzieciaki podrosną i będziesz mógł zbudować prawdziwe kino domowe.
 

dzudzu9

New member
TIDAL'a nie używam i nie planuję. Nie planuję też rozbudowy do Dolby Atmos. Kiedyś może dokupię suba, obecnie nie czuję takiej potrzeby. Zresztą do tego nie jest potrzebny nowy amplituner.
Jeżeli poza wymienionymi rzeczami, które nie mają dla mnie żadnego znaczenia nie uzyskam zdecydowanej poprawy, to chyba rzeczywiście odpuszczę sobie ten temat.
Dzięki @DrWredman
 

jaco.37

Member
Bez reklam
W Twoim przypadku nie warto zmieniać.Dla cichego słuchania radia szkoda pieniędzy.
Jak dzieciaki podrosną to się wtedy dopiero zastanów.
 

collider

New member
Bez reklam
Bede w opozycji do kolegow i napisze tak. Jezeli pieniadze nie sa najwazniejsze w tej inwestycji to zawsze mozna cos udoskonalic i zmienic. Czesto sama radosc z zmian czy posiadania daje satysfakcje a do tego zawsze znajdzie sie czas by sprzet wyprobowac czy nim sie pobawic, nawet jak sie ma male brzdace.
 

DrWredman

Active member
Bede w opozycji do kolegow i napisze tak. Jezeli pieniadze nie sa najwazniejsze w tej inwestycji to zawsze mozna cos udoskonalic i zmienic. Czesto sama radosc z zmian czy posiadania daje satysfakcje a do tego zawsze znajdzie sie czas by sprzet wyprobowac czy nim sie pobawic, nawet jak sie ma male brzdace.

Zawsze wspominam słowa znajomego:
Jak chcesz kupić coś nowego, to się najpierw zastanów, czy będziesz miał czas to używać i się z tego cieszyć
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Różnica może być zasadnicza, a mianowicie Dolby Surround.
Nie wiem jakie są różnice w brzmieniu, ale jak brzmi tak dobrze jak 656 to tylko się cieszyć.
Upmixer natomiast wprowadza realną poprawe brzmienia i nie tylko w kontekście sufitowych. Tak było w przypadku Marantza i okazji wprowadzenia Atmosa, a co za tym idzie DSU.

Dodatkowo 656 ma małego pilota, co jest OGROMNĄ zaletą.
Rewelacyjnie się sprawdza i o wiele lepiej jak te duże.
Piszę tu o praktyce, a w Onkyo jest tak, że raz ustawiasz i nic nie grzebiesz, nie ma takie potrzeby.
Te mały ma to co powinien mieć i przede wszystkim ma intuicyjnie rozłożone przyciski z volume które jest kluczowe.
 
Ostatnia edycja:

dzudzu9

New member
Czesto sama radosc z zmian czy posiadania daje satysfakcje a do tego zawsze znajdzie sie czas by sprzet wyprobowac czy nim sie pobawic

Trafiłeś w sedno :)

Zawsze wspominam słowa znajomego:
Jak chcesz kupić coś nowego, to się najpierw zastanów, czy będziesz miał czas to używać i się z tego cieszyć

Na pewno bym się cieszył z posiadania nowego sprzętu. Problem w tym, że jego wszystkich zalet w porównaniu do obecnego ampli na pewno bym nie odkrył z racji braku czasu i innych priorytetów. W słuchaniu radia poprawy jakości mógłbym nie dostrzec, Spotify może...

Różnica może być zasadnicza, a mianowicie Dolby Surround.
Nie wiem jakie są różnice w brzmieniu, ale jak brzmi tak dobrze jak 656 to tylko się cieszyć.
Upmixer natomiast wprowadza realną poprawe brzmienia i nie tylko w kontekście sufitowych. Tak było w przypadku Marantza i okazji wprowadzenia Atmosa, a co za tym idzie DSU.

Dodatkowo 656 ma małego pilota, co jest OGROMNĄ zaletą.
Rewelacyjnie się sprawdza i o wiele lepiej jak te duże.
Piszę tu o praktyce, a w Onkyo jest tak, że raz ustawiasz i nic nie grzebiesz, nie ma takie potrzeby.
Te mały ma to co powinien mieć i przede wszystkim ma intuicyjnie rozłożone przyciski z volume które jest kluczowe.

Wygoda użytkowania dzięki małemu pilotowi na pewno na plus - już o tym myślałem.
Atmosa nie wykorzystam.
A co do poprawy brzmienia, to czy przy cichym słuchaniu muzyki różnej jakości (przeważnie nie najlepszej) to zauważę?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie chodzi o wykorzystanie sufitowych - Atmosa, a dsu który także działa jak korzystasz z systemu 5.1, a żródłem jest np. 2.0 z TV czy muzyki z radia itp.
Zastąpił on DPL i lepiej działa. Tak było w przypadku Marantza, nie wiem jak jest w przypadku Onkyo.

Co do Tidala, to jak kto woli. Ja nie załączam Spotify, a właśnie tylko Tidala.
 

DrWredman

Active member
Widac znajmomy nie ma zadnego hobby bo inaczej by mowil.

Wyobraź sobie, że stoi u niego sprzęt Stereo z wyższej półki, który miałem okazję posłuchać.
Wiem, że klocki są NADa, a głośniki nie pamiętam.

Po co kupować jeśli wykorzysta się to w niewielkim stopniu. Ale to jest również moje zdanie.

Jeśli ktoś chce i ma chęć to może sobie zmieniać wyposażenie co miesiąc i nic mi do tego.
Jego kasa, jego życie, jego hobby lub jego zachcianki.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Nie chodzi o wykorzystanie sufitowych - Atmosa, a dsu który także działa jak korzystasz z systemu 5.1, a żródłem jest np. 2.0 z TV czy muzyki z radia itp.
Zastąpił on DPL i lepiej działa. Tak było w przypadku Marantza .........

Możesz w przybliżeniu opisać te różnice na korzyść DSU vs DPL ?
Bo jak rozumiem w nowych ampli DPL brak ?

Często używam DPL II czy DSP i chętnie dowiem się co zastąpiło to do czego się przyzwyczaiłem.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wydaje się, że jest lepsze pozycjonowanie.
Zestawiałem 2 ampli, te same materiały i takie odniosłem wrażenie.
Być może, że wpływ na to miały także inne komponenty, ale z natury DPL zostało zastąpione DS (Dolby Surround) i chyba, nie jest to tylko zmiana nazwy, a w jakimś stopniu polepszenie jakości tych upmixów.
Ja przynajmniej takie wrażenie odniosłem. Pisali też o tym w innych miejscach.
 

collider

New member
Bez reklam
Wyobraź sobie, że stoi u niego sprzęt Stereo z wyższej półki, który miałem okazję posłuchać.
Wiem, że klocki są NADa, a głośniki nie pamiętam.

Po co kupować jeśli wykorzysta się to w niewielkim stopniu. Ale to jest również moje zdanie.

Jeśli ktoś chce i ma chęć to może sobie zmieniać wyposażenie co miesiąc i nic mi do tego.
Jego kasa, jego życie, jego hobby lub jego zachcianki.

To, ze stoi sprzet to tylko wyraz jego fanaberi lub snobizmu. Nie ma nic wspolnego z hobby. Na hobby zawsze znajdzie sie czas i checi bo pieniadze, coz, sa czesto potrzebne, ale nie najwazniejsze w tym co sie lubi robic.
 

DrWredman

Active member
Widac znajmomy nie ma zadnego hobby bo inaczej by mowil.

To, ze stoi sprzet to tylko wyraz jego fanaberi lub snobizmu. Nie ma nic wspolnego z hobby. Na hobby zawsze znajdzie sie czas i checi bo pieniadze, coz, sa czesto potrzebne, ale nie najwazniejsze w tym co sie lubi robic.

collider, chyba się nie rozumiemy, bo ty o snobizmie, a ja o wolnym czasie na cieszenie się z inwestycji.... ;)
nie kontynuujmy tej przepychanki, bo to wątek kolegi dzudzu
 

dzudzu9

New member
Dzięki za opinie.
Póki co rezygnuję ze zmiany, chyba że trafi się na prawdę jakaś okazja, z której żal będzie nie skorzystać :) Jakby co na pewno się pochwalę ;)
 

collider

New member
Bez reklam
collider, chyba się nie rozumiemy, bo ty o snobizmie, a ja o wolnym czasie na cieszenie się z inwestycji.... ;)
nie kontynuujmy tej przepychanki, bo to wątek kolegi dzudzu

Wiec odpowiem ostatni raz. Jezeli ktos pasjonuje sie (ma hobby) ktorym jest np. KD czy HIFI to zawsze ma na to czas. Czas by sie tym cieszyc. Jezeli ktos kupuje sprzet, ktory pozniej tylko stoi to robi to albo bo juz nie ma co z kasa robic, albo zeby znajomi zobaczyli jaki on jest gosc, albo Bog wie dla jakiego powodu.
Bede powtarzal jak mantre, ze jak to jest twoja pasja to znajdzisz czas by sie tym cieszyc chyba, ze jestes kierowca TIRa a i wtedy zawsze mozesz sobie extra radio zamontowac ;).

Zobacz tu na forum. Ludzie maja czas by pisac o sprzecie, korzystac z niego i jeszcze wielu prowadzi wlasne biznesy albo pracuje po wiele godzin. Mozna? Mozna.
 
Ostatnia edycja:
Do góry