Wybór dekodera DVB-T

jinx888

New member
Witam, muszę zakupić dekoder DVB-T ale nie jestem obcykany w konkretnych modelach. Możecie polecić jakiś konkretny model (najlepiej z dużego sklepu sieciowego) który będzie dobrze obsługiwał multimedia (USB itp.) i zapewni dobry obraz.
Do nadajnika mam ok. 30 km; czy muszę też kupić antenę (teraz mam zwykłą siatkę)
 

paparazzi

New member
Anteny raczej nie potrzebujesz- ale dla pewnosci musisz sprawdzić. Na razie bym nie kupował.
Co do Tunera to sie nie znam, ale zapewne wszystkie w okolicach 100zl bedą podobne jakościowo. Ja bym szukał pod względem fajnego EPG ;)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Polecam tunery Technisata to porządna firma urządzenia produkuje w Niemczech lub Polsce, jest zapewnione wsparcie techniczne - dobre produkty w uczciwych cenach
 

slawko_23

New member
Bez reklam
albo technisata (jakość ale bez multimediów) lub Ferguson T65, czyta wiele piratów a nagrywanie PVR nie jest kodowane. Teraz są takie w nowych pudełkach (czerwonych) z fajniejszym pilotem i co ważne mają wyświetlacz z nr kanału.
 

al-aksa

New member
hmm nagrywanie PVR to chyba tylko telewizory kodują, bo już dekodery dvb-t nie powinny? jesli się mylę, wyprowadzcie mnie z błedu..
 

jinx888

New member
Ta Manta "za rozsądne pieniądze" jest trochę droga... Myślałem że za te 100-150 zł da się kupić coś fajnego...
 

Kpc21

New member
Najtaniej to Wiwę kupisz (np. HD-90), która od Fergusona T65 różni się tylko zasięgiem pilota (na niekorzyść - trzeba celować prawie że na wprost).
 

ranczo

New member
Bez reklam
Nie wiem co potrafi Wiwa HD-90, ale Manta DVB05 czyta między innymi:
- mkv
- DTS HD-MASTER
- ISO DVD
- ISO BR,
- bezstratne pliki .flac
- odtwarza pliki udostępnione w sieci lokalnej
- ........
 

al-aksa

New member
bawiłem się Wiwą 90 i Mantą DVBT06... pilot w Wiwie to po prostujakis koszmar... trzeba dokladnie celowac jak na strzelnicy do tarczy :D... w Mancie juz było duzo lepiej chociaz malutkie klawisze.. oba złapały mi 18kanałów z siatki, ale juz z pokojówki niczego... :(
 

Kpc21

New member
Podobno w HD-85 jest z tym lepiej. Ale nie sprawdzałem. No i w HD-50, ale tam wynika to z tego, że czujnik podczerwieni można umieścić tak naprawdę w dowolnym miejscu, ograniczonym jedynie długością kabla łączącego go z tunerem.

Mam HD-90 i problem kiepskiego zasięgu pilota rozwiązałem w prosty sposób - odwracając go w stronę łóżka. Dzięki temu zmiana kanału nie stanowi żadnego problemu.

W Arivach pilot działa podobno nawet wtedy, gdy wyceluje się go w ścianę. Ale znów - nie miałem możliwości by to sprawdzić.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wiwa jest ogólnie OK ,przynajmniej głowica jest dość czuła ,ale jeśli miałbym być szczery przy cenie 150zł wybrałbym Technisata

A tak całkiem na marginesie to za jakieś 2-3 lata obecnych użytkowników czeka wymiana dekoderów ,a to ze względu na dyrektywę UN mówiącą o wprowadzeniu DVB-T2 czyli naziemnej telewizji cyfrowej II generacji wszyscy nasi sąsiedzi wybrali ten system (obecnie Włochy i Belgia się przesiada) niestety w Polsce zawsze jest inaczej niż w cywilizowanych krajach
 

Kpc21

New member
A tak całkiem na marginesie to za jakieś 2-3 lata obecnych użytkowników czeka wymiana dekoderów ,a to ze względu na dyrektywę UN mówiącą o wprowadzeniu DVB-T2 czyli naziemnej telewizji cyfrowej II generacji
Ostatnio były jakieś wzmianki o DVB-T2, mam jednak nadzieję, że tego nie wprowadzą, bo w ten sposób wszystkie kupione teraz dekodery, zgodne z oficjalnymi wymogami, musiałyby iść do kosza. Mogli wprowadzić od razu DVB-T2 - nie byłoby problemu. Tyle że w naszym kraju wszystko musi się przeciągać. I w efekcie, gdy wybierano system nadawania DVB-T w Polsce, rozważano DVB-T MPEG2 i MPEG4, a o DVB-T2 nikt jeszcze nie słyszał. Gdy wreszcie udało się uruchomić DVB-T okazuje się, że za granicą wdrażają już DVB-T2.

wszyscy nasi sąsiedzi wybrali ten system (obecnie Włochy i Belgia się przesiada) niestety w Polsce zawsze jest inaczej niż w cywilizowanych krajach
Jeśli się nie mylę, to Włochy i Belgia miały DVB-T MPEG2, a więc system mniej doskonały od naszego MPEG4 (w multipleksie mieści się mniej kanałów), poza tym DVB-T funkcjonuje tam już od kilku lat. Tam przejście na DVB-T2 ma sens, bo jest niezbędne by wdrożyć kanały HD (mogliby wybrać DVB-T MPEG4, ale tam, w przeciwieństwie do naszego kraju, myślą i wybrali rozwiązanie bardziej przyszłościowe).

U nas DVB-T2 potrzebne nie jest. Już teraz, w istniejących multipleksach, nie ma kto nadawać, a będą jeszcze co najmniej 2 o ogólnopolskim zasięgu i 4 obejmujące część kraju. A od upscalu by TVP, widocznego na TVP1 HD, wolę SD skalowane do 1080 linii przez telewizor.

Co do Wiwy i Manty, brałbym chyba jednak Mantę. To wszystko to samo, i tu i tu można liczyć na aktualizacje, a Wiwa ma pilot o kiepskim zasięgu. Choć nie wiem, jak jest w Mancie. Zaletą Wiwy jest to, że Wiwa rozwija firmware swoich tunerów.
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
Mogli wprowadzić od razu DVB-T2 - nie byłoby problemu. Tyle że w naszym kraju wszystko musi się przeciągać. I w efekcie, gdy wybierano system nadawania DVB-T w Polsce, rozważano DVB-T MPEG2 i MPEG4, a o DVB-T2 nikt jeszcze nie słyszał. Gdy wreszcie udało się uruchomić DVB-T okazuje się, że za granicą wdrażają już DVB-T2.

Jeśli się nie mylę, to Włochy i Belgia miały DVB-T MPEG2, a więc system mniej doskonały od naszego MPEG4 (w multipleksie mieści się mniej kanałów), poza tym DVB-T funkcjonuje tam już od kilku lat. Tam przejście na DVB-T2 ma sens, bo jest niezbędne by wdrożyć kanały HD (mogliby wybrać DVB-T MPEG4, ale tam, w przeciwieństwie do naszego kraju, myślą i wybrali rozwiązanie bardziej przyszłościowe).

U nas DVB-T2 potrzebne nie jest.
Sam sobie zaprzeczasz. Kiedy nasi spece zdecydowali się na MPEG4, to wszyscy narzekali czemu znowu wychodzimy przed orkiestrę, podczas gdy innym wystarcza MPEG2. Stanęło na tym, że będziemy mieli nowsze rozwiązanie. Teraz znowu narzekania, że inni przechodzą z DVB-T MPEG2 na DVB-T2. Postępu nie da się powstrzymać. Zmiany następują bardzo szybko i ciężko przewidzieć co będzie standardem za choćby 3 lata. Naprawdę zabawne jak to można wszystko przedstawić na opak.
 

Kpc21

New member
Nie narzekam, że inni przechodzą z MPEG2 na DVB-T2, tylko na plany, by Polska przeszła z MPEG4 na DVB-T2. Inni w MPEG2 nie mieli szans na HD, my w MPEG4 mamy. A u nas, gdy podejmowano ostateczną decyzję, należało wybrać od razu DVB-T2. Przed szereg z MPEG4 wychodziliśmy może 10 lat temu, gdy były podejmowane pierwsze ustalenia odnośnie DVB-T w Polsce (pamiętacie jeszcze multipleksy testowe TVP i POT, nadawane w MPEG2?). Obecnie część sprzedawanych w kraju odbiorników telewizyjnych ma DVB-T2, pozostali producenci są w stanie dostarczyć wersje z DVB-T2 i robiliby to, gdyby był taki wymóg (tak jest chyba w Wielkiej Brytanii).
 

Orzech1

New member
Nie chce zakładać nowego tematu, więc tu się podepnę.
Czy ktoś miał styczność z tunerem Android Box firmy GoClever? Jeśli tak proszę o opinię. Na allegro mnóstwo osób go kupiło, zastanawiam się czy jest wart swojej ceny czy kupić coś innego.
 
Do góry