Wielkość obrazu z odległości od ekranu 2,5 - 3m

mastek81

New member
Witam,

Przeglądam wątki i próbuję sam obliczyć ale niestety mi to nie wychodzi, dlatego może ktoś miał podobny problem i podpowie. Jaki maksymalną wielkość obrazu mogę rzucić na ścianę z tej odległości aby nie latać po ścianie szukając napisów przy filmach, albo wrogów grając w gry.

Odległość od ekranu 2,5-3m (długość pokoju 5,25m)

Jak z waszą pomocą określę tą wielkość, to zacznę szukać odpowiedniego rzutnika, jest to na tyle mi pilnie potrzebne że jutro robię ostatecznie pomiary, a od poniedziałku wchodzi ekipa i muszę jak najszybciej podać w jakiej odległości mają umieścić uchwyt na rzutnik + jak zaprojektować sufit podwieszany.

Wykorzystywanie: 40% filmy z lapka, 50% gry, 10% TV:popcorn:

EDIT: Aha i naprawdę nie chodzi mi obliczanie co do cm, tylko podpowiedź typu:
- na twoim miejscu nie robił bym obrazu większego niż 80"
- albo - spokojnie 110" możesz rzucać na ścianę.

z góry dziękuje za pomoc
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
Naprawdę nie rozumiem, o co chodzi z tym lataniem oczami po ekranie i rzekomym zmęczeniu - przecież pole widzenia wynosi około 180 stopni - ekran mógłby mieć spokojnie 100" przy odległości oglądania rzędu 2 metrów, ale zapewni to dopiero standard 4K, niestety prawdopodobnie za 8-10 lat.

Przy dobrej jakości materiale HD, najlepiej z płyt Blu-ray 1080/24p, zasada jest prosta i zgodna z teoretycznymi wyliczeniami bazującymi na rozdzielczości wzroku (1' kątowa) i wielkości piksela na ekranie - odległość oglądania powinna być 1.8 razy większa od szerokości ekranu. Dla ekranu 100" daje to 4 m, a w twoim przypadku przy odległości 3 m szerokość ekranu wyniesie "tylko" 167 cm (75"). W praktyce można ekran nieco powiększyć, zwłaszcza z projektorami D-ILA/SXRD (Sony, LG, JVC) i DLP.
Moim zdaniem przy odległości 3 m można zainstalować ekran szerokości maksymalnie 190-200 cm.

Ogólnie 2.5-3 m to są odległości "telewizyjne", raczej do 65" plazmy/LCD, a nie do projektorów. Proponuję za wszelką cenę zwiększyć odległość oglądania przynajmniej do 3.5 m, co umożliwi spokojnie zawiesić ekran o przekątnej 100".

Jeżeli chodzi o odległość montażu samego projektora, to zależy ona współczynnika projekcji TR wybranego rzutnika - w twoich warunkach "bezpiecznie" byłoby wybrać około 3.5 m.
Przypominam o offsecie (DLP) i wysokości montażu ekranu - inaczej to za jakiś czas będzie znowu wielkie kucie :).

Pozdrawiam.
 

mastek81

New member
dziękuje bardzo za wyjaśnienia alkor. Myślę że w zupełności mi wystarczy te 85-90" ale ekran 190x200 odpada ponieważ mam około 2,5 metra do sufitu a jeszcze komoda jakaś musi wejść. Myślę o jakieś panoramie typu: 200x113 w formacie 16:9. Z takim się uda?
 

mastek81

New member
Ok, dokonałem wstępnego wyboru i padło na: BenQ W1060 oraz myślę o tym ekranie -> CINEMA ELECTRIC 200 MG : Ekrany elektryczne : CINEMA ELECTRIC 200 MG

Tylko mam już kolejne wątpliwości / pytania:
1. Czy ekran może nie wysuwać się cały, tj. ja potrzebuje tylko obraz na 1900mm x 1070mm od samej góry, więc ten kolejny metr jest mi zbędny.
( może znacie jakieś inne ekrany w formacie 16:9 w matt gray )
2. Jak się podłącza taki ekran, czy muszę tam podprowadzić gniazdo na 220? czy może jakieś mocne baterie? (pewnie mnie wyśmiejecie za to pytanie, no ale nie wiem jak to działa, a prowadzenie kabla po suficie to katorga :) )
3. Czy ten rzutnik nadaje się do rzucania obrazu tak blisko od sufitu - jakieś 10-15cm od sufitu. Czy rzutnik musi być odwrócony i ma funkcję obrócenia obrazu?
4. Czy taki uchwyt sufitowy wystarczy? Uchwyt do projektora Vivanco 21612 : Uchwyty do projektorw : Uchwyt do projektora Vivanco 21612 Czyli czy dzięki niemu uzyskam taki ekran, blisko od sufitu


Na koniec proszę o pomoc w obliczeniu jak daleko od ekranu taki uchwyt zamontować.
 

mastek81

New member
Proszę o potwierdzenie czy te wymiary wyszły mi prawidłowo:
- przyjąłem 0,21m na uchwyt sufitowy podany wyżej
- odległość od ściany wychodzi 3,02, dodatkowo dojdzie odległość paru centymetrów na odległość ekranu od ściany (ponieważ nie będzie przylegał.

projektor.jpg



a może zrobić odległość 3,63 i zumem 1.20X dawać sobie 86", jeżeli będzie mi się wydawało że jest mały to w zumie 1.00 X jest 103" tylko pytanie czy przy zwiększeniu odległości o pół metra nie stracę na jakości (jasność, kontrast itp)

Proszę o podpowiedzi
 

Drzymek

Member
Ja oglądam z odl. 2.6, 2.7 m i mam przekątną 80 cali. To już jest na granicy, a jestem osobą bezkompromisową. Pj mam w rozdzielczosci hd. Większy ekran już był by niewygodny, bo wymuszał by obracanie głową.
 

mastek81

New member
również rozrysowałem sobie po ścianie liniami wielkości ekranu 86 i 100" :D czyli dokładnie jaki będzie obraz co do centymetra.
i zostawiam 86 bo będzie ona dla mnie idealna, a 100" już zdecydowanie za dużo jak na 3m :)

tylko nadal nie wiem jak wieszać tez projektor? do góry nogami i jakąś opcją obraca się obraz, czy przywieszam go normalnie - ale w takim wypadku jak go przykręcić ? ehhh

Również nie wiem jeszcze czy ekran w odległości 21cm od sufitu to mało, czy spokojnie może tak zostać.
 

Drzymek

Member
Projektory mają funkcję odwracania obrazu co 90 stopni lubco 180 w zależności od modelu. Ja mam zawieszony do gory nogami, 25cm pod sufitem i skierowany w dól a następnie skorygowany trapez. I jest ok.
 
Do góry