Używany amplituner z 2xHDMI out i inne

maks87

New member
Witam
przede mną trudne wyzwanie a mianowicie wymiana starego amplitunera na nowy. Pomimo przeczytania dużej ilości postów nie udało mi się samem na coś zdecydować, więc postanowiłem zapytać Was, liczbę na Wasze doświadczenie i dobrą radę:)
W tej chwili posiadam staaary amplituner Yamaha RX-V430RDS wraz z odtwarzaczem DVD i kolumnami podłogowymi Jamo E350. Sprzęt kupowali mi jeszcze rodzice gdy byłem nastolatkiem, sam już nie wiem dlaczego wybór padł akurat na to a nie co inne, ale w tej chwili nie jest to istotne. Do tej pory sprzętu używałem głównie do słuchania muzyki z płyt CD w pokoju dziennym o powierzchni mniej więcej 25m2. W tej chwili chciałbym go wykorzystać nieco inaczej, tzn. do oglądania filmów.
Posiadane przeze mnie głośniki zostają, DVD też (chociaż raczej będzie mało używane), zapewne w niedalekiej przyszłości dokupię jakieś głośniki do konfiguracji 5.1. Jednak w tej chwili chciałbym zacząć od wymiany amplitunera. Poniżej wymagania które stawiam:
- 2 wyjścia HDMI (jedno do TV z ARC, drugie do projektora)
- minimum 5 wejść HDMI
- wbudowane radio internetowe, a więc amplituner musi posiadać ethernet/lan
- nie potrzebuję obsługi 7.1 (jak będzie to OK, ale to nie wymóg)
- nie potrzebuję bluetooth (jak będzie to OK, ale to nie wymóg)

Czytając to forum i strony producenta pojawiły się również niejasności:
1. Czy wszystkie amplitunery wspierają CEC, czy musi to być wyraźnie zaznaczone w opisie?
2. Niektóre z nich mają obsługują DLNA, co to dokładnie znaczy? Tzn. wiem co to jest DLNA, korzystam na co dzień (serwer DLNA mam na NAS Synology, a oglądam filmy na TV lub chromecast wpiętym do projektora). Co mi daje dodatkowa obsługa DLNA w amplitunerze?
3. Część amplitunerów obsługuję Spotify - czy trzema mieć tam konto premium czy na darmowym koncie również działa? Pytam, gdyż na moim TV Samsunga aby korzystać ze Spotify muszę mieć konto premium.
4. Niektóre amplitunery mają obsługę przez aplikację na Androida/iOS. Rozumiem, że taka aplikacja może "zastąpić" pilota aby np. zmienić źródło odtwarzania, regulować głośność, zmieniać radia internetowe, konfigurować je, dla DLNA wybierać filmy i je startować/pauzować itd. Dobrze to rozumiem?
5. Czy aby była możliwość takiego sterowania to amplituner musi mieć wifi czy wystarczy, że będzie wpięty po kablu ethernet do sieci lokalnej?

I teraz najważniejsze, czyli cena. Nie skrytykujcie mnie za to za bardzo, ale nie chcę wydać dużo pieniędzy, w związku z tym celuję w sprzęt używany. Okazuje się, że na portalach z ogłoszeniami można zakupić już sprzęt spełniający te wymagania za ok. 1500zł i tyle chciałbym wydać. Wiem, że za taką kwotę może nie otrzymam super sprzętu audio, ale biorąc pod uwagę posiadane kolumny, pokój oraz moje wymagania, nie musi to być sprzęt o super właściwościach audio (za taką kasę wiadomo, że nie będzie). Bardziej stawiam na funkcjonalność niż super właściwości audio. Chociaż jeśli mam wybierać między sprzętem np. za 1500zł który jest "średni" a jakimś za 1700zł który gra o wiele lepiej to oczywiście zdecyduję się na tą drugą opcję.

I teraz podsumowanie: na podstawie moich wymagań, obecnych ogłoszeń na portalach (to ważne) oraz informacjach z tego forum biorę pod uwagę:
- Onkyo TX-NR515
- Onkyo TX-NR616
- Onkyo TX-NR626
- Onkyo TX-NR636
- Onkyo TX-NR709
- Pioneer VSX-924

A więc tam na prawdę kilka modelu dwóch firm. Yamaha w tej cenie jest raczej niedostępna, natomiast modeli innych firm nie znam które by spełniały moje wymagania (2xHDMI out itd).

Czy jesteście w stanie coś doradzić?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc:smile:
 

Koszał

New member
Jakiś czas temu przerabiałem temat, moim zdaniem najlepiej zainwestować w Onkyo 818 (da się wyrwać za 1600-1800zł) lub 828 które ma już wifi (koszt 1700-2000)
Seria 8 ma pre-out i jak będziesz chciał kiedyś dołożyć wzmacniacz ogarniesz bez problemu.
Miałem 616 i gra spoko ale szału nie robi, przez chwile Denona x4000 i grał jeszcze gorzej- teraz przesiadam się na 828+wzmacniacz i mam myślę że będzie znacznie lepiej .
 

maks87

New member
Dzięki za odpowiedź. Pre-out i wzmacniacz to raczej nie dla mnie:)
Ale skoro miałeś 616 to mógłbyś napisać jak wygląda sprawa z funkcjami internetowymi, sterowaniem telefonem itd? On nie ma wifi a tylko ethernet. Czy więc w takiej konfiguracji da się sterować jakaś aplikacją z telefonu?
 

Koszał

New member
Nie sterowałem nim z telefonu więc nie wiem. Radia internetowe działają ok. Ale teraz nie zdecydował bym się na amplituner bez wifi.
 

soplus

Active member
Bez reklam
Wprawdzie mam TX-RZ900 ale przypuszcza, że sterowanie fonem jest takie samo. Generalnie łatwo i bezproblemowo choć sieć mogłaby działać szybciej, od czasu do czasu pojawia się problem z podłączeniem fona, ale to raczej wina apki i a nie samego ampli. Generalnie jest dużo wygodniej obsługiwać telefonem (szczególnie radia internetowe) niż pilotem poprzez OSD.
 

maks87

New member
No na pewno łatwiej jest sterować telefonem niż pilotem i na tym mi zależy. Tylko czy takie sterowanie telefonem działa też gdy amplituner nie ma wifi a jedynie jest podłączony po ethernecie?

EDIT: z tego co piszą w necie to nie ma znaczenia czy amplituner ma wifi czy tylko ethernet. Wystarczy, że będzie w tej samej sieci co telefon i wtedy można sterować.
 
Ostatnia edycja:

maks87

New member
W Onkyo nie ma znaczenia, ale pytania jak w pozostałych firmach takich jak Pioneer czy Yamaha?

Wracając do moich poprzednich pytań, ktoś pomoże?
1. Czy wszystkie amplitunery wspierają CEC, czy musi to być wyraźnie zaznaczone w opisie?
2. Niektóre z nich mają obsługują DLNA, co to dokładnie znaczy? Tzn. wiem co to jest DLNA, korzystam na co dzień (serwer DLNA mam na NAS Synology, a oglądam filmy na TV lub chromecast wpiętym do projektora). Co mi daje dodatkowa obsługa DLNA w amplitunerze?
3. Część amplitunerów obsługuję Spotify - czy trzema mieć tam konto premium czy na darmowym koncie również działa? Pytam, gdyż na moim TV Samsunga aby korzystać ze Spotify muszę mieć konto premium.

Założeniem jest kupno amplitunera z dwoma wyjściami HDMI (TV i projektor). A może ktoś ma amplituner z jednym wyjściem HDMI i korzysta ze splittera? Takie rozwiązanie też było by dobre, tylko czy są jakieś sprawdzone splittery HDMI które obsługują CEC i ARC? Ja osobiście testowałem niedawno dwa takie splittery ale żaden z nich nie wspierał CEC.
 

maks87

New member
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Od dzisiaj jestem posiadaczem Onkyo TX-NR616. Pierwsze wrażenia pozytywne, przyjemny dźwięk. Do tego to na czym mi zależało, czyli 2xHDMI OUT i obsługa sieci.
Napotkałem też już pierwsze problemy czyli kwestia odpowiedniej konfiguracji i programowania pilota do sterowania również TV. Ale trzeba poczytać forum i pewnie będzie to łatwiejsze :)
 

maks87

New member
Mam trochę problemów z konfiguracją tego amplitunera, ale zapytałem w innym wątku, liczę na pomoc.
Tutaj natomiast jeszcze podpytam, czy to normalne, że amplituner się dość mocno grzeje? Postawiłem na nim odtwarzacz DVD i nie da się ręki wsadzić pomiędzy urządzenia bo jest tak gorąco. Czy to normalne? Jak tak to chyba muszę DVD postawić gdzieś obok aby było więcej powietrza nad amplitunerem.
 

mors111

Active member
Bez reklam
Mam trochę problemów z konfiguracją tego amplitunera, ale zapytałem w innym wątku, liczę na pomoc.
Tutaj natomiast jeszcze podpytam, czy to normalne, że amplituner się dość mocno grzeje? Postawiłem na nim odtwarzacz DVD i nie da się ręki wsadzić pomiędzy urządzenia bo jest tak gorąco. Czy to normalne? Jak tak to chyba muszę DVD postawić gdzieś obok aby było więcej powietrza nad amplitunerem.

Moje Onkyo 609 też się grzeje , u brata 636 zdecydowanie mniej a upchane jest w ciasną szafkę
Ja nad swoim sprzętem mam ok 10cm wolnej przestrzeni jak i po bokach , amplituner lekko wysunięty z szafki

kiedyś podczas mocnej imprezy jak zmierzyłem temperaturę tuz pod samą obudową , było 56'C , więc był już mocno ciepły a wiatrak pracował cały czas
 
Do góry