ustawienie kolumn

arekm

New member
Witam,

Jamo 606, bez suba. Pomieszczenie 4.5mx3m. Rozmieszczenie kolumn jak na png z linka (ściana pomiędzy FR i FL to ta dłuższa ściana). Fronty stoją oczywiście na podłodze. Centralny nad (a nie pod jak to zwykle bywa) TV. Kanapa jest dosunięta do samej ściany (za małe pomieszczenie by dało się inaczej, bardziej na środku pokoju).

Pytania to:
- czy przednie kolumny ustawia się do słuchającego (czyli u mnie po skosie ku centrum kanapy) czy prostopadle do ściany?
- podobnie z tylnymi, powiesić bezpośrednio na ścianie czy przez uchwyty pozwalające skierować je w stronę centrum kanapy?
- wg instrukcji tylne powinny być na wysokości 2m ale tu chyba to nie będzie miało sensu, wręcz rozsądniejsze wydaje się dać je niżej np. 1.5m.

Mam Pioneera VSX-920 czyli 7.1, a kolumny 5.0 i tak się zastanawiam czy tylne satelity powinny być podpięte jako surround (czyli te bardziej po bokach) czy surround back (te kompletnie z tyłu). Wg instrukcji dla 5.1 jako surround czyli tak jak mam obecnie.

 
Ostatnia edycja:

krisder

New member
Bez reklam
Kolumny frontowe - lekko do środka. Jeżeli kanapa nie jest umieszczona centralnie to lekką odchyłkę w lewo lub w prawo załatwi automatyczna kalibracja.
Jeżeli kanapa jest przy samej ścianie to tylne na uchwytach skierowane do środka i podpięte do surround.
 

pkomp

New member
wszystkie powinny być skierowane na słuchacza - wiadomo nie zawsze to możliwe jak jest więcej osób ale to jest podstawowa zasada
 

prodigy

New member
Chciałbym się podpiąć pod pytanie.

Na jakiej maksymalnej wysokości mogą wisieć tyły. Najprawdopodobniej będę je musiał podłączyć jakieś 1,75 - 2,00 nad uchem słuchacza (czyli w najgorszym przypadku jakieś 1,1m wyżej niż zalecane). W sumie to wiedziałem o tym od początku (przed zakupem) ale chyba liczyłem na jakiś cud, że to się może udać. Być może w momencie zakupu bardziej myślałem o jakości stereo niż o kinie domowym. Skierować na słuchacza pewnie mi się uda, umieszczę je pod kątem.

Czy automatyczna kalibracja da radę w tym przypadku?

Mowa o RXFX i Onkyo 808.

Pytanie drugie. Jak dużo powietrza potrzebują RX8 w tej chwili jest 0,7 z tyłu i po 0,5 z boków. Wg mnie jest super ale może powinienem im dać bardziej pooddychać?

Na razie jest to zestaw tylko stereo (podłączone jak w stopce).
 
Ostatnia edycja:

ranczo

New member
Bez reklam
Jeżeli są to głośniki dipolowe powinny wisieć 60 cm powyżej uszu słuchacza. RX8 wydają się dobrze ustawione.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Fronty lepiej nie ustawiac centralnie do srodka, ani prostpodle do sciany. Cos pomiedzy. W ten sposob poszerzysz nieco scene. Z reszta ustaw i posluchaj roznych konfiguracji i daj jak Ci sie podoba, przeciez to na porawde slychac.
 

prodigy

New member
Dziękuję Panowie.
Fronty oczywiście mogę próbować ustawiać kilka miesięcy albo i dłużej. Już zdążyłam się nauczyć, że nawet mała zmiana w ustawieniu wnosi bardzo słyszalną różnicę. Będę próbował do skutku zmieniając kąt skoro odległość wydaje się odpowiednia. Nie mam z tym problemu.

Pytanie o tyły. Da się coś wymyślić, żeby tę wysokość dało się zaakceptować. Chciałbym z kina wycisnąć jak najwięcej.
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Jeżeli fronty są na dłużej ścianie to stanowczo za szeroko, tak naprawdę kolumny efektowe powinny być szerzej, a fronty tworzyć w miarę możliwości trójkąt równoboczny z słuchającym.
 
Do góry