Ustawienie kolumn 5.1.2

sebex7

New member
Witam!
mam do Was pytanie o najlepsze rozstawienie kolumn w pokoju. Cały pokój to będzie moja "jaskinia". Musi się w niej znaleźć jedna rzecz: biurko 180 cm lub 240 cm. Reszta przeznaczona pod kino. Pokój ma wymiary 380x400 i wysokość ok 270 cm.

Na razie nie wybieram konkretnego sprzętu ale muszę już mieć wizję, żeby dobrze pociągnąć kable itd. Kolumny mogą być na ścianach a mogą na podłodze podstawkach. Czy na takim metrażu dolby atmos ma sens?
Mam w głowie 3 wersje. (w żółtym kwadracie odległość głowy od ekranu)
1.


W tej wersji raczej tylko tv wchodzi w grę, bo odległość ok ekranu to ok 2 metry. Ale jakieś 65 cali i tak powinno robić robotę no i przy TV nie musiałbym malować pokoju całego na czarno (w przypadku projektora nie byłby to problem).
lewa koluma surround musi być w tej wersji na stojaku, podstawce bo jest na oknie (okno 230 cm wysokości- może być ewentualnie nad)

2.


Sofa dalej odsunięta od ekranu więc można już myśleć o dużej ilości cali. 380 cm szerokości - 60 cm biurko więc zostaje ok 320 cm ściany na ekran i kolumny. Oprócz tego, że fale się odbijają to o akustyce wiem niewiele więc ciężko mi powiedzieć czy przesunięcie spowodowane biurkiem wpłynie na dźwięk. Nie wiem też na jakiej wysokość najlepiej powieśić tyle kolumny. Jeżeli można wysoko to bym to zrobił nad drzwiami czyli pewnie ok 100-130 cm na głową oglądającego. Jeżeli lepiej na wysokości uszu czy niewiele ponad to zostaje opcja tak jak na rysunku czyli za słuchaczem. (widziałem w poradnikach, że najlepiej jak jest obok lub delikatnie za a nie tak jak tutaj).

3.


Jeszcze inna wersja. Również przesunięta względem środka.


Która jest najlepsza? A może jeszcze jakaś inna?
 

DrWredman

Active member
Ja bym wybrał opcję nr 2.
Atmos zawsze lepiej mieć niż nie mieć.
Ale biurko przeniósłbym na tylną, ścianę (choć najchętniej wyrzuciłbym go z tego pokoju). ;)
Kanapa na codzień w miejsce biurka, a podczas projekcji przesunięta przed biurko. Czyli najlepiej aby miała kółka i nie była zbyt ciężka.

Jeśli jesteś kinomaniakiem to projektor koniecznie, ale na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam.

pokoj-1a.jpg


pokoj-1b.jpg
 

mors111

Active member
Bez reklam
wg mnie opcja nr 2 , ale kanapa do samej ściany z tyłu , będzie lepszy bas ( suba przewidujesz ? )
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
wg mnie opcja nr 2 , ale kanapa do samej ściany z tyłu , będzie lepszy bas ( suba przewidujesz ? )

Jak da kanapę do samej ściany to straci na efekcie surround.
Wydaje mi się że już odpowiadałem autorowi tematu w innym wątku. Masz tu całkiem niezłe warunki na 7.1 a jak masz większy budżet to i na atmos ;)
 

sebex7

New member
Ja bym wybrał opcję nr 2.
Atmos zawsze lepiej mieć niż nie mieć.
Ale biurko przeniósłbym na tylną, ścianę (choć najchętniej wyrzuciłbym go z tego pokoju). ;)
Kanapa na codzień w miejsce biurka, a podczas projekcji przesunięta przed biurko. Czyli najlepiej aby miała kółka i nie była zbyt ciężka.

Jeśli jesteś kinomaniakiem to projektor koniecznie, ale na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam.

pokoj-1a.jpg


pokoj-1b.jpg


Wyrzucić nie mogę i nie wyobrażam sobie przesuwania sofy za każdym razem.
Kusi mnie ten atmos, kusi.

wg mnie opcja nr 2 , ale kanapa do samej ściany z tyłu , będzie lepszy bas ( suba przewidujesz ? )

Boję się, że pod względem dźwięku to nie jest najlepsze rozwiązanie mimo, że czytam, że przy 5.1 głośniki surround mogą być nawet z boku więc odsunięcie od ściany 30-40 cm już by zrobiło robotę.


Jak da kanapę do samej ściany to straci na efekcie surround.
Wydaje mi się że już odpowiadałem autorowi tematu w innym wątku. Masz tu całkiem niezłe warunki na 7.1 a jak masz większy budżet to i na atmos ;)

Tak, ale się zmienił pokój i nie ma skosów przez co są nowe możliwości.

Tylko czy w wersji 2 akustyka nie będzie gorsza niż w 1? W 1 człowiek będzie na samym środku pokoju. W 2 już jest przesunięcie. Nie wiem na ile to wpłynie na akustykę. No i przednia prawa kolumna by była w roku między ścianą z ekranem i biurkiem.
Wydaje mi się, że w wersji 1 oglądanie z 2 metrów tv 65-75 cali da takie same odczucia jak np 100 cali z 2,5 czy 3 metrów.
Na jakiej wysokości najlepiej głośniki surround najlepiej dać? Bo różne wersje czytam. Jedne, że 50 cm nad uchem (ale wtedy wieszać na ścianie czy są takie wysokie stojaki?) a inne że nawet 1,5 metra nad uchem.
 
Ostatnia edycja:

sebex7

New member
Jeśli chcesz z 2 m oglądać TV 65 cali, który świeci po oczach to współczuję, ale jest rzesza takich co "nie widzą przeszkód".

Jeśli chodzi o wysokość surroundów tu masz wszystko rozpisane zgodnie ze sztuką:

https://www.dolby.com/us/en/technol...tmos-home-theater-installation-guidelines.pdf


Oczywiście jak będzie opcja to im lepszy i większy obraz tym lepiej. Jestem jak najbardziej za projektorem. Ale czy za ok 5 tyś dostanę sensowny projektor i ekran dający mi tyle jakości co tv?

A odnośnie 2 metrów - jak to się ma do kalkulatora z tej strony, który mówi, że żeby w pełni korzystać z 4k to odległość przy 65 calach powinna być 1.37-2.73 metra?
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Boję się, że pod względem dźwięku to nie jest najlepsze rozwiązanie mimo, że czytam, że przy 5.1 głośniki surround mogą być nawet z boku więc odsunięcie od ściany 30-40 cm już by zrobiło robotę.
Jeśli bądą z boku to efektu prawidłowego nie uzyskasz. Z boku mogą być surround w przypadku układu 7.1, ale wtedy masz dodatkowe kolumny surround back. W przypadku 5.1 surround muszż być z tyłu pod kątem 110-120 stopni. Tu masz dokładny schemat:
https://www.dolby.com/us/en/guide/speaker-setup-guides/5.1.2-overhead-speaker-setup-guide.html

Tylko czy w wersji 2 akustyka nie będzie gorsza niż w 1? W 1 człowiek będzie na samym środku pokoju. W 2 już jest przesunięcie. Nie wiem na ile to wpłynie na akustykę. No i przednia prawa kolumna by była w roku między ścianą z ekranem i biurkiem.

Od tego jest kalibracja, żeby to skorygować. Ważne żeby w miejscu odsłuchu była symetria względem poszczególnych głośników.
Wydaje mi się, że w wersji 1 oglądanie z 2 metrów tv 65-75 cali da takie same odczucia jak np 100 cali z 2,5 czy 3 metrów.
Jeśli chcesz z 2 m oglądać TV 65 cali, który świeci po oczach to współczuję, ale jest rzesza takich co "nie widzą przeszkód".
Doktorek dobrze Ci prawi.. Ja też podziwiam takich masochistów.
Oglądanie obrazu z projektora odbitego od ekranu i oglądanie świecącego w oczy TV to dwie różne bajki :) Ekran 120 cali spokojnie możesz komfortowo oglądać z 3m, TV 65 cali z 2m już niekoniecznie.

Na jakiej wysokości najlepiej głośniki surround najlepiej dać? Bo różne wersje czytam. Jedne, że 50 cm nad uchem (ale wtedy wieszać na ścianie czy są takie wysokie stojaki?) a inne że nawet 1,5 metra nad uchem.
To zależy jaki układ chcesz uzyskać. Jeśli planujesz Atmos albo 7.1.to głośniki surround powinny być na wysokości wzroku, jeśli 5.1. to surroundy możesz dać albo na wysokości wzroku albo wyżej (nawet do 1,8 m wysokości) - to trzeba samemy przetestować. Ja przy 5.1 miałem wyżej i efekt surround być lepszy niż na wysokości wzroku. Potem zrobiłem update do 7.1 i tylne efektowe zjechały niżej.


Oczywiście jak będzie opcja to im lepszy i większy obraz tym lepiej. Jestem jak najbardziej za projektorem. Ale czy za ok 5 tyś dostanę sensowny projektor i ekran dający mi tyle jakości co tv?
Wszystko się da. Porządnego JVC 1080p np X3 albo X35 kupisz za 3k. Do tego markowy ekran i zamykasz się w 5K. Jak będzie dobrze przygotowany pokój to Ci szczęka opadnie.

Jeśli nie określisz się co chciałbyś mieć i jakim budżetem dysponujesz to nikt Ci konkretnie nic nie doradzi. Jak sam widzisz zmiennych jest wiele
 

sebex7

New member
Jeśli bądą z boku to efektu prawidłowego nie uzyskasz. Z boku mogą być surround w przypadku układu 7.1, ale wtedy masz dodatkowe kolumny surround back. W przypadku 5.1 surround muszż być z tyłu pod kątem 110-120 stopni. Tu masz dokładny schemat:
https://www.dolby.com/us/en/guide/speaker-setup-guides/5.1.2-overhead-speaker-setup-guide.html



Od tego jest kalibracja, żeby to skorygować. Ważne żeby w miejscu odsłuchu była symetria względem poszczególnych głośników.


Doktorek dobrze Ci prawi.. Ja też podziwiam takich masochistów.
Oglądanie obrazu z projektora odbitego od ekranu i oglądanie świecącego w oczy TV to dwie różne bajki :) Ekran 120 cali spokojnie możesz komfortowo oglądać z 3m, TV 65 cali z 2m już niekoniecznie.

To zależy jaki układ chcesz uzyskać. Jeśli planujesz Atmos albo 7.1.to głośniki surround powinny być na wysokości wzroku, jeśli 5.1. to surroundy możesz dać albo na wysokości wzroku albo wyżej (nawet do 1,8 m wysokości) - to trzeba samemy przetestować. Ja przy 5.1 miałem wyżej i efekt surround być lepszy niż na wysokości wzroku. Potem zrobiłem update do 7.1 i tylne efektowe zjechały niżej.


Wszystko się da. Porządnego JVC 1080p np X3 albo X35 kupisz za 3k. Do tego markowy ekran i zamykasz się w 5K. Jak będzie dobrze przygotowany pokój to Ci szczęka opadnie.

Jeśli nie określisz się co chciałbyś mieć i jakim budżetem dysponujesz to nikt Ci konkretnie nic nie doradzi. Jak sam widzisz zmiennych jest wiele

Pokój pod kino i pracę więc mogę je ustawić jak chcę. Nie ma problemu, że będzie psuć wygląd salonu.

Tak później też pomyślałem, że kalibracja jest i dzięki temu nie będzie problemu z przesunięciem wszystkiego w lewą czy prawą stronę względem środka pokoju. Piszesz o nawet 1,8 metra wysokości. Masz na myśli 1,8 powyżej uszu?

Rzutniki to kolejna rzecz w którą muszę się wgryźć. Widzę z opinii ludzi, że ten co podałeś robi robotę. Tylko czy można go jeszcze kupić?

Jeżeli chodzi o budżet to 5 tysięcy na projektor i ekran (może być ramowy albo pomalowana ściana) jest ok. Drugie tyle na kolumny bez amplitunera.
Co chcę uzyskać? Ten efekt opadnięcia szczęki o którym piszesz mimo, że budżet mały.

Czyli przy odległości ok 2,8-3 metry można myśleć o 100-110 calach? :)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
1.8 metra licząc od podłogi nie od głowy ;)
W budżecie 5000 musisz szukać w używkach, na nówki nie ma szans. W miare sensowny projektor full hd to jakies 6000zl, markowy ekran to minimum 3-4 tys. JVC X3 sprzedawał jakies 3 miesiące temu kolega z innego forum i poszedł za 2700 ;) tylko do JVC trzeba miec czarny pokój ;)
Ja oglądam 115” z 3m od ekranu i jest ok ;)
W tym pokoju proponowałbym Ci układ 7.1 plus kolumny sufitowe (2 lub 4). Masz do tego warunki ;)
 

sebex7

New member
Dlatego myślałem o wersji 1 bo bym tylną ścianę za sofą i projektorem zostawił białą a cała reszta na czarno. Obawiam się troszkę pracy w całym czarnym pokoju. A jednak będzie to proporcja ok 40 godzin pracy na 5-10 godzin rozrywki w tygodniu.
Jeżeli za takie pieniądze można taki projektor dostać to się chyba sprawa sama rozwiązała i będzie wersja z projektorem.

Jak na projekcie próbuje to wszystko umiejscowić to może być problem z kolumnami przez drzwi. By musiały być nad ale to już się robi z 230 cm. Inną opcją jest wysunięcie sofy lekko przed drzwi. To by rozwiązało wszystkie problemy tylko głowa od ekranu ok 2,5 metra. Dobra opcja? I ekran 100 cali. Wtedy kolumny bym surround bym mógł spokojnie dać po bokach te od 5.1 i dwie ok 1,5 metra za głową, żeby skompletować zestaw 7.1 + 2 nad głową.


Opcja ok 2,5 od ekranu, 100 cali, 7.1.2


Opcja ok 3 metry od ekranu 110 cali, 5.1.2
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oba układy są dobre. W pierwszym rysunku warto byłoby boczne surround dać jeszcze trochę do tyłu (do samej krawędzi drzwi, lekko za tylną krawędzią kanapy).
Niestety pozostawiając białą ścianę tylną nie unikniesz całkowicie odbić od ekranu. Aczkolwiek możesz zastosować czarne zasłony, które na czas seansu będziesz sobie zasłaniał, a na codzień będziesz miał komfort pracy przy jasnych ścianach. Sufit zrób jednak czarny :) Oczywiście możesz zastosować projektor 3LCD o mocnej lampie, dedykowany do jasnych pomieszczeń, ale niestety kosztem kontrastu względem projektora w technologii LCOS.
Odnośnie drugiego ustawienia, w załączeniu moja propozycja zmian.
Biurko lekko do przodu jeszcze, kanapa też. Spokojnie można zrobić 7.1.2, tylko musisz pokombinować z przymocowaniem głośnika bocznego suround do drzwi, albo zastosować jakiś prosty wieszak żeby ich nie zniszczyć :) Jest to w mojej ocenie najlepszy układ do tego pomieszczenia.
 
Ostatnia edycja:

sebex7

New member
No to bez kombinowania z wieszaniem głośników na ścianę może ta wersja byłaby lepsza? Z opcją 7.1.2. Biała ściana za biurkiem i zasłona czarna jak na 2 zdjęciu lub całość czarna (sufity też).





Wydaje mi się sensowna opcja. Ok 3 metry od głowy do ekranu, swobodnie głośniki można rozstawić. Jeżeli tylne głośniki nie są za blisko siebie to wydaje się, że to może być to. Czy się mylę?
"ekran" na zdjęciu to 100 cali. 110 też się zmieści w tej wersji. Ewentualnie można sofę jeszcze dać do ekranu o te 20, 30 cm żeby dać "przestrzeń" głośnikom i zostać przy 100 calach z ok 2,7 metra.
Oczywiście te pomiary nie są idealne. Ale parę cm nie zrobi różnicy.

Czy ewentualna zasłona od sufitu do podłogi działa tak jak ściana? Czy dźwięk przez nią ucieka?

Pokój to jest prawie kwadrat 3,8x4 więc te 20 cm nie zmienią dużo w porównaniu do poprzednich wersji a będzie swobodne przejście wszędzie i możliwość postawienia, powieszenia kolumn bez kolizji z drzwiami czy oknem.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dobry pomysł ;) śmiało mozesz zastosowac grubą czarną zasłonę, powinno byc ok. Niestety w tego typu pokoju o kształcie kwadratu BEdziesz musial powalczyc troche z echem (akustyka), ale dasz sobie rade ;)
 

sebex7

New member
Jak już będzie ten etap to będę kombinował z akustyką. Dla mnie najważniejsze, że wiem gdzie teraz kable ogarnąć itd.!
Wielkie dzięki za pomoc. Jak jakiś pomysł lepszy przyjdzie do głowy to śmiało piszcie! :)
 
Do góry