Ustawienie głośników 5.1.2

Kamil_r9

New member
Witam,
Mam pytanie o ustawienie głośników. Chciałbym rozprowadzić przewody jednak muszę mieć pewność, że jest to dobrze pomyślane :) A może inaczej byście to ustawili?

- Kolumny frontowe i central- będą stały po prawej i lewej stronie TV, oddalone od siebie o 240 cm. Po środku centralny.
- Subwoofer - jedyne miejsce to przy kanapie, w rogu - zaznaczone na rysunku
- tylne surroundy - wyobrażałem sobie to tak aby zawiesić je na tylnej ścianie na uchwytach aby móc skierować je na słuchacza. Odległość pomiędzy prawym a lewym głosnikiem 280 cm. Kanapa jest trochę odsunięta od ściany, a więc odległość pomiędzy głosnikiem a głową wynosi około 60 cm. Powiesić je chciałem na wysokości około 130 / 140 cm.
- sufitowe atmos - najlepiej by było gdybym je zawiesił jak najbliżej obniżonej listwy z ledem (nie będę musiał wkuwać kabla w sufit). Miałyby one wtedy odległość od siebie 340 cm. Położenie na wysokości kolan.

Przesyłam schemat dla zobrazowania tego co napisałem.
GIDNuPD

GIDNuPD


Tak to wszystko wygląda w mojej głowie, pytanie czy to ma sens i czy będzie dobrze grało?

Pojawiają mi się wątpliwości:

- Zgodnie ze wszystkimi wytycznymi wszystkie głośniki powinny być w jednej linni - lewy front, lewy atmos i lewy surround. U mnie to jest niestety nie możliwe. Nie mogę ustawić tylnych surroundów na równi z frontami. Jeżeli tak zrobię to osoby siedzące na skrajach kanapy będą miały głośnik za sobą lub na przykład 2 po lewej stronie Czy może zostać tak jak na rysunku?

- Atmosy - najbardziej pasowałoby mi ustawić lewy atmos na jednej linii z lewym frontem. Natomiast prawy atmos na linii z prawym surroundem. Czy tak może być? Czy może lepiej ustawić je w mniejszej odległości od siebie? I czy wysokość nad kolanami będzie ok?

- Surroundy - Czy lepiej zamontować je płasko do ściany czy lepiej na podstawkach i nakierować je na słuchacza? Czy wysokość 140 cm jest odpowiednia czy lepiej wyżej/niżej?


Dodatkowe informacje:
amplituner denon avr x1600h + zestaw 5,1 Taga 607 + budżetowe głośniki na atmos Taga TOW 180 F. Pomieszczenie ma 25m2. Będzie to moje pierwsze kino domowe, jednak zależy mi na przestrzenności przy filmach.
Z góry dziękuje za odpowiedzi :)
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Głośniki Atmos powinny być w tej samej lini , co front.
Nie sugeruje się wielkością sofy , bo są małe szanse , abyś TY jako PAN DOMU siedział , gdzieś w narożniku.
Sourand skalibruje amplituner .
 

Kamil_r9

New member
Głośniki Atmos powinny być w tej samej lini , co front.
Nie sugeruje się wielkością sofy , bo są małe szanse , abyś TY jako PAN DOMU siedział , gdzieś w narożniku.
Sourand skalibruje amplituner .

Dziękuje za odpowiedż. A czy jeżeli chodzi o tylne surroundy to lepiej zainewstować w bipole czy wystarczą zwykłe monitory?
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Lepiej zainwestuj w zwykłe surroundy/monitory. Głośniki typu dipol/bipol, to głośniki typowo kinowe. Rozpraszają one dźwięk, przez co uzyskujemy lepsze wypełnienie pomieszczenia, lecz kosztem gorszej lokalizacji źródeł dźwięku. Dlatego nie stosuje się ich do słuchania muzyki. Chyba, że na muzie Ci nie zależy.
 

Kamil_r9

New member
Jednak więcej będę oglądał filmy niż słuchał muzyki. I początkowo wychodziłem z założenia, że do słuchania muzyki będę wykorzystywał stereo + ewentualnie subwoofer, a nie cały system. Czy tak nie byłoby lepiej? Czy lepiej słuchać muzyki całym systemem?
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Ale jest jeszcze jeden powód, aby w Twoim przypadku nie stosować bipoli - brak jednej ściany.
A co do muzyki, to chyba nie słyszałeś muzyki multichannel. Np. koncertów. Ale to wszystko jeszcze przed Tobą. :)
 

Kamil_r9

New member
Racja, nie słyszałem :)
Zastanawiam się nad tymi bipolami ze względu na odległość głośnika do kanapy. Jest bardzo blisko i podobno przy filmach będzie to przeszkadzało i podobno bipol lepiej sobie poradzi w takich warunkach. Czy to prawda? Czy nie warto inwestować?
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego, aby zrozumieć działanie głośników dipol/bipol, zamieszczam poniższą "rycinę". Dlatego brak owej wspomnianej wcześniej przeze mnie ściany, dyskwalifikuje u Ciebie takie głośniki. Niestety.

 

Kamil_r9

New member
Ok, czyli rozumiem, że lepsze będą zwykłe monitory surround :)
Teraz pytanie czy można je przymocować płasko do ściany czy lepiej zamontować je na uchwytach i skierować je na słuchacza?
 

Kamil_r9

New member
A czy bliska odleglosc glowy do głośnika nie będzie powodowała tego, że za bardzo będę słyszał tyły i będą za bardzo "rzucały się w ucho"?
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
To, że głośniki będą praktycznie w uszach, to może być problem. Co do ich głośności, to spokojnie. Tym zajmie się kalibracja.
Zdaje się, że na Twoim Audiostereo, ktoś proponował Ci głośniki. :)
 
Do góry