TV+Internet+Audio

Kolorowy69

New member
Witam.
To mój pierwszy post na tym forum więc mam nadzieje że nikt mnie nie zje za niewiedzę.Ale do rzeczy.
Właśnie zacząłem remont kupionego mieszkania a co za tym idzie postanowiłem zrobić sobie w nim domową sieć w którą połączę wszystkie urządzenia. Tu się pojawia problem bo nie jestem jakimś ekspertem w tej dziedzinie. Prosiłbym więc jakąś pomocną dusze o radę co, jak, gdzie i z czym zrobić.

Mieszkanie 3 pokoje.
W każdy pokoju będę miał urządzenie które będę chciał mieć w domowej sieci. W salonie i sypialni będą to telewizory. W mały pokoju komputer stacjonarny. W przedpokoju będzie router. Jestem aktualnie na etapie walki z bruzdownicą i robienia miejsca na kable (także lan). Wszystkie te urządzenia chcę podłączyć właśnie poprzez kabel. Tu pojawiają się problemy bo czuje że jestem w ciemnej dupie. Nie mam wiedzy potrzebnej do tego żeby to wszystko ze sobą zgrać.
Poradźcie mi proszę:

1. jaki kabel do podłączenia tego wszystkiego?
2. Czy wszystkie telewizory zgodne ze standardem DLNA można podłączyć za pomocą kabla sieciowego?
3. Jaki sprzęt audio wybrać żeby można było korzystać z dobrodziejstw sieci domowej?

W domu sprzęty które mają mieć łączność z internetem to dwa telewizory + komputer ( wszystkie te urządzenia w innym pomieszczeniu) oraz sprzęt audio który również chętnie podłączyłbym do sieci lokalnej (nie koniecznie internetu) tak by mieć z niego dostęp do moich zasobów muzyki na komputerze / routerze z dyskiem. Dodatkowo nie wiem jaki router wybrać żeby podpiąć to wszystko do internetu.
Innymi słowy. Jak podłączyć 2 telewizory tak żeby miały internet, do tego jak podłączyć PC żeby był w sieci lokalnej z tymi TV, jak podłączyć sprzęt audio żeby był w tej sieci. Jakie do tego wybrać kable, routery, kable audio, na co zwracać uwagę przy kupnie TV żeby pasował do ww założeń odnośnie sieci domowej. Jaki sprzęt audio wybrać żeby pasował do ww założeń sieci domowej.
Mam nadzieje że napisałem wystarczająco zrozumiale i znajdzie się ktoś dobry który pomoże mi w tym wszystkim.

Pozdrawiam
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Cóż, zacznijmy od początku.

1) Kwestia dostawcy internetu: 3G/4G, LTE, ADSL itd. Do niego dokupisz router najlepiej by obsługiwał Gigabit Ethernet (1000BASE-T), router zapewni dodatkowo także sieć bezprzewodową w domu. Obecnie "Gbit" nie jest to za dużo jak np. chciałby się przerzucić 200GB danych z jednego kompa na drugi (oczywiście każdy musi posiadać kartę sieciową do "Gbit'a").

2) kable - skrętka F/UTP kategoria min. 6 (lub wyżej) pod Gbit Ethernet, tyle zakończeń ile urządzeń, każde posiadające tzw. LAN posiada wejścia typu RJ-45, więc i kable z wtykami na RJ-45. Ile urządzeń to też tyle portów w routerze, można 1,2 zaplanować na zapas.

3) sieć bezprzewodowa (z routera) raczej do smartphonow, tabletów i ad hoc laptopy, ogólnie tzw. urządzenia mobilne. Nie widzę sensu podłączania TV, stacjonarnych urządzeń jak komputery, media playery itp. siecią bezprzewodową, jak już ciągniesz kable. Druga kwestia standard HD ma swoje wymagania do przepustowości. Przepustowość sieci bezprzewodowych zależy od wielu czynników i ma tendencje do mocnego spadku, przy zły warunkach lokalowych, np. grube ściany, spore odległości.

4) można by pomyśleć o gniazdkach w ścianach pod LAN ale nie jest to konieczne.

5) sprzęt audio to osobny temat. Ważne by dobrze grał i odsłuch odpowiadał wyłożonej przez ciebie gotówce (czynnik zadowolenia z zakupu). Jak będziesz podpinał do sieci ważne by posiadał łącze Ethernet (LAN).
 

Singularity

New member
dlaczego się uparłeś na kabel? przecież większość urządzeń ma teraz WIFI (jak nie wbudowane to nadajnik usb się dokupuje). Urządzeń masz dużo a routery tylko 4 wejścia na kable zwykle. WIFI bez limitu.

AD2. TV zgodne z DLNA możesz podłączyć kablem, możesz też przez WIFI co polecam- wygodne i pewne połączenie (sieć zabezpieczamy w routerze hasłem WPA2-PSK).

Jak rozumiem sprzętu jeszcze nie masz tak ? (tv i reszta)

Wszystkie urządzenia mające DLNA i internet łączysz z routerem i tyle- praktycznie już powinna być możliwość wymiany danych między urządzeniami protokołem DLNA.

Sprzęt:
TV musi mieć DLNA, wszystkie TV teraz mają w praktyce łączność sieciową
(Samsung Smart TV, Sony Bravia internet TV itd) więc wybór duży.
Niektóre mają zintegrowany już moduł łączności WIFI więc obejdzie się bez kabli czy adapterów.
 

Ethar

New member
Osobiście uważam, że połączenie skrętką jest dużo pewniejsze i co ważne bardziej perspektywiczne. Aczkolwiek do połączenia wystarczą kable kategorii 5e, które bez żadnych problemów działają w sieciach Gigabit Ethernet.
Sam używam WiFi tylko i wyłącznie do podłączenia urządzeń mobilnych i Tobie też to radzę.
 

yureek

Klub HDTV.com.pl
VIP
kolego Kolorowy69 jeśli już robisz bruzdy na kable to poprowadź lan i zamontuj gniazdka, sprawdź każde połączenie zanim położysz tapety lub pomalujesz ścianę :) co masz już w ścianie to twoje, a tu proste przykłady dlaczego warto położyć skrętkę:
jeśli zakupisz odtwarzacz sieciowy i router z usb do którego podłączysz dysk, to chcąc obejrzeć bardzo dobrej jakości (czytaj mocno skompresowany) film HD w formacie mkv to po wifi będzie zacinał, po kablu nie,
kopiowanie pomiędzy kompami podłączonymi kablem do routera jest znacznie szybsze niż po wifi nawet jeśli router obsługuje standard N 300Mbit, (ważne jeśli masz dysk podłączony do routera),
do tego mając kilka urządzeń jak wspomniany odtwarzacz sieciowy, tv i np ampli z LAN'em zawsze do gniazdka możesz podłączyć switch i podłączyć te urządzenia kablami co wyjdzie dużo taniej niż dokupić do każdego dedykowaną kartę wifi,
zawsze masz pewność, że jeśli (odpukać) padnie wifi w routerze to jest gniazdko w pomieszczeniu :)
pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

mietka

New member
kolego Kolorowy69 jeśli już robisz bruzdy na kable to poprowadź lan i zamontuj gniazdka, sprawdź każde połączenie zanim położysz tapety lub pomalujesz ścianę :) co masz już w ścianie to twoje, a tu proste przykłady dlaczego warto położyć skrętkę:
jeśli zakupisz odtwarzacz sieciowy i router z usb do którego podłączysz dysk, to chcąc obejrzeć bardzo dobrej jakości (czytaj mocno skompresowany) film HD w formacie mkv to po wifi będzie zacinał, po kablu nie,
kopiowanie pomiędzy kompami podłączonymi kablem do routera jest znacznie szybsze niż po wifi nawet jeśli router obsługuje standard N 300Mbit, (ważne jeśli masz dysk podłączony do routera),
do tego mając kilka urządzeń jak wspomniany odtwarzacz sieciowy, tv i np ampli z LAN'em zawsze do gniazdka możesz podłączyć switch i podłączyć te urządzenia kablami co wyjdzie dużo taniej niż dokupić do każdego dedykowaną kartę wifi,
zawsze masz pewność, że jeśli (odpukać) padnie wifi w routerze to jest gniazdko w pomieszczeniu :)
pozdrawiam
W 100% się zgadzam i dodam od siebie musisz kupić amplituner z wejściem RJ45,żeby słuchać muzy z Twojej domowej i nie tylko sieci
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Offtopic: Może zanim coś dodasz od siebie doczytaj czy dana kwestia już nie została podana wcześniej w wypowiedziach wątku. Dwa nie cytuje się wypowiedzi, pod którą się pisze i jak się ją już cytuje to bynajmniej nie w całości. Tyle ode mnie.
 

Kolorowy69

New member
Cóż, zacznijmy od początku.

1) Kwestia dostawcy internetu: 3G/4G, LTE, ADSL itd. Do niego dokupisz router najlepiej by obsługiwał Gigabit Ethernet (1000BASE-T), router zapewni dodatkowo także sieć bezprzewodową w domu. Obecnie "Gbit" nie jest to za dużo jak np. chciałby się przerzucić 200GB danych z jednego kompa na drugi (oczywiście każdy musi posiadać kartę sieciową do "Gbit'a").

Sieć..powiedzmy Netia. Łącze okolice 20 giga.
Kable które chciałbym pociągnąć to "jednogigówki" (trochę od czasu założenia postu się dowiedziałem i popytałem). Zastanawiałem się właśnie nad routerem (fajnie by miał opcję WIFI) do tego podpiąć domowy serwer plików multimedialnych.

2) kable - skrętka F/UTP kategoria min. 6 (lub wyżej) pod Gbit Ethernet, tyle zakończeń ile urządzeń, każde posiadające tzw. LAN posiada wejścia typu RJ-45, więc i kable z wtykami na RJ-45. Ile urządzeń to też tyle portów w routerze, można 1,2 zaplanować na zapas.

A czemu kabel ekranowany? Wszystkie kable będą w mieszkaniu więc koniecznym jest kupowanie kabla ekranowanego? Zaznaczam że będę kładł kable LAN w tym samym rowku w którym będzie szedł kabel zasilający (prąd)

3) sieć bezprzewodowa (z routera) raczej do smartphonow, tabletów i ad hoc laptopy, ogólnie tzw. urządzenia mobilne. Nie widzę sensu podłączania TV, stacjonarnych urządzeń jak komputery, media playery itp. siecią bezprzewodową, jak już ciągniesz kable. Druga kwestia standard HD ma swoje wymagania do przepustowości. Przepustowość sieci bezprzewodowych zależy od wielu czynników i ma tendencje do mocnego spadku, przy zły warunkach lokalowych, np. grube ściany, spore odległości.

Dlatego router z WIFI własnie dla smartfonów ewentualnie notebooka

4) można by pomyśleć o gniazdkach w ścianach pod LAN ale nie jest to konieczne.

O tym już pomyślałem na samym początku. Na pewno będą.

5) sprzęt audio to osobny temat. Ważne by dobrze grał i odsłuch odpowiadał wyłożonej przez ciebie gotówce (czynnik zadowolenia z zakupu). Jak będziesz podpinał do sieci ważne by posiadał łącze Ethernet (LAN).

Do niego z pewnością wrócę.

@Singularity

Sprzętu nie mam póki co. Na razie jestem na etapie generalnego remontu mieszkania. Sprzęt kupony będzie do końca roku chyba że wygram w totka :)
Co do WIFI. Niby wygodniej ale skoro już rozpruwam mieszkanie bo kładę nową instalację elektryczną to nie zawadzi już zrobić tego na kablu. Tak mi się bynajmniej wydaje.
 

yogobela

New member
Zgadzam się z kilkoma przedmówcami odnośnie tego że nie ma to jak skrętka. Kilka miesięcy temu też robilem remont i położyłem 220 metrów kabla cat5e. Dlaczego nie cat6...ponieważ robiłem testy i praktycznie różnicy w transferach nie było, a cat5e też nadaje się do 1Gigabitowej sieci, a cat6 jest kilkukrotnie droższy [przynajmniej w moim mieście]. Z WIFI też nie warto rezygnować tak na wszelki wypadek. Odnośnie transferów obrazu 1080p po WIFI typu N... no cóż troche się zawiodłem ale po kablu dużo lepiej.
 

yureek

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sieć..powiedzmy Netia. Łącze okolice 20 giga.
Kable które chciałbym pociągnąć to "jednogigówki" (trochę od czasu założenia postu się dowiedziałem i popytałem). Zastanawiałem się właśnie nad routerem (fajnie by miał opcję WIFI) do tego podpiąć domowy serwer plików multimedialnych.

sam mam łącze 20Mbit z Netii ale bezpośrednio z Netii czyli instalacja miedziowa, hula (odpukać :)) na pełnej prędkości już od 1,5 roku,
polecam router Netgear WNDR3700, wifi działa jednocześnie na 2 pasmach 2,4 i 5Ghz, do tego złącze USB do którego można podłączyć dysk (u mnie 500GB) i wszystkie porty 1Gbit, kopiowanie plików po wifi w granicach 3,5 do 4 MB/s po kablu między kompami powiem szczerze, że nie sprawdzałem,
chyba, że planujesz kupić router z wbudowanym modemem to szukaj z Annex B pod linię Netii, a pod Netię na liniach TPSA z Annex A,
pozdrawiam
 

Kolorowy69

New member
yureek napisałem "powiedzmy" bo to nie tak do końca. Niby nie Netia tylko firma zależna od Netii. Jakieś dziwne zawiłości. Sieć to nie miedź tylko o ile mi wiadomo światłowody. Kładzione w zeszłym roku na całym osiedlu. Ile w tym prawdy nie sprawdzałem. WIFI ma być tylko pomocniczo dla telefonu i notebooka. Serwer ZYXEL NSA-310. Jeśli chodzi o router to jeszcze się nie rozglądałem. Jak już to wszystko ogarnę to z pewnością opisze tutaj :)
 
Do góry