Telewizor do małego salonu

Trawa26

New member
Witam serdecznie!
Z racji, że to mój pierwszy wpis proszę o wyrozumiałość. Jeśli publikowany post ulokowałem w niewłaściwym miejscu, prośba do admina o umieszczenie w poprawnym miejscu.

Do sedna - wczoraj uszkodzeniu uległ mój wieloletni kompan - Samsung Smart TV UE32F5370SS. W związku z tym poszukuję telewizora do małego salonu. Z racji ulokowania mebli w pomieszczeniu, mam możliwość zamontowania telewizora na uchwycie ściennym i przekręceniu go pod kątem do kanapy. Wg wstępnych pomiarów maksymalny możliwy do zamontowania tv może mieć 43cale. Myślałem nad jakimś tv w formacie odtwarzania 4K, dostępnym HDR oraz przystosowany do odtwarzania aktualnego formatu telewizji naziemnej DVB-T2. Wiem, że ważnym jest również częstotliwość odtwarzania matrycy. Odległość kanapy do tv to ok 3m. Telewizor jest również ustawiony mniej więcej prostopadle do okna, jednakże w zdecydowanej większości będzie on pracował w porach, gdy słońce nie będzie już "bić mocno w okno". TV będzie służył głównie do aplikacji streamingowych oraz odtwarzania tv naziemnej. Jeśli chodzi o budżet to planuje wydać do 4,5k zł.

Wstępnie rzucił mi się w oczy taki model - LG OLED 42C21LA. Możecie wyrazić jakieś opinie?
Jakie inne modele możecie polecić?

Z góry dziękuję za każdą pomoc.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Dobry wybór. Z resztą, spośród OLEDów w rozmiarze 42" nie masz wyboru (jest jeszcze tylko dużo droższy SONY).
Gdyby nie Twoje meble, to do odległości 3m mógłbyś śmiało brać nawet 65" (55" już wydaje sie trochę małe z 3m).
 

tdk76

Member
literówka mi się zrobiła: lg oled42c21la (tylko ten jest dostępny w PL dystrybucji), ale cena mocno w górę skoczyła. Ostatnio jakoś miesiąc temu widziałem go za 3999 zł - ceny zbytnio nie sprawdzam bo mnie nie interesuje ten model. Gadaj z Kikim z forum albo szukaj po dużych marketach i sklepach typu komputronik, x-kom, morele (tylko ich sklep i magazyn). Małe niszowe sklepy sprzedają towar z innej dystrybucji (np. z ceneo z Łodzi, nie wymieniam nazwy - sprawdziłem) taketronic i inne ustrojstwa. Kiki powinien mieć dobrą cenę o ile jeszcze jest w sprzedaży.

Możesz zagadać do taketronic na allegro, szybko odpisują i widzę, że przez allegro mają model z PL dystrybucji https://allegro.pl/oferta/telewizor-lg-oled-42c21la-4k-uhd-2022-42-12200813049. Kiki z forum pewniejszy więc najpierw do niego uderzaj, ale taniej może wyjść 48 cali
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Taniej jest 48C21- więc zdecydowanie bym tak wybrał.
I masz dodatkowo z pakietem dla członków forum.
 

Trawa26

New member
Na początku chciałbym podziękować wszystkim za zainteresowanie.
Teraz kilka pytań do Kikiego:
1. Jaka cena u Ciebie tego 42c21la a jaka 48cali?
2. Co znaczy "pakiet dla członków forum"?
3. Możesz coś zaproponować zbliżonego parametrami do 42c21 (moga być inni producenci) , ale mimo wszystko do 43cali?
 

Trawa26

New member
@armanig to nie tak, że konkretnie chce OLEDa. Napisałem tutaj, aby się poradzić, usłyszeć opinie osób, które bardziej siedzą w temacie i są w stanie zaproponować konkretne modele.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To pamiętaj o odbiciach i następnie jasności.
Oled jest fajny, jak zapewnisz mu warunki, ale nie nadaje się do "prostopadle do okna", dlatego przemyślałbym na ile Ci zależy na komfortowym oglądaniu w takich warunkach.
W innym wątku o tym pisałem, mam 2 Oledy. Bez słońca, w ciągu dnia nie jestem w stanie na nich oglądać - też mam prostopadle.
Tutaj, ja osobiście brałbym bez zastanowienia takiego QN91
No chyba, że faktycznie będzie użytkowany tylko wieczorem, wówczas zostań przy Oledzie.
 

tdk76

Member
on zaczyna się od 50"
nie, qn91b zaczyna się od 43 cali, 43 i 50 cali to ta sama matryca va (i z tego co pamiętam z beznadziejnie naklejoną folią polaryzacyjną, której nie wolno zrywać), 55 cali ma już inną matrycę. QN91B podrożał - 43 cale 4000-4300 pln, 50 cali 4600-5000, 55 cali 4990-5700 (czasami w sklepach typu vobis na prmoce bywał w okolicy 4650 zł). 43 i 50 cali obecnie są w beznadziejnych cenach.

PS. qn91b 43 cale najtaniej do niedawna można było wyrwać w x-kom,4000 - 4300 zł + pad xone one gratis, ale zrównali ceny do innych
 
Ostatnia edycja:

Trawa26

New member
Porównując te dwa ww. modele, mianowicie:
1. LG OLED 42C21LA,
oraz
2. SAMSUNG Neo QLED 4K QN91B

który lepszy?

Zdaje sobie sprawę, że różnią się matrycami, systemem operacyjnym, zestawem głośnikowym. Porównując, oba modele który byłby lepszym wyjściem przy zakupie?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie ma czegoś takiego jak "lepszy" i nie chodzi tu o żaden system, czy jakieś głośniczki.
Wszystko się rozchodzi o warunki użytkowania.
Taka notka, powinna być przed każdy testem/porównaniem - grubym drukiem z obszernym wyjaśnieniem.

Niestety, większość testów, to ochy, achy nad zaletami danej technologi, pomiary, kalibracje, czernie i inne farmazony (laboratoryjne), które kompletnie nic nie znaczą, jeżeli taki "tv roku" potrafi się wyłożyć w praktyce przy 3x tańszym przeciętny konkurencie w typowym użytkowaniu dla konkretnych warunków.
Taki przykład już podawałem z obszernym wyjaśnieniem i ciesze się z każdego dnia, że nie muszę już z niego korzystać i się męczyć.

Natomiast jak masz warunki i jesteś pewny, że to o czym pisze, nie będzie miało u Ciebie miejsca, to jak najbardziej - ja nic do Oledów absolutnie nie mam, ba, uważam, że w konkretnych warunkach wypadają rewelacyjnie, ale to nie jest tv allinone dla każdego, a raczej dla konkretnej grupy użytkowników którzy dobrze wiedzą czego chcą.
 

tdk76

Member
Porównując te dwa ww. modele, mianowicie:
1. LG OLED 42C21LA,
oraz
2. SAMSUNG Neo QLED 4K QN91B

który lepszy?

Zdaje sobie sprawę, że różnią się matrycami, systemem operacyjnym, zestawem głośnikowym. Porównując, oba modele który byłby lepszym wyjściem przy zakupie?
Jak masz możliwości to zamów oba i zostaw ten, który lepiej spełni twoje potrzeby. Jeśli nie masz takiej możliwości to rzuć monetą i zamów jeden z nich z łatwym i tanim zwrotem lub wybierz który będzie tańszy lub bardziej ci się podoba (mając na uwadze ewentualny zwrot). Obie technologie mają wady oraz zalety i ty sam musisz zadać sobie pytanie czy wady jednego bądź drugiego będą ci przeszkadzać.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Rzucanie monetą nie jest rozsądne.
Tu trzeba krótkiej zanalizy i świadomego wyboru.

Inna sprawa, że przy 42-48" przekątna jest tak mala, że dla mnie osobiście zalety oledowej czerni, nie są już tak istotne. Te kwestie uwidaczniają się przy dużych gabarytach, gdzie faktycznie jest już na co popatrzeć.

Idąc dalej (analizując) co "lepsze", bo to temat szeroki,
Za dwa, trzy lata, jak tv będzie na sprzedaż/podmianę, to ciężko będzie sprzedać wychodzonego Oleda, ja bynajmniej by nie kupił.
Dochodzą jeszcze kwestie ew. wypaleń, mogą się pojawić, lub nie...

W przypadku Lcd/led, taki tv wystawiasz po 3 latach jako ideał.
 

Trawa26

New member
Korzystając z sytuacji - jakie macie doświadczenia z telewizorami firmy TCL? Fakt faktem, mają niską częstotliwość odświeżania obrazu, jednak większość pozostałych parametrów (przynajmniej na papierze) wydają się być dość dobre.
 

luck76

Well-known member
Parametry mają świetne, tyle że jeden procek do wszystkiego i niedopracowany soft. Jak w przeszłości jarało Cię składanie komputerów to jest to coś dla Ciebie. Majsterkowanie będziesz miał zapewnione
 
Do góry