Tani subwoofer do Melodika BL310

dzudzu9

New member
Witam.

Miesiąc temu kupiłem zestaw Onkyo TX-NR535 + Melodika BL310 z myślą, że subwoofer nie będzie już mi potrzebny.

Ogólnie zestaw uważam za super (oczywiście w tym przedziale cenowym), spełnia moje oczekiwania i przy cichym słuchaniu / oglądaniu sub jest zbędny. Natomiast raz podkręciłem trochę głośność (30-40 w skali do 80), żeby poczuć się jak w kinie na filmie The Edge of Tomorrow (pierwsze lądowanie, przed nabyciem mocy do cofania czasu ;)) i po prostu zabrakło mi pie....nięcia kolokwialnie mówiąc :) Może taka wersja filmu, może w tej scenie ziemia nie powinna się zatrząść, ale jednak zasiało to ziarenko, czy by jednak nie kupić suba.

Sub tylko i wyłącznie do filmów przy głośniejszym oglądaniu, do muzyki czy oglądania przy niskim poziomie głośności - zbędny - kolumny spokojnie dają radę.

Byłbym wdzięczny za propozycje z dolnego przedziału cenowego, czyli max 500-600zł (jak zawsze im taniej tym lepiej), używki jak najbardziej wchodzą w gre.

Przy kinie budżet zwiększył się podczas poszukiwań, tutaj tego nie planuję, także proszę nie pisać, że jak dołoże parę stówek to będę miał to i to.

Po prostu chciałbym usłyszeć jakieś propozycje w tym budżecie, na jakie modele powinienem patrzeć. Kolumny wg papieru schodzą do 45Hz, do ilu powinien schodzić sub? Wiem że im niżej tym lepiej, ale przy jakiej granicy jest sens w ogóle zwracać na niego uwagę?

Czy do moich kolumn warto brać pod uwagę któryś z poniższych:
- Jamo 210 (może 260?)
- Taga TSW-90 (może 120?)
- Magnat Monitor Supreme Sub 202A
- Magnat Monitor Supreme Sub 302A
- DALI TRIO AW 8 (z działu "Sprzedam", ale jeszcze nie znam ceny)
Patrząc na specyfikację wygrywa Magnat.

Wydzielona powierzchnia odsłuchowa ~10m2, salon ~18m2, częściowo otwarty na kuchnię (na planie -> góra) ~10m2 oraz przedpokój (na planie -> lewo) ~8m2.
Plan pomieszczenia: https://drive.google.com/file/d/0Bx8Ulk96ViVlc3lXSElfOHItLXc/edit

Ps.: Jeżeli nie ma szans na znalezienie czegoś sensownego w tym budżecie co uzupełni dolne pasmo moich kolumn to proszę o taką informację, na siłę nie będę starał się uszczęśliwić.
 

dzudzu9

New member
Witam.
Już mi przeszło...
Oglądałem wczoraj Epicentrum i już na niskich poziomach głośności (15/80) niczego nie brakowało, bardzo dobrze było słychać bas. Jak dałem na połowę skali to nie tylko było go słychać ale również czuć :D Jeszcze głośniej już się bałem :p
Jak widać dużo zależy od realizacji i danej sceny w filmie, a i kolumny jeszcze się wygrzewają (jeszcze trochę to potrwa, jak głównie leci radio, do tego oczywiście nie za głośno).
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
juz Ci przeszlo - ale na epicentrum. Na edge of tommorrow, brakowalo... Nie kazdy film jest tak zrealizowany jak epicentrum. Jesli duzo ogladasz filmow akcji, ja bym jednak zainwestowal w suba. B. dobra oferta cenowa jest na Jamo sub 210.
 

dzudzu9

New member
juz Ci przeszlo - ale na epicentrum. Na edge of tommorrow, brakowalo... Nie kazdy film jest tak zrealizowany jak epicentrum. Jesli duzo ogladasz filmow akcji, ja bym jednak zainwestowal w suba. B. dobra oferta cenowa jest na Jamo sub 210.

Zdaję sobie sprawę z tego że każdy film, a już tym bardziej scena jest inaczej zrealizowany i nie każdy da takie same odczucia. Nie mam porównania do innego zestawu z subem, więc też nie potrafię stwierdzić ile tracę, ale na moje potrzeby obecny zestaw jest super.
Czy dużo oglądam fiolmów akcji?... staram się :) Przeważnie jest to jeden film na 1-2 tygodnie, przeważnie w 2 podejściach, na więcej zwyczajnie nie pozwala mi czas.

Suba może i bym kupił, ale są 2 ale:
- oglądam zawsze nocami - cicho (wczoraj udało mi się parę scen obejrzeć głośno, bo akurat byłem w dzień sam w mieszkaniu - możecie się śmiać ale to wyjątek, często się nie zdaża :p)
- nie mam za bardzo miejsca na suba. Jedynym miejscem jest przestrzeń pomięrzy witryną a szafką rtv tak jak stał poprzedni sub -> http://www.hdtv.com.pl/forum/1129485-post4544.html, a jak tam zagra to duża niewiadoma.

A jeszcze odnośnie Jamo sub 210- nie byłby przypadkiem za słaby? Pasmo ma od 38Hz (ciekawe z jakim spadkiem), moje kolumny od 45Hz, przy 40Hz również słychać.
 

palusik

Member
No mam BL 40 i sub warto mieć. Na dodatek masz przeciętny/słaby amplituner który nie wydusi dużo z głośników. Pomyśl nad subem od kina.
 

mors111

Active member
Bez reklam
Witam.


Czy do moich kolumn warto brać pod uwagę któryś z poniższych:
- Jamo 210 (może 260?)
- DALI TRIO AW 8 (z działu "Sprzedam", ale jeszcze nie znam ceny)
Patrząc na specyfikację wygrywa Magnat.

jednego mam w domu ( Dali AW-8 ) i miałem okazję porównywać go z Jamo 210 , niby przetworniki podobne średnica , ale to Dali był spokojnie 2x mocniejszy i wg mnie niżej schodził

Dali -11,3kg
Jamo 7,5kg

pasma mają podobne , ale ciśnienie jakie wytwarza Dali jest dużo mocniejsze
u mnie gra na 30m2 i basu nie brakuje , ale akustyka jemu sprzyja ( drewniane podłogi na legarach , nisko schodzące fronty ... )


Magnta nie słuchałem ale nieraz pisali że gra od 22hz ( ciekawe kiedy )


sub w kinie sie przydaje , choć u mnie jak dobrze poustawiam Onkyo 609 i kolumny które nisko schodzą , suba bym nie potrzebował , ale lepiej nie męczyć kolumn i dać bas na suba
 

Grisza HD

New member
Poczekaj sobie jeszcze dozbieraj kasy i kup T5 starczy na wiele lat. Jest mały ale nie pozorny. i daje po uszach. Też mam te kolumny bas w muzyce jest ok ale w filmach jak obejrzałem kawałek bez T5 to brakuje tego efektu. Jak się nie słyszało basu z suba to jest ok ale jak sie raz usłyszy koniec.:p
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Subwoofer to bardzo ważny element w kinie, a nawet bym powiedział że niezbędny do uzyskania podobnego efektu jak w sali kinowej. Z własnego doświadczenia Ci powiem, że nie ma co na nim oszczędzać. Subwoofer to nie tylko dudniąca skrzynka i im lepszej klasy kupisz tym zadowolenie będzie wyższe, ale oczywiście tez bez przesady bo akustyki nie przeskoczymy. Osobiście w Twoim wypadku i przy tym sprzecie bym celował w suby do ok. 1600zł, a na pewno bym nie bawił się w kupowanie nówek po 500zł, bo efekt może być odwrotny do zamierzonego.
 

dzudzu9

New member
Osobiście w Twoim wypadku i przy tym sprzecie bym celował w suby do ok. 1600zł, a na pewno bym nie bawił się w kupowanie nówek po 500zł, bo efekt może być odwrotny do zamierzonego.

I to jest informacja, której potrzebowałem. Dzięki :)
Na razie raczej nie będę kupował, bo na tę chwilę w zupełności wystarcza mi to co już mam. Poza tym nie mam możliwości żeby wykorzystać choćby 1/3 mocy obecnego zestawu, więc suba też bym w pełni nie wykorzystał.

Natomiast jak już kiedyś rzeczywiście zacznie mi mocno brakować dołu, to będę wiedział w jaką półkę celować.
 
Do góry