sub zamknięty do 1000 zł.?

misq

New member
Witam
Raz zostałem już uratowany na tym forum przed złym zakupem. Mierzyłem w hkts-y do muzyki - na szczęście po Waszych radach zdecydowałem sie na QQ 5000 + Denon 1612. No i jestem niesamowicie usatysfakcjonowany !! Zestaw po odpowiedniej konfiguracji, kalibracji i włączeniu właściwych opcji Audysseya gra rewelacyjnie jak za tą cenę. Dzięki Wam wielkie raz jeszcze :)

Obecnie zaczynam rozglądać się za jakimś subkiem który mam nadzieję jeszcze powiększy głębię - głównie gitar - bo właśnie muzyka gitarowa jest tą odmianą której słucham najczęściej. Troszke juz poczytałem i wiem że optymalny byłby sub zamknięty - ceny jednak takich urządzonek są kosmiczne. Jak widzicie mój zestaw jest raczej budżetowy i tak samo wyglada sprawa z subkiem - nie chciałbym wydać wiecej niż 800 zł - jest szansa na cokolwiek zamkniętego w tej cenie? Jeśli tak to co ?
Przypomnę - pomieszczenie 16 m2, muzyka (rock, metal) 90 %, film 10 %. Sub może stać jedynie z boku - pod oknem.
Z góry dzięki za każdą podpowiedź.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
zaraz ,zaraz wyjaśnijmy pewien mit ,który krąży od dłuższego czasu i stał się niemal standardem.Pisanie że subwoofer zamknięty będzie lepszy od subwoofera bas-reflex jest dużym uproszczeniem.Zaletą obudów zamkniętych jest to ,że są mniej wrażliwe na właściwe ustawienie (podobna sytuacja występuje w przypadku kolumn o konstrukcji zamkniętej) .Dla przykłady model subwoofera KEF PSW 5000 jest jednym z najlepszych na świecie a ma obudowę bas-reflex ,podobnie jak Dynaudio ,Focal Electra
Wracając do meritum - 16 metrów to stosunkowo małe pomieszczenie i raczej łatwo to nagłośnić 1000zł to troszkę mało na subwoofer lepszej klasy- najbardziej sensowną propozycją będzie JBL ES 150P kosztuje 1099zł (można negocjować cenę) ma głośnik 20cm ,płynną regulację,100W .....i wagę prawie 18kg .Brzmienie będzie "konkretne" poczujesz drive gitar .Dokładając parę złotych (1149zł)można kupić JBL Nortridge E150P moc trochę większa 150W .Jeżeli zależy Ci tylko "aby narobić hałasu" to dobrą propozycją będzie Magnat Monitor Supreme Sub 301 A (899zł) .W cenie 1000zł można jeszcze pomyśleć o subwooferach Kody ,Jamo
 

misq

New member
przemko77 jeśli twierdzisz że do muzy sub z bassreflexem jednak się nada i nie będzie odczuwalnych opóźnień w stosunku do przednich kolumn - to pozostaje mi tylko Ci zaufać - wydaje się że wiesz o czym piszesz :) A więc - wielkie dzięki mistrzu za pomoc - już myślałem że będę musiał rok odkładać na jakiegoś Rela za ponad 2 kloce :) te 1100 zł na Jbl-ka powinno sie zgromadzić znacznie szybciej - uff... Myślę jeszcze o Jamo Sub 650 - ale nie wiele można o nim znaleźć opinii. Pozdrawiam
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
zaraz ,zaraz wyjaśnijmy pewien mit ,który krąży od dłuższego czasu i stał się niemal standardem.Pisanie że subwoofer zamknięty będzie lepszy od subwoofera bas-reflex jest dużym uproszczeniem.Zaletą obudów zamkniętych jest to ,że są mniej wrażliwe na właściwe ustawienie (podobna sytuacja występuje w przypadku kolumn o konstrukcji zamkniętej) .Dla przykłady model subwoofera KEF PSW 5000 jest jednym z najlepszych na świecie a ma obudowę bas-reflex ,podobnie jak Dynaudio ,Focal Electra
Wracając do meritum - 16 metrów to stosunkowo małe pomieszczenie i raczej łatwo to nagłośnić 1000zł to troszkę mało na subwoofer lepszej klasy- najbardziej sensowną propozycją będzie JBL ES 150P kosztuje 1099zł (można negocjować cenę) ma głośnik 20cm ,płynną regulację,100W .....i wagę prawie 18kg .Brzmienie będzie "konkretne" poczujesz drive gitar .Dokładając parę złotych (1149zł)można kupić JBL Nortridge E150P moc trochę większa 150W .Jeżeli zależy Ci tylko "aby narobić hałasu" to dobrą propozycją będzie Magnat Monitor Supreme Sub 301 A (899zł) .W cenie 1000zł można jeszcze pomyśleć o subwooferach Kody ,Jamo

Właśnie suby w konstrukcji BR nadają się w większości do filmów bo w muzyce nie nadążą za szybkimi bitami jak konstrukcje zamknięte. Konstrukcje BR dają lepsze ciśnienie i kopa w kinie ale bas jest bardziej rozciągły i rozwlekły co w muzie przy szybkim rytmicznym basie pogubią się. Tym bardziej że piszemy tu o subach budżetowych. Fakt że konstrukcje zamknięte są łatwiejsze w ustawieniu dlatego właśnie że nie posiadają wylotów BR. Jeżeli słuchasz spokojnej muzy to dadzą radę ale jeżeli czegoś z szybkimi bitami to jednak bym szukał suba zamkniętego.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
skoro subwoofer bas-reflex nie nadaje się do muzyki to jak mogą się nadawać kolumny bas reflex ???,jeżeli kolumny nie są w stanie nagłośnić 16 metrów kwadratowych to o czym my mówimy ? to jak w takim razie nagłośnić 40 metrów - dwoma ,trzema subwooferami :roll:
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Konstrukcja suba trochę różni się od konstrukcji kolumny. Żadna kolumna nie zagra tak w niskim paśmie jak dobry subwoofer. Gdyby tak było, to po co produkować wogóle suby skoro kolumna mogłaby przenieść takie samo pasmo i dać równie dobre ciśnienie. Oczywiście wszystko zależy też od samej konstrukcji suba, doboru wielkości głośnika, pojemności skrzynki itd. Zobacz przykład, kolumna JBL ES 100 - duża, ciężka kolumna gdzie głośniki niskotonowe to 2x 25cm a pasmo przenoszenia od 32 Hz, gdzie takie pasmo przeniesie większość subów z 1x 20cm głośnikiem niskotonowym. Pewnie droższe, lepsze suby w konstrukcji BR z lepiej kontrolowanym basem też jakoś będą wypełniały w stereo niskie pasma ale ja i tak typowo pod muzykę bym szukał zamkniętego. Są kolumny które nagłośnią większe powierzchnie niż 40 mkw, wszystko zależy od $:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

misq

New member
Kurcze - jednak jak początkowo się obawiałem - sprawa nie jest taka prosta.
krzysiek1980 o ile dobrze pamiętam to Ty doradziłeś mi QQ5000 które są dla mnie rewelacją więc może podpowiesz mi także w tej sprawie - będę podwójnie wdzięczny :)
Zdecydowana większość SUBów w odbudowie zamkniętej to ceny zaczynając się od 2 k. Znalazłem jednak taki oto model - Jamo Sub 650 - czy faktycznie zagra on lepiej w muzyce Rock/Metal lepiej od tych JBLków podanych przez przemko77? Ktoś coś o nim wie? Jeśli tak to może faktycznie poskładam trochę dłużej kasę.. Czy są jeszcze jakieś alternatywy dla SUB w obudowie zamknietej do 1500 zł? Z drugiej strony nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie - czy faktycznie jest sens do zestawu głośników za 1400 zł (QQ5000) dokupować SUBa za tak dużą kasę?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Powiem tak, ja ogólnie jestem przeciwnikiem używania suba w stereo. Jeżeli brakuje ci basu to można zainwestować w subwoofer. Ten JBL ES 150 jest taki uniwersalny bo do kina świetnie się nada i w muzyce spokojnej w której nie ma szybkiego tempa też jakoś powinien dać radę. Ale jeżeli szukasz typowo w 90% pod muzykę suba to raczej konstrukcja zamknięta. Nie słuchałem Jamo sub 650, ale ponoć nie jest zły i do muzy się nada spokojnie i w kinie też będzie potrafił przywalić, tylko jest duży a to nie każdemu się będzie podobać. Świetny jest sub REL T5 ale cena oscyluje w granicach 2k. Pogadaj z Blackninja bo może da dobrą cenę, bo naprawdę warto dołożyć. Czy warto kupować drogi sub?, myślę że warto bo z czasem może będziesz chciał wymienić zestaw na coś lepszego to suba już nie będziesz musiał zmieniać, a wierz mi że z czasem apetyt wzrasta i chce się zawsze coś poprawiać w brzmieniu:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

misq

New member
No dzięki - teraz już wiem na czym stoję. Spokojnie zbieram sobie kasę, równocześnie rozmiękczam żonkę i zobaczymy co z tego wyniknie JBL, Jamo a moze faktycznie nawet ten Rel T5. Jak na razie dźwięk tych Quadrali mnie w pełni satysfakcjonuje więc nigdzie sie nie spieszę.
Dodam jeszcze tylko taką małą ciekawostkę - muzyki nie słucham w stereo - nie jestem audiofilem ale dla mnie wszystkie odmiany muzyki brzmią zdecydowanie lepiej w surround 5.0 z użyciem Audysseya !! Stereo na prawdę się chowa - aczkolwiek jak wspominałem, mimo iż słucham muzyki bardzo dużo to jestem raczej laikiem a to mój pierwszy konkretny zestaw muzyczny.
pozdrawiam !
 

misq

New member
Dzięki blackninja. Zbieram więc na JBL ES 150P - gdy bedę miał już środki zgłoszę sie na priva po ofertę. Ulżyło mi że nie muszę odkładać aż 2 kloców :)
Dzięki wszystkim za rady raz jeszcze i pozdrawiam.
 
Do góry