Sub do kina na 15m2

Qinrod

New member
Witam

Poszukuję nie za drogiego suba (600zł) do uzupełnienia monitorów Taga Harmony platinum v2. Służą mi jako fronty z braku miejsca i w filmach trochę brakuje mi tego uderzenia. Mam małe pomieszczenie 15m2 dlatego nie potrzebuję za dużej mocy. Wiem że w tej cenie nie kupię nic naprawdę dobrego ale nie uciułam nic więcej w najbliższym czasie więc przydało by się coś tymczasowego. W przyszłości mam zamiar wziąć dedykowanego Taga SW-10. Na razie myślałem nad dwoma :

-Taga TSW 90 v.2 - to podobno ta sama konstrukcja co Koda 1000 v2. ma dość duży głośnik w tym przedziale cenowym (10"), nie za dużą moc (90W) pasmo 30Hz-150Hz i wagę dość pokaźną(15 kg).

-Jamo 210- ma mniejszy głośnik (8"), 2x większą moc (200W), 2x mniejszą wagę (7,5kg) i mnieszje gabaryty, pasmo 38 - 200 Hz.

Teraz znalazłem jeszcze:

-Koda SW-5200- duży sub 27 kg (co oni w niego włożyli...) 10" głośnik, moc 150W
-WHARFEDALE SPC 8- fajny design, głośnik 8", 150W
-WHARFEDALE DIAMOND SW100- Podobny do jamo 210 tyle że 100W zamiast 200W

Wiem że te dane niewiele mówią, jeden dwa razy więcej waży inny ma dwa razy większą moc itp.itd. Dlatego piszę z nadzieją że ktoś doradzi w tym temacie :) Co z tego wybrać w małym pomieszczeniu do kina? fajnie by było gdyby sub nie tylko buczał ale szału nie oczekuję:)
Z góry dzięki za porady:)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli nie potrzeba jakieś porażającej mocy to wystarczy jakiś mniejszy ,np.Koda SW550 ma 75W,głośnik 20cm, pasmo 40-150hz ,teraz jest na wyprzedaży za 299zł ,albo Taga Harmony TSW90 ,ma większy głośnik 25cm i 90w ,i też jest w wyprzedaży za 449zł
 

WiTT

New member
Bez reklam
Przemko77, czy słuchałeś tych subów? Pytam z ciekawości, bo sam jestem ciekaw jak to jest na papierze a jak gra w rzeczywistości. Nie ukrywam że pytam z lenistwa, bo mógłbym wypożyczyć, nie tak daleko mam, ale junior w drodze i zwyczajnie nie chce mi się w tej chwili, a ciekawość też mam jak one grają, właśnie jak Qinrod napisał - do kina jako uzupełnienie (a nie earthquake czy deszcz meteorytów w Rosji :D) .

Qinrod, fajnie że założyłeś ten temat, też się będę przyglądał :eek:k:
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Witam

Poszukuję nie za drogiego suba (600zł) do uzupełnienia monitorów Taga Harmony platinum v2. Służą mi jako fronty z braku miejsca i w filmach trochę brakuje mi tego uderzenia. Mam małe pomieszczenie 15m2 dlatego nie potrzebuję za dużej mocy. Wiem że w tej cenie nie kupię nic naprawdę dobrego ale nie uciułam nic więcej w najbliższym czasie więc przydało by się coś tymczasowego. W przyszłości mam zamiar wziąć dedykowanego Taga SW-10. Na razie myślałem nad dwoma :

-Taga TSW 90 v.2 - to podobno ta sama konstrukcja co Koda 1000 v2. ma dość duży głośnik w tym przedziale cenowym (10"), nie za dużą moc (90W) pasmo 30Hz-150Hz i wagę dość pokaźną(15 kg).

-Jamo 210- ma mniejszy głośnik (8"), 2x większą moc (200W), 2x mniejszą wagę (7,5kg) i mnieszje gabaryty, pasmo 38 - 200 Hz.

Teraz znalazłem jeszcze:

-Koda SW-5200- duży sub 27 kg (co oni w niego włożyli...) 10" głośnik, moc 150W
-WHARFEDALE SPC 8- fajny design, głośnik 8", 150W
-WHARFEDALE DIAMOND SW100- Podobny do jamo 210 tyle że 100W zamiast 200W

Wiem że te dane niewiele mówią, jeden dwa razy więcej waży inny ma dwa razy większą moc itp.itd. Dlatego piszę z nadzieją że ktoś doradzi w tym temacie :) Co z tego wybrać w małym pomieszczeniu do kina? fajnie by było gdyby sub nie tylko buczał ale szału nie oczekuję:)
Z góry dzięki za porady:)
Kup do kompletu SW10.
 

Qinrod

New member
Planuję kupić SW10 ale za kilka miesięcy bo teraz mam ściśle określony budżet niestety:( Wcześniej miał być tańszy zestaw 5.1, postawiłem na droższe Tagi więc muszę na razie na czymś innym zaoszczędzić.
Z kasowego punktu widzenia powinieneś mi doradzić kupno któregoś z tych tańszych, miał byś dwa zakupy, raz tani sub a potem droższy SW10:D Tym bardziej dzięki za radę:)

A Gdybyś miał wybrać do tego mojego zestawu któregoś z tych tanich subów, co byś wybrał?
Wydaje mi się że na tych 15m2 te 2x tańsze suby nie zagrają 2x gorzej od SW10 w kinie (chyba?)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

suchy3022

Member
Nie polecam Jamo sub. Lubi tańcować na podłodze.. Przy muzyce tego nie odczujesz, ale w filmie przy zejściach to trzęsie go strasznie. Gdyby włożyć do niego z dodatkowe 5 kg to w muzyce i kinie zagra dobrze.
 

Qinrod

New member
Dzięki chłopaki za rady. Znowu im dalej w las tym trudniejsza decyzja:p
Udało mi się spotkać ze znajomym któremu zdarza się naprawiać sprzęt i trochę się tym tematem interesuje. Miałem u niego okazję odsłuchać min. kody sw1000 ale o tym później. Powiedział mi że każdy sub w czymś się sprawdzi i pokrótce opisał mi znane mu konstrukcje.

Koda sw1000-bardzo fajna konstrukacja, ma duży jak na sprzęt tej klasy głośnik który potrafi zejść dość nisko, problem w tym że ma bardzo słabego wzmaka co skutkuje fatalną dynamiką i buczeniem. Sub nadaję się tylko i wyłącznie do kina do trzęsienia podłogą. Słaby wzmak o dziwo nie przeszkadza mu w byciu głośnym, co więcej spadek głośności jest niewielki na niższych częstotliwościach. Fajnym zbiegiem okoliczności, po całej rozmowie trafił do niego ten sub:D i miałem okazję go odsłuchać (warunki i pomieszczenie nie było co prawda "zbyt dobre")- po oględnnym odsłuchu mogę stwierdzić że powyższy opis się zgadza. Sub ma jaja ale tylko w niskich częstotliwościach, powyżej 50-60 hz (zależnie od głośności) zaczyna buczeć. Dynamika też jest cienka. Ogólnie było fajnie do 1/3 głośności i oko 60hz odcięciu później czym głośniej i czym wyżej to wychodziły kwiatki słyszane nawet przez takiego laika jak ja:p Kumpel ponadto powiedział mi że te kwiatki to podobno efekt tak słabego wzmaka, lepszy wzmak i wszystko zacznie w miarę grać. Taga TSW120 różni się tylko wzmakiem a kosztuje niecały 1000 i podobno jakoś gra.

Jamo 210- Przeciwstawna konstrukcja, podobno rzeczywiście siedzi tam mocny wzmak co pozwala na fajną dynamikę. Sytuacja odwrotna niż w kodzie, (podobno) gra fajnie powyżej 50hz , poniżej się gubi. Mimo takiego wzmaka nie jest głośniejszy od kody ale nie ma tak dużego efektu buczenia nawet powyżej 1/2 głośności. Minusami są też jego waga i gabaryty, przy niskich częstotliwościach miota nim. Ogólnie sub bardziej uniwersalny niż koda ale w tym co najważniejsze czyli na niskich częstotliwościach jest do bani.

maudio w320- sprzęt był na miejscu i też miałem okazję odsłuchać. Konstrukcja pośrednia między Kodą a Jamo, niby też tylko 100w wmzak ale dynamika trochę lepsza niż w kodzie. Schodził też dość nisko mimo 8" głośnika ale na bardzo odczuwalnym spadku głośności.

Zaznaczam że opis techniczny to moja wolna transkrypcja:p Sam się na tym nie znam ale mogę potwierdzić że to co słyszałem (Koda i maudio) grały tak jak to opisywał. Szkoda że nie mogłem odsłuchać jamo. Posłuchałem za to jakiegoś chińskiego sprzętu komputerowego... to jest dopiero porażka:D Cenną dla mnie uwagą było też to że droższe suby rzadko do niego trafiają, nie tylko dlatego że jest ich mniej ale i dlatego że sub by był wytrzymały musi w nim wszystko być w miarę solidne ale takie rzeczy zaczynają się od 1000 zł:( Sam jednakże zobaczyłem że dla moich wymagań sprawdziła by się ta Koda/Taga TSW 90 ale był by to sprzęt tylko i wyłącznie do kina i tylko i wyłącznie do nie za dużego pokoju. W sumie w tym momencie mimo większej wiedzy mam jeszcze większy mętlik w głowie:p

Zaznaczam że opis całego sprzętu to czyjaś opinia i miło by było wysłuchać Waszej, szczególnie jeżeli macie inne zdanie:)
 

WiTT

New member
Bez reklam
Bardzo fajne spostrzeżenia, nawet nie sądziłem że subwoofer'y tak różnie w bezpośrednim porównaniu zagrają. Bardzo fajnie opisałeś ich różnicę.
Czyli co, ma być ciężki, z dobrym wzmakiem i sporym głośnikiem...czyli dalej zostaje w zasadzie SW-10 :D ;)
 
Do góry