SUB czy wymiana?

norad

New member
Chciałbym poradzić się szanownego grona forumowiczów o poradę w następującej kwestii- otóż posiadam zestaw Yamaha RX 571 i Jamo 606 HCS3. Po roku użytkowania, czuję pewien niedosyt w brzmieniu tego zestawu- szczególnie w muzyce barwa basu wydaje mi się dość "twardawa". Gra to na ok 26 m2 (3m wysokość)+ otwarta kuchnia. Chciałbym uzyskać efekt lepszego basu i (przede wszystkim w muzyce).
I teraz mam rozterkę czy:
1- dokupić sub - jeśli tak to jaki?
2- lub wymienić głośniki - zastanawiam sie nad Roth Oli 30 lub 40 (w tej kategorii cenowej tj ok 2000 za pare)
3-wiem że ta Yamaha nie jest zbyt muzykalna więc może zostawić JAMO dokupić sub a zmienić ampli na AVR 255 lub Onkyo 609?

Czekam na Wasze opnie..
 
Ostatnia edycja:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Wymiana na droższe amplitunera, kolumn, dokupienie suba to wszystko za sobą niesie poprawę jakości.
Jeśli szukasz poprawy efektów w kinie to sub na pierwszym miejscu.
Jeśli szukasz poprawy w stereo to kolumny, później ampli.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Posiadam Onkyo 608 i Roth Oli 30. Niecałe 2 tyg temu przerabiałem ten sam temat. W kinie posiadane wcześniej Jamo s606 grały bdb. ale brakowało mi bardziej kontrolowanego basu i łagodniejszej, mniej męczącej góry. Powiem tak że w KD nie widzę jakiś znaczących różnic ale w stereo już lepiej to gra. Basik nie rozlewa się po ścianach i nie buczy, a wysokie nawet przy dłuższym słuchaniu już nie męczą. Nawet moja kobieta powiedziała że w muzyce lepiej grają. Oczywiście Onkyo w znaczny sposób ogranicza ich potencjał w muzyce ale podejrzewam że gdybym zamiast Jamo zmienił ampli to i tak dużo lepszego efektu by nie było. No i kolumny to podstawa, nawet jak kiedyś zmienisz ampli na wzmak stereo to dobre kolumny już zostają. Poczekam jeszcze jak się wygrzeją, powinno być jeszcze lepiej. Jeśli Roth to na Twoje metry bierz 40-tki.
 

norad

New member
Dzięki Black i Krzysiek1980, za podpowiedzi.
Krzysiek1980, a jak się ma tylni bass refleks w Roth w porównaniu do Jamo? tzn czy też potrzebują sporo miejsca od ściany żeby lepiej zagrały? Z moimi Jamo to już nawet meble przestawiałem, żeby miały więcej przestrzeni po bokach, i nie powiem jakiś efekt to dało, ale moja kobieta twierdzi że tylko jej ustawienie mebli zepsułem. Ach te nasze drugie połówki mają całkiem inne priorytety.
Odbiegając nieco od głównego tematu tego wątku pochwalę się przeprowadzonym doświadczeniem- z ciekawości podłączyłem Jamo 606 do starego wzmacniacza Tosca 303. Jakież było moje zdziwienie, że ze wzmacniacza 2x20W na drugiej kresce poziomu głośności dostępnej mocy było tak dużo, a na połowie skali aż nadto. Fakt, że różnica jakość dźwięku odtwarzanego na Mp3 była odczuwalna w porównaniu do Yamachy 571 ale nie tak znacznie jak bym się spodziewał po tym ile epok różni te dwa sprzęty. Podsumowując przekonałem się doświadczalnie, że w nowych amplitunerach moc podawana przez producenta no jakaś mrzonka...
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Zmiana kolumn nic Ci nie pomoże.Lepiej zmień tą Yamahę.Basu w tych niskich modelach Yamahy nie uświadczysz wcale bez suba.
 

armi

New member
Bez reklam
z tych jamo basu powinno być bardzo dużo - więc jak ampli nie wyrabia to trzeba wymienić
jeśli nie pasuje rodzaj basu to zostaje wymiana kolumn
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Krzysiek1980, a jak się ma tylni bass refleks w Roth w porównaniu do Jamo? tzn czy też potrzebują sporo miejsca od ściany żeby lepiej zagrały?

Ja mam odsunięte ok 30 cm od ściany. Bas nie jest tak dudniący jak w Jamo, ale zauważyłem że mam kiepską akustykę w pomieszczeniu bo nieraz jak wejdzie na pewną częstotliwość to też jest takie "buuu":), a może to wina samego Onkyo i ustawień, bo wiadomo że w stereo ten ampli kiepsko gra. I tak lepiej grają niż Jamo i nie męczą. Poza tym Rothy 30 są mniej głębokie niż Jamo, więc te 5- 7cm mogę więcej od ściany odsunąć.
 
Do góry