Stereo z kolumnami podstawkowymi

Saint83

New member
[FONT=&quot]Witam.[/FONT]
[FONT=&quot]Proszę o poradę jaki zestaw stereo z kolumnami podstawkowymi w budżecie ogólnym max 5000 pln możecie polecić. Optymalna cena bliżej 4000.
[/FONT]
[FONT=&quot]Jeśli chodzi o elektronikę chciałbym na nią przeznaczyć ok. 2000-2500k tutaj niestety mam pierwszy dylemat, mianowicie czy kupować amplituner stereo czy też osobno wzmacniacz i tuner. Z tego co czytam (a temat wałkuje już chyba ze 4 miesiące bo na początku miało być KD zresztą temat poruszałem również na forum ale jakoś zszedł na inne tory a poza tym rozmyśliłem się) pod względem jakości dźwięku oczywiście lepiej radio od reszty rozdzielić ale ceny samych tunerow mnie powalają (ok.1000) W grę ewentualnie wchodziłby tuner używany ale jak reszta ma być nowiutkie to jakoś mi po prostu nie pasuje. W związku z tym proszę o odp. skąd taka cena za tunery i czy warto dopłacać? Zaznaczam, ze audiofilem nie jestem.
[/FONT]
[FONT=&quot]Druga kwestia to chciałbym żeby wzmacniacz stereo w przyszłości stanowił również część zestawu KD choć nie jest to wymóg konieczny. Podobnie jak obsługa 2 stref - fajna sprawa ale nie koniecznie wymagana.[/FONT]
[FONT=&quot]W gre wchodzi Yamaha (rx797, rs500,as500),HK (980, hk3309/3490) albo inny Marantz, Denon.[/FONT]

[FONT=&quot]Trzecia sprawa to CD czy DVD. Ze względu na chęć uzyskania lepszej jakości dźwięku 60:40 muzyka:film/tv i posiadanie lapka z dvd postawię na CD. Dobrze by było żeby marka/design był ten sam.[/FONT]

[FONT=&quot]Kolumny - w tej chwili nie wiem już za wiele. Na początku szukałem podłogówek aż w końcu mnie oświeciło że nie będę miał fizycznie możliwości odpowiedniego ich ustawienia na słuchacza (kwestia skośnych (nie ściętych) ścian-ściana z zestawem jest ustawiona pod kątem względem ściany z kanapą dla słuchacza oraz ustawienia mebli w pokoju- wiem ustawienie mebli można zawsze zmienić ale po pierwsze odpowiednie znalazłem po 3 dniach przesuwania a po drugie ścian niestety nie poprzesuwam) stąd pomysł na podstawki. I tutaj mam pytania: czy podstawki mogą stać na szafce- niska podstawka lub nawet jej brak? Jak wygląda kwestia stabilności kolumn na podstawkach? I w końcu co byście polecili? Cena z podstawkami za parę około 2,5k.[/FONT]

[FONT=&quot]Moje gusta muzyczne: w klimacie muzycznym radiowej Trójki, głównie rock, trochę popu i czasem jakaś muzyka elektroniczna czy czarna generalnie wszystko wykluczając skrajności w stylu black metal czy disco polo. Uwielbiam skrzypce. Zestaw ma też służyć do kina dlatego dobrze by było żeby kolumny miały przyzwoity choć nie nachalny bas tak żebym sąsiada nie budził-kolumy będą skierowane na ścianę działową w bloku z sąsiadem właśnie. Tutaj pije troszkę do tematu [/FONT]Dudnienie za ścianą - u sąsiada w dziale Kolumny.
[FONT=&quot]Sub dzisiaj i jutro odpada.[/FONT]

[FONT=&quot]Pokój : 19m2 niesymetryczny[/FONT]
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
to mamy kilka spraw.
Zostałbym przy ampli stereo HK 3490 + dvd HK jeśli ma być jak napisałeś do filmów. Kolumny MA RX2 , Paradigm Studio10v5 lub Kefa
 

grzeseik

New member
rzeczywiscie wielowatkowy post:
1) kolumny najwazniejsze - warto je ustawic na odpowiednich standach - gdy maja wokol troche przstrzeni (nie dosuniete do scian, ani z tylu ani z boku, wolna rpzestrzen pomiedzy nimi) graja zdecydowanie lepiej. gusta muzyczne mamy dosc zblizone i polecilbym Ci usher s-520 (sam mam takie), albo dynaudio audience (ciut drozsza opcja, ale nie lekaj sie sprzetu z drugiej reki) lub np b&w cm1? nie zabijaja dynamika czy basem, ale pieknie brzmia.
stojaczki do kupienia od ok 400zl - wysokosc dobrac trzeba aby tweeter byl na poziomie uszu.
2) wzmacniacz trzeba dobierac do kolumn. do listy poejrzanych dopisalbym rotela
3) tuner na koncu, tu roznice sa najmniejsze bo i tak wiekszosc stacji nadaje kiepski sygnal. mozna dobrac na oko do wzmacniacza i sie nie przejmowac. koniecznie 2hand ;)
4) do muzyki CD bedzie lepszy, nie ma zludzen. chyba ze skorzystasz z zewnetrznego przetwornika DAC (ale wtedy moze laptop jako zrodlo?)

reasumujac, dociaz budzet w strone kolumn, nawet kosztem elektorniki. spokojnie mozna isc w uzywane (szczegolnie elektronike, kolumny ciut bardziej narazone sa, ale bez paniki).

ps. cale szczescie ze nie jestes audiofilem
 

Saint83

New member
Dzięki za odp.
Jeszcze tak dopytam czy HK 3390 będzie wystarczający do pokoju 20m. Bo od 3490 w zasadzie różni się przede wszystkim mocą i ceną. Chcąc podnieść budżet na kolumny i na czymś muszę przyoszczędzić.
Ponieważ wybieram się na odsłuch chciałbym mieć jeszcze jakąś alternatywę jeśli chodzi o ampli dlatego proszę o propozycję w zakresie drugiego do wyboru. Cz np wspomniana przez mnie Yamaha byłaby niezła. W grę wchodzi albo rx797 albo nowszy choć chyba niekoniecznie lepszy rs500.
Jeśli chodzi o Paradigmy to powiem że cena trochę mnie przeraża i komplet łącznie z podstawkami przekracz mój budżet o około 1000pln , choć przynajmniej wizualnie i z opinii nieźle się zapowiadają. Podobnie jak paradigmy MA i KEF będę miał możliwośc posłuchać więc pewnie wtedy dopiero podejmę decyzję.
Niestety grzeseik nie będę miał możliwość odsłuchu kolumn o których piszesz a w ciemno nie będę kupował.
 

grzeseik

New member
nie porownuj wzmacniaczy na podstawie ich parametrow. to zbytnie uproszczenie.
to czy wzmacniaczowi wystarczy pradu zalezy przede wszystkim od kolumn. jedna sa bardziej skuteczne inne mniej, przez to wymagaja wiecej od wzmacniacza. a i tak nie chodzi o jego moc tylko wydajnosc pradowa...
raz jeszcze: najpierw kolumny, potem piecyk.

absulutnie nie sugeruje Ci zakupu w ciemno, jak nie masz gdzie odsluchac to jest to pewien problem, ale mozna tak: kupujesz internetowo, odsluchujesz u siebie (najbardziej wiarygodny odsluch z uwagi na akustyke pokoju) - jak sie nie spodoba to masz 10 dni na zwrot - tylko koszty przesylki ciaza...
albo umowic sie w kilku salonach u poswiecic ktoras sobote na wyjazd do wiekszego miasta.
owocnych poszukiwan!
 

Saint83

New member
Uproszczenie uproszczeniem ale za tym idzie tez kasa. Chcąc przesunąc budżet na kolumny muszę wiedzieć w czym mogę wybierać w ampli. Podjąłem już decyzję że na początek idzie właśnie ampli i dvd za sugestia kikiego. CD oddzielnie może dokupię w późniejszym terminie. A w ampli niestety razem z mocą poza dodatkowym wyposażeniem w postaci extra gniazd i kilku nowinek technicznych rośnie też cena. W zawiązku z tym chciałbym wiedzieć czy słabsze ampli i lepsze kolumny mają sens w takiej wielkość pokoju jaki mam.
Co do wielkości miasta to mieszkam w wojewódzkim i poza MM i innymi tego typu mam do wyboru przynajmniej jeden o którym wiem specjalistyczny sklep z przyzwoitą obsługą i sala odsłuchową i do tego cenami nie powalają, niestety tych kolumn o których piszesz nie mają.
 

grzeseik

New member
Mi chodzilo o to ze producenci naciagaja parametry, ze czesto lepiej wybrac wzmacniacz slabszy mocowo a o wiekszej wydajnosci prodowej, z lepszymi jakosciowo elementami skladowymi itp... nie mowie ze to latwe.

co do sklepow to te "specjalistyczne" rzeczywiscie ceny maja wyzsze, ale ogladac Ci nie zabronia, zazwyczaj po odsluchu mozna sie potargowac i w moim przypadku udalo sie zejsc do ceny z internetu... jak beda nieugienci to mozna posluchac u nich a zamowic w sieci.

dobre kolumny to podstawa systemu. jasne ze gdy maja za slabe towarzystwo to nie pokaza co potrafia, ale ogolnie jest tendencja do kupowania bajeranckiej elektroniki (to jest fajne z punktu widzenia wiekszosci facetow) a kolumny jakie popadnie... przed tym Cie probowalem ustrzec.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
dobre kolumny są równie ważne jak dobra elektronika.
Odsłuchy w sklepach specjalistycznych są płatne , właśnie dlatego że można przyjść i posłuchać. Więc raczej nie tędy droga. Chyba że kupujesz to nie płacisz.
Najlepiej zamówić prezentację do domu ( ale też jest płatna )
Ale jak dla mnie idziesz dobrym tropem.
 

Horhe Ortega

New member
Ponieważ wybieram się na odsłuch chciałbym mieć jeszcze jakąś alternatywę jeśli chodzi o ampli dlatego proszę o propozycję w zakresie drugiego do wyboru. Cz np wspomniana przez mnie Yamaha byłaby niezła. W grę wchodzi albo rx797 albo nowszy choć chyba niekoniecznie lepszy rs500.
Dobrze kombinujesz-rx797 też warto posłuchać(np. z dobrze ustawionymi B&W 685-685 - Top Hi-Fi & Video Design).Dobrze wypada budżet.Jest radio -szkoda tylko braku wej. opt. jak w 3490(TV-sat?).
 

Saint83

New member
Na B&W też zwróciłem uwagę ale niestety nie będę miał możliwość odsłuchu. Chyba że używane dm602

Po wstępnej weryfikacji i przeglądnięciu ofert będę miał możliwość posłuchania:
Chario Silhouette 300
chario silverette 300
dynaudio dm 2/7

dynaudio excite x12
heco aleva 200
heco metas xt 301
kef q100
kef q300
MA bx2
ma rx2
magnat quantum 653
paradigm mini monitor v6
paradigm reference studio 10v5

Szczerze mówiąc paradigmy 10v5 to jest górna granica cenowa. W związku z tą lista prosiłbym o wskazanie kolumn które z góry skazane są na porażkę w kategorii cena/jakość albo w stosunku do moich preferencji. Po prostu nie chcę zawracać czasu sobie i obsłudze a 13 rodzai to chyba lekka przesada. Ampli będzie albo hk3390 albo yamaha rx797/rs500 + cd hk980 albo y cdx497/cds300.
 

Horhe Ortega

New member
Jak obojętne Ci wej. opt.(3490) to lepiej(taniej) zestawić rx797+cdx397mk.2!W ten sposób masz większe pole manewru z głośnikami.Jak wiadomo że suba nie będzie(a kino/filmy-tak) to na porażkę można skazać wszystkie ograniczone w basie.Tak mi się wydaje , że tu nie tyle jakość(ogólna) tych podstawkowców tylko ich charakter/możliwości brzmieniowe.
 

Saint83

New member
odsluchy odbeda sie z planowana elektronika?

Powinna być taka możliwość za wyjątkiem, niestety, starszych modeli yamahy :-?.

Jak wiadomo że suba nie będzie(a kino/filmy-tak) to na porażkę można skazać wszystkie ograniczone w basie.

Wychodzi na to że bez bass reflex lepiej nie brać :hmm:czyli na placu boju zostałyby polecone przez kikiego. Ale coś na pewno spróbuję choćby dla porównania.

Dzięki za porady.
 

grzeseik

New member
do kina sub przydalby sie, jeśli komus zalezy na efektownych wybuchach, ale co ma bas reflex do tego?
(ze nie wspomne ze wszystkie z wymienionych - albo prawie wszystkie - maja bas reflex...)

stare yamahy od nowych yamah brzmieniowo roznic sie beda niewiele (jesli w podobnej klasie)
 

Horhe Ortega

New member
Minimonitory choćby miały 2 bas reflexy to i tak wsparcie suba/ów jest...powiedzmy sobie-uzasadnione.W dodatku wcale niekoniecznie tylko na potrzeby efektownych wybuchów w kinie.Basu najnormalniej brak i fajnie tylko ,gdy mają czym "nadrobić" swe ograniczenia.Nawet z monitorami na tym gruncie różnie to bywa i w praktyce bas reflex mile widziany(zwłaszcza z przodu).Aczkolwiek niekoniecznie.
 
Do góry