Sprawny NAS z funkcją odtwarzacza

kudeł

New member
Cześć,
wiem że być może z racji głównej funkcji urządzenia są lepsze miejsca do pytania o poradę ale to forum znam a wasze uwagi zawsze ceniłem.
Przechodząc do sedna, przy rosnącej liczbie urządzeń (mniej lub bardziej mobilnych) podłączonych do domowej sieci zrodziła się potrzeba posiadania jakiegoś centralnego "magazynu". Pierwszym pomysłem był zakup obudowy dysku twardego dedykowanego jako NAS. Ale zacząłem się zastanawiać czy nie było by warto załatwić od razu dwóch tematów i połączyć funkcji NAS i jakiegoś niezbyt rozbudowanego Media Player'a.
Przeczytałem wiele wątków o urządzeniach będących obecnie w ofercie, jednak zawsze tematy były poruszane z punktu widzenia funkcji odtwarzania, natomiast bardzo często funkcja NAS, jeśli w ogóle dostępna, to w tych urządzeniach kuleje (np. dając transfer rzędu 2MB/s przy sieci spiętej kablem 100Mb (tak, rozróżniam b i B)).
Podsumowując, czy jesteście w stanie mi doradzić coś spełniającego następujące kryteria (kolejność nieprzypadkowa):
- sprawnie działający NAS (również podczas korzystania z Playera, oczywiści wówczas prędkości akceptowalne znacznie niższe ale chodzi o ciągły dostęp do danych)
- HDMI i bezproblemowe odtwarzanie FullHD z wewnętrznego dysku
- montaż dysku SATA I/II 3,5" (preferuje 3,5" nad 2,5" gdyż taki już posiadam i byłyby to mniejsze koszta startowe)
- interfejs sieciowy 100Mb w zupełności wystarczający, 1Gb mile widziane choć nie obowiązkowe, WiFi niepotrzebne - lokalizacja routera w tym samym miejscu więc kable nie będą się plątać przez pół mieszkania
- nie musi posiadać wszystkich stworzonych do tej pory (lub jeszcze nie) kodeków, ale jakiś podstawowy zbiór najbardziej popularnych. Jak czegoś nie otworze raz czy drugi - przeżyje :)

No i najważniejsze - budżet. Tradycyjnie, jak to w Polsce, chciałbym jak najwięcej za jak najmniej:) Celuję po wstępnym rozeznaniu w coś rzędu 300-500pln i chciałbym się w tej kwocie zamknąć.
Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.

Kuba
 
Do góry