Sposoby na zmniejszenie hałasu projektora

lll

New member
Szanowni,
jakie mamy możliwości w tym temacie?
W praktyce chodzi o zmniejszenie hałasu pracujących wentylatorów.

Zatem możliwe działania to:
1) wymiana wentylatorów na większe i wolniejsze;
2) ingerencja w firmware projektora, celem zmniejszenia szybkości pracy wentylatorów;
3) ingerencja w czujniki ciepła lub szybkości obracania wentylatorów w projektorze;
4) zabudowanie projektora sufitem podwieszanym (dodatkowo z materiałami wygłuszającymi);
5) innego rodzaju odgrodzenie przestrzeni projektora od głowy/uszu.

Obecnie projektor wisi 1,5 m nad moją głową - pod sufitem i przy ścianie. Nie jest dokuczliwie głośny (BenQ W2000), ale super byłoby go jeszcze dodatkowo wyciszyć. W środku "grzebać" nie będę, w wynajętym mieszkaniu sufitu podwieszanego nie zrobię, zostaje mi zatem rozwiązanie nr 5 (chyba, że jakieś zupełnie inne, lepsze?).
Widziałbym je jako jakąś płytę przykręconą do ściany, kilkanaście centymetrów pod projektorem. Płyta o większej od projektora powierzchni, dodatkowo zniweluje światło z obudowy proja. Od góry myślałbym przykleić na płytę jakąś kilkuventymetrową piankę wygłuszającą - pochłaniającą hałas.
Czy takie rozwiązanie ma sens? Jakich materiałów użyć Macie jakieś inne pomysły?
Ponieważ przy tym rozwiązaniu obawiam się, że ostatecznie może być więcej kombinowania niż efektu, jak również że projektor będzie miał trudności ze złapaniem sygnału z pilota.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Przy zakupie pierwsza ocena to poziom głośności który podaje producent, wówczas ten ważny czynnik daje informację.
Możesz wrzucić zdjęcie ?
 

lll

New member
Zdjęcie mojego proja oczywiście, ale temat można potraktować bardziej ogólnie - jako rozważania o zmniejszeniu hałasu projektora jako takiego. Wszak wielu posiadaczy projektorów nie byłoby smutnych, gdyby pracowały nieco ciszej. :)


 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Robiąc dodatkowe półki , obudowy możesz ograniczyć chłodzenie a , co za tym idzie podnieść jeszcze bardziej moc i hałas wentylatora . W efekcie końcowym skrócisz żywot lampy .
 

lll

New member
Tak, dlatego przewiduję półkę (z kilkucentymetrową pianką wygłuszającą) wyłącznie od dołu, dobrych kilka centymetrów pod projektorem. Boki i góra pozostaną odsłonięte. Mam nadzieję, że nie spowoduje to znaczącego podniesienia temperatury.
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Przy zakupie pierwsza ocena to poziom głośności który podaje producent, wówczas ten ważny czynnik daje informację.
Możesz wrzucić zdjęcie ?

kiki ale w tych przedziale cenowym to norma,i mimo to nie zwraca się pierwsze na głośność bo wystarczy zwiększyć głośność o jeden do góry no może max 2 i nagle projektora człowiek nie słyszy(chyba że oglądasz nieme filmy ) :)
 
Do góry