Spocony manekin pomoże nam obronić się przed upałem. (video)

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam

Spocony manekin pomoże nam obronić się przed upałem. (video)​


Nazywa się ANDI, a wewnątrz posiada kanały chłodzące, w których krąży woda, która służy do regulacji temperatury jego „skóry”.​

Świat staje się coraz gorętszy. Światowa Organizacja Meteorologiczna niedawno przyznała Sycylii rekord najwyższej temperatury, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Europie. Dlatego potrzebne są nowe narzędzia do monitorowania wpływu wysokich temperatur na ludzi, a manekin ANDI może pomóc w badaniach, bo potrafi się pocić prawie jak człowiek .

ANDI to pierwszy na świecie „termiczny manekin”, który „oddycha”, poci się i może symulować wspomagany spacer w pomieszczeniu i na zewnątrz. Został stworzony przez firmę Thermetrics i początkowo służył do testowania skuteczności odzieży sportowej. Teraz trafił w ręce naukowców z Arizona State University (ASU), którzy wykorzystają go do zrozumienia reakcji ludzkiego ciała w sytuacjach intensywnego upału.


Manekin jest wyceniony na około 500 000 $. jest w stanie naśladować funkcje termiczne ludzkiego ciała i ma 35 różnych powierzchni , z których wszystkie są indywidualnie kontrolowane za pomocą czujników temperatury, czujników strumienia ciepła i porów wytwarzających pot. Może też „zadygotać”.

ANDI nie jest jednak sam. Na świecie jest dziesięć manekinów takich jak on, które w większości należą do firm odzieżowych, ale ANDI jako jedyny może być używany na zewnątrz.

Narażanie ANDI na stres dla dobra ludzkości

Naukowcy z ASU chcą lepiej zrozumieć stres cieplny na ludzkim ciele i to, co sprawia, że ciepło jest tak śmiercionośne, a ponieważ nie jest możliwe narażanie ludzi na niebezpieczne sytuacje, ANDI robi to za nich, aby pomóc w badaniach.
ANDI mieszka głównie w uniwersyteckiej komorze termicznej zwanej „Ciepłym pokojem”, w której można symulować scenariusze ekspozycji na ciepło w różnych miejscach na świecie .

951535_20230504manikinandwarmroomatthehumanbiometeorologylab_332-22-36.jpg

W Ciepłym Pokoju można sterować wiatrem, nasłonecznieniem i oczywiście temperaturą, która może dochodzić nawet do 60°C. Warunki te są monitorowane na ANDI, który jest zbudowany z wewnętrznych kanałów chłodzących, które krążą chłodną wodę w całym ciele , pozwalając mu pozostać wystarczająco chłodnym, aby wytrzymać ekstremalne ciepło, jednocześnie mierząc złożone zmienne, które przyczyniają się do naszego postrzegania ciepła w różnych środowiskach.

d526d5_20230504manikinandwarmroomatthehumanbiometeorologylab_332-22-11.jpg

ANDI można również „dostroić”, aby uwzględnić różny wiek, poziom sprawności lub warunki zdrowotne, które wpływają na zdolność ludzi do tolerowania ciepła.

Później tego lata ANDI będzie również używany na zewnątrz w pobliżu Phoenix w Arizonie, w celu przetestowania w środowiskach wrażliwych na ciepło, takich jak utwardzone drogi i starsze przyczepy kempingowe bez klimatyzacji.
dday
 
Do góry