Sony KDL40W4500 i problem z MUX-1 - (Kosztowy)

pythondancer

New member
Witam

Piszę do Was z prośbą o pomoc/podpowiedź.
Mam dziwny problem, nie wiem w sumie z czym.
Mieszkam w Chorzowie, więc powinienem odbierać DVB-T z nadajnika Katowice- Kosztowy. Kanały 41 / 49 i 55
Posiadam TV jak w tytule, Sony KDL40W4500 Do niego mam zapiętą nówkę antenę Opticum AX1000+
I prawie wszystko śmiga jak należy.
Antenę ustawiłem za pomocą tabletu i programu DVB-T Finder. Ślicznie wyszukało programy z MUX-3 (kanał 41) także z MUX-2 (kanał 49) Jednak kolejny MUX-1 na kanale 55 pozostaje dla mnie "niewidoczny"
Nie łapie żadnych programów, a zależy mi zwłaszcza na TVP1 HD
Czym może być spowodowane takie a nie inne zachowanie TV?
Czy winna jest częstotliwość nadawania? Czyli 746 MHz
Czy to normalne w tym TV, czy szukać "winnego" gdzieś indziej?

Dodam, że wyeliminowałem kabel, mam (jeszcze) N'kę i z ciekawości podpiąłem kabel z eNki do w/w anteny i TV i nie ma żadnych zmian. Na obydwu kablach łapie to samo, "przelatując" przez kanał 55
W TV nie ma żadnych innych ustawień poza wyszukiwaniem i sortowaniem programów.

Jedynie wskazanie siły sygnału i chyba błędów w transmisji
Kod:
Pre Viterbi: 3.77 e-4 5s: 3.34 e-4
Post Viterbi: 0 5s: 0
Uec: 0
COFDM AGC: -493

Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi, co z tym zrobić, jak odbierać MUX-1
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Witam
Z informacji ktore sa w internecie wynika ze mux 1(kanal55) z nadajnika Kosztowy nadaje z mniejsza moca tzn 50 kw. mux2 moc 63kw, mux3 100kw.
Antene masz bardzo dobra nie powinno byc problemu z odbiorem.
Naziemna Telewizja Cyfrowa - nadajniki DVB-T odbir telewizji cyfrowej lista nadajnikw DVB T
Powodem braku sygnalu moze byc mniejsza moc nadajnika.Mux 1,2 , 3 nadawane sa z tego samego miejsca ale sprawdz czy pojawi sie sygnal gdy lekko zmienisz ustawienie anteny.Jesli odbierasz sygnal z odbicia to zmiana ustawienia kierunku anteny moze byc wieksza
 
Ostatnia edycja:

pythondancer

New member
Witam
Z informacji ktore sa w internecie wynika ze mux 1(kanal55) z nadajnika Kosztowy nadaje z mniejsza moca tzn 50 kw. mux2 moc 63kw, mux3 100kw.
Antene masz bardzo dobra nie powinno byc problemu z odbiorem.
Naziemna Telewizja Cyfrowa - nadajniki DVB-T odbir telewizji cyfrowej lista nadajnikw DVB T
Powodem braku sygnalu moze byc mniejsza moc nadajnika.Mux 1,2 , 3 nadawane sa z tego samego miejsca ale sprawdz czy pojawi sie sygnal gdy lekko zmienisz ustawienie anteny.Jesli odbierasz sygnal z odbicia to zmiana ustawienia kierunku anteny moze byc wieksza

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź.
Antenę kupowałem właśnie po oglądnięciu rankingów. Liczyłem na dobry odbiór.
Z informacji programu DVB-T Finder wynikało, że nadają już z mocą 100 kW
Poza tym, mieszkam dość blisko od nadajnika, to jedynie 17 km. Sygnał łapię bezpośrednio, nie z odbicie. Antena zamontowana jest na dachu i "patrzy" bez przeszkód.
Próbowałem lekko odchylać ją o kilka stopni w jedną i drugą stronę. Nic to nie daje. Jestem wykończony wycieczkami na dach, a MUX-1 nadal jest poza moim zasięgiem.
Ot, ciekawa zagadka :)
 

digitalus

Banned
17 KM to bardzo blisko .Nawet na mniejszej antenie nie powinno byc problemu z odbiorem.Oczywiscie ze wzmacniacza antenowego nie korzystasz?.Nie ma rozgleznikow na inne telewizory?.Kazdy rozgleznik wprowadza tlumienie,jesli jest to rozgaleznik 3 wyjsciowy to na trzecim wyjsciu tlumienie sygnalu moze wynosic nawet 8 db .Na mux 2 i 3 jakosc i poziom sygnalu w telewizorze jest na max?
kliknij na ten link
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=31&t=2170&start=3600
moze pomoze w rozwiazaniu problemu
 
Ostatnia edycja:

pythondancer

New member
17 KM to bardzo blisko .Nawet na mniejszej antenie nie powinno byc problemu z odbiorem.Oczywiscie ze wzmacniacza antenowego nie korzystasz?.Nie ma rozgleznikow na inne telewizory?.Kazdy rozgleznik wprowadza tlumienie,jesli jest to rozgaleznik 3 wyjsciowy to na trzecim wyjsciu tlumienie sygnalu moze wynosic nawet 8 db .Na mux 2 i 3 jakosc i poziom sygnalu w telewizorze jest na max?
kliknij na ten link
Emitel • Zobacz wątek - DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY
moze pomoze w rozwiazaniu problemu

Właśnie dlatego się dziwię. Antena duża, wziąłem tą metrową, nie compact (tak na wszelki wypadek) Nie korzystam ze wzmacniacza, jest tylko symetryzator. Nie mam też rozgałęźników. Sygnał zasila tylko jeden telewizor.
Przeczytałem wątek od strony którą zlinkowałeś, (dziękuję) ale niestety, nie wyjaśniło mi to niczego. Może dlatego, że po prostu nie ogarniam fachowej terminologii i zagadnienia nadawania :?
Zarejestruję się tam i opiszę problem, może coś mi doradzą w tej dziwnej sytuacji.

PS:
Tak, na MUX 2 i 3 jakość sygnału jest "wysoka" i pokazuje się cały pasek na zielono (mimo, że na screenie jest biały ;) )

dvbtl.jpg
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Probowales ustawic antene w kierunku nadajnika w wisla skrzyczne .Odleglosc od nadajnika to tylko 68km.Masz dobra antene i mozna sprobowac.Profil terenu dobry.Na kanale 55 mux 1 wisla skrzyczne nadaje z duza moca 100kw.Moze nadajnik w wisle ktory tez nadaje na kanale 55 zakloca nadajnik Katowice- Kosztowy i trzeba zmienic ustawienie anteny.Czyli przekrecic antene w prawo aby odebrac nadajnik w wisle lub przekrecic antene bardziej w lewo i wtedy moze bedzie sygnal z nadajnika mux1 Katowice- Kosztowy.
terrainprofile.html
 
Ostatnia edycja:

pythondancer

New member
Probowales ustawic antene w kierunku nadajnika w wisla skrzyczne .Odleglosc od nadajnika to tylko 68km.Masz dobra antene i mozna sprobowac.Profil terenu dobry.Na kanale 55 mux 1 wisla skrzyczne nadaje z duza moca 100kw.Moze nadajnik w wisle ktory tez nadaje na kanale 55 zakloca nadajnik Katowice- Kosztowy i trzeba zmienic ustawienie anteny.Czyli przekrecic antene w prawo aby odebrac nadajnik w wisle lub przekrecic antene bardziej w lewo i wtedy moze bedzie sygnal z nadajnika mux1 Katowice- Kosztowy.
terrainprofile.html

digitalus, jestem Ci winien "piwo"
Udało się i mam wszystkie programy! :D
Przestawiałem powoli w prawo, ale to nie było to.
Wystarczyło jednak przestawić trochę bardziej w lewo (nie brałem tableta, więc nie wiem o ile stopni) i zassało mi wszystkie 3 MUX'y
Dzięki wielkie za poradę. Wreszcie jestem zadowolony z digitalnej telewizorni. Jakość programów nawet w SD jest akceptowalna (no, może z małymi wyjątkami)
Teraz czuję, że zainwestowane 60 zł opłaciło się :)
Dziękuję jeszcze raz za pomoc i zaangażowanie.
 
Do góry