Sony . FutureScapes – czyli pejzaże przyszłości

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
FutureScapes – Pejzaże Przyszłości

1237484962194.png

Aplikacja współdziałająca z mózgiem w celu urzeczywistnienia snów; syn używający komórki zmarłego ojca do odtworzenia jego ostatniej podróży... FutureScapes wykorzystuje potęgę tworzenia opowieści, aby pomóc nam wyobrazić sobie bardziej zrównoważoną przyszłość.

Ściągaj za darmo opowiadania i odkrywaj zupełnie nowe wizje życia w przyszłości.
Autorzy: Michael Marshall Smith, Marcus Sedgwick, Kate Harrison, Lesley Lokko i Markus Albers

Aplikacja, która podłącza się do mózgu i sprawia, że twoje sny stają się rzeczywistością; syn używający komórki zmarłego ojca, aby odtworzyć jego ostatnie chwile; odkrycie ostatniej biedronki na Ziemi; kobieta rozdarta pomiędzy światem nowoczesnych technologii a nieco staroświeckim zaufaniem – oto niektóre pomysły i idee zawarte w opowiadaniach opublikowanych dziś w ramach projektu FutureScapes – Pejzaże Przyszłości.

FutureScapes to unikalny projekt stworzony wspólnie przez firmę Sony – jednego z czołowych producentów elektroniki użytkowej – oraz Forum for the Future, brytyjską organizację typu non-profit zajmującą się promocją zrównoważonego rozwoju. Organizatorzy poprosili pięcioro pisarzy o stworzenie krótkich opowiadań opisujących życie codzienne w roku 2025. Każdy z autorów napisał fikcyjną opowieść ukazującą bardzo różne wizje tego, jaką rolę w przyszłości odgrywać będą technologia i rozrywka w tworzeniu lepszego i bardziej zrównoważonego stylu życia. Opowiadania można ściągnąć ze strony www.sony.pl/futurescapes.

Program FutureScapes jest realizowany w Europie od pół roku, a w Polsce od marca 2012 – zaproszono do niego zarówno przypadkowe osoby, jak i szerokie grono naukowców reprezentujących różne dziedziny wiedzy, artystów, filozofów, specjalistów od technologii, pisarzy, decydentów, społeczników i ekologów. W ramach projektu tworzono między innymi scenariusze filmów ukazujących życie w 2025 r., organizowano burze mózgów na temat zrównoważonego rozwoju – a także prowadzone przez inżynierów z firmy Sony i futurologów warsztaty, w czasie których procowano nad koncepcjami zupełnie nowych produktów i rozwiązań.

— W firmie Sony wierzymy w potęgę wyobraźni — komentuje Esther Maughan Mclachlan, Dyrektor Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju Sony Europe. — Prezentowane opowiadania są naturalną częścią projektu FutureScapes. Fundamentem tego projektu jest założenie, że kreatywność i wyobraźnia mogą pomóc nam odkrywać nowe, fascynujące sposoby bardziej zrównoważonego życia i rozwoju. Wykorzystywanie potęgi literatury do inicjowania zmian społecznych i politycznych ma długą tradycję, dlatego też mamy nadzieję, że te opowiadania pomogą czytelnikom wytworzyć emocjonalną więź z ideą zrównoważonego rozwoju. Liczymy na to, że opowiadania wszystkim się spodobają i staną się inspiracją do nowego spojrzenia na naszą przyszłość.

Streszczenia opowiadań powstałych w ramach projektu FutureScapes Marcus Sedgwick, „Życie w roku 2025”
Japoński programista tworzy aplikację, która działa bezpośrednio w mózgu, pozwalając ludziom kontrolować sny. Stopniowo wszyscy ludzie w świecie rozwiniętym zaczynają jej używać i żyć coraz pełniej w świecie snów, coraz bardziej zaniedbując świat realny. Autor aplikacji wyrusza do krajów rozwijających się, aby sprawdzić, czy tam także będzie mógł sprzedawać swój produkt. Podczas wyprawy odkrywa, że w najbiedniejszych rejonach świata coraz trudniej o zrównoważony rozwój.


Podejmuje niezwykle ryzykowną decyzję: postanawia wyrwać ludzi ze świata snów i przypomnieć im, że stanowią część ludzkości i są odpowiedzialni za świat, w którym żyją.
[youtube]Qc6dYtWSoDw[/youtube]
Michael Marshall Smith, „Dobry słuchacz”
Po śmierci ojca w wypadku samochodowym narrator opowiadania uruchamia jego telefon komórkowy i stara się odtworzyć drogę, jaką podróżował ojciec. Wykorzystuje do tego celu informacje z telefonu, który przechowuje wszystkie dane na temat lokalizacji i robionych po drodze zakupów. Poznając – minuta po minucie – ostatnie dni życia ojca, podróżuje tą samą drogą, odwiedza te same miejsca, mieszka w tych samych hotelach, je w tych samych restauracjach. Okazuje się jednak, że noc poprzedzająca wypadek stanowi informacyjną „dziurę”: nie zachowały się żadne dane na temat tego czasu. Narrator postanawia mimo wszystko dowiedzieć się, co się wtedy wydarzyło.
[youtube]YxJC2KFq108[/youtube]
Kate Harrison, „Ostania biedronka”
Po wielu latach wymierania kolejnych gatunków pewna dziewczynka z zachwytem odkrywa w talerzu z sałatką żywą biedronkę – i organizuje misję mającą na celu ocalenie owada przed nadgorliwością Ministerstwa do spraw Ekoróżnorodności. Zdobywając informacje spoza oficjalnego obiegu, robi co może, aby nauczyć się dbać o małego chrząszcza. W końcu, przekonana, że biedronka umiera, ogłasza apel o pomoc w uratowaniu – jak sądzi – ostatniej biedronki na świecie.
[youtube]ltysH5t2pys[/youtube]
Lesley Lokko, „2025”
Czterdziestodziewięcioletnia kobieta, która właśnie szykuje się do ślubu i urodzenia pierwszego dziecka, dowiaduje się, że jej matka została zdradzona przez męża, co całkowicie zniszczyło jej życie. Wstrząśnięta tą historią, zmaga się z pokusą wykorzystania najnowszych technologii, aby śledzić swojego narzeczonego, który wyjechał właśnie w podróż służbową do Szanghaju.



W czasie wideorozmowy pół-żartem sugeruje mu, że może włączyć niezwykle skomplikowany program szpiegujący, który w tajemnicy przed nim wgrała do jego telefonu. Program nie tylko śledziłby każdy krok mężczyzny, ale nagrywał rozmowy, mierzył temperaturę ciała oraz wykrywał zapach perfum i alkoholu w powietrzu. Kobieta staje przed trudnym wyborem – czy powinna włączyć elektronicznego szpiega, czy zaufać sile miłości?
[youtube]WiTms8egg6o[/youtube]
Markus Albers, „Wieczne szczęście”
Pewien mężczyzna podróżuje z Berlina do Abu Zabi, gdzie ma wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej na dość tajemnicze stanowisko Dyrektora Departamentu Życia Wiecznego. Jedzie przez świat, w którym doszło do swoistej zamiany ról pomiędzy regionami niegdyś dominującymi – Europą i Ameryką – a Azją i Bliskim Wschodem. W 2025 r. całe dzielnice europejskich miast zostały przekształcone w „miejskie projekty ogrodowe”, których mieszkańcy żyją w prostych warunkach uzależnionych od posiadanych KarboKredytów. Za to Bliski Wschód błyskawicznie się rozwija, wykorzystując energię z ogromnych elektrowni słonecznych zbudowanych na pustyniach. W tym świecie Abu Zabi stało się światowym centrum medycyny przedłużającej życie. Wciela się tu w życie pionierskie metody produkcji cyfrowych replik ludzkiego mózgu, co ma umożliwić ludziom życie nawet po biologicznej śmierci. Narrator opowiadania staje przed trudną decyzją: jeśli dostanie tę pracę, być może uda mu się przywrócić do życia swoją zmarłą ukochaną…

Więcej informacji na temat projektu FutureScapes – Pejzaże Przyszłości można znaleźćwww.sony.pl/futurescapes na i www.sony.co.uk/futurescapes.
sony
 
Do góry