sony cpd-e500 bezposrednie podlaczenie do monitora crt ?

trottek

New member
Witam

Zastanawiam sie nad podlaczeniem tytulowego monitora w sposob bezposredni (bez konwertera) do ps3 superslim kablem komponentowym -> vga.
Monitor ma "sync on green", a wiec z tego co rozumiem, takie polaczenie jest mozliwe, tyle tylko, ze obawiam sie, ze max rozdzielczosc jaka w ten sposob uzyskam bedzie sd (z powodu ograniczen wyboru opcji w menu konsoli - prosze o potwierdzenie). Rozumiem tez, ze takie polaczenie niekoniecznie musi sie sprawowac idealnie, prosilbym wiec o konkretyzacje co moze tutaj sprawiac problemy, czy jest to bezpieczne dla monitora i konsoli i czy zadziala kazda przejsciowka komponent -> vga, czy musze jednak zwracac tutaj uwage na kierunek, badz sposob konstrukcji tej przejciowki. Pytam, bo stare przejsciowki chinch/ euro scart czesto byly pozbawione przelaczki i dzialaly wtedy w jednym kierunku - nie zawsze w tym ktorego sie chcialo.

EDIT porobilem spacje w linkach, zeby je zamiescic

link na skrotowa broszurke procucenta monitora (spacja za https):
https ://docs.sony.com/release/specs/CPDE500_mksp.pdf

link do pelnego manuala monitora, opis pinow na 5 stronie (spacja za http i po www):
http ://www .manualslib.com/manual/159417/Sony-Cpd-E500e.html?page=5#manual

Link do filmiku na ktorym testowane jest wlasnie podlaczenie component -> vga w hd, monitor chyba z tej samej rodziny, obraz hd zielony, czy na moim mozna sie spodziewac lepszych rezultatow? (spacja za http i po www)
http ://www .youtube.com/watch?v=raVb7jRYw5s


Tak jak pisalem wczesniej, rozumiem, ze po ustawieniu w konsoli sygnalu euro scart rgb, prawie na pewno uzyskam normalne kolory na moim monitorze, problem w tym, ze chcialbym aby konsola wyswietlala obraz w 60hz (gry sa pisane pod 60hz, nie pod 50 i jest tu czasem spora roznica), a w sd jest dostepny tylko pal, wiec dlatego lepiej by bylo dla mnie jakos uzyskac hd, badz przynajmniej wiedziec jak wymusic ntsc w sd (chocby na tv kineskopowym)...... Co do konwerterow, to mam watpliwosci, wiec na razie chcialbym sie bez nich obejsc

Bardzo prosze o pomoc, zalezy mi na czasie.
Jesli w innym dziale uzyskam szybsza odpowiedz co do tytulowego problemu, to bardzo prosze o przeniesienie tematu.

Z gory dziekuje za odpowiedzi.
 
Ostatnia edycja:

tdx

New member
Bez reklam
Dostaniesz czarny ekran lub w najlepszym przypadku taki jak na prezentowanym filmiku (cały w zielonym) zarówno w SD jak i HD
 

trottek

New member
Dziekuje za odp, ale czy na pewno bedzie az tak zle?

Czytalem w internecie, ze paru osobom posiadajacym monitor z "sync on green", przy bezposrednim podlaczeniu wyswietlil sie normalny, badz prawie normalny obraz. W konsoli, jak mnie pamiec nie myli, nalezalo wybrac tryb scart rgb i to dzialalo. Prosilbym o potwierdzenie, ze w moim przypadku to na pewno nie zadziala.
Jesli jednak jest jakas szansa, to prosze o odp, czy takie polaczenie jest bezpieczne dla monitora/ konsoli, no i czy bedzie to jakosc jak po kablu euro rgb, czy raczej jak po kablu kompozytowym. No i oczywiscie prosze o info, czy absolutnie kazda przejsciowka komponent vga zadziala, czy moze potrzebuje jakiejs specjalnej. Oczywiscie preferowalbym raczej wyzsze rozdzialczosci, bo na nich jest 60hz (w sd jedynie 50hz), no ale od czegos trzeba zaczac. No chyba ze wie ktos jak wymusic w sd 60hz. Inna sprawa, ze jak takie proste polaczenie zadziala, to chyba do hd wystarczy jakis prostszy konwerter - tzn ypbpr na rgb, a w kazdym razie moze cos za mniej niz 100zl?
Moze jest takze jakas nadzieja na bezposrednie hd na tym monitorze? No zapewne to zludne nadzieje, no ale zawsze warto sie upewnic...

Bardzo prosze o pomoc i z gory dziekuje za odpowiedzi.
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Dziekuje za odp, ale czy na pewno bedzie az tak zle?

Czytalem w internecie, ze paru osobom posiadajacym monitor z "sync on green", przy bezposrednim podlaczeniu wyswietlil sie normalny, badz prawie normalny obraz. W konsoli, jak mnie pamiec nie myli, nalezalo wybrac tryb scart rgb i to dzialalo. Prosilbym o potwierdzenie, ze w moim przypadku to na pewno nie zadziala.
Jesli jednak jest jakas szansa, to prosze o odp, czy takie polaczenie jest bezpieczne dla monitora/ konsoli, no i czy bedzie to jakosc jak po kablu euro rgb, czy raczej jak po kablu kompozytowym. No i oczywiscie prosze o info, czy absolutnie kazda przejsciowka komponent vga zadziala, czy moze potrzebuje jakiejs specjalnej. Oczywiscie preferowalbym raczej wyzsze rozdzialczosci, bo na nich jest 60hz (w sd jedynie 50hz), no ale od czegos trzeba zaczac. No chyba ze wie ktos jak wymusic w sd 60hz. Inna sprawa, ze jak takie proste polaczenie zadziala, to chyba do hd wystarczy jakis prostszy konwerter - tzn ypbpr na rgb, a w kazdym razie moze cos za mniej niz 100zl?
Moze jest takze jakas nadzieja na bezposrednie hd na tym monitorze? No zapewne to zludne nadzieje, no ale zawsze warto sie upewnic...

Bardzo prosze o pomoc i z gory dziekuje za odpowiedzi.
Oczywistym jest, że nikt Ci tutaj nie zaprzeczy ani nie potwierdzi, jak nie sprawdzisz to się nie przekonasz.

Pozdrawiam,
 

tdx

New member
Bez reklam
VGA to coś innego niż RGB w scart. jakby to było takie proste to każdy do monitora podpinał by DVD...

Ja żadnego filmiku z działającym dobrze PS3 bez VGABOXa nie widziałem
 

trottek

New member
""VGA to coś innego niż RGB w scart. jakby to było takie proste to każdy do monitora podpinał by DVD...

Ja żadnego filmiku z działającym dobrze PS3 bez VGABOXa nie widziałem""

Ja rozumiem, ze to nie do konca to samo, w koncu przeciez pisze na ten temat. I ja tez nie widzialem filmu gdzie ktos wlacza dzialajace sd z ps3 na monitorze kineskopowym, ale ponoc to mozliwe, moj monitor ma spelniac odpowiednie wymagania. Zamiescilem w pierwszym poscie linki na manuala, ulotke i rozpiske pinow tego monitora. Chyba na tej podstawie da sie przewidziec, czy takie polaczenie zadziala, czy nie. Prosilbym zeby ktos w poswiecil troszke wiecej czasu na rozwiazanie mojego problemu. Juz i tak kupilem playa 3 nieswiadomy, ze choc wpiera tv kineskopowe w normalnej jakosci (euro rgb), to se 60hz w grach nie uruchomie... A to nie jest pikus.
Moge w ciemno kupowac kable, ale jak cos potem nie zadziala, albo co gorsza sie uszkodzi, to nie bedzie to fajna sprawa, czyz nie?
Inna kwestia, jesli mozna bezposrednio uzyskac zielone hd, to moze da sie zakupic w tej sytuacji jakis tani konwerter?
Ceny jakie do tej pory widzialem sa zadziwiajaco wysokie.

Bardzo prosze o konkretna pomoc..
 

tdx

New member
Bez reklam
Aby podłączyć PS3 do monitora VGA można skorzystać z następujących metod:
a) wspomniany już tuner zewnętrzny z wejściem composite video / s-vide (cena ok. 80-150zł). Wadą tego rozwiązania jest niska rozdzielczość obrazu oraz nieostre, rozmyte kolory. Do podłączenia stosujemy standardowy kabel dostarczony z konsolą - dźwięk podłączany jest dowolnego wzmacniacza lub np. głośników komputerowych.

b) konwerter video BNC + przejściówka BNC-chinch (cena ok. 100-150zł) - stosowany w telewizji przemysłowej w celu podłączenia rejestratorów / kamer do monitorów VGA. Wady - te same, co w przypadku tunera (ponadto z reguły możliwość pracy w interpolowanej wyższej rozdzielczości). Dźwięk podłączony w sposób opisany powyżej.

c) dedykowany konwerter sygnału zintegrowany z kablem (konwerter zasilany jest z konsoli). Rozwiązanie to zapewnia pracę w 1080i na monitorach wyższej klasy i doskonałą jakość obrazu. Cena konwertera - ok. 80-150zł. Z konsoli wyprowadzany jest sygnał audio. Konwerter wymaga wstępnej konfiguracji w konsoli - dla poprawnego jej przeprowadzenia przydatny jest podgląd przy pomocy np. telewizora (konsola generuje obraz również z wyjścia composite video, który w momencie zmiany ustawień dla VGA staje się nieczytelny - po poprawnym skonfigurowaniu parametrów wyświetlania obraz jest widoczny tylko na monitorze VGA).

Natomiast jakiekolwiek przejściówki zbudowane w oparciu o wtyk VGA i kilka złącz typu chinch są wierutną bzdurą i nie znajdują praktycznego zastosowania. Dlaczego? Sygnał generowany przez PS3 nie może zostać wprost wprowadzony do wejścia monitora VGA najprościej mówiąc z powodu całkowitej niezgodności tegoż ze standardem sygnału VGA. Opisywana jakiś czas temu przejściówka wykorzystująca "sync-on-green" w praktyce działała problematycznie i wyłącznie z pewną grupą monitorów - poza tym umożliwiła wyłącznie pracę w rozdzielczości 640x480.

Wszystko w Twoim temacie
 
Do góry