Skalowanie obrazu

tomekkepa

New member
Witam. Nie jestem pewien czy dobrze rozumuję o co chodzi ze skalowaniem: dla przykładu mamy tv panoramiczny, leci film w formacie 4:3, obraz zostaje rozciągnięty i na ekranie same grubasy.
Telewizor z dobrym skalowaniem zrobi takie cuda aby ten efekt ograniczyć przy jednoczesnym "full screen", czy tak?
Ponadto, mała zagwostka związana z czarnymi pasami u góry i na dole. Coraz więcej filmów nadawanych jest właśnie z czymś takim. Moje pytanie brzmi czy sygnał w tym przypadku jest również w formacie 4:3 z wlepionymi paskami czy jest to format 16:9/16:10 wówczas na tv panoramicznym jest full screen a na standardowym paski dodają sie auto?

kiki czy jesteś w stanie zrobić zestawienie zdjęć z przykładami skalowania - najlepiej jako wzorzec podać słabe skalowanie z grubasami i do tego porównać kilka nowych telewizorów jak wyszczuplają postacie?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
mówisz o formatowaniu obrazu.
Najlepsze systemy i najwcześniej wprowadził JVC , i kolejno :
Pioneer, Loewe, Thomson, Sony .
Powoduje to utrzymanie proporcji osób czy rzeczy na obrazie , mając możliwość przesuwania obrazu po ekranie.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Nawiązując do pytania z paskami. TVP i TVN nadają już sporo pozycji w semi-formacie 16:9, czyli tak naprawdę 4:3 z paskami. Praktycznie każdy współczesny telewizor posiada funkcję powiększenia,. która powiększa obraz 4:3 proporcjonalnie do szerokości ekranu 16:9, przez co dolny i górny pasek chowają się automatycznie.

ArtS :)
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
@ArtS007 kazdy TV posiada funkcję powiększenia ale nie jak sygnal jest podlaczony po HDMI i w rozdzialkach od 720p w gore! - tutaj zaczyna sie problem. Gdyby sygnal lecial normalnie w 16:9 nie byloby problemu ale jesli jest to bezsensowne, moim zdaniem, 4:3 z pasami u gory i dolu zaczynaja sie problemy
 

tomekkepa

New member
Tak właśnie myślałem z tymi paskami. Czyli elektronika w telewizorze poprostu je wykrywa i wybiera odpowiedni format (w przypadku auto), chociaż czasem działa to niedokładnie z tego co piszecie.

Ramzes o jakich problemach dokładnie myślisz?

kiki, dzięki za odpowiedź, czyli skalowanie=formatowanie. Więc mniej więcej wiedziałem o co chodzi ale myślałem że te dwa pojęcia to zupełnie co innego, z formatowaniem kojarzyło mi się ustawianie proporcji boków ekranu 16:9 4:3 itp.
Byłbym wdzięczny za jakieś fotki
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Ramzes765 napisał:
@ArtS007 kazdy TV posiada funkcję powiększenia ale nie jak sygnal jest podlaczony po HDMI i w rozdzialkach od 720p w gore!
Spokojnie. Mój na przygład pozwala powiększyć 720p przez HDMI. Więc nie jest to regułą. A ponadto, nikt nie każe skalować SD z tunera do 720p?

To, że stacje trzymają się formatu 4:3 wynika najprawdopodobniej z tego, że obraz 16:9 jest na zwykłych telewizorach spłaszczany w poziomie.

ArtS :)
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
"nikt nie każe skalować SD z tunera do 720p"

@ArtS007 to jak rozwiazac taka sytuacje - mamy tuner satelitarny z obsluga HD - podlaczamy go po HDMI do TV - ustawiamy dla niego 1080i (tak bedzie najlepszy obraz) i teraz przelaczamy na kanal SD i... jesli leci z pasami u dolu i gory nic nie zrobimy :( chyba ze zmienimy rozdzialke (w moim przypadku musze cofnac do 576) i wtedy mamy mozliwosc rozszezenia obrazu (nie musze chyba pisac ze jest to troche klopotliwe). Wiec idealnie byloby gdyby nadawca od razu wlaczyl tryb 16:9 a nie pseudo 16:9.
 
Do góry