Sharp 40LE600 - kalibracja i bardzo dziwny rezultat

bob77

New member
Probowalem skalibrowac swoj telewizor, poniewaz dokucza mi nienaturalny odcien ludzkiej skory (lekko siny lub purpurowy). Uzylem do tego kolorymetru Spyder II i programu HCFR oraz odpowiednich plansz testowych od 0 do 100 IRE.

Bardzo dziwi mnie fakt, ze nawet ustawienie temperatury kolorow na "Niska" bardzo daleko jej do 6500K (srednio ok. 8000K) a poziom koloru niebieskiego w calej skali odcieni szarosci jest wysoko ponad 100%. W odroznieniu od serii LE700, ktora ma CMS ten model nie ma zadnej regulacji kolorow podstawowych RBG dostepnych z menu.

Na fabrycznych trybach AV jest w ogole masakra, poniewaz poziom niebieskiego ucieka w kosmos (nawet do 190%).

Czy LE600 jest rzeczywiscie takim niewypalem czy moze moj telewizor jest wadliwy?


Ponizej najlepsze wyniki jakie udalo mi sie uzyskac po wielu godzinach zabawy:

1. Luminancja - calkiem niezle, prawie pokrzywa sie z biala krzywa

Luminance_Custom.jpg



2. Poziomy RGB - duzo za duzo niebieskiego, za malo czerwonego

RGB_Levels_Custom.jpg




3. Temperatura kolorow - powinien byc 6500K w calej skali szarosci, a gdzie jest?

Colour_Temp_Custom.jpg



4. Gamma - nienajgorzej choc troche ponizej docelowego poziomu 2.2

Gamma_Custom.jpg
 

bob77

New member
A tak do kwestii poprawnych ustawien obrazu ustosunkowuje sie Sharp Polska:

[..] Nie ma jednego idealnego ustawienia obrazu - gdyby takie było, TV nie miał
by regulacji kontrastu, jasności itp., po prostu fabryka ustwiałaby
odbiornik idealnie, sa to indywidualne ustawienia uzytkownika.
Postrzeganie obrazu zależy od bardzo wielu czynników subiektywnych i
obiektywnych (np. rodzaj i ilość światła w pomieszczeniu z TV), więc obraz
należy ustawiać pod własne preferencje. Obrazy testowe mogą dać pewne
informacje o sprawności i jakości matrycy, ale w bardzo niewielkim stopniu
(o ile wogóle) pozwalają na ustawienie obrazu, by był on optymalny dla
danego użytkownika.
Obraz ustawiamy z takimi parametrami jakie nam odpowiadaja, a nie
wynikający z jakiś pomiarów czy ocen "fachowców". [...]


Najwidoczniej najtrudniejsze pytania na jakie znaja odpowiedz to ile dany telewizor ma cali lub ile ma wejsc HDMI. Szkoda pradu.
 

pintr

New member
Z tego co gdzieś wyczytałem to kolorymetr spyder 2 nie jest przystosowany do kalibracji monitorów podświetlanych LED .Może stąd takie dziwne wyniki.Ale mogę się mylić....bo faktycznie jak się patrzy na ten model tv to jest dziwne wrażenie zaniebieszczenia obrazu.
 

tom2666

New member
Ten sam proble

Witam. Niedawno zakupiłem ten tv i mam podobny problem w zależnosci od programu raz jest bardziej różowo raz mniej. Ja niestety nie znalazlem żadnej plyty która byla by pomocna w skalibrowaniu ustawień. Moje ustawienia sa teraz takie:

podświetlanie +9
kontrast +32
jasność +6
kolor -1
barwa -1
ostrość +5

może komuś udalo sie dostroic ten tv zeby bylo mniej różowo.

Prosze o pomoc i jesli można podanie lepszych ustawień jeżeli komus udalo sie dobrze skalibrowac ten tv.
 

Max78

New member
Nie wiadomo jak te Brilliant LED oddaja kolory.
Jaki jest ich współczynnik oddawania barwy (CRI)?
Najczęściej diody LED mają b. waskie pasmo - najwięcej jest niebieskiego, a pozostałe słabo lub wogóle, stąd może dochodzić do takich sytuacji jak u Ciebie.
Niewykluczone także, że przy innym sprzęcie do kalibracji, sytuacja może wyglądać nieco lepiej.
Spróbuj może poszukać info o zakresie fal, jaki Spyder II jest w stanie zmierzyć. Być może jest tak, jak pisze 'PINTR'.
 

tom2666

New member
optymalne ustawienie

Witam troche sie dzisiaj pobawilem ustawieniami i doszedlem do takich:

podswietlanie +5
kontrast +28
jasność +7
kolor -7
barwa -7
ostrość +6

opc wył
temp. kolorów średnio wysoka
tryb film wył
aktywny kontrast wł
DNR średnia
opc max +16
opc min -16

Jak dla mnie te ustawienia sa w miare dobre ale to chyba kwestia gustu.

Jeżeli ktos znalazł lepsze ustawienia bede wdzieczny jak sie podzieli.

pozdrawiam i milego ogladania :D
 

bob77

New member
Podswietlenie LED ma niewiele do rzeczy. Model LE700 tez jest na LEDach a mozna go calkiem niezle skalibrowac za pomoca Spydera dzieki ustawieniom CMS, ktorych LE600 niestety nie posiada. Poza tym nawet fabrycznie LE700 nie jest az tak zaniebieszczony.

Biale LEDy (ktore w rzeczywistosci sa niebieskimi ledami z luminoforem) potrafia swiecic z temp. ok. 3500K zatem barwa ich swiatla jest raczej ciepla.

Plyty DVD z planszami testowymi sa bardzo pomocnym narzedziem do wlasciwego ustawienia kontrastu i jasnosci. Stosowalem nastepujace:
http://kalibracja-isf.com/?materialy-wzorcowe,24
http://www.homecinema-fr.com/colorimetre/index_en.php (tych uzywalem do kalibracji ze Spyderem, gdyz posiadaja plansze typu Window)
http://www.chip.de/downloads/Burosch-Display-Basic-Adjustment-Test-DVD_29595999.html

Najlepsze ustawienia jakie znalazlem po wielu godzinach zabaw z kolorymetrem dla swoich warunkow (pokoj raczej ciemny) to:

Podswietlenie: 0 (zwykle mam wlaczone OPC w zakresie od -4 do +16)
Jasnosc: 0
Kontrast: 23
Kolor: -4
Barwa: +2 (z ta funkcja jeszcze eksperymentuje, probuje nia skompensowac rozowe i sine geby)
Ostrosc: +2

Temperatura kolorow: Niska (przy tym ustawieniu temperatura srednio jest na poziomie 9500K wiec Sharp polecial sobie w peta.)
Aktywny kontrast: Wylaczony
Tryb filmu: Wlaczony
DNR: Wylaczony (jedynia dla ATV mam ustawiony na Sredni)


Jesli chodzi o wlasciwe odwzorowanie kolorow to mozna je uzyskac pod warunkiem, ze spelnionych jest kilka warunkow:
- telewizor musi byc wlasciwie skalibrowany a skala szarosci powinna w pelnym wymiarze miec temperature 6504K (biel w punkcie D65)
- oryginalny material musi byc zakodowany w systemie PAL

Niestety, nawet w tym telewizorze ktory ma tak wysoka temperature barwowa i tak bardzo faworyzuje kolor niebieski zdarzaja sie audycje w ktorych ogladamy czerwone geby. Gdyby dalo sie osiagnac temp. 6500K wowczas geby bylyby jeszcze bardziej czerwone. Niekazda tresc jest jak widac poprawnie nadawana w systemie PAL. Niemniej jednak wlasciwe ustawienie telewizora pozwoliby na odbior wiekszosci nadawanego materialu z zachowaniem wlasciwego odwzorowania kolorow.

P.S.
W menu serwisowym modelu LE600 znajduja sie ustawienia odpowiedzialne za poziomy RGB i balans bieli jednak bez instrukcji serwisowej boje sie zmieniac je "na macajewa".

Swoja droga to zastanawia mnie czy aktualizacje softu moga poprawic sposob wyswietlania - np. sprowadzajac jeden z presetow temperatury do blizszej 6500K.
 
Ostatnia edycja:

bob77

New member
No Panowie, musze jednak posypac swa glowe popiolem. Poniewaz jestem dociekliwy postanowilem sprawdzic u zrodla czy Spyder II nadaje sie do kalibracji paneli z podswietleniem LED. I choc Datacolor nie podal zadnych szczegolow, to jednak stwierdzili ze Spyder2 jest wycofany i nie jest kompatybilny z tym typem ekranow. Nadaje sie do tego natomiast Spyder 3.

Czekam zatem az moze znajdzie sie ktos kto podzieli sie wynikami otrzymanymi z pomiarow Spyderem 3. Niemniej jednak koloru niebiesko jest na pewno za duzo. Widac to golym okiem.
 

strech

New member
Od niedawna też jestem posiadaczem 40LE600 i musze się zgodzić z bob77, co do kolorów... coś jest skopane... ale o tym potem.
Telewizorem już się troszkę pobawiłem i też mam kilka swoich spostrzeżeń, chciałbym również zaznaczyć, że jestem laikiem w temacie.
Ale może po kolei i najpierw o warunkach:
Pokój 18m2 mało naświetlony. Kalibracja (choć to chyba trochę zbyt dużo powiedziane ;) ) przeprowadzana w różnych warkach oświetleniowych przy różnych źródłach światła lecz przy zwykle niskim jego natężeniu ze wzgl. na moje indywidualne preferencje.
Do kalibracji posłużyłem się planszami z linków podanych przez bob77 dodam jeszcze, że dodatkową pomocą dla mnie był monitor CRT stojący obok telewizora (tu chodzi głównie o kolory).
Sprawa, o której należało by wspomnieć na początku to, że te same ustawienia na różnych trybach AV wyglądają inaczej!
Różne tryby mają przypisany różny schemat RGB z tego, co pamiętam tryb AV STANDARDOWY ma dajmy na to schemat RGB nr1, FILM schemat nr2, GRA, PC i UŻYTKOWNIK nr3 i DYNAMICZNY nr4.
Mi osobiście najbardziej przypadł do gustu schemat trybu UŻYTKOWNIK i tego trybu dotyczą moje ustawienia.

Poniższy schemat ustawień jest wynikiem moich obserwacji i subiektywnej oceny. Należy go raczej traktować z przymrużeniem oka ze wzgl. na różne zmienne taki jak oświetlenie, rozbieżności między egzemplarzami telewizorów itd

Podświetlenie wedle uznania nie zauważyłem, że by zbyt wysokie czy niskie wpływało znacząco na jakość reprodukcji kolorów itd. ja zwykle poruszam między zakresem -10 a +5

Jasność, kontrast (polecam plansze AVS Basic Settings)
Według plansz idealnie by było dać jasność + 10 (co daje wynik z planszy dla czarnego 5-25 niemalże pełny zakres) kontrast +23 (co daje wynik z planszy dla białego 230-253 czyli pełny zakres) niestety u mnie dało to efekt strasznego mydła prawdopodobnie lepiej by się sprawdziło w bardziej nasłonecznionym pomieszczeniu. Ja poszedłem na kompromis dając jasność, na +4 (co daje wynik z planszy dla czarnego 12-25, połowa zakresu) i kontrast +27 (co daje wynik z planszy dla białego 230-248 co jest bardzo zadowalającym rezultatem).
Aktywny kontrast – zdecydowanie nie polecam, plansza Burosch Gray Values, zresztą strasznie to widać na jakimś ciemnym materiale filmowym, czarny zaczyna się zlewać giną detale itd.

Kolor, barwa i temperatura kolorów (używałem planszy Burosch Faces)
Kolor według planszy -6 gdzie jest to już max dalej kolory się zlewają, optymalnie wydaje się -8 choć ja mam ustawione -10.
Temperatura kolorów hmmm.... i tu zaczynają się schody... Na początku poszedłem za radą kolegi bob77 i dałem na niską i barwa +2 niestety tu jest problem balans bieli ostro siada i robi się dość mocno żółto... ostatecznie co by nie mówić jest to jedno z lepszych rozwiązań jakie udało mi się uzyskać.
Ja osobiście wypracowałem ustawienie na temperaturze średnio niskiej i barwie + 6. Schemat ustawień też nie jest idealny, ale bardziej przypadł mi do gustu... chyba... ;p

Ostrość (używałem planszy Burosch Faces)
Ja mam +2 i nie polecam przekraczać +3 bo dalej już zaczyna mocno przeostrzać.

Ogólnie myślę, że zbawieniem dla TV była by fachowa kalibracja oczywiście z poziomu serwisowego... CMS też nie byłby rozwiązaniem gdyż bardzo ciężko było by to zrobić na oko i na pewno pochłonęłoby to wiele godzin... Choć osobiście nie wykluczam że jak będę miał trochę czasu to spróbuję coś podziałać z poziomu serwisowego na „macajewa” :)
Być może ktoś sprawdzał czy jeśli zmieni się jakiś parametr to po ponownym wgraniu sortu nie wróci on do pierwotnego stanu?
Wydaje mi się też, że kolejne wersje softu mogą już powstać z bardziej dopracowanym RGB?
 
Ostatnia edycja:

bob77

New member
Strech,

Mysle, ze gdyby skalibrowac poprawnie obraz to na poczatku jeszcze bardziej bys byl niezadowolony, bo stalby sie dziwnie zolty.

Niestety, ten telewizor mozna skalibrowac w bardzo ograniczonym zakresie. Przez menu serwisowe mozna skorygowac jedynie balans bieli regulujac offset RGB dla dwoch punktow IRE25 i IRE75 o ile pamietam. Nie probowalem tego zmieniac, ale to jest za malo zeby dobrze skalibrowac TV.
 

strech

New member
bob77 -> raczej mało budująca wypowiedz... To zostaje wierzyć że kolejne wer softu być może wniosą jakieś poprawki ;p
 

bob77

New member
Nie wniosa. Aktualizacje softu nie poprawiaja w zaden sposob fabrycznej kalibracji ani nie wprowadzaja nowych funkcji kalibracji obrazu skoro nawet menu serwisowe ich nie ma. Ten model ma po prostu bardzo ograniczone mozliwosci, swieci tak jak skalibrowala go fabryka i w zasadzie jedyne co mozna zrobic to poprawnie ustwawic jasnosc, kontrast i nasycenie.

Pozostaje albo zaakceptowac obraz taki jaki jest albo zmienic sprzet na inny model, ktory ma CMS. LE600, nie ma sie co oszukiwac, jest modelem budzetowym, na razie drogim bo technologia Full LED jest calkiem nowa.

Skad inad model ten ma dosc pochlebne recenzje.
 
Do góry