Rozmiar ekranu. Zoom a odległość od projektora.

rafalf

New member
Witam

Jestem właśnie na etapie wyboru projektora. Dzięki informacją z tego forum wybór padł na optomę hd300x. Dzięki Wam jeden problem mam już z głowy, za co jestem niezmiernie wdzięczny.

Pozostaje jednak jeszcze wybór odpowiedniego ekranu. Wziąłem już pod uwagę wiele rad zamieszczonych na forum i chciałbym prosić o pomoc w jeszcze jednej kwestii.
Rozważam zakup ekranu 16:9 o wymiarach 264x148, przekątna 119 cali.

Odległość projektora do ekranu to około 3,5 metra. Według kalkulatorów minimum to 3.95.

I tutaj moje pytanie czy przy mojej odległości obraz da się skorygować zoom'em? Jeżeli tak to czy wpłynie to na jakość obrazu? Czy może lepszym rozwiązaniem będzie wybór mniejszego ekranu o przekątnej 106 cali?

Czy pomiędzy tymi dwoma ekranami będzie znaczna różnica w komforcie oglądania, ze względu na rozmiar?. Będę bardzo wdzięczny za kilka sugestii i rad w tym temacie.
 

yogobela

New member
Witam
Ja również szukam ekranu 120 cali pod Optome HD33. A jaki konkretnie kolega model 16:9 o wymiarach "264x148, przekątna 119 cali" rozważa jeśli można spytać?. Mi pasował model od Kraftmanna za 1200 pln na allegro ale żonie nie spodobał się kształt kasety ...he he. Więc kazała mi wybrać model droższy z ładniejszą kasetą, ale znalazłem jeszcze coś takiego:
Ekran projekcyjny Taga Harmony RUBIN RB16 282x159 16:9 Matt Grey - Prono.com.pl

Jednak opini o tym ekranie brak...a poza tym chyba nie występuje w gain 1,0.
 

rafalf

New member
Ja też upatrzyłem sobie Kraftmanna, budżet na razie pozwala mi właśnie na coś w tych okolicach cenowych (1000 zł)

allegro.pl/ekran-sufitowy-scienny-16-9-265cm-mattgrayhd-full-i2835233964.html

Ze względu na niskie pomieszczenie (2,2 m) oraz dość jasne kolory (biały i beż) wybrałem mattgrey z gain 0,8.
 

yogobela

New member
Też chciałem właśnie taki tylko elektryczny, ale uświadomiono mnie że do 3D może okazać się za ciemny. Brałeś to pod uwagę?
 

rafalf

New member
Szczerze mówiąc to brałem pod uwagę tylko jasność pomieszczenia, nie wiedziałem że będzie to miało większe znaczenie przy 3d. Czyli do 3d powinien być ekran white? Będzie to mój pierwszy projektor i pierwszy ekran, więc wszelkie wskazówki są nieocenione. A co z tym zoomem? Jak bardzo można nim skorygować odległość i czy nie traci się wtedy na jakości? Przypomnę że mam 3.5m a według kalkulatorów powinienem mieć 4m.
 

Eni

New member
HD300X ma współczynniki rzutu 1,5 - 1,8 (regulowane zoomem). Zatem przy maksymalnym zoomie jest to 1,5. Aby wyliczyć rozmiar ekranu, dzielisz odległość projektora od ekranu przez współczynnik rzutu. Czyli u Ciebie 3,5m / 1,5 = 2,33m szerokości ekranu czyli 105" przekątnej.

Zoom nie wpływa negatywnie na jakość obrazu bo to zoom optyczny a nie cyfrowy.

Aby wyświetlić Twoje 119" czyli szerokość 264cm jakie podałeś, musiałbyś ustawić proja w odległości 264cm*1,5=396cm.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
HD300X ma współczynniki rzutu 1,5 - 1,8 (regulowane zoomem). Zatem przy maksymalnym zoomie jest to 1,5. Aby wyliczyć rozmiar ekranu, dzielisz odległość projektora od ekranu przez współczynnik rzutu. Czyli u Ciebie 3,5m / 1,5 = 2,33m szerokości ekranu czyli 105" przekątnej.

Zoom nie wpływa negatywnie na jakość obrazu bo to zoom optyczny a nie cyfrowy.

Aby wyświetlić Twoje 119" czyli szerokość 264cm jakie podałeś, musiałbyś ustawić proja w odległości 264cm*1,5=396cm.

Oczywiscie ze zoom wplywa na jakos obrazu. Chodzi tu o podstawowe zagadnienia z optyki. Przy wiekszym zoomie maleje ci jasnosc i pogarsza sie ostrosc obrazu, oraz moga wystepowac artefakty optyczne - przebarwienia itd. Dlatego poleca sie, aby, w miare mozliwosci, projektor ustawic wzgledem ekranu tak, by nie musiec ustawiac zooma blisko granicznych wartosci(max lub min) - najlepiej gdzies po srodku. Oczywiscie to pogorszenie sie obrazu, moze ale nie musi byc jakos drastycznie widoczne. Wszystko zalezy od jakosci projektora, materialu filmowego itd.. :)
 

Eni

New member
Oczywiscie ze zoom wplywa na jakos obrazu. Chodzi tu o podstawowe zagadnienia z optyki. Przy wiekszym zoomie maleje ci jasnosc i pogarsza sie ostrosc obrazu, oraz moga wystepowac artefakty optyczne - przebarwienia itd. Dlatego poleca sie, aby, w miare mozliwosci, projektor ustawic wzgledem ekranu tak, by nie musiec ustawiac zooma blisko granicznych wartosci(max lub min) - najlepiej gdzies po srodku. Oczywiscie to pogorszenie sie obrazu, moze ale nie musi byc jakos drastycznie widoczne. Wszystko zalezy od jakosci projektora, materialu filmowego itd.. :)

Racja z jasnością, bo to samo światło rozchodzi się na większą powierzchnię. Chodziło mi raczej o to, że nie ma czegoś takiego jak np. w cyfrowej korekcji trapezu. Co do ostrości, zależy jak to interpretować - powiększa się cały obraz łącznie z pikselami, i faktycznie, ostrość przez to maleje, ale to wciąż taka sama rozdzielczość. Zachowując stosunek odległości widza do rozmiaru wyświetlanego obrazu przy małym czy przy dużym zoomie, ostrość pozostaje ta sama.
 

rafalf

New member
Bardzo Wam dziękuję za informację. W takim razie wiem już że muszę wziąć mniejszy ekran. Natomiast pozostaje mi jeszcze jedna kwestia która wyłoniła się podczas tej dyskusji.

Mianowicie czy do 3d musi być ekran biały? Czy na szarym będzie spadek jakości obrazu 3d? Ewentualnie czym się ten spadek jakości będzie charakteryzował?
 

sebol81

New member
Jak już kupicie te Optomy, to dajcie znać jak jest z ich ostrością - chodzi mi konkretnie o to, czy faktycznie środek ekranu mocno różni się od brzegów wyświetlanego ekranu...
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Racja z jasnością, bo to samo światło rozchodzi się na większą powierzchnię. Chodziło mi raczej o to, że nie ma czegoś takiego jak np. w cyfrowej korekcji trapezu. Co do ostrości, zależy jak to interpretować - powiększa się cały obraz łącznie z pikselami, i faktycznie, ostrość przez to maleje, ale to wciąż taka sama rozdzielczość. Zachowując stosunek odległości widza do rozmiaru wyświetlanego obrazu przy małym czy przy dużym zoomie, ostrość pozostaje ta sama.

No wlasnie ostrosc nie pozostaje ta sama :) Jak sam napisales, powieksza sie caly obraz, z pikselami. Jesli masz wieksze piksele to automatycznie masz mniej ostry obaz. Latwo sie o tym przekanac np. na YouTube. Jak dasz tam filmik na fullscrean to jakosc - ostrosc - spada ci drastycznie. Dzieje sie tak poniewaz, mimo ze rozdzielczosc(np. 340x500) filmiku jest ta sama, to wielkosc obrazu sie zwiekszyla i np 1 pixel orginalnego obrazka ma wielkosc 10x10 pikseli. Inaczej mowiac, jesli powiekszylbys obraz na projektorze 5x - 6x, to mialbys to samo co na YT. Oczywiescie projektory raczej maja zoomy duzo mniejsze i nie widac tego az w takim stopniu jak na YT. Aby zobaczyc ten efekt na projektorze, ustaw najpierw minimalny zoom i potem porownaj ostrosc przy maksymalnym zoomie - na 100% zauwazysz roznice:)
 

Eni

New member
No wlasnie ostrosc nie pozostaje ta sama :) Jak sam napisales, powieksza sie caly obraz, z pikselami. Jesli masz wieksze piksele to automatycznie masz mniej ostry obaz. Latwo sie o tym przekanac np. na YouTube. Jak dasz tam filmik na fullscrean to jakosc - ostrosc - spada ci drastycznie. Dzieje sie tak poniewaz, mimo ze rozdzielczosc(np. 340x500) filmiku jest ta sama, to wielkosc obrazu sie zwiekszyla i np 1 pixel orginalnego obrazka ma wielkosc 10x10 pikseli. Inaczej mowiac, jesli powiekszylbys obraz na projektorze 5x - 6x, to mialbys to samo co na YT. Oczywiescie projektory raczej maja zoomy duzo mniejsze i nie widac tego az w takim stopniu jak na YT. Aby zobaczyc ten efekt na projektorze, ustaw najpierw minimalny zoom i potem porownaj ostrosc przy maksymalnym zoomie - na 100% zauwazysz roznice:)

Masz 100% racji, ale nie doczytałeś chyba mojego ostatniego zdania :)
"...to wciąż taka sama rozdzielczość. Zachowując stosunek odległości widza do rozmiaru wyświetlanego obrazu przy małym czy przy dużym zoomie, ostrość pozostaje ta sama."

Chodzi mi o to, że dla widza, który oddala się od ekranu wraz ze zwiększaniem przekątnej (zoom) obraz wygląda identycznie - tak samo ostro. Wiadomo, że gdyby stał 1m przed obrazem 40cali i zwiększył zoom tak, że obraz by się powiększył do 100cali, to by dla niego, ciągle stojącego ten 1m ostrość spadła, ale to oczywiste :)

Tutaj wchodzimy już w temat "odległość od ekranu / rozmiar obrazu / rozdzielczość".
 

Alkor

New member
Bez reklam
Racja z jasnością, bo to samo światło rozchodzi się na większą powierzchnię. Chodziło mi raczej o to, że nie ma czegoś takiego jak np. w cyfrowej korekcji trapezu. Co do ostrości, zależy jak to interpretować - powiększa się cały obraz łącznie z pikselami, i faktycznie, ostrość przez to maleje, ale to wciąż taka sama rozdzielczość. Zachowując stosunek odległości widza do rozmiaru wyświetlanego obrazu przy małym czy przy dużym zoomie, ostrość pozostaje ta sama.

Zupełnie nie o to chodzi! Całkowicie błędne wyjaśnienie (zaciemnienie :)) problemu.
Najważniejsze założenie - ekran pozostaje ten sam, nie zmienia się jego przekątna! Inaczej nie dojdziemy do sensownych wniosków. Przypomnę, że analizujemy wpływ jakości obiektywu na obraz.

Jasność, a dokładniej strumień świetlny projektora spada ponieważ przy większych odległościach projekcyjnych obiektyw ma mniejszy otwór względny F. Zjawisko to jest dobrze znane z fotografii. Każdy rzutnik ma najmniejszy strumień świetlny przy największej ogniskowej obiektywu, tj. zoom w pozycji minimum i wąski kąt projekcji. Jednak w przypadku jasnych projektorów typu Optoma HD33, BenQ W1070/1100 o wąskim zakresie zoomu naprawdę nie ma o czym mówić - spadek ten wynosi maksimum kilkanaście procent. Ma natomiast spore znaczenie dla projektorów z dużym zakresem zoomu 2X, np. Epson TW5500/9000, Panasonic AT5000 - z minimalnym zoomem osiągają około 40% mniejszy strumień świetlny.

Nie chodzi o spadek ostrości po powiększeniu całego obrazu! Każdy obiektyw jest najlepiej skorygowany optycznie w swoim środkowym zakresie zoomu i dlatego powinniśmy unikać skrajnych ogniskowych, gdzie wszelkie aberracje chromatyczne, sferyczne, dystorsje i mniejsza ostrość mogą być już zauważalne. Zwykle nie jest to wielki problem.
Ostrość prawie zawsze spada w kierunku narożników. Jest na to pewien sposób - trzeba ustawić idealnie ostrość nie w centrum, lecz w obszarze pomiędzy środkiem a krawędzią.

@ rafalf
Nie musisz rezygnować z przekątnej 120", jeśli możesz usiąść co najmniej 4 m od ekranu. Oczywiście przy odległości montażu dokładnie 3.5 m Optoma HD300X niestety odpada, ale już najnowszy BenQ W1070 jak najbardziej spełnia warunki - współczynnik projekcji 1.15-1.5.

Ekran 120" do 3D to bardzo dużo, nawet przy gain 1.2, a z szarą powierzchnią gain 0.8 jasność obrazu z Optomą HD300X wyniesie w najlepszym przypadku 6 fL, czyli 20 cd/m2. "Ciemne" plazmy osiągają 100 cd/m2. Inaczej mówiąc - zalecana ostrożność i raczej ekran biały z gain >1.

Pozdrawiam.
 

rafalf

New member
Dzięki za informacje. Informacje niby oczywiste ale wcześniej mi nieznane, z pewnością skorzystam ze wskazówek.
A żeby nie rezygnować z pełnego 3d (nowy benq ma chyba tylko 3d redy) to co powiecie na Epsona EH-TW5900 czy to będzie lepszy wybór w mojej sytuacji.
 
Do góry