Rozbudowa systemu.

scorpions84

New member
Witam.

Posiadam onkyo TX-RZ900, do tego kolumny przód JBL Studio L890, tył JBL Studio L830, sub JBL Studio L8400p, centralny JBL Studio LC2, za atmosa robią powieszone na suficie Dali Oberon On Wall. Z systemu jestem całkowicie zadowolony, kolumn jak i amplitunera. Niestety naszła mnie chęć na rozbudowę do 7.1.4, na tył zamierzam dołożyć jeszcze jedną parę JBL Studio L830, ewentualnie L820, a na górę takiego samego Oberona. Tylko teraz nasuwa się pytanie jaki amplituner dorwać by grało to nie gorzej w kinie i muzyce niż teraz. W wymianę głośników nie będę się bawić bo domyślam się że musiał bym te sprzedać i dołożyć z kilkanaście tysięcy by była jakaś widoczna poprawa.
Drugim powodem jakim chce zmienić amplituner to brak wsparcia dla DV, chociaż ten problem rozwiązałem dobrej klasy ekstraktorem.
Procentowo u mnie wygląda to tak 70% kino / 30% muzyka, ale nie zamierzam rezygnować z jakości stereo którą daje mi Onkyo, nie zamierzam również kupowac dodatkowego wzmacniacza, aż takim maniakiem nie jestem by trzymać nie wiem ile klockow:) po prostu ma to grac przyzwoicie jak teraz.

Moje pomysły to Marantz SR7015, ARCAM AVR5, z nowych systemów niestety jakoś nic mi nie podpasowało, uważam że firmy zamiast iść do przodu to coraz bardziej kastrują sprzęty, faszerując je niepotrzebnymi bajerami przy których ceny robią się czasami kosmiczne - tylko pytanie za co?

Proszę o propozycję i wypowiedzi osób które mają dość obszerna wiedzę na temat sprzętu (także wiedzą jak gra RZ900, bym nie dostawal propozycji gorzej grajacego sprzetu), oraz tych ktorzy stali przed podobnym dylematem jak ja. Rozważę każda opcje, ale w szczególności najpierw biorę pod uwagę te dwa modele które napisałem powyżej.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Piszesz o konfiguracji 11.1 czyli 7.1.4, co daje dodatkowe 2 z tyłu i 4 na suficie do systemu 5.1
Piszesz też, że nie chcesz dokładać dodatkowych końcówek (wzmacniacz), lub stricte końcówek 2 lub więcej kanałowych.
Jak zatem chcesz uzyskać 11.1 w przypadku SR7015 który ma 9 końcówek?

Uzyskasz jedynie 5.1.4 - czyli 5.1+4 na suficie, lub 7.1.2 - czyli SBR i SBL za plecy i 2 na suficie.
Żeby uzyskać 7.1.4 (11.1) musisz mieć 11 końcówek które to zasilą, a nie 9.
 

scorpions84

New member
Nie wiem czemu, ale wczoraj jeszcze czytałem o sr8015 i widocznie mi się pomieszało że 7015 też ma 11.2. W takim razie jakiś ampli inny który zagra jakosciowo podobnie, ale tak by nie przesadzać z budżetem. Generalnie chciałem się zamknąć w okolicach 6-7 tysiecy jeśli chodzi o ampli, nie musi być nowy...mogę szukać używki, na czasie aż tak mi nie zależy bo póki co poluje na głośniki do kompletu. Czy w ogóle w tej cenie jest to realne by znaleźć coś godnego uwagi?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przerobiłem kilkanaście klocków Marasia w całej masie konfiguracji, a w ostatnich latach sporo ampli Onkyo.
Wszystko jest na forum, łącznie ze zdjęciami i obszernymi opisami. Znajdziesz tam sporo informacji.

Przede wszystkim, żeby uzyskać 11.1 musisz mieć 11 końcówek, a jak to ma być jeden klocek (ampli), to wybór jest ograniczony.
SR8015 jest drogi, żeby nie powiedzieć za drogi w stosunku do tego co oferuje.

Zdecydowanie lepiej jest dokupić końcówkę 2 kanałową, jak MM7025 - oczywiście w używce, o ile gdziekolwiek znajdziesz, lub wykorzystać wzmaka.
Oczywiście nie musi być z tej samej stajni.
Tyle, że to będzie dodatkowy klocek którego nie chcesz.

W tym budżecie, jak chcesz Atmosa/DTSx, to przemyśl 9 kanałów:
Nie będziesz miał 7.1.4, a 5.1.4 lub 7.1.2
Za to będziesz miał jeden klocek.
 

scorpions84

New member
Nie to że do końca nie chce, jak mus to mus, tylko myślałem że będzie łatwiej znaleźć coś co odpowiada moim preferencja. Na kolejny klocek potrzeba więcej miejsca, a obecny stoi pod tv, jak postawie jeszcze jednego to będzie zasłaniać tv który wisi na ścianie, trzeba będzie go trochę wyżej dać, ale jest to do zrobienia:). Kiedyś nawet myślałem szukać koncowki 2 kanałowej do swojego onkyo żeby zrobić 9.1 ale po prostu się nie da, system nie przetworzy dodatkowych kanałów gdzie sie troche zawiodlem jak na tej klasy sprzet. Czyli generalnie w co byś szedł? Np. Marantz SR7015 plus jakaś koncowka, ewentualnie 9.1 też może być kompromisem, najwyżej dodatkowe 2 atmosy pomine i zrobię 7.1.2, chyba ze do 9.1 cos innego jeszcze polecisz. Cos za bardzo sie uczepilem tego SR7015, za duzo pozytywnych slow od wielu osob przeczytalem.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak wspomniałem, możesz to zrobić na wiele różnych sposobów.
Mogę opisać każdy jeden - z praktyki, bo teoretyków nie brakuje.

Pominę już wykorzystanie ampli jako "pre-pro" i wykorzystanie go jako "procka" w połączeniu z samymi końcówkami.
Nie wspominając już o zakupie dedykowanego procka AV czyli przedwzmacniacza i połączeniu go ze wspomnianymi końcówkami.
Tutaj już masz bezkompromisowe rozwiązania, ale znowu kasa większa. Chociaż z używek można pokombinować.

Jak chcesz prosto i konkretnie, to zostają Ci dwa wyjścia.
1. Do 11.1 - ampli z 9 końcówkami + wzmacniacz/końcówka 2 kanałowa
2. Do 9.1 - ampli z 9 końcówkami i zamykasz temat, a w przyszłości i tak możesz rozbudować.

Kiedyś, szliśmy tu na grubo i bez kompromisów. Sam ściągałem 5 kanałowe końcówki, do tego po kilka 2 kanałowych i nie było zmiłuj ; )
To wszystko kosztowało kupe siana, dużo zabawy i cudowania. Nie wiem czy Ci się chce.

No i oczywiście podstawa, akustyka i kalibracja. Jak tego nie masz, to wyjdzie z tego wielki misz masz.

Jak masz miejsce, to podstawa SBL/SBR za plecy, dużo wnosi i do tego para sufitowców, nie rezygnuj z tylnich na rzecz 4 na sufit.

Marantza bardzo lubię, zresztą każdy wie, ale siedzę na Onkyo. Zagrał lepiej w KD, to trzeba odsłuchać na kilkunastu sprawdzonych fragmentach i zdecydować.
Jak lubisz to brzmienie, to koniecznie odsłuchaj przez zakupem Marantza, bo nikt za Ciebie nie wybierze.
 

scorpions84

New member
Z tego co czytam to raczej wybiorę 2 opcje, czyli 9.1 i z czasem dokupie wzmacniacz. Nie zmieniając za dużo w kolumnach, muszę dokupic jedna parę uzywanych JBL na tył (problem z dostepnoscia, nawet z uzywkami), co do atmosa będzie łatwiej ponieważ w sprzedaży nowe sa dostepne bez problemu. Salon mam dość spory bo 8m na 5m, więc dlatego zarówno kolejne 2 na gore jak i na tyl by się przydaly, postaram się zacząć od tyłu jak sugerujesz i pomyślę jeszcze odnośnie ampli. Który model onkyo masz? Najchętniej też bym został przy onkyo, ale nie mam pomysłu. Rz1100 i 3100 nie przemawiają do mnie, czytałem sporo i ludzie piszą że nie są warte tych pieniędzy, a 3100 to to samo co 1100 tyle że 2 koncowki więcej, no chyba ze naczytalem sie glupot (internet przyjmie wszystko, a niektórzy piszą coś czego nie są praktyką podeprzec).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Miałem RZ1100, fajny ampli, ale w klasie D.
Dopiero jak kupiłem kilka innych do domu (do porównań), na bezpośrednich testach w locie wyszło to, o czym nikt nigdzie nie napisał.
W salonie audio też byli zdziwieni, bo przecież "lepszy" wyższy model, ale jak przyszło ponownie do bezpośrednich porównań, to każdy przyznał rację.
Na kilkadziesiąt różnych opinii, testów znalazłem po czasie jedną na zagranicznym forum, w której ktoś wyłapał różnice o których wspominałem.
Więc ja bym odpuścił, zdecydowanie lepiej wypadła seria RZ8xx.

Jak masz możliwość, to zestaw do porównania Marasia z Onkyo.
Nigdy bym nie wymieniał Marantza na Onkyo, gdybym nie usłyszał rożnicy na plus względem "kina".
Więc jak chcesz nieco innego brzmienia jak obecny RZ900, to Maraś, w przeciwnym wypadku szukaj Onkyo.
Ja mam akurat RZ830, nie widzę na chwilę obecną sensu wymiany, raz, że mi się nie chce, dwa po co?
Jak chcesz coś nowszego, to RZ50, ale tego nie miałem w domu, a tylko bezpośrednie porównania dadzą pogląd... bo opinie w sieci to o kant tyłka rozbić.
 

scorpions84

New member
Właśnie dlatego dałem sobie spokoj z rz1100 i 3100 bo czytałem twoje posty i testy odnośnie tego amplitunera, dodatkowo tak jak napisałeś jest to klasa D. Co prawda nie słyszałem 7015, ale jestem z Łodzi więc myślę że znajdę taka możliwość i uda sie wypozyczyc sprzet, troche tych salonow audio jest w mieście. Poczytam jeszcze o rz50, co prawda gdzies wpadl mi w oko przez chwile, ale nie bralem go w ogole pod uwage. Jest jeszcze bodajze RZ920 ale u nas niestety niedostępny, mało informacji w ogóle o nim. Niby z amerykanskiego ebay można kupić, ale wiadomo co przyjdzie i w jakim stanie. Jestem z natury ostrożną osobą jeśli chodzi o używane rzeczy, wolę sam pojechać, zobaczyć czy wszystko jest w porządku i wtedy odebrac;)

Na pewno wybiles mi z głowy 11.2, lepiej faktycznie 9.2 i rozbudować o wzmacniacz. Dales mi taką zagwozdkę ze od ponad 2h siedzę na forach i zapoznaje się z roznymi amplitunerami o ktorych wyzej mowa. Mam tak że zanim coś kupię to potrafię z kilka dni czytać i szukac najlepszej opcji w przeznaczonym przeze mnie budżecie.
 

Lwiecz01

New member
Miałem RZ1100, fajny ampli, ale w klasie D.
Dopiero jak kupiłem kilka innych do domu (do porównań), na bezpośrednich testach w locie wyszło to, o czym nikt nigdzie nie napisał.
W salonie audio też byli zdziwieni, bo przecież "lepszy" wyższy model, ale jak przyszło ponownie do bezpośrednich porównań, to każdy przyznał rację.
Na kilkadziesiąt różnych opinii, testów znalazłem po czasie jedną na zagranicznym forum, w której ktoś wyłapał różnice o których wspominałem.
Więc ja bym odpuścił, zdecydowanie lepiej wypadła seria RZ8xx.

Jak masz możliwość, to zestaw do porównania Marasia z Onkyo.
Nigdy bym nie wymieniał Marantza na Onkyo, gdybym nie usłyszał rożnicy na plus względem "kina".
Więc jak chcesz nieco innego brzmienia jak obecny RZ900, to Maraś, w przeciwnym wypadku szukaj Onkyo.
Ja mam akurat RZ830, nie widzę na chwilę obecną sensu wymiany, raz, że mi się nie chce, dwa po co?
Jak chcesz coś nowszego, to RZ50, ale tego nie miałem w domu, a tylko bezpośrednie porównania dadzą pogląd... bo opinie w sieci to o kant tyłka rozbić.
Armani, a czy miałeś okazję porównywać to Onkyo RZ8xx do Arcama AVR550 lub AVR5 ?
 
Do góry