reszta 5.1 do roth oli 30

stev

New member
Nabyłem oli 30 i powiem, że bardzo fajnie grają. Podłączone do wzmacniacza w sklepie grały dużo lepiej niż do mojego starego amplitunera yamahy ale i tak jest bosko.
Brakuje mi jedynie wysokich tonów, na ampli mam je ustawione na maxa a basy w położeniu neutralnym ale może to wina yamahy.
Teraz chcę rozbudować system o głośniki tylne i centralny oraz suba.
Poradźcie czy na tył do 16m2 brać oli 20 czy wystarczą oli 10? Cena nie jest tu wykładnikiem ale po co ew przepłacać.
No i apropo przepłacania to jakiego suba za rozsądne pieniądze dobrać do zestawu. Te od rotha np kh2 są strasznie drogie i chętnie wydałbym połowę tej kwoty czyli 700 - 800 zł ale znów pytanie czy kupię coś zadowalającego?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja mam na 19m2 Oli10 i dają radę więc myślę że u Ciebie spokojnie wystarczą.
Co do wysokich tonów to mi ich nie brakuje, co prawda na amplitunerze (avr1611) mam ich troche mniej niż na wzmacniaczu (PMA 720). Jaki model Yamahy masz? Jeśli suba chcesz głównie do kina to z tańszym, a dobrych to bym Ci polecił Jbl ES150P. KH2 to też dobry sub. Ma konstrukcję zamkniętą więc bas będzie bardziej kontrolowany, ewentualnie będziesz go też mógł używać przy słuchaniu muzyki
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Takie mam pytanie na marginesie: da się używać suba zamkniętego w kinie domowym? Jaki jest efekt? Czy raczej nie warto?
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Na tył wystarczą Ci spokojnie Oli10.Wysokich tonów tym kolumnom nie brakuję.To z pewnością wina twojej Yamahy.
 

stev

New member
ampli mam rx v620rds, więc już trochę wiekowe ale na swoje czasy chyba niezłe. Natomiast winny może być też DVD bo to manta.
Mówicie, ze 10 stykną bo mnie kuszą 20 ale też się zastanawiam czy nie za mocne w zestawie z 30 z przodu ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Przecież możesz i 20 kupować, zawsze trochę niżej zejdą niż 10 tki. Ja mam 10 tki na 15 mkw i też spokojnie starczają, ale u mnie stoją po bokach kanapy. 20 tki z tego co pamiętam mają lepsze uchwyty do mocowania na ścianie. Z tym podbiciem wysokich w ampli na max. to bym sfolgował, bo możesz przy głośnym słuchaniu popalić wysokotonowce. Nigdy nie podbija się na max. Ja też nie narzekam na wysokie tony w Onkyo ( mam na 0), więc albo problem leży po stronie ampli, albo za bardzo przyzwyczaiłeś się tak bardzo popularnego kiedyś słuchania muzyki (bum i cyk:)) szczególnie korektory ustawiało się w przysłowiowe "V" żeby wyeksponować dół i górę.

[Raccoon] w kinie da się używać suba zamkniętego. Będzie bas szybszy i bardziej kontrolowany. Ja osobiście bym wolał zamkniętego, z uwagi na mały metraż i problemy z akustyką. Może nie będzie takiego ciśnienia jak z BR, ale za to niżej zejdzie. Nie będziesz miał takiego efektu Buuuu!!, jak to bywa w konstrukcjach BR czy Band Pass, po prostu uderzenie i wygaszenie basu. Konstrukcje zamknięte stosuje się przeważnie w muzyce a BR w kinie, z czego uważam że dobry sub zamknięty na niewielkim metrażu też da niezłe efekty.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

stev

New member
i chyba pójdę w 20 a soprany bardzo lubię i nawet na maksymalnym ustawieniu ampli nie wydaje mi sie ich za dużo. Może kiedyś inne dvd zagra inaczej.
No a co z subem, jak już będę kupował to ktOry?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To nie chodzi czy lubisz sopran czy nie, tylko przy podbiciu na max. i głośnym słuchaniu mogą wystąpić przesterowania które uszkodzą ci głośniki. Poczytaj sobie Sound Center. Z tańszych subów kinowych polecę JBL ES 150 lub jakiś Jamo 260, ale oczywiście za większą sumę kupisz lepsze konstrukcje.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry