Pytanie o HDMI w Samsungu UE55NU8002 (2018 rok)

Pawloch

New member
Cześć, mam Samsunga UE55NU8002. To był jeden z 2-3 najbardziej polecanych modeli do 4 000 zł w 2018 roku i zastanawia mnie, dlaczego przy matrycy 120Hz nie ma ani jednego złącza DisplayPort. Równie popularny wtedy Philips 55PUS8303, również miał tylko HDMI. A z tego co wiem, stare HDMI transmitują góra 60Hz.

I teraz zastanawiam się, jaki rodzaj HDMI jest w moim Samsungu.
Nie mogę nigdzie znaleźć w necie informacji o rodzaju HDMI w tym modelu - ani na stronie producenta, ani na stronach sklepów, ani na forach. Tylko info, że ma HDMI i tyle, ani słowa czy 1.0, czy 1.4, czy 2.0, czy co. Zastanawiam się z jaką częstotliwością mój komputer może przekazywać obraz do telewizora.
I jeżeli jest starsze złącze w TV, to dlaczego podjęto taką decyzję w TV z matrycą 120Hz?

Ma ktoś ten telewizor? Wie ktoś którą wersje HDMI ma?
 

Pawloch

New member
Dzięki za pomoc

Potestowałem na co pozwala komputer przy różnych rozdzielczościach i SDman chyba ma rację.
Przy 4K jest góra 60Hz, ale jak zmniejszę do 1440p, to da się ustawić 120Hz.

Patrzę na rozpiskę w necie (screen w załączniku) i to wygląda na 2.0. Dzięki za pomoc.

Zastanawiam się dlaczego nie dali żadnego złącza, które pozwoliłoby na pełną rozdzielczość i maksymalną częstotliwość odświeżania, tylko użytkownik musi wybierać jedno z dwóch. Beznadzieja!
Rozumiem, że nie zdążyli wsadzić HDMI 2.1, które pojawiło się niecały rok wcześniej, ale z tego co widzę od 4 lat była już wersja displayportów, która obsługiwała 4K w 120Hz. No to jednak telewizor za 4 tys. i zaoszczędzili na tym? Czy o co chodzi?
 

Attachments

  • hdmi.jpg
    hdmi.jpg
    16,7 KB · Wyś: 41
No to jednak telewizor za 4 tys. i zaoszczędzili na tym? Czy o co chodzi?

Bo w telewizorach generalnie nie stosuje się display portów. To raczej domena monitorów. I standard 2.0 HDMI nie zakładał grania w 4k 120hz a tylko w grach wyciągniesz takie wartości,bo nie kojarzę żadnego innego źródła,które poda taki sygnał i to też od niedawna,bo wcześniej nawet karty graficzne miały problem z 4k@60fps - ale nie jestem ekspertem.
 

Pawloch

New member
Bo w telewizorach generalnie nie stosuje się display portów. To raczej domena monitorów. I standard 2.0 HDMI nie zakładał grania w 4k 120hz a tylko w grach wyciągniesz takie wartości,bo nie kojarzę żadnego innego źródła,które poda taki sygnał i to też od niedawna,bo wcześniej nawet karty graficzne miały problem z 4k@60fps - ale nie jestem ekspertem.

Rozumiem, dzięki za odpowiedź. Tylko po co robią 4k 120Hz jak nie zakładają potem, że ktoś będzie chciał w ogóle skorzystać z tego? Podejrzewam w takim, że to 120Hz jest po to, że jakimiś technologiami upłynniają obraz (jakieś uzupełnianie algorytmami) np. przy transmisji sportowej, która jest nadawana w 50 czy tam 60 klatkach? Bo inaczej to nie czaję.

No właśnie mam PC na którym mogę grać w 4k i mieć w większości przypadków grubo ponad 60 FPS (nawet w Cyberpunku jest w okolicach 60). No i muszę decydować czy wybrać rozdzielczość czy klatki na sekundę. Nie zrozumcie mnie źle - to nie jest jakiś wielki problem. Zarówno 1440p wygląda dobrze, jak i 60 FPS to płynna rozgrywka. Co nie wybiorę, to będzie okej. Po prostu rozwala mnie, że mam telewizor ze specyfikacją matrycy, której nie da się wykorzystać, bo nie ma złącza, które by było w stanie odebrać taki sygnał XD

Co do wpisu Karola... ciekawe miejsce na frustracje i trzy wykrzykniki. Jeżeli jest do oglądania tylko, to po co matryce powyżej 60hz? A te Samsungi były reklamowane przez producenta i opisywane w testach portali branżowych jako bardzo dobre dla graczy ze względu na wiele czynników (np. input lag). Czyli jednak przywidywano opcje grania na takim TV.
 
Czyli jednak przywidywano opcje grania na takim TV.

Przewidywano - podłączając konsolę ;) Generalnie raczej rzadko ktoś kupuje TV z myślą o podłączeniu do niego komputera, a jeśli już to raczej nie do gier tylko np. jako wyświetlacz jakichś tam wykresów czy danych. No i skoro mówisz,że jesteś w stanie puścić 4k ponad 60 klatek to masz jedną z dwóch kart - RTX 3080 albo RTX 3090 - obie wyszły parę msc temu dopiero ;) A NU8002 3 lata temu ;)

BTW - to nie jest żaden atak,ale cena TV nie gra tu roli - po prostu wszyscy klepali HDMI 2.0 bo jak już wspominałem - do TV raczej rzadko podpina się gamingowy komputer - nie ten komfort rozgrywki - bo nie oszukujmy się - przy biurku ekran masz jakieś 50-70 cm od głowy, a na TV siedzisz 2-4 metry. Dopiero teraz jak Xbox Series X i Playstation 5 wychodziły to ktoś poszedł po rozum do głowy i dał HDMI 2.1 ale też nie od razu wszystkie - potrafi być np. tylko jedno gniazdo ;) Dopiero 2021 sprawi,że HDMI 2.1 się upowszechni.
 

Pawloch

New member
Przewidywano - podłączając konsolę ;) Generalnie raczej rzadko ktoś kupuje TV z myślą o podłączeniu do niego komputera, a jeśli już to raczej nie do gier tylko np. jako wyświetlacz jakichś tam wykresów czy danych. No i skoro mówisz,że jesteś w stanie puścić 4k ponad 60 klatek to masz jedną z dwóch kart - RTX 3080 albo RTX 3090 - obie wyszły parę msc temu dopiero ;) A NU8002 3 lata temu ;)

BTW - to nie jest żaden atak,ale cena TV nie gra tu roli - po prostu wszyscy klepali HDMI 2.0 bo jak już wspominałem - do TV raczej rzadko podpina się gamingowy komputer - nie ten komfort rozgrywki - bo nie oszukujmy się - przy biurku ekran masz jakieś 50-70 cm od głowy, a na TV siedzisz 2-4 metry. Dopiero teraz jak Xbox Series X i Playstation 5 wychodziły to ktoś poszedł po rozum do głowy i dał HDMI 2.1 ale też nie od razu wszystkie - potrafi być np. tylko jedno gniazdo ;) Dopiero 2021 sprawi,że HDMI 2.1 się upowszechni.

No właśnie ja z PC korzystam jak z konsoli - podpinam pada, siadam na kanapie i gram :p A jak siadam do pracy to podpinam monitor.
Zastanawiam się w takim razie do czego przewidywali matryce 120Hz - jak sam pisałeś poza grami w sumie nie jest potrzebne tak częste odświeżanie.
Chyba że świadomie poszli w to "albo albo". Jak grasz, to 1080p i 120Hz, a jak oglądasz film lub TV to 4K i niskie odświeżanie. Tak czy siak mam lekkie rozczarowanie :p

Dobrze, że zaczynają dawać HDMI 2.1 :) A mi pozostaje 1440p i 120Hz. I tak nieźle ;)

Dzięki wielkie!
 
Do góry