przygotowanie pod montaz Plazmy i kina

k0gi

New member
Szykuje sobie mieszkanie i wlasnie wkanczam sciany, chce przygotowac sobie je pod Plazmę i Kino domowe tak by nie było widac kabli, pytanie do was, na jakiej wysokosci najlepiej montowac TV na scianie? chodi mi o rure w scianie na kable i jak ma byc ona gruba? zeby dobrze trafic do tej pory stal sobie na jakims tam meblu teraz bedzie wisial (43cale Pionieer)

i jakie kable puscic najlepiej na tyl pokoju pod glosniki w scianie lub podlodze tak zeby pozniej pasowaly do jakichs blizej jeszcze nie okreslonych glosnikow (po prostu nie wiem jakie bede mial kino jeszcze)

thx za pomoc.
Pozdrawiam
 

hubertc

New member
Co do telewizorka (niedawno przerabiałem temat):

- w teorii środek ekrany powinien być na wysokości Twoich oczu gdy sobie siedzisz na kanapie :). Wtedy najmniej powinny się męczyć oczy. Jednak tutaj możesz sobie sam ustalić. W zależności jaki (i czy wogóle?) mebel ma stać pod TV itp. Ja osobiście TV mam wyżej niż jak napisałem wcześniej, ale mi to odpowiada.
- co do kabli: to wszystkie możliwe! Po kolei:
+ zasilanie
+ antenowy
+ komponentowy
+ hdmi
+ audio (ja zrobiłem analogowe) Z tv do ampli.
+ ew. inne - np. VGA, 2 głośnikowe - to już zależy od Twego tv, jakie złącza ma, czy chcesz podłączać bezpośrednio do niego też głośniki (a może wiszą przy tv..).

Kable kupiłem w długości 1.8m, u mnie wystarczyło spokojnie.
Komponent i HDMI w założeniu idą do amplitunera, do którego to będą podłączone inne urządzenia - wiadoma sprawa. Jeśli chodzi o złącza s-video i kompozytowe to nie ma większego sensu, gdyż zakładam że ampli każdy z tych słabszych sygnałów upscaluje do komponentowego wyjścia (lub może też do hdmi, ale to co kto woli, i zależy od sprzętu).

Co do samego montarzu kabli to nie ma możliwości u mnie ich wyjęcia, lecz mogą się swobodnie przesuwać - żeby wszystko za tv się ładnie ułożyło. Kable siedzą w zwykłej listwie montażowej (w zasadzie w dwóch podwójnych).
Przez to trzeba było kuć dość szeroko, ale za to płytko (około 2cm).

Najlepiej jak sam sobie wszsystko przemyślisz i kupisz odpowienie kable. Wtedy będziesz mógł dobrać listwy montażowe, pamiętaj żeby kable miały sporo luzu - bo lubią się zaklinować. Kabel zasilający proponuje oddzielnie - tzn żeby nie był razem z sygnałowymi.

Jeśli chodzi o instalacje głośników to ciężko Ci będzie pociągnąć kable (do efektowych) jeśli nie wiesz jakie i gdzie głośniki będą się znajdować. Możesz pociągnąć 2x dwu żyłowe kable na tył pokoju przy podłodze, z tyłu zrobić jakieś gniazdko/gniazdka i do tego podłączyć później tylne głośniki.
Ciężko coś radzić gdy się nie zna kształtu pomieszczenia, sposobu montażu głośników czy nawet ich ilości!
 
V

visiorek

Guest
Lepiej późno niż wcale :)

Witam, pewnie już rozwiązałeś kwestię wysokości umieszczenia ekranu, ale może ktoś jeszcze będzie to przeglądał ... więc:

1. mam panasa 42 cale plazma
2. pokój jakieś 4x3 m2 może ciut więcej (TV wisi na dłuższej ścianie) więc odległość do oglądania to jakieś 2,5 max 3m.

i powiesiłem go na takiej wysykości, że jak stoję /mam 171 wzrostu :(/ to środek ekranu mam na wysokości wzroku i mnie to odpowiada. Siedząc na kanapie mam wrażenie (to moje subiektywne odczucie), że pozycja do oglądania jest podobna do tej w kinie na pierwszych rzędach, i mnie to bardzo pasuje.

Ale podkreślam - to moje bardzo subiektywne odczucie.
 
Do góry