Prośba o poradę w zakupie projektora i ekranu

Lisu

New member
Cześć! Jestem świeży w temacie kina domowego i chciałbym Was prosić o pomoc.
Myślę że kino domowe to trochę za dużo powiedziane w moim przypadku
wink.png
Dotychczas w małym mieszkaniu sprawdzał się w tej roli duży telewizor podpięty przez HDMI do PC. Teraz z racji przeprowadzki pojawiły się nowe możliwości i ograniczenia. A więc do rzeczy: kanapa jest pod ścianą, po przeciwnej okno (6,5m od kanapy). Chcemy tam oglądać filmy i relacje sportowe (streming z sieci, filmy z biblioteki na dysku komputera, głównym źródłem ma pozostać komputer, telewizji nie mamy). Niewykluczone że z czasem dzieciaki będą chciały dorzucić jakąś konsolę. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli gdzieś robię błąd w moich założeniach:
1. Z racji na układ pomieszczenia jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być projektor który będzie umiejscowiony nad kanapą.
2. Do tego potrzebny będzie ekran montowany podsufitowo, sterowany z pilota. Odległość od oka wg kalkulatora do którego odsyła to forum to między 3,5-4,5 metra (sprawdzałem przykładowo dla Optomy UHZ 50- wychodzi maksymalna jasność i przekątna ok. 120-130'
3. Wysokość pomieszczenia to 238 cm. Pytanie może głupie, ale czy ekrany mogą być opuszczane z sufitu niżej niż ich wysokość "robocza"? Czy mają jakiś margines "nieużytkowy"? Chodzi mi o to żeby siedząc na kanapie nie musieć patrzeć w górę
wink.png

4. Kwestia jakiegoś systemu nagłośnienia zostaje na razie "na później" , dlatego interesuje mnie projektor który ma wbudowane jakieś głośniki
5. Nie wiem jak teraz podłączyć główny komputer który teraz jest w innym pomieszczeniu (biuro). Kilkunastometrowy kabel HDMI to chyba nie jest właściwe rozwiązanie. Czy skrętka cat. 6 nadaje się do przesyłania obrazu i dźwięku w dobrej jakości do takiego celu? Czy wejścia RJ 45 na projektorach są w innym celu? Czy jestem zmuszony żeby po prostu w pobliżu projektora był nowyPC podpięty do niego przez krótki HDMI?
Budżet w jakim chciałbym się zmieścić z zakupem projektora i ekranu to max 20k.
Jeśli moje założenia nie są błędne to poradźcie jaki sprzęt warto kupić? Jaki projektor? Jaki ekran? Ewentualnie na co zwrócić uwagę wybierając projektor i ekran?
 

Attachments

  • IMG20220827201717.jpg
    IMG20220827201717.jpg
    463,7 KB · Wyś: 39
  • IMG20220827201749.jpg
    IMG20220827201749.jpg
    449,3 KB · Wyś: 43

.:PhaRaoN:.

New member
W zasadzie pomieszczenie "słabe" do fajnej sali kinowej.Z racji jasnych ścian, nie regularnych kształtów pomieszczenia i innych będzie tak sobie.Ale można spróbować coś poczarować. Ekran w zasadzie każdy ma regulacje, ma czarne tło u góry 5-60cm zwykle regulowane.Przy takiej odległości raczej pokusiłbym się w ekran 130-150" z naciskiem na tą górna granice.(tu trzeba zwrócić uwage jednak na wysokośc-może zająć prawie całą wysokość pomieszczenia po opuszczeniu). Kabel HDMI - słabej jakości do 10m,dobry kabel 15-20m bez problemu zadziała.Inna opcja HDMI optyczny lub Adaptery CAT6<--->HDMI. Co do nagłośnienia, jesli ma to być kino to daruj sobie projekt, dzwięk jednak jest bardzo ważny. Projektor, przy tym budżecie można postarać się o podstawowy JVC + ekran. Tu już jakość będzie z górnej półki.
 
Do góry