Projektory i ich jasność świecenia.

sniez

New member
Witam,

Mam następujący problem. Chciałbym kupić projektor do niedużego pokoju. Nie mam TV i nie chcę mieć, a czasem warto zobaczyć dobry film. Przez pewien czas miałem tani projektor DLP, jednak przy moim 25 metrowym pokoju, w prawie pełnym zaciemnieniu (tak lubię oglądać) obraz był cholernie jasny! W trybie NORMAL raziło w oczy, w trybie ECO dało się oglądać choć było i tak 2 razy za jasno. Poza tymi dwoma trybami nie było możliwości zmniejszenia jasności świecenia lampy. Tylko cyfrowe brightnes i contrast...

Jednym słowem, chciałbym mieć możliwość dowolnego sterowania jasnością świecenia. Może jakiś LED to potrafi? Może obecne 3LCD mają taką możliwość? Proszę o pomoc, bo nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Witam,

Mam następujący problem. Chciałbym kupić projektor do niedużego pokoju. Nie mam TV i nie chcę mieć, a czasem warto zobaczyć dobry film. Przez pewien czas miałem tani projektor DLP, jednak przy moim 25 metrowym pokoju, w prawie pełnym zaciemnieniu (tak lubię oglądać) obraz był cholernie jasny! W trybie NORMAL raziło w oczy, w trybie ECO dało się oglądać choć było i tak 2 razy za jasno. Poza tymi dwoma trybami nie było możliwości zmniejszenia jasności świecenia lampy. Tylko cyfrowe brightnes i contrast...

Jednym słowem, chciałbym mieć możliwość dowolnego sterowania jasnością świecenia. Może jakiś LED to potrafi? Może obecne 3LCD mają taką możliwość? Proszę o pomoc, bo nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.

Hmm... przyznam ze jestem zaskoczony tym, ze jakis projektor nie ma w opcjach funkcji ustawiania jasnosci. Wszystkie nowsze, ale tez i te starsze projektory o ktorych czytalem maja taka funkcje(brightness). Po prostu niedoczytales dobrze.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Tu chodzi o możliwość zmniejszenia mocy pracy lampy i to nie ma nic wspólnego z parametrem "Jasność"!!!
Oczywiście - można tym parametrem zmniejszyć jasność obrazu, ale odbędzie się kosztem ciemnych szczegółów. To nie o to chodzi!!!
 

sniez

New member
Dokładnie. Ta jasność (brightness & contrast) nie mają wpływu na siłę świecenia lampy i tylko psują obraz. W instrukcjach niewiele można znaleźć. Trochę się jednak naczytałem i obawiam się że z jakiegoś powodu w projektorach ze zwykłą lampą są tylko 2 tryby. W droższych (kinowych) jest manual albo dynamic iris - i to pewnie pomaga na zmniejszenie jasności świecenia. Denerwujące, bo pewnie zamiast zwykłego, jasnego Epsona kupię jakiegoś LED'a który fabrycznie jest ciemny np. LG PA70G (tak ciemny projektor a chyba ma trzy tryby siły świecenia, niestety podobno cholernie głośny).
 

Alkor

New member
Bez reklam
Przesłona dynamiczna ( Dynamic Iris ) absolutnie nie służy do regulacji/zmniejszenia strumienia świetlnego projektora - poprawia ona kontrast on/off i czerń w ciemnych scenach - nie zmienia natomiast maksymalnego strumienia świetlnego.

Oczywiście nie należy ruszać nastaw jasności i kontrastu po kalibracji, ustawieniu poziomów czerni i bieli.
Do regulacji strumienia w niektórych rzutnikach ( JVC, Sony ) służy przesłona ręczna. Dzięki niej można wygodnie dopasować jasność projektora do warunków projekcji, wielkości ekranu i rodzaju powierzchni. Być może ze względu na koszty ręczna przesłona niestety nie jest stosowana powszechnie, nawet w droższych projektorach, np. Epson TW9000/9100, Panasonic AT6000. Projektor powinien mieć jednak duży zapas jasności, żeby było z czego zjeżdżać z jasnością.

Obecnie najtańsze rzutniki 1080p z ręczną przesłoną to mało popularny LG AF115 za 7600 zł i znakomity model 3D Sony HW30 za 9000 zł. Co ciekawe obydwa projektory łączą ją z przesłoną dynamiczną - można wybrać albo ręczną, albo dynamiczną.

Tani DLP mógł faktycznie być dużo za jasny - niektóre modele spokojnie wyciągają ponad 2000 lm dzięki specjalnej konstrukcji koła barw RGBCYW i BrilliantColor - ale to nie nic wspólnego z kinem domowym.
Niedrogie kinowe DLP FullHD mają jasność w granicach 600-1000 lm i niekiedy przydałaby się ręczna przesłona oprócz trybu lampy Eco, w szczególności z małym ekranem do 90".

Jedyny warty uwagi "tani" kinowy model Epsona TW3200 nie jest zbyt jasnym projektorem, w tybie Natural/Cinema uzysuje 500-550 lm i to wystarcza do oświetlenia ekranu typu Matt White do 110".

Do obniżenia jasności można użyć fotograficznego filtru neutralnego. Popularny ND 0.3 obniży jasność dwukrotnie, ale są dostępne również ND 0.1 ( 80% ) i ND 0.2 ( 63% przepuszczalności ). Wystarczy dopasować średnicę filtru do obiektywu. Znakomity tani DLP sprzed kilku lat InFocus X10 miał nawet gwint 72 mm specjalnie do mocowania filtrów.

Pozdrawiam.
 
Do góry