Projektor i ekran do 7-8k

zen44ek

Member
Mam zamiar kupić projektor z ekranem i proszę o pomoc w dokonaniu dobrego wyboru. Do zakupu tego projektora szykuję się już jakiś czas
W grę wchodzą dwa modele Mitsubishi HC4000 i Epson 3600, oraz ewentualnie trzeci Epson 3200.

Nie ukrywam, że bardziej jestem za Epsonem gdyż posiada Lens-shifta, a projektor będzie użytkowany w nietypowy sposób.
Projektor będzie przenoszony z jednego pokoju do drugiego i odwrotnie, dlatego chcę ekran stojący, wysuwany z podłogi lub na stelażu.
Pierwszy pokój ma wymiary 5m na 3m, 5m to odległość max w jakiej może się znajdować projektor, a 3m to maksymalna szerokość ekranu, która wchodzi w grę. W tym pokoju planuję uzyskać 300 cali.
Czasami chcę aby projektor wędrował do pokoju w którym uzyskam obraz 100-120 cali i będzie w odległości ok 3m od ekranu.
Wydaje mi się, że lens shift będzie w tym przypadku niezbędny dlatego mój wybór jest bliższy Epsona.

Na co mam zwracać uwagę przy zakupie tego projektora? Proszę o sugestie związane z moim pomysłem, który z tych projektorów będzie lepszy? Może jakiś inny model w tej klasie cenowej?
Może jest coś o czym powinienem wiedzieć ustawiając projektor w taki sposób, w dwóch różnych pokojach.
Biorąc pod uwagę projektor i telewizor plazmowy 46" to jaka będzie różnica w jakości obrazu przy filmie mkv 1080p?
Ostatnie moje pytanie jest takie, czy jest jakiś kraj w UE w którym bardziej opłaca się kupić projektor, gdyż sporo podróżuję i może będzie to opłacalne?
 

redlum

New member
Bez reklam
Przy szerokości ekranu 3m - uzyskasz ekran ok 125 cali a nie 300. Mając szerokość pokoju 3m - musisz odjąć trochę na boki. Ekran 100 calowy daje całkowitą szerokość ekranu ok 250cm i chyba w coś takiego powinieneś celować.

Epsona TW3600 kosztuje w granicy 5,5tyś (choć pewnie da się dostać taniej) więc zostaje ci 1,5-2,5tyś na ekran. Za takie pieniądze powinieneś dostać coś sensownego rozwijanego z dołu.

Jeśli TV jest 1080p i projektor jest 1080p - to różnicy za dużej w obrazie nie będzie. Wszystko będzie zależeć od proporcji w jakiej siedzisz od ekranu w stosunku do przekątnej ekranu. Oczywiście przy takiej samej proporcji bardziej komfortowo ogląda się większy ekran.


PS według tego kalkulatora http://www.flatpanelshd.com/focus.php?subaction=showfull&id=1229341535 to przy obrazie 1080p i odległości 4m od ekranu (odejmuję po 50cm z każdej strony pokoju - bo przecież nie będziesz miał głowy na ścianie i ekran nie będzie wisiał na ścianie) sugerowany jest ekran ok 100cali.
 
Ostatnia edycja:

zen44ek

Member
Tak tak, miałem na myśli przekątną ekranu 300 cm a nie 300". A może wystarczy mi Epson 3200, dostane go za jakieś 4k? Wielka będzie różnica między tymi dwoma modelami w jakości obrazu, bo to jest dla mnie najważniejsze?
 

redlum

New member
Bez reklam
myślę, że większą różnicę zrobi odpowiednie przygotowanie pokoju - czyli całkowite zaciemnienie pomieszczenia do projekcji
 

zen44ek

Member
Pokój będzie zaciemniony w 90%, zresztą zamierzam i tak oglądać tylko w nocy. W prszyszłości (2-3) projektor będzie na suficie, i wtedy pokój będzie zaciemniony na 100%, o ile za ten czas sprzęt nie zostanie wymieniony na coś innego, ale mam nadzieję, że nie. W takim razie myślisz, że Epson 3200 też będzie ok? To był mój początkowy wybór i nie ukrywam, że jego cena jest o wiele niższa w porównaniu z 3600. Jak już pisałem, mam zamiar oglądać tylko w nocy ale jak będzie to się miało do oglądania w dzień? Jakość bardzo spadnie? Zna ktoś jakiś sklep na śląsku gdzie mogę wszystko przetestować. Jeśli nie zobaczę większej różnicy między 3200 a 3600 to wolę tańszy 3200.
 

redlum

New member
Bez reklam
Chodzi mi bardziej o ciemne otoczenie ekranu - czyli sufit i sciany.

W dzień to mozna od biedy podglądać sport w trybie dynamicznym bo tam nie ma duzo ciemnych scen.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 

zen44ek

Member
Co do ciemnego otoczenia ekranu to może być problem aczkolwiek jakoś specjalnie jasne też to nie będzie. Rozumiem, że Epson 3200 też sprosta moim wymaganiom? Możecie jeszcze polecić jakiś ekran?

Myślę nad Ekran Pull-Up Air 210x115 16/9 Matt Grey HD bo nic większego podłogowego nie widzę, a na statywie to tylko są 4/3.
 
Ostatnia edycja:

zen44ek

Member
Mam jeszcze pytanie co do głośności tego projektora, w opisie ma 28db czy jest to jakoś bardzo głośno? Zamierzam go kupić w przyszłym tygodniu, czy może ktoś polecić jakiś sklep na śląsku gdzie będę mógł go odebrać osobiście?
 

Delwin

New member
W czasie projekcji w sklepie siedziałem obok niego (projekcja odbywała się bez dźwięku) i było go praktycznie słychać (lekki poszum wentylacji jak się przyłożyło ucho na jakieś 20-30 cm). W normalnych warunkach nie do usłyszenia.
 

zen44ek

Member
Myślicie, że ekran Matt Grey będzie lepiej się nadawał do tego projektora? Planuję jutro złożyć zamówienie a ten ekran jest dostępny tylko w jednym sklepie. Czy warto brać ekran 16:10? Myślicie, że ceny projektorów 3D Full HD jakoś spadną, może lepiej poczekać i się wstrzymać z zakupem? Tylko, że ile można czekać.

Zmieniłem teraz zdanie co do lokalizacji projektora, będzie tylko w jednym pokoju w odległości 360 cm od ekranu, pokój jasny. Mam teraz pytanie jaki stolik pod projektor wybrać, gdyż nie wiem na jakiej wysokości powinien się znajdować aby wszystko było ok? Jaka odległość projektora od podłogi względem ekranu będzie najlepsza?
 
Ostatnia edycja:

cezar1972

New member
Wielkość stolika ma drugorzędne znaczenie. U mnie projektor stoi na normalnym stole (też go używam w kilku pomieszczeniach). Jak projektor będzie stał za Tobą to musisz pomyśleć raczej o wyższej półce, tak aby nic nie zasłaniało strumienia światła z lampy. Epson 3200 ma lens shift więc sobie bez problemu obraz dopasujesz. Pamiętaj tylko że większe możliwości ustawienia są w pionie, niż w poziomie.
Do jasnego pokoju to ekran o szarej powierzchni.
 

zen44ek

Member
A jak wygląda czerń z tego projektora? Czytałem, że niby bardzo kiepsko. Czy są może dostępne większe ekrany podłogowe niż ten który znalazłem bo szukam i szukam, ale bez rezultatów.
 

cezar1972

New member
Ja jestem z obrazu jaki generuje Epson bardzo zadowolony (również tego w ciemnych scenach). Podczas normalnej projekcji nie analizuję czy czarny jest bardzo czarny, czarny, mało czarny, bardzo mało czarny lub czy czarny to w ogóle jeszcze czarny. Nie jestem onanistą sprzętowym, aby martwić się takimi rzeczami. Kupuję sprzęt AV po to aby mieć frajdę z oglądania i dopóki ją mam nie zawracam sobie głowy pierdołami.
 

zen44ek

Member
Mam jeszcze takie pytanie, czy ekran może być ustawiony tak że zasłania kaloryfer? Dodam że rozwijany jest tylko na projekcję ale czy kaloryfer nie będzie miał na niego jakiegoś negatywnego wpływu?
 
Do góry