Projektor, ekran, pomieszczenie i naglosnienie - porada:)

Gshock

New member
Robimy sobie pokoj w garazu, dlugosc ok 4m (od sciany z potencjalnym ekranem), szerokosc ok 3m. Pokoj z jednym bardzo malym i waskim oknem wiec generalnie ciemny, ale sciany beda pomalowane na bialo.

Wymyslilem sobie, ze chcialbym tam zbudowac ala kino domowe i zainstalowac rzutnik. Jako laik i z tematu rzutnikow i naglosnieniowych zaczalem od kilku dni czytac fora i szybko sie edukowac, zeby chocby przygotowac instalacje pod przyszle sprzety.

Na samym poczatku myslalem sobie, ze przeznacze na to “gruba” kase czyli z 5k rzutnik, 3-4k naglosnienie, ale po wyedukowaniu sie widze, ze musze to pomnozyc przez 2-3 wiec chwilowo musze kase zaczac odkladac:)

Ale teraz konkretne pytania, na ktore nie potrafilem znalezc odpowiedzi:

  • projektor - zaczalem od projektorow za 4k teraz jestem na etapie epsona tw9400:) uwielbiamy ogladac filmy i seriale, ale nie mamy tego czasu nagminnie robic, plus nie zwracamy raczej uwagi na kazdy mankament obrazu. Czy sa dobre projektory z przedzialu 7-9k ktore srednio wymagajace osoby zadowola? Czy jak juz tyle wydawac to pokusic sie o odlozenie tych kolejnych 4-5k na tego epsona?
  • ekran - zakladajac ze od sciany do sciany jest 4m (czyli bedziemy siedziec gdzies 3.5m od ekranu) to czy 120 calowy ekran jest za duzy? Sprawdzalem na projector cental i chcac 120 cali musze minimum throw distance dac 3.58m wiec juz zblizam sie do maks odleglosci
  • ekran kolor - skoro to pomieszczenie jest ciemne, ale bedzie mialo biale sciany to ekran dac szary czy bialy?
  • ekran montaz - lepiej zamontowac scienny czy schowac go w suficie podwieszanym? Ponoc moze wtedy troche falowac nawet z napinaczami. Czy jak chowany to wystarczy, ze na razie wyprowadze tam zasilanie do gory i nic wiecej?
  • ekran wysokosc - w jakiej odleglosci od podlogi powinien byc dol ekranu?
  • naglosnienie - tu z kolei zaczalem od wymagan surrounda z atmosem, ale pozniej czytajac o tym, ze sofe mam przy scianie i jakichs rozwiazaniach dipolowych czy bipolowych uznalem, ze nie bedac audiofilem pojde w soundbara typu jbl 9.1. Czy podepne go po prostu przez zwykle hdmi do tego projektora, czy tu trzeba korzystac z tego optycznego hdmi? Drugi HDMI pociagnalbym z kolei w druga strona przy sofie zeby sobie kompa podlaczac


Tyle na razie, dzieki z gory:)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
  • projektor - zaczalem od projektorow za 4k teraz jestem na etapie epsona tw9400:) uwielbiamy ogladac filmy i seriale, ale nie mamy tego czasu nagminnie robic, plus nie zwracamy raczej uwagi na kazdy mankament obrazu. Czy sa dobre projektory z przedzialu 7-9k ktore srednio wymagajace osoby zadowola? Czy jak juz tyle wydawac to pokusic sie o odlozenie tych kolejnych 4-5k na tego epsona?
- dobry wybór. Są inne firmy z DLP, ale niektórzy widzą wtedy efekt tęczy. Dlatego wg mnie TW9400 to optymalne rozwiązanie

  • ekran - zakladajac ze od sciany do sciany jest 4m (czyli bedziemy siedziec gdzies 3.5m od ekranu) to czy 120 calowy ekran jest za duzy? Sprawdzalem na projector cental i chcac 120 cali musze minimum throw distance dac 3.58m wiec juz zblizam sie do maks odleglosci
- idealny rozmiar w stosunku do siedzenia

  • ekran kolor - skoro to pomieszczenie jest ciemne, ale bedzie mialo biale sciany to ekran dac szary czy bialy?
  • Białe ściany i inne elementy pomieszczenia to przy projektorze tragedia. Nie rób tego. Światło będzie sie od nich odbijać i spadać kontrast na ekranie. To garaż, więc nie kombinuj i maluj ściany i sufit na czarno ;)
  • Jesli nie to ekran szary - nie zastąpi czarnych ścian, ale nieco pomoże.

  • ekran montaz - lepiej zamontowac scienny czy schowac go w suficie podwieszanym? Ponoc moze wtedy troche falowac nawet z napinaczami. Czy jak chowany to wystarczy, ze na razie wyprowadze tam zasilanie do gory i nic wiecej?
Jak masz możliwość, to ścienny czyli ramowy. Jeśli nie to zwijany (czy ręczny czy elektryk to pal licho, byle by miał napinacze). Jesli chcesz elektryczny to trigger do amplitunera będzie potrzebny.

  • ekran wysokosc - w jakiej odleglosci od podlogi powinien byc dol ekranu?
Tu nie ma sztywnej zasady. Ma być wygodnie. Niektórzy zakładają, tak, by środek ekranu był na wysyokości oczu, ale ja tak nie lubię. Wazna jest kanapa, na ktorej będziesz siedzieć, a właściwe kąt jej oparcia. Jesli jest ona zbyt leżąca to cieżko będzie przez cały seans utrzymać wzrok (bo będzie ciągle lekko patrzył w doł). Jesli oparcie jest bardziej prostopadłe, to lepiej. Najlepipej dopasować samemu: usiądź wygodnie, zamknij oczy staraj sie je ułożyć w naturalbej pozycji, najwygodniejszej i dopiero je otwórz (oczy). Zapamiętaj w jaki punkt trafiły. Będziesz miał odpowiedź. Powtórz to ze trzy razy. Jak będziesz miał elektryka to pół biedy. Tylko pamiętaj o dużym pasie rozbiegowym i ramkach.

  • naglosnienie - tu z kolei zaczalem od wymagan surrounda z atmosem, ale pozniej czytajac o tym, ze sofe mam przy scianie i jakichs rozwiazaniach dipolowych czy bipolowych uznalem, ze nie bedac audiofilem pojde w soundbara typu jbl 9.1. Czy podepne go po prostu przez zwykle hdmi do tego projektora, czy tu trzeba korzystac z tego optycznego hdmi? Drugi HDMI pociagnalbym z kolei w druga strona przy sofie zeby sobie kompa podlaczac
Eeee, profanujesz całą zbawę kupując soundbara. Żaden soundbar, z cudownymi specyfikacjami i pierdyliardem funkcji nie zastąpi prawdziwych głośników. Jesli podjąłeś decyzję to szkoda dobrze zabrać się za ekran, kupić dobry projektor i wszystko zepsuć belką. Poprowadź kable do 7.1.4 - metraż pokoju na to pozwala. Wyprowadź kable i stopniowo będziesz uzupełniał system. Kanapa przy tylnej ścianie to słabo do efektów. Lepiej odsuń ją od ściany i pozwól z tyłu i po bokach umieścić efektowe. Usłysz różnice.
Przczytaj :)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
- dobry wybór. Są inne firmy z DLP, ale niektórzy widzą wtedy efekt tęczy. Dlatego wg mnie TW9400 to optymalne rozwiązanie


- idealny rozmiar w stosunku do siedzenia


  • Białe ściany i inne elementy pomieszczenia to przy projektorze tragedia. Nie rób tego. Światło będzie sie od nich odbijać i spadać kontrast na ekranie. To garaż, więc nie kombinuj i maluj ściany i sufit na czarno ;)
  • Jesli nie to ekran szary - nie zastąpi czarnych ścian, ale nieco pomoże.


Jak masz możliwość, to ścienny czyli ramowy. Jeśli nie to zwijany (czy ręczny czy elektryk to pal licho, byle by miał napinacze). Jesli chcesz elektryczny to trigger do amplitunera będzie potrzebny.


Tu nie ma sztywnej zasady. Ma być wygodnie. Niektórzy zakładają, tak, by środek ekranu był na wysyokości oczu, ale ja tak nie lubię. Wazna jest kanapa, na ktorej będziesz siedzieć, a właściwe kąt jej oparcia. Jesli jest ona zbyt leżąca to cieżko będzie przez cały seans utrzymać wzrok (bo będzie ciągle lekko patrzył w doł). Jesli oparcie jest bardziej prostopadłe, to lepiej. Najlepipej dopasować samemu: usiądź wygodnie, zamknij oczy staraj sie je ułożyć w naturalbej pozycji, najwygodniejszej i dopiero je otwórz (oczy). Zapamiętaj w jaki punkt trafiły. Będziesz miał odpowiedź. Powtórz to ze trzy razy. Jak będziesz miał elektryka to pół biedy. Tylko pamiętaj o dużym pasie rozbiegowym i ramkach.


Eeee, profanujesz całą zbawę kupując soundbara. Żaden soundbar, z cudownymi specyfikacjami i pierdyliardem funkcji nie zastąpi prawdziwych głośników. Jesli podjąłeś decyzję to szkoda dobrze zabrać się za ekran, kupić dobry projektor i wszystko zepsuć belką. Poprowadź kable do 7.1.4 - metraż pokoju na to pozwala. Wyprowadź kable i stopniowo będziesz uzupełniał system. Kanapa przy tylnej ścianie to słabo do efektów. Lepiej odsuń ją od ściany i pozwól z tyłu i po bokach umieścić efektowe. Usłysz różnice.
Przczytaj :)
Generalnie podpisuję się pod słowami Krzystofradio, ale...
Ekran szary - w przypadku projektora 4k HDR jakim jest Epson 9400, niestety mocno wpłynie na odwzorowanie białego koloru i nieco zmniejszy jasność a tym samym efekt HDR. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie ścian i sufitu na czarno i zamontowanie ekranu białego z czarnymi borderami (gain 1.0). Nie przejmuj się czarnym kolorem, bo odpowiednio dobierając oświetlenie w garażu wcale nie będzie tam jak w jaskini :)
Odnośnie projektorów, bo ostatnio przerabiałem temat u siebie. Jeśli nie zależy Ci na 4k i HDR to kup Sony HW-65 bądź podobne (HW55, HW45). Będzie to najlepsza nowa opcja full HD poniżej 8.000 zł. Super kontrast, super ostrość, niemalże referencyjny obraz dla Full HD. Jeśli natomiast zależy Ci na 4K z HDR to kup Epsona 9400. Ostatnio testowałem epsony: 7100, 7400 i 9400 i mam bezpośrednie porównanie. 7100 to raczej sprzęt dla osób rozpoczynających przygodę z kinem domowym. Mój znajomy kupił i trochę się nim pobawiłem ale daleko mu choćby do Epsona 7400. Ograniczone funkcje kalibracji obrazu, marny kontrast, brak zmotoryzowanego ekranu, mniejszy efekt WOW przy filmach z HDR, słabsze pokrycie palety REC 2020. To taki idealny projektor do podłączenia TV boxa aby obejrzeć sobie film z Netflixa czy innego streamingu. Epson 7400 (dostaniesz już chyba tylko w używce) do samych filmów jest bardzo dobry, choć nie idealny. Podstawowe wady względem Epsona 9400:
  • ograniczona przepustowość HDMI (prześlesz tylko 4k HDR w 30 klatkach maksymalnie, więc jeśli grasz to nie odpalisz konsoli na pełnych parametrach). Jeśli oglądasz same filmy (które są z reguły w 4K 24p) to nie powinno Ci to przeszkadzać. Ja np. żeby wyświetlić film Najdłuższy Marsz Billegy Lynna który jest nagrany w 60fps, musiałem na odtwarzaczu ustawić wyjście HDMI na 4k 30 Hz.
  • mniejszy zakres regulacji efektu HDR. W epsonie 9400 masz suwak 15 stopniowej regulacji i w dodatku na pilocie dedykowany przycisk HDR więc szybko możesz sobie dostosować jasność efektu HDR dla danego materiału. W epsonie 7400 masz to ukryte w menu więc trochę klikania i w dodatku poziomy są tylko 4 (a tak na prawdę 2: normalny i jasny, bo te dwa pozostałe są tak ciemne że nie będziesz ich używał) przez co albo obraz będzie lekko prześwietlony albo lekko za ciemny jak na ironię :)
  • brak możliwości zaciemnienia obiektywu aby zmniejszyć jasność ekranu - przydatne przy oglądaniu filmów bez HDR
  • nieco mniejszy kontrast. U mnie w salonie po przesiadce z 7400 na 9400 różnica w kontraście jest praktycznie niezauważalna, ale w czarnej jaskini już będzie widoczna

Moim zdaniem w kwocie +/- 10.000 zł nie kupisz nic lepszego od Epsona 9400. Możesz próbować szukać używanych Sony 270 czy tym podobnych, ale jasność obrazu na poziomie 90 nitów sprawi, że niby będziesz miał HDR a tak naprawdę go nie będzie. Epson 9400 jest w stanie wyświetlić przy 3,6 metra odległości na ekranie 120" obraz o jasności 200 nitów! :)
A co do samego Epsona 9400, popatrz na OLX, jest nowy 9400W (biały z modułem bezprzewodowym) do wyrwania zapewne poniżej 10K, jest też nowy 9400 (czarny) też do wyrwania za ok. 10 K.
Podjedź do jakiegoś salonu z projektorami i sam naocznie potestuj, bo może okaże się że zadowoli Cię Optoma za 5K i nie będzie sensu przepłacać :)
 
Ostatnia edycja:

Gshock

New member
Dzieki wielkie za podpowiedzi:) No wiec tak:
  • Białe ściany i inne elementy pomieszczenia to przy projektorze tragedia. Nie rób tego. Światło będzie sie od nich odbijać i spadać kontrast na ekranie. To garaż, więc nie kombinuj i maluj ściany i sufit na czarno ;)
  • Jesli nie to ekran szary - nie zastąpi czarnych ścian, ale nieco pomoże.

Sprawa ma sie tak, ze bedzie to tez pokoj do sporadycznej pracy z domu plus pokoj cwiczen zony:) Co za tym idzie, zona na miliard procent na zadne czarne sciany sie nie zgodzi, pytanie czy szare cokolwiek pomoga? Jezeli tak to szary ekran i szare sciany?


Jak masz możliwość, to ścienny czyli ramowy. Jeśli nie to zwijany (czy ręczny czy elektryk to pal licho, byle by miał napinacze). Jesli chcesz elektryczny to trigger do amplitunera będzie potrzebny.

Do mnie trzeba jak do glaba, trigger do amplitunera czyli co?:) On ma byc polaczony kablem z amplitunerem? Myslalem, ze to jest niezalezne urzadzenie i klikam sobie guzik na pilocie i mi sie ekran wysuwa, nie tak?

Eeee, profanujesz całą zbawę kupując soundbara. Żaden soundbar, z cudownymi specyfikacjami i pierdyliardem funkcji nie zastąpi prawdziwych głośników. Jesli podjąłeś decyzję to szkoda dobrze zabrać się za ekran, kupić dobry projektor i wszystko zepsuć belką. Poprowadź kable do 7.1.4 - metraż pokoju na to pozwala. Wyprowadź kable i stopniowo będziesz uzupełniał system. Kanapa przy tylnej ścianie to słabo do efektów. Lepiej odsuń ją od ściany i pozwól z tyłu i po bokach umieścić efektowe. Usłysz różnice.
Przczytaj :)

No i jestem sprzedany:) Tzn sprzetu na razie nie kupie, ale sie przynajmniej okabluje odpowiednio, i tu mega wielka prosba: jakie kable i skad dokad juz rozlozyc? Zalozmy, ze przygotowuje rozklad do 5.1.2 na prymitywnym rysunku excelowym jak ponizej:)

5.1.2.jpg


To rozumiem, z:

  • Projektor - od niego ciagne jedno HMI po suficie w kierunku amplitunera, a drugie ciagne sobie na przyklad na prawa strone jakims korytkiem gdzies gdzie potencjalnie bede podlaczal kompa. Jakie te HDMI maja byc? eARC do kompa i zwykle do amplitunera? Jeszcze jakies optyczne mi sie gdzie obilo o oczy, ale juz nie wiem co z czym laczyc
  • 4 kolumny i dwa atmosy - wszystkie glosniki leca takimi samymi kablami tylko do amplitunera
  • Ekran - wspomniales cos o triggerze, chodzi tu o polaczenie jakims kablem z amplitunerem?
  • Subwoofer - jakim kablem sie z amplitunerem go podlacza?

Czy do projektora doprowadzic jeszcze jakies inne kable, ktore potencjalnie moga byc wykorzystane? Zakladajac, ze mowimy o Epson 9400.

I kolejne pytanie znowu o ta odleglosc, skoro plecy sofy sa 4 metry od ekranu, a polecacie mi jednak ja odsunac troche zeby glosniki miec za plecami to juz nie bedzie ona za blisko zeby instalowac 120 calowy ekran? Rozumiem, ze do dupy by wygladalo jakbym kupil 120 calowy ekran, a wyswietal na nim obraz 100 calowy?:)


Generalnie podpisuję się pod słowami Krzystofradio, ale...
Ekran szary - w przypadku projektora 4k HDR jakim jest Epson 9400, niestety mocno wpłynie na odwzorowanie białego koloru i nieco zmniejszy jasność a tym samym efekt HDR. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie ścian i sufitu na czarno i zamontowanie ekranu białego z czarnymi borderami (gain 1.0). Nie przejmuj się czarnym kolorem, bo odpowiednio dobierając oświetlenie w garażu wcale nie będzie tam jak w jaskini :)

Ja sie nie przejmuje, ale jak powyzej wspominalem moja zona juz tak:) Ten pokoj niestety bedzie mial tez inne przeznaczenia niz tylko potencjalnie sala kinowa, wiec niestety musze isc na kompromis:)

Odnośnie projektorów, bo ostatnio przerabiałem temat u siebie. Jeśli nie zależy Ci na 4k i HDR to kup Sony HW-65 bądź podobne (HW55, HW45). Będzie to najlepsza nowa opcja full HD poniżej 8.000 zł. Super kontrast, super ostrość, niemalże referencyjny obraz dla Full HD. Jeśli natomiast zależy Ci na 4K z HDR to kup Epsona 9400.

Ok, dzieki za porade. Chociaz teraz delikatnie bardziej rozumiejac ilosc sprzetu jaki potrzebuje zeby w ogole to zorganizowac to bede chwilowo musial zaczac zbierac kase, bo mam inne kolo domowe priorytety, ktore najpierw musze zalatwic. A tym samym jak juz bede zbieral to pewnie na sprzet kapke lepszy typu Epson 9400.

Podjedź do jakiegoś salonu z projektorami i sam naocznie potestuj, bo może okaże się że zadowoli Cię Optoma za 5K i nie będzie sensu przepłacać :)

W jakiego typu salonie moge sobie takie rzeczy przetestowac? Chetnie to zrobie, ale nie do konca wiem gdzie moge sie udac:)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Skąd jesteś? Salonów jest sporo, w Warszawie mamy np. HCX - polecam
Serio, pogadaj dobrze z żoną, bo to tylko garaż, nie salon. Będziecie tam sporadycznie przebywać a jednak czarne ściany zrobią Ci mega robotę w odbiorze obrazu.
Oczywiście że szare ściany czy białe też będą ok, ale ucierpi na tym niestety kontrast obrazu. Ja mam białe ściany i sufit w salonie i są niestety odbicia na ścianach. Nie znaczy to że obraz będzie słaby-dołączam Ci zdjęcia jak to wygląda u mnie własnie na Epsonie 9400. Sporo pomaga zasłonięcie prawej ściany (mam całą ścianę w oknach) zasłonami ciemnografitowymi. Myślę dodatkowo o jakiejś agrowłókninie na lewą ścianę na prowadnicy sufitowej która schowa mi się za zasłoną w rogu, wtedy kontrast będzie jeszcze na +.
Odnośnie triggera - Między projektorem a ekranem poprowadź jakiś kabelek 2 żyłowy, albo kilkużyłowy np. 5x1 mm2. Jak zastosujesz dodatkowy moduł trigger to włączając projektor automatycznie wysunie się ekran i analogicznie zwinie jak zgasisz projektor.
Epson akurat ma fajny pilot, bo po HDMI CEC steruje zarówno głośnością kina domowego jak i obsługuje źródło dźwięku. U mnie mogę obsługiwać zarówno amplituner, blu ray jak i Mi boxa z poziomu pilota Epsona.

Kable będą zakute w ścianach czy na wierzchu w korytkach? jak zakute to poprowadź 2 kable OPTYCZNE hdmi 2.0 albo już lepiej 2.1 od projektora do szafki rtv/amplitunera. pamiętaj że kable optyczne są kierunkowe żebyś się nie pomylił (wtyki masz opisane: source i display).
Układ dla Atmosa znajdziesz na stronie Dolby. W zależności od konfiguracji: 5.1.2, 7.1.2, 7.1.4 itp masz różne kąty i odległości od miejsca odsłuchowego.
Wszystkie przewody prowadzisz do poszczególnych głośników bezpośrednio z amplitunera.
Kabelek do suba możesz kupić gotowca (pojedyncze RCA dedykowane do suba to koszt kilkadziesiąt złowych) albo sam sobie zarabiasz. Ja robiłem sam (mam poprowadzony w ścianach i posadzce i doprowadzony do gniazdka w ścianie) w oparciu o kabel sygnałowy Adam Hall 7113 i wtyki RCA Amphenol. Kabelek wyjdzie Cię pewnie z 5zł/mb i wtyki po kilkanaście zł/sztuka.
Zachowaj przynajmniej metr od tylnej ściany aby efekt dookólny z głośników surround był lepiej odczuwalny.
Rozmiar ekranu dopasuj do możliwości projektora. Tu sobie sprawdzisz dla Epsona 9400:
 

Attachments

  • IMG_0856.jpeg
    IMG_0856.jpeg
    663,2 KB · Wyś: 62
  • IMG_1249.jpeg
    IMG_1249.jpeg
    615 KB · Wyś: 65
  • IMG_1311.jpeg
    IMG_1311.jpeg
    646,9 KB · Wyś: 61
  • IMG_1318.jpeg
    IMG_1318.jpeg
    678,5 KB · Wyś: 66

Gshock

New member
Skąd jesteś? Salonów jest sporo, w Warszawie mamy np. HCX - polecam

Z Krakowa, poszperam w takim razie, bo tu tez jakis salon sie musi znalezc.

Serio, pogadaj dobrze z żoną, bo to tylko garaż, nie salon. Będziecie tam sporadycznie przebywać a jednak czarne ściany zrobią Ci mega robotę w odbiorze obrazu.

Pogadam, ale jeszcze nie teraz:) Teraz i tak nie bede mial kasy na to wszystko, bo ten epson, ekran, kable, 5.1.2 to wyglada na jakies 20-25k, a niestety takiej kupy kasy dodatkowej nie mam na ta chwile. A sciany sobie moge w kazdej chwili przemalowac.

Odnośnie triggera - Między projektorem a ekranem poprowadź jakiś kabelek 2 żyłowy, albo kilkużyłowy np. 5x1 mm2. Jak zastosujesz dodatkowy moduł trigger to włączając projektor automatycznie wysunie się ekran i analogicznie zwinie jak zgasisz projektor.

Aaa, taki myk. Dobra, tak zrobie. Czyli kabelek leci od projektora do ekranu, a ekran tylko do zasilania podlaczony?

Kable będą zakute w ścianach czy na wierzchu w korytkach? jak zakute to poprowadź 2 kable OPTYCZNE hdmi 2.0 albo już lepiej 2.1 od projektora do szafki rtv/amplitunera. pamiętaj że kable optyczne są kierunkowe żebyś się nie pomylił (wtyki masz opisane: source i display).

Dzieki! A co z kablem od projektora do zrodla czyli na przyklad kompa? Jaki to ma byc? Tez optyczny? Kurde zglebic temat tych kabli, bo jestem jak dziecko we mgle.

Układ dla Atmosa znajdziesz na stronie Dolby. W zależności od konfiguracji: 5.1.2, 7.1.2, 7.1.4 itp masz różne kąty i odległości od miejsca odsłuchowego.
Wszystkie przewody prowadzisz do poszczególnych głośników bezpośrednio z amplitunera.
Kabelek do suba możesz kupić gotowca (pojedyncze RCA dedykowane do suba to koszt kilkadziesiąt złowych) albo sam sobie zarabiasz. Ja robiłem sam (mam poprowadzony w ścianach i posadzce i doprowadzony do gniazdka w ścianie) w oparciu o kabel sygnałowy Adam Hall 7113 i wtyki RCA Amphenol. Kabelek wyjdzie Cię pewnie z 5zł/mb i wtyki po kilkanaście zł/sztuka.
Zachowaj przynajmniej metr od tylnej ściany aby efekt dookólny z głośników surround był lepiej odczuwalny.
Rozmiar ekranu dopasuj do możliwości projektora. Tu sobie sprawdzisz dla Epsona 9400:
Tak, to juz sprawdzalem, natomiast nie ma tam wspomnianej odleglosci widza (nie projektora) od ekranu, ale pewnie dlatego ze to subiektywne. Wiec stad zastanawialem sie czy jak sobie zasiade w odleglosci 3-3.5m to czy 120 cali nie bedzie zbyt duze dla mnie. Musze sobie chyba na scianie ramke narysowac i to zwizualizowac.

I ostatnie pytanie, jak sie maja te laserowe ultra krotkiego rzutu projektory do tych standardowych? Ostatnio natknalem sie na Epson EH-LS800W albo Optoma Cinemax D2, albo jakis Hisense HE100L5F? NIc o nich nie wiem, chociaz widzialem, ze czasami kategoryzowane nie sa jako rzutniki tylko laser TV. Jakies plusy/minusy (albo same minusy:) tych rozwiazan?

Dzieki za pomoc.
 
Do góry