Problem z dźwiękiem DD 5.1 - 5090H i dekoder "n"

Alexxander

New member
Witam wszystkich serdecznie,

Od dość dawna jestem szczęśliwym posiadaczem Pioneera LX5090H oraz zestawu kina domowego Samsung HT-BD1250. Projektując instalację wiedziałem, że sprzęt będzie stał w zupełnie innym miejscu niż wisi plazma. W związku z tym położyłem w ściania dwa kable: HDMI oraz optyczny Toslink (wydawało mi się, że to w zupełności wystarczy, biorąc pod uwagę, że można zastosowac switcher HDMI). Niestety po dołączeniu dekodera "enki" okazało się, że dźwięk jest tylko stereofoniczny (po zmianie w ustawieniach dekodera na DD w głośnikach jest zupełna cisza, czasami pojawia się jakiś trzask). Wydaje mi się, że w ustawieniach plazmy jest wszystko OK, ale może mi się tylko tak wydaje...

Co więcej podobnie rzecz się ma po podłączeniu konsoli PS3 - dźwięk jest tylko stereo. Konsola wykrywa HDMI, obraz jest super, ale automatyczne ustawienia dźwięku są: Linear PCM 2.0. Jak ustawiam je ręcznie na DD, to w głośnikach jest cisza.

Jeśli chodzi o filmy DVD i BR odtwarzane z Samsunga, to nie ma żadnych problemów dźwięk jest zarówno DD 5.1 jak i DTS, co pozwala sądzić, że kabel optyczny nie jest uszkodzony (brałem już pod uwagę taką ewentualność).
Poza tym rozmawiałem z fachowcem (wiem, że niektórzy na tę nazwę reagują lekkim dreszczem ;-) ) i stwierdził, że wszystko powinno działać bez konieczności dołączania dodatkowych kabli, czego bym chciał uniknąć.

Poniżej załączam schemat mojej instalacji, może jakis "forumowy" GURU wpadnie na pomysł dlaczego nie mam dźwięku przestrzennego i czy jest to wina Pioneer'a.

xxxx://img97.imageshack.us/img97/2264/schemattv.jpg
(iksy trzeba zamienić na http)

Nie wiem czy to istotne, ale nigdy nie update'owałem firmware'u plazmy. W tej chwili posiadam 0903-0401. Z tego co widziałem na stronach Pioneera kolejne wersje zmieniały tylko ustawienia dla TV Sat poszczególnych krajów, a nie poprawiały funkcji samego telewizora.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam! :)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
przede wszystkim - ten dzwiek wielokanalowy (DD ,DTS) jak napewno wiesz uzyskac mozesz jedynie na tym zestawie KD samsunga , plazma nie ma u nic do rzeczy.
zaczac nalezaloby od sprawdzenia jaki sygnal jest w stanie przyjac ten zestaw i po jakich laczach ? nie chce mi sie gmerac po danych technicznych (tektore znalazlem sa bardzo lakoniczne i wlasciwie trudno je nazwac "technicznymi")
watpie aby przyjmowal bitstream lub pcm przez HDMI ,zostaje wiec polaczenie optyczne ,oczywiscie jezeli jest ono w pelni obslugiwane.
poszukaj informacji w instrukcji !
 

Alexxander

New member
@mat74

Instrukcje przestudiowałem dość dokładnia (zarówno od Samsunga, jak i od Kuro). Samsung może przyjmować sygnał wielokanałowy przez optyka (wszak do tego m.in. został chyba stworzony kabel optyczny). Tutaj nie mam żadnych wątpliwości. Zresztą tak, jak pisałem kablem tym dociera sygnał DD i DTS przy odtwarzaniu filmów na KD.
Zwróć uwagę, że sygnał przechodzi przez plazmę (kabel optyczny wychodzi z plazmy i wchodzi do KD), stąd moje przypuszczenie, że to właśnie Kuro jest swego rodzaju "filtrem", który puszcza tylko stereo, ale dlaczego przy odtwarzaniu filmów jest wszystko OK?


Zastanawiam się czy mojego posta nie zamieścić też w innym dziale (np. tunery satelitarne), ale nie wiem, czy na to pozwala regulamin forum.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Zwróć uwagę, że sygnał przechodzi przez plazmę (kabel optyczny wychodzi z plazmy i wchodzi do KD), stąd moje przypuszczenie, że to właśnie Kuro jest swego rodzaju "filtrem", który puszcza tylko stereo, ale dlaczego przy odtwarzaniu filmów jest wszystko OK?
Bo DVD automatycznie uzgadnia z telewizorem jaki format fonii jest on w stanie zrozumieć i bez twojej wiedzy DVD konwertuje dźwięk do takiego formatu. Pozostałe urządzenia wysyłają do telewizora fonię w takim formacie jaki w nich ustawiłeś i TV go nie rozumie.
 
Ostatnia edycja:

Lendziu

New member
Też miałem podobny problem, dlatego swojego Panasonika p42s20e, kino Samsunga i rekorder N podłączyłem:
- N - TV: kabel HDMI i chinch do głosu stereo podłączony do stereo Componentu (w TV uaktywniłem Dźwięk Analogowy).
- N - Kino Domowe: Optyczny z włączonym w N dźwiękiem DD 5.1.

TV i Kino nie są ze sobą podłączone, jednak Viera Link działa bez problemu.

Działa bez zastrzeżeń, jedynie nie możemy przyciszać głosu pilotem z N.. do tego potrzebny jest pilot z kina lub TV.
 
Ostatnia edycja:
Do góry