Pomysł na projektor zamiast TV

Stefanrsko

New member
Cześć

W planach miałem zakup nowego TV. Wcześniej była plazma od LG, ale przekazałem swoim teściom :) myślałem o OLEDzie od LG i w zasadzie byłem zdecydowany tym bardziej że ceny spadają coraz bardziej. Naszła mnie tylko taka refleksja, że w zasadzie z żoną w ogóle poza filmami nie oglądamy telewizji jako takiej. Dodatkowo TV 50 czy 60cali zajmuje sporo miejsca w pokoju i przez 90% czasu stoi czarna plama. (Oglądamy tylko TV i seriale).

Stąd dzisiaj olśnienie. Pomysł z zakupem projektora. Co prawda byłby w drugim mniejszym pokoju ale zawsze. No i teraz pojawiają się pytania. Odległość od ściany do projektora - 2.20m. Czy to nie za blisko? Ta plazma od LG miała 50cali i też dawało radę, więc wielki ekran mi nie potrzebny. Raczej zależy na jakości obrazu. Czy można przy tych założeniach zmieścić się w budżecie 2-3tys. zł?

Domyślam się że pytania bardzo ogólne ale sam nie wiem od czego zacząć, wiedzę na temat TV jako taka posiadam, a w kwestii projektorów zerowa. Dzięki za pomoc :eek:k:
 

MarianPaz

Member
Projektor z którego obraz ma mieć 50-60 cali? To już lepiej wybrać telewizor, bo przy odległości 220cm wyjdzie jakieś 65-85 cali, no chyba że krótkiego rzutu. Wówczas bez problemu wyświetli 90-100 cali lub wiecej, tylko trzeba mieć te 3 metry odległości by ogarnąć obraz wzrokiem.
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
Do projektora musiałbyś zaadoptować salon żeby uzyskać zadowalającą jakość obrazu, w warunkach zwykłego salonu i małych wielkościach to tylko TV da ci dobry obraz.
Ale jesli zaciemnisz pomieszczenie -dasz kotary, ciemny sufit i wielkosc ekranu ok100cali to oczywiście ma to sens.
 

Stefanrsko

New member
Krótkiego rzutu? Czyli specjalny rodzaj projektora? Ściany są białe, owszem. Ale są rolety na oknach. Temat jest taki że oglądanie i tak raczej wieczorem bo mamy małe dziecko, które dłuższych bajek jeszcze nie ogarnia nie mówiąc o filmach. Myślę że 70-80 cali byłoby super przy tej odległości. Z możliwością uzyskania większego obrazu np w innym pomieszczeniu.

Wracając jeszcze do pytania, czy w budżecie 2-3 tys zł można coś znaleźć? Jeśli tak czego szukać?
 

MarianPaz

Member
Tak to jest specjalny rodzaj projektora który jest wstanie wyświetlić spory obraz z bliska. Nie napisałeś z jakiej odległości będziesz oglądał.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Masz całą mase filmów, jak to można zrobić w przypadku rezygnacji z tv na rzecz projektora.
Był kiedyś nawet wątek i tam było o wiele więcej rozwiązań. Pierwszy lepszy poniżej.
Sam się kiedyś tym interesowałem i poniekąd znam temat.

Jeżeli to nie jest min. 100", to (dla mnie) nie ma sensu, ponieważ tv 80-85" sprawdzi się o wiele lepiej jako uniwersalne urządzenie.
Jeżeli chcesz to rzucić na gołą ścianę, to już zupełnie abstrakcyjny pomysł.

Takie rozwiązania stosuje się, jak ktoś wie co robi, a przede wszystkim robi to porządnie.
Czyli w tym wypadku podstawą jest odpowiedni ekran, tutaj coś pokroju black diamond/magic screen, lub podobne rozwiązania, bo jest tego obecnie trochę więcej.

To jest dobry pomysł, jak mamy duży salon i chcemy przekątną większą jak typowe ogólnie dostępne tv.
Projektor laser typu short throw i wspomniany ekran i można korzystać.

Argument, że tv zajmuje dużo miejsca jakoś do mnie nie trafia, jeżeli taki tv 80" można powiesić na ścianie i niemal nie odstaje od niej, a w przypadku projektora i tak ta ściana musi być pusta, to gdzie problem?

Wspominasz jeszcze, że zależy Ci na jakości obrazu, więc zapomnij.
Ty raczej szukasz jakiegoś "Januszowego" rozwiązania. Kupic projektor, rzucić na ścianę obraz i udwać, że jest fajnie, a warto też dodać, że goła ściana bez borderów i czarnych odcięć, to porażka, a nie jakość.

[youtube]mR69F6qPsnU[/youtube]
[youtube]GmkzDSbd9Fg[/youtube]
 

gzyrzdow

New member
Witam. Ja troszkę odkopię temacik.
Czy w kwocie 2-2,5tys za używkę uzyskam obraz z projektora zbliżony do plazmy st60? Szczególnie jeśli chodzi o kontrast i czerń. Wielkość ekranu jaka planuje to około 80".
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Porównanie z czapy, zupełnie inna technologia wyswietlania obrazu i wcale nie powiedziałbym, że gorsza/lepsza, a inna.
Jak chcesz 80", to nie warto pakować się w projektor. Dozbieraj do tv.
 

P-U-M-A

New member
Powiem ci uczciwie że taki projektor krótkoogniskowy oraz dobry ekran który podbije kontrast aby można było użytkować w warunkach dziennych to masz lekko 12-13k.
 

gzyrzdow

New member
Pokój ma 5m długości, to nie musi być krótko. Myślę, że dużo więcej niż 80" przy FHD nie potrzebuje. Planowana odległość od ekranu to max 3m. W dzień prawie nie używam mojego St60, a nawet jeśli, to mam rolety czarne termiczne niemalże idealnie blokujące światło.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tez wole projektor aniezeli TV.

Tylko zeby miec jakis dobry obraz na projektorze to trzeba kilkanascie tysiecy wydac. A za ta kwote masz duzy TV, ktory i tak w dzien bedzie mial lepszy obraz.
 

bokciu

Banned
Myślę, że tak jak w przypadku sprzętu audio, kluczowym jest stworzenie właściwych warunków. Co z tego, że wydamy kilkanaście tysięcy jak adaptacja pomieszczenia będzie pozostawiała wiele do życzenia. Wówczas okaże się, że ten, który wydał kilka tysięcy, ale zadbał o wspomnianą kwestię, będzie bardziej zadowolony z jakości obrazu.
 

Misiekk67

Klub HDTV.com.pl
VIP
A co powiecie o HISENSE HE100L5F 100" LASER 4K ?
Chcę mieć duży obraz na ME, a Sony Z9J nie wiadomo kiedy będzie dostępny.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Na dobry projektor , sprawdzony , dobrych parametrach - JVC czy Sony to chyba kasy zabraknie ...
Hisense w projektorach to jak KIA w autach.
Jest ok, ale...
Pytanie czy obraz i jakość bezkompromisowa jest najważniejsza.
Na pokazach w IFA w Berlinie oraz Projektora laserowego JVC - był okrzyknięty jako najlepszy obraz w historii.
Pytanie czy chcesz wyłożyć taka kasę ?
 

Misiekk67

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na dobry projektor , sprawdzony , dobrych parametrach - JVC czy Sony to chyba kasy zabraknie ...
Hisense w projektorach to jak KIA w autach.
Jest ok, ale...
Pytanie czy obraz i jakość bezkompromisowa jest najważniejsza.
Na pokazach w IFA w Berlinie oraz Projektora laserowego JVC - był okrzyknięty jako najlepszy obraz w historii.
Pytanie czy chcesz wyłożyć taka kasę ?

Nie, max 35,5 tys.zł. Za tyle mogę kupić Samsunga 85QN900A, ale nie jestem do niego przekonany.
 
Do góry