Podłączenie Monitora CRT do dekodera

fourup

New member
Witam Wszystkich!

Od razu przepraszam, jeśli nie trafiłem w dobry dział (zielony jeszcze taki jestem).

Mój problem/pytanie jest następujące:

Mam dość dobry monitor CRT (Silicon Graphics GDM90W11, 24", 16:10, 1920x1200px) i chciałbym go wykorzystać do wyświetlania obrazu z dekodera (nBox), jednak ze względu na jego (monitora) rozdzielczość pomyślałem, że może uda mi się go podłączyć przez gniazdo HDMI. W monitorze są wejścia sygnałowe D-SUB (VGA) oraz BNC (RGB+H+V).
I oto pytanie: czy da się to tak połączyć, tzn.: czy istnieje jakaś "przejściówka" z HDMI do D-Sub (lub BNC)?

Przekopałem trochę sieci w poszukiwaniu odpowiedzi, ale spotkałem się tylko z kablami do podłączenia PC do monitora z wejściem HDMI. Czy ten kabel jest dwukierunkowy (czy da się podłączyć dekoder do monitora VGA)? - tego już nie udało mi się dowiedzieć...

Bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam
fourup
 

Diath

New member
Zna ktoś odpowiedź na to pytanie, bo tez chciałbym podłączyć dekoder do monitora(z tym, że ja mam monitor LCD).
 

SlawekR

New member
fourup napisał:
Witam Wszystkich!

Od razu przepraszam, jeśli nie trafiłem w dobry dział (zielony jeszcze taki jestem).

Mój problem/pytanie jest następujące:

Mam dość dobry monitor CRT (Silicon Graphics GDM90W11, 24", 16:10, 1920x1200px) i chciałbym go wykorzystać do wyświetlania obrazu z dekodera (nBox), jednak ze względu na jego (monitora) rozdzielczość pomyślałem, że może uda mi się go podłączyć przez gniazdo HDMI. W monitorze są wejścia sygnałowe D-SUB (VGA) oraz BNC (RGB+H+V).
I oto pytanie: czy da się to tak połączyć, tzn.: czy istnieje jakaś "przejściówka" z HDMI do D-Sub (lub BNC)?

Przekopałem trochę sieci w poszukiwaniu odpowiedzi, ale spotkałem się tylko z kablami do podłączenia PC do monitora z wejściem HDMI. Czy ten kabel jest dwukierunkowy (czy da się podłączyć dekoder do monitora VGA)? - tego już nie udało mi się dowiedzieć...

Bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam
fourup

Niestety będzie to trudne. "Leczy Cię" tylko konwerter sygnału Component - Dsub. W Polsce niestety trudno dostępny i stosunkowo drogi, około 700zł u nas. Za granicą, głównie na rynku amerykańskim, można trafić już za jakieś 150$. Na Allegro dostępne są też podobne konwertery, dedykowane do podłączenia konsol do monitorów komputerowych. Ale z doświadczeń praktycznych, wynika że jakość obrazu przy takim połączeniu, również pozostawia wiele do życzenia.

Wszelkie budżetowe rozwiązania, typu zewnętrze tunery TV z wejściami Video, niestety oferują marną jakość.

Pozdrawiam
Sławek


PS
A tak na marginesie, śliczności monitorek :D.
 

fourup

New member
SlawekR napisał:
(...) A tak na marginesie, śliczności monitorek :D.

Może i śliczny, ale swoje już wypracował (teraz pracuję na 2x Eizo F78 - 2048x1536@87Hz każdy) i myślałem, żeby go zatrudnić do innych - bardziej rozrywkowych - zadań, ale widzę, że trudne to będzie...

Szkoda, bo miejsce zajmuje, a wyrzucić szkoda (i ciężko - waży chyba z 60kg, albo więcej)...
W najgorszym wypadku - wystawię na allegro, może komuś się przyda...
 

dgolf

New member
Ja po awarii TV podłączyłem dekoder pod kartę TV w kompie i tak parę dni, dopóki nie zakupiliśmy odbiornika.
 

fan HDTV

New member
zaslav napisał:
Wydaje mi się że nie. Wejścia RGB/DSub są analogowe a DVI jest cyfrowy. Nie da sie zrobić prostej przejściówki do konwersji sygnału cyfrowego na analogowy

Masz rację. W tym wypadku żadne pasywne przejściówki/kabelki się nie nadadzą.

Aby podłączyć monitor CRT do nboxa trzeba użyć konwertera sygnału COMPONENT (YPbPr) do RGBHV (D-sub). Ja mam swój monitor podłączony do nboxa konwerterem HDTV-to-VGA i działa to bez zarzutu. Opis tego konwertera jest dostępny na stronie http://hdtv2vga.com/cgibin/shop?info=2HD2VGA
 

fan HDTV

New member
dgolf napisał:
Były na allegro kiedyś konwertery SCART na VGA o odwrotnie. Wysterczy Googla zapiąć.

Ale konwertery SCART na VGA konwertują sygnał SD (czyli sygnał w niskiej rozdzielczości) na VGA, a mając konwerter HDTV-to-VGA (http:/hdtv2vga.com) masz możliwość wyświetlania obrazu HDTV w jego oryginalnych rozdzielczościach - 720p i 1080i - na monitorze wyposażonym w złącze VGA. Inaczej mówiąc podłączając się pod złącze SCART masz dostęp jedynie do 20% informacji jaka jest przesyłana w sygnale HD (720x576 pixeli, zamiast 1920x1080 pixeli).
 

KosaOpeth

New member
Jedynym rozwiązaniem beda napędy do PC'tów które bedą obslugiwały hd-dvd blu-ray. Jak narazie to je widziałem tylko w jakis bardzo drogich laptopach (kosztowały ponad 10 tys zeta).Chyba trzeba jeszcze troche poczekac, az jakos hd bedzie bardziej powszechna. Sam myslalem o duzym monitorze CRT (22 calowy monitor można znależc spokojnie za 300 zeta) do oglądania filmów w jakości hd, ale jak narazie to nie jest takie łatwe.
 
Do góry