Płyta G-K za przednimi kolumnami

campnou

New member
Witam,

Właśnie szykuję się do remontu mieszkania i mam pewien dylemat.
Frontowa ściana w salonie, przed którą będą stały kolumny podłogowe, będzie zrobiona z płyty G-K, oddalonej o około 6 cm od faktycznej ściany betonowej. Poza tym nie mam aż tyle miejsca aby jakoś znacznie odsunąć kolumny od tej ściany, więc niestety będą one stały dość blisko.

W związku z tym mam pewną obawę: jak przy słuchaniu muzyki będzie się zachowywała ta płyta G-K? Chodzi mi tutaj o niskie częstotliwości. Przypuszczam że może wpadać w jakiś rezonans i nieprzyjemnie "brzęczeć".

Wydaje mi się że jednym z rozwiązań może być dość gęste rozmieszczenie profili mocujących płytę do ściany, tak aby była jak najsztywniejsza. Może dodatkowo wypełnić czymś tą 6cm przestrzeń pomiędzy płytą a ścianą? jakąś wełną mineralną albo czymś w tym stylu? Sam nie wiem jak się za to zabrać...


Czy spotkał się może ktoś z podobnym problemem?
Czy jest na to jakieś rozwiązanie, które choćby w pewnym stopniu zniweluje ten niepożądany efekt?


Z góry dziękuję za wszelką pomoc i sugestie
Pozdrawiam
 

ranczo

New member
Bez reklam
Płyta GK całkiem nieźle odbija dźwięk i z tego względu nie specjalnie nadaje się do nagłaśnianego pomieszczenia. Rozwiązaniem jest wełna wytłumiająca, różni się od normalnej większą gęstością. Należy nią wypełnić każdą pustą przestrzeń.
 

campnou

New member
Wyczytałem jeszcze że "płyty G-K są zbyt miękkie i lepsze właściwości akustyczne mają twardsze płyty włóknowo-gipsowe". Tylko co to w tym przypadku oznacza?
Bo generalnie jest zasada, że im twardszy i bardziej zwarty jest materiał, tym mniejszy jego współczynnik pochłaniania. Czyli jeśli mnie zależy na zniwelowaniu odbić to może lepszy jest bardziej miękki G-K ?


Jakiej grubości powinna być ta płyta? standardowo 12,5mm czy lepsza byłaby grubsza, np 18mm?
Im grubsza tym lepsza czy wręcz przeciwnie?

Czyli rozumiem że przestrzeń między płytą a ścianą szczelnie wypełnić wełną mineralną o dużej gęstości?


Dla uściślenia: płyta ta będzie tylko na jednej ściance na której będzie wisiał (we wnęce) TV i przed którą będą głośniki. Więc nie zależy mi na izolacji akustycznej całego pomieszczenia, a jedynie na tym aby zniwelować odbicia dźwięków od bliskostojących kolumn oraz aby ścianka ta nie wpadała w rezonans.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Koniecznie upchaj wełne w wolną przestrzeń, wręcz ja ubij, nie żałuj.

Drugi obowiązek - użyj taśmy wytłumiającej między profile a GK, miedzy profilami oraz gdzie tylko styka się jakakolwiek część metalu z metalem lub innym stalym fragmetem, np. reszty pierwotnej sciany. Tasma przypomina piankę i jest samoprzylepna, sprzedawana na metry lub w wygodnych rolkach, np. 25, 50 m

Kolega zapomniał o tym przy suficie i podarował sobie niezapomniany efekt na lata - biegajace dziecko u sąsiadów z góry, większe rąbniecie basem - brzęczenie, brzęczenie, brzęczenie...

Robisz sam czy ekipa? Jesli sam to pol biedy, jesli ekipa to ją przypilnuj.

Wg mnie wazniejsza bedzie warstwa wytlumiajaca, rozpraszajaca, czyli wełna. Im jej dasz wiecej i grubsza bedzie jej warstwa tym lepiej. Idac tą drogą rozumowania wybrałbym płyty nawet 9mm by lepiej wykorzystac wlasciwosci wełny, choc szczerze mowiac nie sadze by byla jakas slyszalna róznica.
Jednak welna będzie odizolowana plaską powierzchnią, więc jej wlasciwosci będą głownie tłumiące, a fala i tak odbije sie od gladkeij powierzchni zabudowy. Czy obecnie masz jakies słyszalne dolegliwosci zwiazane z odbiciem fali? czy to jest remont wylacznie w tym celu, czy jestes w stanie spawdzic jak system audio zachowuje sie teraz, przed remontem?
 
Ostatnia edycja:

campnou

New member
Remont będzie robić ekipa, dlatego chce się dobrze przygotować i potem tego pilnować.
Jest to nowe mieszkanie i pierwszy remont, więc nie jestem w stanie nic przetestować wcześniej, a sprzęt audio i tak zakupię dopiero później.
Dlatego pozostaje mi tylko oprzeć się na poradach bardziej doświadczonych :)

Przede wszystkim chodzi mi o to aby nie brzęczała płyta G-K, a poza tym z uwagi na bliskie ustawienie kolumn od tej ściany aby "coś" poradzić na odbicia.

Czyli w takim wypadku lepiej użyć nawet cieńszej płyty a przez to więcej upchać wełny?
Czy wybrać płytę bardziej twarda(gęstą) czy miękką?
Bo wełnę to rozumiem że gęstą?


A jeśli zdecydowałbym się również na sufity podwieszane to też zrobić to tą samą metodą? (wełna + taśma wytłumiająca na wszystkich łączeniach).
Czy brzęczenie u Twojego kolegi było spowodowane tylko dźwiękami dochodzącymi od sąsiadów z góry czy również od basu przez niego puszczanego?
Szczerze mówiąc nie spodziewałem się że bas, który rozchodzi się raczej przy podłodze, może spowodować rezonans na suficie...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Budowlanicem nie jestem, ale kilka remontow mam za sobą. Tak jak pisalem, nie sadze by grubosc plyty byla odczuwalna, wełne napchaj normalną, bez ochów i achów, nie ma słuzyc do ocieplenia ;)
Wg mnie nie ma co cudować. Jesli chodzi o rozproszenie i pochłoniecie fal to lepszym rozwiazniem od inwestowania w super płytę gk lub wełnę będzie zastosowanie dedykowanych ustrojów akustycznych lub domowych rozwiązan typu zasłona, dywan, kwiatek. Zdaje sobie sprawę, ze swiezo po remoncie za kolumna nie powiesisz chodniczka ani nie wcisniesz kwiatka, ale wystraczy, ze zastosujesz cos o jak najbardziej nieregulrnej powierzchni, ale nie koniecznie mocno twardego, np. styropian, pianke, gąbkę. Nieregularna powierzchnia dobrze rozproszy, a odpowiedni rodzaj materiału pochłonie. Jesli dobrze to zaaranzujesz to taki dodatek ładnie się wkomponuje w mieszkanie po remoncie i niekt nie pomysli, ze dziwny prostokat lub pas za kolumną pelni jeszce inne funkcje niz designerska ;)

U kolegi brzeczał (brzeczy nadal) sufit od sasiadow i od basu. Nie jestem specem od niskich fal, ale jesli nawet rozchodza sie w 100% po pdlodze (w co nie bardzo wierze) to fakt faktem, ze rezonans zle dokreconych profili, czy tez plyt skutkuje brzęczeniem i jest to dla mnie mega denerwujące, psuje wrazenia w filmie, psuje spokojgdy chcesz sie zrelaksowac, a co dopiero dla kogos kto mieszka tam caly czas.

Nie wiem natomist czy nie rozmawiamy o roznych problemach, bo akustyka pomieszczen to temat rzeka. Nie chodzi ci np. o nadmiar basu spowodowany najczesciej przysunieciem kolumn blisko sciany, najczesciej z otworem bass reflexu? Nie chodzi Ci tez o falę stojacą objawiajacą się buczeniem w okreslonej dolnej czestotliwosci? Tak naprawde to na etapie remontu mozesz duzo pzrewidziec, tzn zastosowac welne i tasme ale po remoncie okzac sie moze ,ze brzeczy ci kieliszekw szafce kuchennej :) Niestety kazde pomieszczenie jest inne akustycznie i dopiescisz go akustycznie dopiero po remoncie i umeblowaniu ;) Mi np. brzeczala jedna kratka w kominku i to nie od strony kolumn i suba :)
 
Ostatnia edycja:

campnou

New member
Jeśli chodzi o Twoją wątpliwość czy dobrze się zrozumieliśmy i dobrze opisałem swój "problem", to sytuacja wygląda tak że jest to nowe mieszkanie które będę dopiero urządzał. I tak na prawdę nie mam pojęcia jaka będzie akustyka mojego salonu i z jakimi problemami trzeba się będzie zmierzyć. Tak więc na tym etapie nie mam jeszcze zidentyfikowanego żadnego problemu, a jedynie staram się pewne rzeczy na wyrost przewidzieć, tak aby uwzględnić to przy remoncie, a nie żeby coś "wyszło" już po fakcie.

I tak jak pisałem:

1. Pierwszą moją wątpliwością jest obawa przed brzęczeniem płyty G-K (a kolumny będą stały dość blisko tej płyty).
- I tu jak rozumiem rozwiązaniem jest taśma wytłumiająca na łączeniach profili oraz wełna w wolnej przestrzeni ?

2. Drugą sprawą jest to, że kolumny będą musiały stać dość blisko ściany i bardzo prawdopodobne że będą one miały bass reflex z tyłu (jak narazie moim faworytem jest Roth Oli 40). Wiem że zaleca się aby odległość ta wynosiła 30-50cm, ale u mnie będzie to ok. 10cm i tego niestety nie zmienię. W związku z tym pytam czy mogę te nieprzyjemne zjawiska wynikające z tak małej odległości od ściany jakoś zniwelować odpowiednio budując tą ściankę? Przypuszczam że może być problem z basem z powodu nakładania się fali idącej prosto od głośnika z falą odbitą od ściany. I stąd było moje pytanie czy da się jakoś zniwelować te odbicia. Ale może nie jest to jedyny problem?
- Czy tutaj jedynym sposobem poradzenia sobie z tym (choćby w jakimś stopniu) jest nierówna struktura tej ściany ?


Chcę zaznaczyć że nie mam jeszcze zbyt dużego doświadczenia w tego typu zjawiskach i sposobach radzenia sobie z nimi dlatego pytam osób bardziej doświadczonych :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
1. tak, ale sama plyta GK brzeczec nie bedzie. Brzeczec bedzie tylko wtedy gdy bedzie sie stykac za luzno z innym niewygluszonym elementem. Pamietaj też, by przed zakryciem pierwotnej sciany plytami dokladnie wysprzatac i odkurzyc resztki gruzu, uporządkuj kable i nie pozwol by luzno stykaly sie z profilami lub z plytą. Drobne kamyczki przy zetknieciu z metalowymi profilami tez mogą dawac nieporzadany efekt ;)
2.
- czasem z zalecanych 50cm wystarcza i 10 cm, ale roznie bywa i jak sam napisales ciezko przewidziec. Jedni zatykają otwory inni przeciwnie. Innym rozwiazaniem moze byc rozejrzenie sie za kolumnami z BR z przodu i przynajmniej jeden problem z głowy.

- im więcej nieregularnosci tym lepiej. Poki co pozostaje gdybanie. Moze okazac sie, ze niechciana fala odbije sie kilkakrotnie i zanim trafi do Twojego ucha ulegnie po drodze rozproszeniu i nie uslyszysz negatywego zjawiska.

Moze byc odwrotnie, szczegolnie gdy zastosujesz duzo gladkich, twardych duzych powierzchi, ze fala odbijac sie bedzie dluzej, i moze zostac nawet jakas czestotliwosc slyszalnie wzbudzona.
 
Ostatnia edycja:

campnou

New member
Wielkie dzięki za pomoc i wskazówki.
Mam nadzieję uda mi się to jakoś sensownie urządzić i będzie fajnie grało:)

Pozdrawiam
 

fazer58

Member
Bez reklam
Wielkie dzięki za pomoc i wskazówki.
Mam nadzieję uda mi się to jakoś sensownie urządzić i będzie fajnie grało:)

Pozdrawiam

Witaj. Z pewnością będzie grało,ale jak...? tego nie sposób przewidzieć przy 10 cm!!! Raczej źle. Może jeszcze,jak jesteś na etapie projektu,zrób coś,aby odległości kolumn od ściany były większe.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
a moze sprobuj wrzucic dobrze zmierzony i narysowany schemat pomieszczenia, fotki, zawsze to cos, sprubuj wplanowac tam miejsce do siedzenia, tv, wszystkie glosniki i meble. Zawsze cos. Pomyslimy.
 

campnou

New member
Schemat pomieszczenia w załączniku.

Jak widać, kolumny ustawione są w poprzek pokoju i przez to nie jestem w stanie ich za bardzo odsunąć od ściany bo musi pozostać jakieś przejście.

Jednak plusem może być dość duża odległość od ścian bocznych.
Więc może z tymi odbiciami nie będzie tak źle bo część fal rozejdzie się na boki (kuchnia, wejście)?

Tak czy inaczej najlepszym rozwiązaniem będzie chyba wypożyczenie kolumn i odsłuch w domu.
 

Attachments

  • salon2.JPG
    salon2.JPG
    12,5 KB · Wyś: 72

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
1) wypozyczenie do domu to najlepszaa mozliwosc z najlepszych pzred zakupem - skorzystaj jesli mozesz.
2) Nie powinno byc problemu u Ciebie z akustyką
3) Tv bedzie stał czy wisiał? Jesli stał to musisz go na czyms postawic. Jesli wisiał to tez włozysz gdzies elektronikę, która na ogol ma głębokosc od 40 cm. Jesli nie kupujesz bardzo glebokich kolumn to i tak bedziesz mial jescze miejsce by je odsunac, a jesli je nieco skręcic w osi, to fala ucieknie i nie bedzie nic dudnic. Z drugiej strony masz doś blisko fronty od siebie i nie masz mozliwosci tego porpawic, wiec skręcając je zmiejszysz scene, której u Cibie powinno byc sporo. Metoda prob i bledów znajdziesz zloty srodek.
4. Masz dosc duze pomieszczenie, otwarta przestrzen (ile m?) wiec zainwestuj we wlasciwy sprzet ;)
 
Ostatnia edycja:

campnou

New member
TV będzie wisiał a elektronika będzie w szafce pod TV. Na szafce będzie leżał głośnik centralny.
Głębokość szafki to 45cm, więc przy głębokości kolumn 35cm, zostaje 10cm od ściany.

Powierzchnia całego salonu wraz z kuchnią to ok. 27m2.

Wstępnie przymierzam się do zestawu Yamaha 771 + Roth Oli 4010.

Ale to się jeszcze okaże po odsłuchach :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry