Pioneer Amplituner VSX-819 - test

Status
Zamknięty.
009_P1210988.JPG


VSX-819 to szczebel wyżej w stosunku do opisywanego już VSX-519.

007_P1210986.JPG



Wygląd

Jeśli chodzi o design, to poza naklejkami i znaczkami mówiącymi o wyposażeniu amplitunera, od frontu, VSX-819 nie różni się on niczym od swojego mniejszego brata. Co innego z tyłu. Tu mamy już 5 terminali głośnikowych w postaci zacisków śrubowych. Zaciski sprężynowe występują dla głośników B. Jest także jedno HDMI więcej oraz wejście audio AUX i PRE OUT na Surround Back.

004_P1210982.JPG


003_P1210981.JPG


Dane techniczne

VSX-819, oferuje nam między innymi:
- Dyskretny typ wzmocnienia,
- Cyfrowy procesor dźwięku DSP Texas Instruments Aureus,
- Moc RMS (1kHz, 10%THD, 8 Omów/k): 130W,
- Impedancję przy mocy wyjściowej: 6?,
- Współczynnik sygnał-szum: LINE (DIN) 98 dB,
- Wejście (skuteczność/impedancja): LINE 200 mV/45 k?,
- Warunki 1kHz, 1% THD, 6?
- Pasmo przenoszenia: LINE 5 Hz - 100 kHz +0/-3 dB,
- Wejścia:
3 x HDMI,
1 x Mini Jack z przodu,
3 x Composite,
2 x Component,
1 x cyfrowe współosiowe,
2 x cyfrowe optyczne,
wielokanałowe (5.1),
1 x USB host,
1 x cyfrowe iPod/iPhone przez USB,
HD Digital Film Direct 24,
MCACC,
Wysokiej rozdzielczości formaty dźwięku Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio,
Deep Colour, Dolby Digital,

006_P1210984.JPG



Funkcje i właściwości

W stosunku do mniejszego VSX-519, opisywany model wzbogacił się o dekodery HD Audio. Podczas porównywania nagrań HD, dało się wyczuć subtelną różnicę, na korzyść dekoderów będących na pokładzie amplitunera, w porównaniu z tymi w odtwarzaczu, jednak różnica ta raz że była subtelną, a dwa że odczuwalna była w połączeniu z odpowiedniej klasy głośnikami, potrafiącymi przekazać szczegółowość i pełnię dźwięku HD. Oprócz dekoderów HD, w 819-ce dochodzi system autokalibracji MCACC. VSX-819 jest także amplitunerem, którego możemy nazwać 'iPod Ready'. Pioneer wstawił do środka przetwornik odpowiedzialny za wspomaganie i przetwarzanie sygnału z odtwarzaczy iPod (nie dot. modelu shuffle). Czyli w tym przypadku, nie będziemy potrzebowali stacji dokującej. Amplituner współpracuje także z telefonem apple. Decydując się na amplituner Pioneer z możliwością obsługi odtwarzaczy iPod, przewód połączeniowy dostajemy w komplecie z amplitunerem. Ponieważ w pozostałych kwestiach, amplituner ten nie różni się od modelu VSX-519, o pozostałych funkcjach i właściwościach proponuję poczytać TU.

015_P1210996.JPG


Audio Kino

Tak jak pisałem powyżej, wg mnie, jeśli ktoś będzie się decydował na zakup Pioneer'a z kolumnami nieco wyższej klasy , np klasy KEF C, z którymi ostatecznie zestawiłem ten model do opisu - czyli plasującymi się mniej więcej w kwotach 4-5tyś pln za komplet, wtedy jest sens zakupu 819ki dla samego dekodera HD. Jeśli natomiast potencjalnemu nabywcy nie zależy na pozostałych elementach, jakimi różni się VSX-819 od VSX-519 i planuje go nabyć np z zestawem klasy Jamo 606, wtedy wg mnie, można spokojnie rozważać 'mniejszego' z dwójki. Jako że rodzaj zasilenia i elektronika w tym modelu jest taka sama jak w VSX-519, to do opisu pozostałych wrażeń w tej sekcji, zapraszam TU.

012_P1210992.JPG


Audio Muzyka

Nie licząc koncertów nagranych na nośnikach BD i korzystania z nagrań na odtwarzaczu iPod, podobnie jak wyżej, odsyłam do wcześniej opisywanego VSX-519. A skoro wspomniałem o odtwarzaczu iPod. Całość jest bardzo przyjemnie skonfigurowana. Możemy obsługiwać odtwarzacz albo z poziomu amplitunera albo bezpośrednio z odtwarzacza. Pliki video i zdjęcia są dostępne tylko z poziomu odtwarzacza. Przetworniki w amplitunerze sprawują się przyjemnie i są interesującą alternatywą dla stacji dokujących i choć estetycznie, znacznie bardziej przemawiają do mnie stacje, nie ulega wątpliwości, że jest to tańsze i równie przyzwoicie brzmiące rozwiązanie.

001_P1210979.JPG


Video

Sekcja video, jest taka sama, jak w przypadku VSX-519, dlatego zapraszam do poczytania o tej sferze we wcześniejszym teście.

016_P1210999.JPG


Współpraca

Jako że moc zasilanie i większość przetworników są te same w modelach 519 i 819, amplituner podobnie jak 519-ka, dobrze sprawował się z kolumnami Kef (C). Ciekawie i dynamicznie zabrzmiało także połączenie z Paradigm, linią Cinema.

005_P1210983.JPG


Podsumowanie

Podobnie jak w VSX-519, ciepłe i dość zrównoważone brzmienie poprawione o bogatsze wyposażenie, wraz wbudowanym przetwornikiem, zapewniającym poprawną współpracę z odtwarzaczami iPod/iPhone daje przyjemny produkt. Trochę szkoda, że różnice brzmieniowe ograniczają się do niuansów w stosunku do mniejszego VSX-519, ale z drugiej strony, to daje szeroką ofertę, stanowiącą 8 różnych modeli amplitunerów Av, pozwalając zainteresowanym tą marką dobrać sobie model, który najlepiej spełnia oczekiwania.
 
Status
Zamknięty.
Do góry