Pierwsza, własna kamera - filmy amatorskie

s1ntex

New member
Witam serdecznie,
na początek może napiszę troszkę o swojej osobie.

W tym roku piszę maturę, swoją przyszłość widzę w filmie, moim (ambitnym dość) celem jest szkoła reżyserska w Łodzi, w tym roku chłodno oceniam swoje szanse i jest kiepsko, bo mam tylko 2 etiudy, z czego jedna jest, powiedzmy - zbyt niepoważna i 2 scenariusze. (Warunki podstawowe spełniam (ale co z tego? skoro trzeba być ponad poziom), ale wpierw chcę sam swoje, osobiste warunki spełnić, jakkolwiek to brzmi)

W w/w etiudach tworzyłem zespół z kolegą, który zajmował się zdjęciami, posiada on własną kamerę (modelu nie powiem, kosztowała koło 2k).
We własnych projektach, lubię być indywidualistą, zresztą on też kończy szkołę i po prostu jest zbyt duże ryzyko, że możemy się nie widzieć, więc dopóki mam jakiś grosz, muszę zadbać o sprzęt.

No właśnie o sprzęt.. poszukuję kamery.

Każda kamera, inne parametry, do innych funkcji, do różnych filmów.. jaki jest mój styl.

Kamerę bym używał tylko do filmów amatorskich, wszelakiego rodzaju, jestem raczej wizjonerem, mam w planach film interaktywny, najważniejsze dla mnie, to aby widz się nie nudził. Musi chcieć obejrzeć film do końca. W planach mam też normalne filmy.

Jeśli chodzi o ujęcia przyrody, to raczej nie mój dział i to odpuszczę.

Jeśli chodzi o lokacje, naprawdę ciężko mi stwierdzić, na dworze wszystko lepiej wygląda, wiadomo i to tam będę próbował kierować akcje, ale nie zawsze tak można, co za dużo to nie zdrowo)

Teraz kwestia najważniejsza.. czyli fundusze. Jest niestety kiepsko, bo posiadam (wyginając wszelkie granice budżetu) ~1100 zł.

Ta kwota nie porywa, zdaję sobie z tego sprawę, jednak daje mi to możliwość, ażeby to film obronił się samym sobą, a nie swoją jakością (która bez gadki szmatki musi być co najmniej przeciętna tak czy siak)

Jeśli chodzi o specyfikację, to ni cholery się na tym nie znam, kolega ma kamerę na karty SD, których Wy raczej nie polecacie. W tej kwestii po prostu liczę na was, bo totalnie się nie znam, a nie będę udawał, że coś tam wiem, bo tylko na głupka wyjdę, bo łatwo widać, kiedy ktoś improwizuje.

Z góry ogromne dzięki!
A.M.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
w takiej klasie ja wybierałbym kamerę na kasety DV lub HDD. Musi być niezawodna ,żeby pracując w różnych warunkach nie dostała zadyszki.
JVC GZ MG 630
114863_gz-mg630s_ez_cl_35x.jpg
 

s1ntex

New member
Serdeczne dzięki, ale (nie żeby mi to przeszkadzało) kamerę można kupić już za 850 zł (allegro.pl/item1003473840_jvc_gz_mg630_re_60gb_nowa_gw_pl_okazja.html ) więc w sumie zostanie trochę ponad 200 zł.

Rozumiem, że nie opłaca się dopłacać tych pieniędzy bo nic dużo lepszego nie znajdę w tych 200 złotych czy może coś by się znalazło?

Tą kamerę obejrzałem i wydaje się bardzo w porządku, jakość może nie jest super-duper, no ale spełnia chyba warunki jak na mój portfel.

Z góry dzięki za inne posty,
pozdrawiam!
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ona kiedyś kosztowała znacznie drożej . I była warta swoich pieniędzy więc chyba warto . Szczególnie dla Twoich potrzeb przydatne będzie szybki podgląd nagrania, usuwanie , poprawianie, współpraca z kompem tańszym kosztem.
 

s1ntex

New member
Dobrze, dzięki za opinie, to ten mocel na razie przoduje, tylko mam takie pytanko.

Jakby mi zostało właśnie trochę pieniążków, czy jest jakiś dodatek, który by mi się przydał (oprócz statywu)? W poprzednich filmach nie używałem niczego, ale może warto coś dokupić? Jakaś lampa, parasolka na kamerę w razie deszczu czy coś? Bo o mikrofonie to raczej mogę zapomnieć w takiej cenie, raczej?

I dodam jeszcze: Jaki statyw polecacie do tej kamery?
 
Ostatnia edycja:

s1ntex

New member
Podbiję i poproszę o odpowiedź jeszcze na jedną rzecz:

Byłem zdecydowany aby kupić już kamerę - allegro.pl/item1003473840_jvc_gz_mg630_re_60gb_nowa_gw_pl_okazja.html, ale w nazwie dostrzegłem: "JVC GZ-MG630RE", co oznaczają te dwie literki na końcu? Bo model tańszy i nie wiem co to oznacza dokładnie.

Pozdrawiam!
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Podbiję i poproszę o odpowiedź jeszcze na jedną rzecz:

Byłem zdecydowany aby kupić już kamerę - allegro.pl/item1003473840_jvc_gz_mg630_re_60gb_nowa_gw_pl_okazja.html, ale w nazwie dostrzegłem: "JVC GZ-MG630RE", co oznaczają te dwie literki na końcu? Bo model tańszy i nie wiem co to oznacza dokładnie.

Pozdrawiam!


Oznacza to, :-D, ze do produkcji kamery uzyto materiałów z recyklingu, odpadów i śmieci.

To oczywiście żart, tak jest ona na różnych rynkach sygnowana. Dokładniej jest JVC GZ-MG630REZ oraz JVC GZ-MG630REK


Na skapiec.pl jest kilka kamer Sony o rozdzielczości HD w cenie 1000+kilkasetzł.
Rzuć okiem. warto dołozyć ze 400zł do tego tysiaczka i mieć kamere HD. Kamery hd umieja pokazywać film na telewizorze sd. Maja dwa gniazda wyjsciowe jedno HD a drugie SD.

Ale materiał nagrywa sie HD :krol: i jak kupisz sobie Tv Full HD to nie będziesz musiał wyrzucać nagrań w jakości SD. Ja mam parę(10-15) filmów z wycieczek z przed kilku lat - SD. Bo wtedy jeszce nie było HD "w sklepie". Nikt, nawet zona nie chce ogladać naszych wczasów narciarskich w alpach z 2007 roku. Kamerę HD kupiłem zaraz po powrocie, akurat tak się złozyło. A było to tak niedawno. :(

Ja bym wypił w ciagu 2-3 miesięcy pare flaszek mniej i kupił kamerę HD. Jak jesteś początkujący to nie zawracaj sobie głowy JVC, Canonem czy Practicą lub Toshibą. To dla naprawdę fachowców umiejacych wybrać i orientujacych sie w mozliwościach kamer z jednej strony a potrzebami Twoimi, jako filmowca z drugiej.

Kup Sony.
Nie będziesz miał "wszystkomajacej kamery" ale i nie będziesz miał problemów.
Oczywiście to wszystko IMHO

Jak się nie wie jakie kupić auto, kup mercedesa a kamerę Sony.
Nie mozna sie pomylic, chociaż pewnie znajda się na rynku lepsze, ale jak Ty masz o tym się dowiedzić. Przecież nie od sprzedawców w marketach.

Rady Kiki-ego są rzetelne, ale tu raczej nie docenił Ciebie i zaproponował najtańszą kamerę. Jak nie masz ani grosza więcej to oczywiście lepiej jest mieć tą JVC niz nic.
Trzeba Ci wiedzieć, że ta kamera ma aż za przyzwoity ZOOM optyczny. Pozostałe parametry przecietne lub nieco mniej. Jak to JVC często bywa. Kupując Sony nieznacznie przepłacasz, ale masz za soba firmę, jedna z najlepszych.

Twoich filmów raczej nikt nie zechce ogladać. Takie czasy, że jakość HD to norma. Nawet w konkursach dla amatorów. Jezel ktoś , nie tylko Ty, ma oglądać Twoje filmy, zwłaszcza w przyszłości, rodzina lub znajomi, to raczej dozbieraj.


Na koniec nosnik filmu. Nikt zdrowy na umysle nie kupi dziś kamery na kasetki. Taniejace i naprawdę pojemne kary pamięci Flash to nowoczesny i przyszłościowy nosnik danych i filmów. Ja mam kameę z dyskiem HD i gniazdem na pamięci flash. No ale ona kosztuje 6000zł.:(
Kup na karty pamięci.

Do krecenia ambitnego filmów warto jest mieć wizjer, ale to następne 1000zł. Pewnie na razie, na 3-5 lat musi Ci wystarczyć taka z odchylanym bocznym telewizorkiem-ekranikiem. Ale w trudnych warunkach (noc, mgła, jasno oswietlona plaża lub stok góry w słońcu w zimie ) na tym telewizorku g...o widać. Trzeba się okrywać kurtka lub kocykiem ... ...

Powodzenia, Gucio
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
@Gucio

ale Mercedes od kilku lat ma bardzo złą opinię jeśli chodzi o jakość.
To już nie są "beczki" przelatujące 1mln km bez remontu silnika.

@S1ntex

A na kamerę to Sony, Canon lub Panasonic.

No i oczywiście koniecznie HD - komisja będzie oglądała etiudy na telewizorze HD i praca w SD, nawet dobra, będzie robiła wrażenie marnej jakości.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
@Gucio

ale Mercedes od kilku lat ma bardzo złą opinię jeśli chodzi o jakość.
To już nie są "beczki" przelatujące 1mln km bez remontu silnika.

.

Każdy biedak, którego nie stać tak gada.:mrgreen:

Oczywiście mercedes to nie Volvo. Poprzednim jeździłem 17 lat (Volvo 850 combi GLT, 200KM, 240 km/h max.

Teraz mam nowe, a tamte dałem synowi i pojeździ jeszce parę lat. Zero sladów zużycia. :krol:
Blacharz, ktory co kilka lat cos mi tam wymienia, zapisał się w kolejce na zakup "wraka" dla syna.
 
Ostatnia edycja:

s1ntex

New member
W sumie po zastanowieniu to macie rację, zakup kamery w moim przypadku to zakup na co najmniej rok, 2 lata.

Czy moglibyście podać konkretne modele? Wydaję mi się, że do czerwca kwotę 1500 zł bym osiągnął.

Z góry wielkie dzięki!
 

freshq

New member
Zwróć uwagę na to jaki masz komputer. Pliki hd z kamer często nagrywają w avchd. Czyli do obróbki będziesz potrzebował kompa z conajmniej 2 rdzeniami, szybkim taktowaniem i dużo ramu.
 

s1ntex

New member
To nie problem, właśnie na obecnym komputerze obrabiałem pliki avchd z kamery kolegi.

Bym prosił również o podanie modelów, abym miał konkretny cel.

Z góry dzięki!
 
Do góry