Panasonic TX-L37ETE5E i automatyczna zmiana jasności obrazu

Leetwin

New member
Witam
Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem Telewizora Panasonic TX-L37ETE5. Złego słowa o tym TV nie powiem, ale niestety jest jeden problem który mi nie daje spokoju. Problemem tym jest automatyczna zmiana jasności obrazu względem wyświetlanej treści.

Jak to wygląda: Przy ciemnych scenach, czerń i inne barwy są takie jakie powinny być, lecz w chwili pojawienia się na ekranie jasnego elementu np. świeczki, żarówki, nawet białego kołnierzyka - obraz samoistnie się rozjaśnia „dopasowując” jasność otoczenia do tego elementu. Najbardziej jest to widoczne na czarnych pasach na dole i górze ekranu jeśli takowe występują, czarny staje szarym. Przy scenach gdzie bohater chodzi np. koło jasnego okna zaczyna się po prostu dyskoteka.
Mało tego, obraz rozjaśnia się nawet w chwili gdy na ekranie zostaną wyświetlone białe napisy, więc oglądanie filmów z komputera z podpisami jest też niewesołe. Rozjaśnienie występuje nie tylko przy napisach do filmów, ale również przy okazji wyświetlenia menu np. głośności gdzie białe litery też występują.

Próbowałem znaleźć coś w opcjach, kombinowałem z różnymi ustawieniami:
OBRAZ -> TRYB OBRAZU (wszystkie opcje)
-> INTENSYWNE KOLORY (Wł, Wył)
-> TRYB ECO (Wł, Wył)
-> REDUKCJA SZUMÓW (Auto, Wył)
-> ZAAWANSOWANE -> WYKRYWANIE FORMATU FILMU (Wł, Wył)
KONFIGURACJA -> INNE USTAWIENIA -> TRYB OSZCZĘDZANIA (Wł, Wył)

Kiedy nie znalazłem rozwiązania, skontaktowałem się z serwisem Panasonica. Po dość szybkiej reakcji, przyjechał serwisant, który sprawiał takie wrażenie, jakbym to ja wiedział więcej na temat powyższych ustawień (ale mogło to być tylko moje mylne wrażenie).
Po zapoznaniu z tematem i kontroli czujnika natężenia światła w TV, stwierdził iż zna tego typu sprawy. Poinformował mnie że to nie usterka, a taki „Ficzer” tego typu TV.
W założeniu miało polepszyć obraz, a w praktyce tylko przeszkadza. Podobno tylko przez zmiany w sofcie można ten element naprawić.
Telewizor podłączony jest do WiFi i ma wgrane najnowsze oprogramowanie wersja: 1261-10402.
Pan serwisant chcąc zamknąć sprawę w systemie, dał do zrozumienia że wykona do mnie telefon jeśli tylko będzie coś więcej na ten temat wiedzieć. Pozostało mi tylko zgodzić się na to.

Pytanie brzmi:
czy istnieje jakikolwiek sposób na wyłączenie ów niefortunnej opcji? Czy coś zostało w opcjach przeoczone? Czy jeśli to wina softu, istnieje może jakaś nieoficjalna poprawka do niego? Czy naprawdę pozostaje mi czekanie na odpowiedź Panasonica w tej sprawie?

Pozdrawiam
 

Leetwin

New member
Dziękuję za poradę! Z moich obserwacji wynika iż chyba pomogło. Tego zestawu ustawień nie testowałem, ale nadal jest to dziwne, że tylko przy takim ustawieniu można to ominąć.
 
Do góry