OPTOMA HD200X w moim pokoju- czy to dobry pomysł?

DiadiaStiopa

New member
Witam,

Nie miałem jeszcze przyjemności obcowania z projektorem, w związku z czym proszę o radę czy warto wchodzić w ten temat, (problemy poniżej) :) Ogólnie- czy w moim przypadku warto kupować projektor?

Projektor jest w miarę przystępnej cenie (jak na projektor i fullhd), a pomieszczenie w którym być może go umieszczę (może być jakiś inny model): wysokość 250cm, długość 340cm, głowa w odległości 240 cm od ściany projekcyjnej,
półka na której mógłby stać projektor na wysokości 120cm na tylnej ścianie lub ewentualnie sufit,
z tym że klosz lampy od sufitu 40 cm (lampa na środku pokoju). Na ścianie projekcyjnej biurko z monitorem do wysokości 120cm.


Czy w takim pomieszczeniu da radę użytkować projektor? Rzut na ścianę powyżej górnej krawędzi monitora.

Drugi problem to kolor ściany- 'alpejska łąka', czyli jasna zieleń- w najbliższym czasie na pewno nie będę montował ekranu (ale jeśli w pokoju będzie w miarę ciemno to chyba kolor ściany nie ma znaczenia?)

Plazma to też opcja, ale drażni mnie migotanie obrazu (plazma kuzyna 50 cali z niewielkiej odległości), przy projektorach widzę 'tęczę' ale nie przeszkadza mi to.

Proszę o porady i z góry dziękuję :)
 
Ostatnia edycja:

DiadiaStiopa

New member
Kolego zamiast zawiłego opisu pokoju mógłbyś zrobić jakiś rzut i to było by łatwiejsze do wyobrażenia.
Paincik w załączniku (widok z tylnej ściany, projektor na półce przytwierdzonej do tej ściany).
Odległość głowy od ekranu 230cm, odległość przednia/tylna ściana 340cm

Czyli zielona ściana całkowicie dyskwalifikuje projektor?
 

Attachments

  • Bez tytułu.jpg
    Bez tytułu.jpg
    85,3 KB · Wyś: 556

dusi

New member
Paincik w załączniku (widok z tylnej ściany, projektor na półce przytwierdzonej do tej ściany).
Odległość głowy od ekranu 230cm, odległość przednia/tylna ściana 340cm

Czyli zielona ściana całkowicie dyskwalifikuje projektor?

jeżeli nie masz zamiaru kupić ekranu, ewentualnie pomalować ściany to nie ma sensu.

Powiem ci tak. Ja miałem podobne warunki, telewizor kanapę, nie bardzo chciałem wieszać proja pod sufitem, ściany pomarańczowe, biurka, szafy, akwarium......i dało radę.

Po pierwsze przyjąłem założenie, że nie będzie to pokój typowo pod kino ale wszechstronny.

Po drugie przemeblowałem. Po trzecie kupiłem ekran. Po czwarte usiadłem w fotelu postawiłem sprzęt na stoliku i było super. Potem zmieniałem, eksperymentowałem....malowałem, kupowałem kotary, aksamity...bawiłem się z kablami...itp, itd....super zabawa, polecam.

Jak chcesz proja musiasz mieć ekran. Zielona łąka odpada. S
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
@DiadiaStiopa
Jeśli nie będziesz siedział na czymś wyjątkowo wysokim, lub oglądał w pozycji leżącej, ekran z dolną krawędzią na wysokości 120 cm będzie zdecydowanie za wysoko; już prędzej na tej wysokości powinny znajdować się okolice środka ekranu.

Jeśli chcesz stosować projektor bez lens-shift'u (jak wspomniana Optoma) to musisz zastosować montaż podsufitowy, lub do tylnej ściany tuż pod sufitem. Co do lampy to wyrysuj sobie dokładnie boczny rzut pomieszczenia z ekranem, lampą, projektorem i stwierdzisz czy lampa będzie przeszkadzać.

Oglądanie filmów na kolorowej ścianie nie ma sensu, zastosuj rozwijany ekran (zamontowany tak, aby po opuszczeniu zasłaniał monitor) albo pomaluj prostokąt na biało, z założeniem że monitor na czas projekcji należy położyć ekranem do biurka.
 

DiadiaStiopa

New member
@DiadiaStiopa
Jeśli nie będziesz siedział na czymś wyjątkowo wysokim, lub oglądał w pozycji leżącej, ekran z dolną krawędzią na wysokości 120 cm będzie zdecydowanie za wysoko; już prędzej na tej wysokości powinny znajdować się okolice środka ekranu.

Jeśli chcesz stosować projektor bez lens-shift'u (jak wspomniana Optoma) to musisz zastosować montaż podsufitowy, lub do tylnej ściany tuż pod sufitem. Co do lampy to wyrysuj sobie dokładnie boczny rzut pomieszczenia z ekranem, lampą, projektorem i stwierdzisz czy lampa będzie przeszkadzać.

Oglądanie filmów na kolorowej ścianie nie ma sensu, zastosuj rozwijany ekran (zamontowany tak, aby po opuszczeniu zasłaniał monitor) albo pomaluj prostokąt na biało, z założeniem że monitor na czas projekcji należy położyć ekranem do biurka.

Trzeba będzie pożyczyć od kogoś i przetestować, bo chyba faktycznie nie obejdzie się bez dużej ingerencji we wnętrze pokoju.

Dzięki za pomoc :)
 
Do góry