Oled TV i co dalej ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
OLED TV
OLED (Organic Light-Emitting Diode) to telewizory które w tym roku robią największe zamieszanie na rynku. Czy warto czekać, czy warto być podekscytowanym ?
LG_EM9600_OLED.jpg
(Credit: LG)
Już w tej chwili telewizory te zgarniają najlepsze nagrody gdziekolwiek się pojawiają na targach. Tak było również na tegorocznym CES w Las Vegas. Nie popełnij błędu jeśli myślisz o zakupie dobrego telewizora w nieodległym czasie. Poczekaj !
Wszyscy określają że to jest najważniejszy postęp w technologii telewizyjnej od ponad dziesięciu lat. Telewizory OLED są cieńsze, lżejsze, bardziej wydajne i bardziej skuteczne niż obecne modele telewizorów. Każdy piksel może być wyłączony co daje możliwość osiągnięcia absolutnej czerni i oznacza rzeczywisty, nieskończony współczynnik kontrastu.
020__MG_2106.jpg

Na przykład LG 55-calowy OLED zaprezentowany na targach CES waży 16,5 kg i ma 4 mm głębokości. Trudno nie być podekscytowanym widząc TV OLED ponieważ spełnia wszystkie
elementy z naszego marzenia: niesamowity kontrast, jest niewiarygodnie cienki, niezwykle delikatna obudowa, niezwykła energooszczędność.


LED vs OLED
Obecne telewizory reklamowane jako "LEDowe telewizory" w rzeczywistości nie są telewizory LED, są to telewizory LCD, które wykorzystują diody LED do podświetlenia. Chociaż LED LCD są energooszczędne w porównaniu z "regularnymi" telewizorami LCD (CCFL) i plazmami ale nie są tak energooszczędne jak TV OLED. Jeśli chodzi o różnicę między diodami LED i OLED - to te drugie wykorzystują materiały które zawierają węgiel organiczny do wytworzenia światła po dostarczeniu prądu.
Upraszczając diody LED są jak małe żarówki, natomiast OLED są to świecące obszary lub powierzchnie. Jedynym prawdziwym "LED TV" gdzie używane są diody LED do samego obrazu, jest Cristal Led czyli prototyp Sony pokazany na targach CES.

RGB OLED vs "White" OLED
Obecna technologia OLED TV jest podzielona na dwa obozy: RGB OLED i "Biały" OLED.
RGB OLED jest podobny do systemu w jakim pracują telewizory plazmowe.
Biały OLED jest inną technologią i to jest trochę mylące na początku. Czerwony, zielony i niebieski są poprzekładane. Po włączeniu zasilania, to tworzy białe światło. To białe światło przechodzi przez filtr koloru, aby stworzyć czerwone, zielone i niebieskie subpiksele.
Wygląda to mniej więcej tak:
White_OLED_diagram.jpg


To grafika pokazuje widok struktury Białego LG OLED.
(1) Kanapka z kolorów :czerwony, zielony i niebieski tworzy warstwę OLED razem wytwarzając białe światło
(2). Kolorowe filtry
(3) Tworzenie określonej barwy
(4) W kierunku ekranu.

Ten obrazek powyżej przedstawia jeden piksel. Istnieją ponad 2 miliony pikseli w każdym telewizorze full hd (1.920 x1, 080).
Biały OLED ma kilka zalet. Istnieją pewne twierdzenia, że to białe podświetlenie ma dłuższą żywotność i mniejsze szanse na zmianę barw w porównaniu z oddzielnym podświetleniem R, G i B OLED.

LG nie twierdzi że ich Oledy będą grały dłużej. Badania trwają nadal .
To co jest bardzo ważne, to to że na tym etapie jest łatwiejsza produkcja tych telewizorów. A słowo łatwiej powinno być synonimem słowa taniej. Biały OLED powinien dawać łatwiejsze skalowanie do 4K, większą możliwość tworzenia różnych rozmiarów ekranu.
Czy tak będzie ? Czas pokaże.
Wiadomo już na pewno że OLED, bez względu na specyfikę, będzie lepszy i bardziej energooszczędny niż jakikolwiek telewizor na rynku. Oczywiście rozwój technologii spowoduje że przyszłe wersje będą miały lepsze wyniki.

AMOLED vs OLED
W telefonach komórkowych i innych małych urządzeniach przenośnych są już stosowane ekrany
"AMOLED" zamiast tylko "OLED". "AM" oznacza "aktywną matrycę", która jest kierowana jest przez elektronikę urządzenia.
020__MG_2106.jpg
To jest po prostu inna odmiana ekranu OLED, który jest lepszy dla odtwarzania wideo. Każdy piksel może być sterowany indywidualnie. Telewizory OLED będą dysponować pewnego rodzaju aktywną matrycą.

Kiedy
Jak w każdej nowej technologii, telewizory OLED będą bardzo drogą, w pierwszej kolejności, wersją zakupu. Ale jak dobrze pamiętamy nie tak dawno duży ekran LCD czy plazmowy kosztował fortunę i był daleko poza zasięgiem cenowym nas zwykłych śmiertelników. Tu pewnie będzie podobnie.
Niech 1% ludzi na początku kupi model pierwszej generacji telewizorów (szacunki mówią o cenie początkowej 8.000 dolarów), to spowoduje zmniejszenie kosztów dla reszty z nas.
W ciągu kilku lat telewizory Oled będą nie tylko bardzo popularne ale znacznie tańsze. Praktycznie na kieszeń każdego śmiertelnika. Ocenia się że przyśpieszenie będzie znacznie szybsze niż obecnie dominujące technologie lcd i plazm.

W międzyczasie możecie sami sprawdzić jak wygląda OLED teraz, bo wiele telefonów komórkowych w tym Samsung, HTC - posiadają ekrany OLED. Samsung wypuścił też ostatnio nowy tablet 7,7 cala z takim ekranem. Nowa konsola Sony Playstation Vita posiada 5-calowy ekran OLED.

Na razie OLED ma kilka ograniczeń dotyczących wielkości i rozdzielczości. Nie ma jeszcze patentu na wielkie przekątne ekranów OLED. Elastyczne OLEDy to też kwestia kolejnych lat .
Na dziś wygląda jak science-fiction obietnica zwijanych ekranów Oled. Ale prace daleko zaawansowane trwają również w tym zakresie.


Nabrałeś chęci już na OLed TV ?

cnet.com




 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
to jest najważniejszy postęp w technologii telewizyjnej od ponad dziesięciu lat.

Tak właśnie.
Przytoczę moją przygodę z Full HD.
W 2005 szukałem TV CRT. Z wysokiej półki. LOEWE, SONY, PHILIPS, itp.
Nagle zobaczyłem w MM ekran jakiejś, francuskiej firmy SAGEM, który grał niesamowicie i zostawiał daleko w tyle ówczesną elitę CRF.
Sprzedawcy nie bardzo wiedzieli co to jest.
A to była tylna projekcja zdolna do reprodukcji więcej niż 576 linii (CRT).

Żródłem był schowany PCet a na ekranie szalały pierwsze 10 dem HD VIDEO od Microsoftu w formacie wmv.
Typu AMAZON, Coral Reef Advanture ...
Poączone chyba DVI lub Componnentem.
Nie wiem też ile linii było 720 czy już 1080.
Tak to się choroba HD u mnie zaczynała.
A było to tylko 7 lat temu !!!
Plazmy wówczas miały 480 linii i grały żałoście.
Nadchodziły pierwsze Full HD 1080i LCD od Samsunga (46") i Sharpa (45").
A w kosmosie od 2004r działał już kanał SAT TV "EURO1080" (poźniej HD-1).
http://en.wikipedia.org/wiki/Euro1080
Z Berlina przywiozłem tuner SAT z DVI do jego odbioru.
Wczesniej odbiór gwarantowała karta do PC STAR 2 z DVI out.
Wyświetlałem na topowym projektorze (DVI) pożyczanym z firmy.
Wszystko w MPEG2 ale z DD 5.1 !
Impulsem był przedpremierowy pokaz koncertu "Live in Amsterdam" TOTO.
 
Ostatnia edycja:
Do góry