Odpowiednia kamera cyfrowa pod film dokumentalny

izeos

New member
Witam :)

Planuję zakup kamery i chciałbym prosić o pomoc przy wyborze. Szukam sprzętu odpowiedniego do nieco większego projektu. Chodzi o coś a'la film dokumentalny i pod kątem tego typu produkcji szukam czegoś sensownego wśród opcji dostępnych na rynku.
Niestety nie mam zbyt dużej wiedzy w temacie, a chciałbym osiągnąć efekt nieco lepszy niż typowe produkcje amatorskie (nie twierdzę że są złe). Skończyłem informatykę, jestem programistą - orientuję się więc trochę w formatach audio, video itd, nigdy jednak nie pracowałem przy żadnym etapie tworzenia filmu (a teraz chcę zrealizować prawie wszystko 'sam').

I tu lista przypuszczeń i pytań:
-jeśli dobrze rozumiem, wszelkie DSLRy odpadają.
-w porównaniu do typowych ujęć filmowych będę też potrzebował możliwości ciągłego nagrywania przez kilka -dziesiąt/-set minut. Na ile się orientuje to dyskwalifikuje część sprzętu amatorskiego. Dochodzi do tego kwestii czasu ładowania, wymienne akumulatory itd
-kolejny problem to typ kamery tj. MiniDV vs HDD+/-SD. Tu z tego co widziałem jest wiele kontrowesji jedni piszą że miniDV jest bardziej problematyczne, a import danych wymaga więcej 'zabawy', inni na odwrót. Zastanawiam się jaki format będzie lepszy w moim przypadku DV(HDV) czy AVCHD? Bardzo zależy mi na jakości - nie chcę by obraz wydawał się 'płaski', a kolory straciły głębie. Jest też kwestia rozdzielczości. HDV rejestruje do 1440x1080 (nie wiem czy to fakt, tak wyczytałem w kilku miejscach :) ). Z informacji, które widziałem między 1440x1080, a 1920x1080 nie ma 'zauważalnych' różnic dla ludzkiego oka - jest za to imho widoczna różnica formatu wynikowego (o ile się go nie przeskaluje sztucznie, czego nie chciałbym robić) :)
-oczywiście 'fajnie by było' gdyby sprzęt miał dobrą optykę z jakimś wartościowym dla użytkownika zoomem, możliwość nagrywania 24p, możliwość ręcznego dostowania balansu bieli i innych parametrów, ew. dodatkowe bzdury /feature'y typu timelapse.
-możliwość dokupienia dodatkowego sprzętu itd, serwis, jakość kamery i bezpieczeństwo (producent/serwis itd)
-nie twierdzę, że ma nagrywać pod wodą (od tego jest inny sprzęt), ale na pewno możliwość pracy w różnych warunkach jest zaletą w tym przypadku
Jest więcej aspektów, ale zdam się na Wasze opinie (i nie chcę stworzyć postu na stronę A4, bo nikt tego nie przeczyta ;) )

Pozostaje jeszcze ważny aspekt - cena.
Tu też pytanie - gdzie jest granica za którą mogę już myśleć o poważniejszym nagrywaniu na czymś dostosowanym do wspomnianych potrzeb, a jednocześnie zmieści się to w 'moim budżecie'.
Wątpię, że jest taka opcja, ale pierwszy przedział to 'do 3.5k' zł - myślicie, że można znaleźć coś w tej cenie? Propozycje?
Drugi - najbardziej interesujący z mojej perspektywy to 3.5 - 5.5k i pytanie jak wyżej. Tu już bardziej prosiłbym o konkretne modele, wskazówki.
Trzeci to 5.5-7.5k wiem, że dobry sprzęt kosztuje znacznie więcej, jednak chodzi o pierwszą kamerę i wciąż jednak amatorską produkcję (jakkolwiek chciałbym by wyszła dobrze). Tu się moje możliwości kończą [w zasadzie nawet nieco wcześniej]. Pytania jak powyżej.

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Jeśli coś pominąłem w pośpiechu/napisałem coś głupiego itd nie odsyłajcie mnie, proszę, do google ;)
 
Witam :)
Planuję zakup kamery i chciałbym prosić o pomoc przy wyborze. Szukam sprzętu odpowiedniego do nieco większego projektu. Chodzi o coś a'la film dokumentalny i pod kątem tego typu produkcji szukam czegoś sensownego wśród opcji dostępnych na rynku.
Niestety nie mam zbyt dużej wiedzy w temacie, a chciałbym osiągnąć efekt nieco lepszy niż typowe produkcje amatorskie (nie twierdzę że są złe). Skończyłem informatykę, jestem programistą - orientuję się więc trochę w formatach audio, video itd, nigdy jednak nie pracowałem przy żadnym etapie tworzenia filmu (a teraz chcę zrealizować prawie wszystko 'sam').
I...]
Ja odpowiem tak.
Wymagania Masz jak profesjonalista ;-)
Obecne amatorskie kamery z wyższej półki mają podobne (lub lepsze) parametry, jak te profesjonalne z ponad 30 lat.
Zapisać obraz w dobrej jakości w chwili obecnej nie jest problemem.
Jak chcesz stworzyć film, to będzie wymagał montażu i tu widzę większe problemy :(
 

izeos

New member
Wymagania Masz jak profesjonalista ;-)
To raczej kwestia podejścia do tematu + wykształcenie/wiedza w dziedzinach, które chwilami w jakiś sposób łączą się z omawianą kwestią. Nie chcę już na początku wygenerować sobie problemów, ponieważ projekt ma trwać dobre kilka miesięcy. Pomoc profesjonalisty bardzo by się obecnie przydała :)
Zapisać obraz w dobrej jakości w chwili obecnej nie jest problemem.
Jak chcesz stworzyć film, to będzie wymagał montażu i tu widzę większe problemy :(
Większy problem widzę w wyborze odpowiedniego sprzętu - ze słabej jakości materiału nie stworzę nagle nagrania o wyższej jakości i zostanę z problemem wykraczającym poza moje możliwości.
Montażu można się nauczyć, a przynajmniej na 'moje potrzeby'. 'Software' jest mi też ogólnie bliższy ;) ) Finalnie - dobrą jakość można rozumieć bardzo różnie i jest to niemiarodajne bez kontekstu, dlatego troszkę liczę na opinię osób z doświadczeniem - sam nie czuję się kompetentny w temacie.
 
...
Montażu można się nauczyć, a przynajmniej na 'moje potrzeby'. 'Software' jest mi też ogólnie bliższy ;) ) Finalnie - dobrą jakość można rozumieć bardzo różnie i jest to niemiarodajne bez kontekstu, dlatego troszkę liczę na opinię osób z doświadczeniem - sam nie czuję się kompetentny w temacie.
Profesjonalistą nie jestem ale mam trochę doświadczenia amatorsko.
Zaczynałem ponad 20 lat temu od VHS poprzez Hi-8; obecnie HD.
1. Odradzam DV. Wszystkie moje wcześniejsze kamery rozsypały się szybciej mechanicznie niż elektronicznie (wiadomo - kaseta i wszystko co z tym związane);
2. Obowiązkowo 3 CCD;
3. Obiektyw o największej jasności;
4. Możliwość ręcznych nastawień (b.bieli, ekspozycja, ostrość itd.);
5. Wizjer (nie mylić z wyświetlaczem LCD).

Reszta to dodatki, które można dokupić w ramach posiadanego budżetu (ale nie można zapomnieć o statywie !).
Co do montażu.
Mnie chodziło o "sprzęt", na jakim to będzie robione.
Z własnego podwórka - dla rodzinnych potrzeb - montaż 1 h filmu w HD trwa ok 2-3 dni w zależności od ilości nagranego materiału, poświęconego czasu i jak się chcę bawić w efekty dźwiękowe.
Renderowanie tego 1h filmu trwa już 5-6 h. i najciekawsze jest to, że przy materiałach z kamery FullHD, zapisuję materiał tylko w 720p.
Ale to już inny problem.
Pozdrawiam.
 

izeos

New member
Po paru dniach 'nauki podstaw' zaczęły mi się klarować 'jakieś poglądy'. Wygląda na to, że wybór padnie na Canona XA20.
Ad pkt 2. - bardzo bym chciał, ale chyba ciężko o 'dobrą' kamerę z 3CCD poniżej 10k. Na ile mogę oprzeć się o opinie znalezione w sieci matryce poniżej 1/3 wydają się średniej jakości inwestycją, a w większości na takie trafiałem (chociaż na pewno lepsze to niż nic gdy nagle dostanę flashem...). Nie planuję filmować wesel, pokazów mody itd, więc spróbuję poradzić sobie bez CCD :) Chciałbym kręcić dużo a CCD pobiera więcej mocy i bardziej się grzeje.
 

fransua

New member
I tu lista przypuszczeń i pytań:
-jeśli dobrze rozumiem, wszelkie DSLRy odpadają.
Też tak uważam więc lepiej zastanowić się na DSLM-ami. Jak chcesz podejść poważnie do tematu to odpuść sobie niepoważne małe kamery.
1. Te wszystkie kamery dadzą ci płaski obraz właściwie z jedną GO - dużą. Osobiście wolę panować nad tym elementem i mieć na to wpływ.
2. Nie wiem w jakich warunkach będziesz pracował ale na 100% aparat zapewni ci lepszy obraz w trudnych warunkach oświetleniowych - nawet w kicie. Jak tego będzie mało to zawsze możesz podpiąć jaśniejszy obiekty i jeszcze więcej wyciągniesz z obrazka.
3. Pokaż mi kamerę a może i domowe nagranie gdzie uzyskasz podobny efekt jak z aparatu
Depth of field Panasonic GH2 Lumix G 20mm F1.7 ASPH - YouTube
Panasonic GH1 - low light - YouTube
Obecnie wartym polecenia jest Panasonic GH3. Efekty będą jeszcze lepsze DMC-GH3 | PRODUCTS | LUMIX | Digital Camera | Panasonic Global
 
Do góry