Odbicia/refleksy na ekranie

TheTester

New member
Hej.

Miałem zamiar kupić LG CX, ale trochę się odbiłem od kliku kwestii. A to wypalenia, a to problemy z brakiem eARC w AVR itd. Wszystko się udało jakoś załagodzić za wyjątkiem jednej kwestii: błyszczący ekran. Obecnie mam TV z matowym, ale miałem do czynienia z błyszczącym ekranem w laptopie, gdzie generalnie był to koszmar. Naprawdę nie rozumiem istnienia takich błyszczących ekranów. Ma to znikomy wpływ na odbiór i spore problemy gdy się nie ogląda w ciemni...
Tak czy siak moje pytanie w tym momencie to tak naprawdę jak bardzo jest to dokuczliwe? Czy czasem nie przesadzam, szczególnie uwzględniając moje doświadczenia?
TV stoi w taki sposób, że z jego lewej strony jest duże okno, które wychodzi na (mniej więcej) północny wschód. Także rano jest tam bardzo jasno. Oglądał głównie pod wieczór i w weekendy również z rana, do śniadania. Pokój sam z siebie ma jasne ściany. Na dodatek nie przepadam za oglądaniem w całkowitej ciemności. Ciągłe zasłanianie i odsłanianie okien nie wchodzi w grę - upierdliwe na maxa :p
Cena TV jest bardzo wysoka, także nie chciałbym męczyć się później, wiedząc ile to pieniędzy pochłonęło...
 

Rodrik_AR

New member
Odbicia przy oglądaniu są dokuczliwe...jeżeli są :). Ja zasłaniam rolety by ich nie widzieć. Wszystkie TV Oled mają ten sam problem bo mają te same matryce od LG
 
Ostatnia edycja:

TheTester

New member
No ok, ale czy widzisz też co to jest przed TV? Zasłaniasz wszystkie rolety czy tylko te bezpośrednio przy TV? Dla przykładu dziś z rana oglądaliśmy serial i w momencie gdy scena była nieco ciemniejsza, to u dołu widać było odbijający się biały kubek. Musiałem jednak się skupić nieco aby go dojrzeć, co wynikało z chęci dopatrzenia się tak naprawdę czegoś. Tylko to odbicie było rozmyte, jakby za mgłą.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Możesz kupić bez obaw. Mam duże okna w domu i Oled nawet ubiegłoroczny - daje radę. CX - gra świetnie !!!
Masz go w programie gdzie sam wybierasz ceny, podaj proszę maila to CI wyślę cały program.
 

Rodrik_AR

New member
No ok, ale czy widzisz też co to jest przed TV? Zasłaniasz wszystkie rolety czy tylko te bezpośrednio przy TV? Dla przykładu dziś z rana oglądaliśmy serial i w momencie gdy scena była nieco ciemniejsza, to u dołu widać było odbijający się biały kubek. Musiałem jednak się skupić nieco aby go dojrzeć, co wynikało z chęci dopatrzenia się tak naprawdę czegoś. Tylko to odbicie było rozmyte, jakby za mgłą.

Zasłaniam okno tylko wtedy jak odbija się w ekranie. Mi nic innego jak to okno nie przeszkadza.
 

Szejk

New member
Mam w salonie CX od miesiąca, ani razu nie czułem potrzeby i konieczności zasłaniania okna, a telewizor wisi niecałe 2 metry od dużego okna z balkonem.
 

Szejk

New member
Blok stoi na górce, okna od strony zachodniej, od 15:00 słońce zaczyna wpadać do salonu i tak jest aż do wieczora. Na starym samsungu nie dało rady oglądać tv bez zasłaniania okien.
 

TheTester

New member
Blok stoi na górce, okna od strony zachodniej, od 15:00 słońce zaczyna wpadać do salonu i tak jest aż do wieczora. Na starym samsungu nie dało rady oglądać tv bez zasłaniania okien.
Ok, dzięki za info! Byłem dziś w sklepie jednym. Mieli tam tylko C9 65". Włączyłem sobie dema jakieś. Jak sceny miały czernie, to sklep był dobrze widoczny - żaden assassin by mnie nie zaszedł ;)
W jasnym scenach widziałem tylko paski LED, które były akurat zaraz na przeciwko TV. Także tragedii nie było, ale do ideału brakowało jednak. :p


Czekam teraz na to aż @kiki podeśle tą ofertę, żeby skonfrontować ją z moimi obawami.
Jakby ktoś miał jeszcze jakieś swoje przemyślenia w tej kwestii, to z chęcią poczytam!
 

TheTester

New member
Na YT użytkownik The Tech Giant testuje tego CX , z jednej strony ma spore okno i można zobaczyć jak to wygląda .
Tak, widziałem kilka jego filmów. To one głównie spowodowały u mnie obawy. Teraz oglądam ich więcej - dzięki!

Trafiłem tam swoją drogą na świetny film z wymiany panelu, gdzie serwisanci powiedzieli z grubsza jak często mają wezwania ze wzg na wypalenia. :)
 

piotrflo

New member
Ja mam C9 i nie mam problemu z odbiciami. Pokój mam jasny. Za plecami oświetlenie kinkiety, najmniejszego problemu. Wcześniej LCD matt i też miałem obawy.
 

TheTester

New member
Ja mam C9 i nie mam problemu z odbiciami. Pokój mam jasny. Za plecami oświetlenie kinkiety, najmniejszego problemu. Wcześniej LCD matt i też miałem obawy.
W sumie brzmi podobnie jak mój pokój. :) Dzięki!





Byłem dziś w kolejnym sklepie. Mieli więcej TV, ustawionych pod różnymi kątami, więc miałem więcej obiektów badawczych. Były też kombinacje, gdzie w podobnym ustawieniu stały matowe i błyszczące.
Wniosek jest taki, że błyszcząca matryca *jest* gorsza. Odbicia widać jednak na obu. Gorsza jakość wynika z tego, że jak już dostrzeżesz odbicie, to jest ono wyraźniejsze, a co za tym idzie łatwiej jest się rozproszyć, bo łatwiej skupić na takim odbiciu wzrok. Natomiast aż takiej tragedii nie było.
Szczególnie po dzisiejszych testach na moim obecnym TV - pierwszy dzień od jakiegoś czasu gdy poranek był słoneczny, więc pooglądałem jakieś ciemne filmy. Odbicia widać było. Ciekawy wniosek z tego mi się nasunął (w żaden sposób nie jest on rewolucyjnie odkrywczy ;)): jest pewien poziom odbić, którego nie dostrzegamy w trakcie oglądania, bo wzrok mamy zaabsorbowany wydarzeniami. Powyżej tego poziomu, odbicia zaczynają być widoczne i negatywnie wpływać na odbiór. Różnica pomiędzy błyszczącymi matrycami a matowymi jest taka, że błyszczące matryce mają ten poziom niżej po prostu. To czy oglądamy swobodnie czy staramy się dopatrzeć odbić, też wpływa na poziom. W przypadku OLEDów dochodzi jeszcze do tego idealna czerń - na LCD czerń nadal świeci, więc zwiększa wymaganą do pojawienia się minimalną jasność odbijanego obiektu.


Póki co jestem nieco przekonany, że OLED jednak to coś, co mógłbym wstawić do salonu. ;)
 
Do góry