Nowy, całkowicie nowy w tym klimacie

saszkens

New member
Cześć,
jestem świeżutki w HDTV jak tylko można to sobie wyobrazić (do tej pory ten akronim kojarzył mi się z dopiskami zripowanych seriali). Niemniej jestem już po zakupie swojego pierwszego (mimo iż mam już prawie trzydziechę na karku) telewizora Full HD (Philips 40PFL5507K/12 - model wybrany dzięki forum HDTV). Teraz biorąc pod uwagę ograniczenia finansowe mam zamiar skompletować zestaw kina domowego, który tak naprawdę ma być bazą. Wiadomo telewizory przychodzą i odchodzą, wkraczają projektory, a dobry amplithuner jest na lata. Mam nadzieję, że z Waszą pomocą powoli i mozolnie uda mi się "złożyć" coś od podstaw. Myślę najpierw nad dobrym apli + 2.1 z dalszą rozbudową (aż po blueray i hen, hen głośniki 7.1) z założeniem, że sprzęt raz zakupiony zostaje na zawsze, a jako żem laik liczę na Waszą pomoc.

Z góry dziękuję za udzielone porady,
saszkens
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Cześć,
jestem świeżutki w HDTV jak tylko można to sobie wyobrazić (do tej pory ten akronim kojarzył mi się z dopiskami zripowanych seriali). Niemniej jestem już po zakupie swojego pierwszego (mimo iż mam już prawie trzydziechę na karku) telewizora Full HD (Philips 40PFL5507K/12 - model wybrany dzięki forum HDTV). Teraz biorąc pod uwagę ograniczenia finansowe mam zamiar skompletować zestaw kina domowego, który tak naprawdę ma być bazą. Wiadomo telewizory przychodzą i odchodzą, wkraczają projektory, a dobry amplithuner jest na lata. Mam nadzieję, że z Waszą pomocą powoli i mozolnie uda mi się "złożyć" coś od podstaw. Myślę najpierw nad dobrym apli + 2.1 z dalszą rozbudową (aż po blueray i hen, hen głośniki 7.1) z założeniem, że sprzęt raz zakupiony zostaje na zawsze, a jako żem laik liczę na Waszą pomoc.

Z góry dziękuję za udzielone porady,
saszkens

Projektory tak szybko nie zastąpią TV, o ile wogóle. Nie każdy ma miejsce, chęci i nie każdemu się podoba obraz z projektora. Ja na razie nie wyobrażam sobie w moim małym salonie podwieszania tego urządzenia. Co do KD to musisz napisać jaki masz metraż, jaka kwota do wydania na całość, czego będziesz w % więcej słuchał/oglądał (film,muzyka), czy sub koniecznie ma być w zestawie? Co do tego 7.1 to tak się nie spiesz, bo może ci wystarczy 5.1. Osobiście nawet jak bym miał kasę to w tym momencie bym nie rozbudowywał. Chyba że miałbym typowo salon tylko pod KD. TV możesz zmieniać tak samo często jak ampli. W tej dziedzinie też zmienia się wszystko bardzo szybko. Nowe dekodery, wyższe skalowanie, nowsze i ładniejsze modele, więcej funkcji itd. Pamiętam jak jeszcze niedawno miałem ampli bez HDMI, dekoderów HD, Audyssey, 3D itp. Jedyną rzeczą na którą warto wydać więcej kasy i przemyśleć zakup są kolumny. Może zmienić się wygląd na bardziej nowoczesny, ale dźwięk jak jest dobry to i za 10 lat też będzie dobry, a w sumie to ma najwieksze znaczenie.
 

saszkens

New member
No i jest pierwsza odpowiedź i w temacie, w którym się nie spodziewałem (a nie zdążyłem jeszcze spłodzić normalnego).
Odpowiedź jak dla mnie ciut niespodziewana - wyobrażałem sobie bazę na dobrym ampli i dalszą rozbudowę, po pierwszej ripoście widzę, że być może nie w tą stronę powinienem iść...
Mam zamiar rozbudować wątek w innym temacie - dla mnie przydałby się "Od zera, po trochu, do celu". Mimo wszystko, już jestem mądrzejszy - zacząć od kolumn - OK tylko coś te kolumny musi zasilać - ale o tym już w wątku który rozwinę niebawem jeżeli czas, gotówka i chęci pozwolą.

A co do metrażu itd. wynajmowane mieszkania w moim przypadku zmieniają się jak rękawiczki. Nie kupuję więc kina na 5-10-15-20 m2 - kupuję na życie (a życie mam nadzieję doprowadzi mnie do salonu telewizyjnego - i głównie do tego stworzonego - circa 30 do 40 m2). Myślę, że da się stworzyć zestaw, który gra dobrze w 30 metrach a będzie grał dobrze i w 5.
Jak napisałem "powoli do celu".
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No i jest pierwsza odpowiedź i w temacie, w którym się nie spodziewałem (a nie zdążyłem jeszcze spłodzić normalnego).
Odpowiedź jak dla mnie ciut niespodziewana - wyobrażałem sobie bazę na dobrym ampli i dalszą rozbudowę, po pierwszej ripoście widzę, że być może nie w tą stronę powinienem iść...
Mam zamiar rozbudować wątek w innym temacie - dla mnie przydałby się "Od zera, po trochu, do celu". Mimo wszystko, już jestem mądrzejszy - zacząć od kolumn - OK tylko coś te kolumny musi zasilać - ale o tym już w wątku który rozwinę niebawem jeżeli czas, gotówka i chęci pozwolą.

A co do metrażu itd. wynajmowane mieszkania w moim przypadku zmieniają się jak rękawiczki. Nie kupuję więc kina na 5-10-15-20 m2 - kupuję na życie (a życie mam nadzieję doprowadzi mnie do salonu telewizyjnego - i głównie do tego stworzonego - circa 30 do 40 m2). Myślę, że da się stworzyć zestaw, który gra dobrze w 30 metrach a będzie grał dobrze i w 5.
Jak napisałem "powoli do celu".

No i z całym szacunkiem tu się kolego mylisz:) Akustyka jest jednym z najważniejszych czynników które powodują jak dany zestaw zagra w naszym pomieszczeniu. Nie ma uniwersalnych kolumn czy ampli które dobrze zagrają i w 10mkw i w 40mkw. Jeszcze ampli jak kupisz model wyższy i mocniejszy nawet w mniejszym pomieszczeniu, to tylko na +, bo i brzmienie lepsze i dynamika, ale już nie kolumny. Wyobraź sobie sytuację wstawienia np. JBL ES 100 czy Klipsch RF 82 na 10 mkw? Te kolumny by się udusiły i nie zagrałyby ładnie. Bas by zadudnił Ci cały pokój, i nie mówię tu o ładnym, dynamicznym i kontrolowanym basie. Tak samo ma się w drugą stronę np. wstawienie do 40mkw MA MR4, czy Quadral Quintas 5000, Klipsch RF 52. Coś by tam grało ale emocji byś nie odczuł, tak samo jak dobrego basu. Po prostu za słabe kolumny do takiego metrażu. Kręcąc mocniej słaby ampli jeszcze można popalić głośniki, bo wystapią przesterowania. Właśnie podstawowym kryterium doboru sprzętu jest wielkośc pomieszczenia, i pod nie dobiera się mocowo komponenty. Ja na Twoim miejscu bym się wstrzymał i jak już osiądziesz gdzieś na stałe to wtedy kupił. Przecież całe życie nie będziesz na walizkach? Jeszcze powiedzmy od 17 - do 25 mkw można coś dobrać co zagra dobrze i w mniejszym i w większym salonie, ale 10-40 mkw to już za duży przedział.
 
Do góry